آیا حرکت جالب هکر بلژیکی موجب دردسر ترامپ می شود؟

آیا حرکت جالب هکر بلژیکی موجب دردسر ترامپ می شود؟
  • 1395/11/18
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

یک هکر بلژیکی، در لینک های موجود در توئیت های قدیمی ترامپ تغییر مسیر ایجاد کرد و احتمالا این اقدام باعث بروز مشکلاتی برای رییس جمهور جدید و جنجالی امریکا خواهد شد.

گویا آی تی – در آوریل ۲۰۱۲، یعنی چند سال پیش از راه اندازی کمپین انتخاباتی ترامپ، وی توئیتی ظاهرا آرامش دهنده منتشر کرد: “من فردا در مرکز کنوانسیون سن خوزه (CA) و در اولین کنگره دستاوردهای ملی سخنرانی خواهم کرد”. ترامپ که بعد از آن به یک ستاره تلویزیونی تبدیل شد، در کنار این توئیت، لینک هایی به وبسایت این مراسم یعنی nac2012.com ذکر کرده بود. در میان تبلیغات تهاجمی که ترامپ در سالهای اخیر و در فضای اینترنت برای خود منتشر کرده است، این توئیت نمونه نادری بود، اما ناگهان ماجرا بسیار جالب تر شد.

متن اصلی این توئیت ترامپ هنوز سر جای خودش باقی است، اما اکنون به جای آن لینک های قبلی چند موزیک ویدئوی آماتور در کنار آن قرار گرفته است. یک کلیپ در یوتیوب با عنوان “کنگره روسی ترامپ” منتشر شده که پیوند نزدیک وی با روسیه را نشان می دهد و در آن ادعا شده ترامپ از زنان روسی سوء استفاده های جنسی کرده است. در این کلیپ، یک نفر در مورد عشق ترامپ به روسیه آواز می خواند و تصاویری فتوشاپی از ترامپ و ولادیمیر پوتین که در حال رقصیدن زیر بارانی از پول هستند، به نمایش در می آید.

“من فردا در مرکز کنوانسیون سن خوزه (CA) و کنگره دستاوردهای ملی که در این مرکز برگزار می شود، سخنرانی خواهم کرد. http://t.co/m4JN2oIw
– دونالد جی. ترامپ (@realDonaldTrump) 11 آوریل ۲۰۱۲
واضح است که ترامپ هرگز این ویدئو را در توئیتر منتشر نکرده است. چند روز بعد از مراسم تحلیف او، یک هکر بلژیکی که با نام Inti De Ceukelaire فعالیت می کند، به راحتی دامنه nac2012.com را خریداری کرد و مسیر آن را به سمت یکی از ویدئوهای یوتیوب که خودش ساخته بود، منحرف نمود. از آن زمان به بعد، او سه URL منقضی شده دیگر را هم که ترامپ چند سال پیش در توئیت های خود ذکر کرده بود، خریداری کرد و با آنها نیز همین کار را انجام داد. ترامپ علاقه زیادی به ذکر لینک های سایت های خبری مشکوک در توئیت های خود دارد. هکر بلژیکی نیز این موضوع را فهمید و از آن سوء استفاده کرد. حالا همه می بینند که تاریخچه توئیتر ترامپ چقدر راحت در طی این چهار سال اخیر دستکاری شده است.
این هکر بلژیکی در ایمیلی که به سایت The Verge ارسال کرده بود، گفت قصد نداشته با دزدیدن توئیت های قدیمی ترامپ، یک بیانیه سیاسی صادر کند.؛ او فقط زمانی که ترامپ، بروکسل را در طی اولین مراحل مبارزات انتخاباتی اش در سال گذشته “جهنم” نامید، ناراحت شد. (ربوده شدن توئیت ترامپ، اولین بار توسط یک روزنامه بلژیکی به نام Het Laatste Nieuws گزارش شد).

Inti De Ceukelaire گفت “من به دموکراسی اعتقاد دارم و هر چند با ترامپ موافق نیستم، اما نتیجه انتخابات آمریکا را می پذیرم. با این وجود رئیس جمهور ایالات متحده حق توهین به پایتخت ما را ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفتم کمی او را بازی دهم”.
این هکر بلژیکی می گوید پست آوریل ۲۰۱۲ را با استخراج همه لینک ها از آرشیو اینترنتی توئیت های ترامپ، ربوده است. سپس یک برنامه “کثیف و سریع” نوشته تا این موضوع را بررسی کند که آیا لینکی در توئیت های ترامپ پیدا می شود که به یک سایت مرده تعلق داشته باشد یا خیر. سپس به صورت دستی این موضوع را بررسی کرد که آیا دامنه های مربوط به این لینک ها برای فروش در دسترس هستند یا خیر. بعد از خرید دامنه nac2012.com، لینک آن را به ویدئویی که خودش در یوتیوب منتشر کرده بود، هدایت کرد و از ابزار اعتبار کارت توئیتر برای اسکن مجدد این URL استفاده نمود. به ترتیب توانست توئیت ترامپ را با ویدئویی که به آن ضمیمه کرده بود، به روز رسانی کند.
بعد از آن، پنج دامنه دیگر را هم خرید و یکی از آنها (یعنی famedays.com) را به یکی از ویدئوی های یوتیوب هدایت نمود. این ویدئو در مورد تشکیل کنوانسیونی بر ای طرفداران “تسویه حساب کوچک من” تهیه شده بود. ترامپ لینک مذکور را در سال ۲۰۱۳ و با ارسال مجدد توئیت یکی از کاربران توئیتر به اشتراک گذاشته بود. در این توئیت، مردم را تشویق کرده بود در نظرسنجی وبسایت The Fame Days به ترامپ رای دهند.

(یک صفحه فیس بوک به نام Fame Days وجود دارد که ظاهرا از رده خارج شده است. این صفحه، شرکت Fame Days را یک “محیط برای رسانه های اجتماعی” معرفی می کند که در آن کاربران می توانند “به محبوب ترین افرادی که دنبال کننده های زیادی در شبکه های اجتماعی دارند، رای دهند”).
ترامپ در این توئیت خود نوشته بود “این خیلی خوب است!!!”. Inti De Ceukelaire می گوید بعد از خریداری آدرس اینترنتی The Fame Days ، از زمینه این توئیت مطمئن نبوده است، اما تصمیم گرفته آن را به سمت ویدئوی “تسویه حساب کوچک من” هدایت کند، چون “من فقط به چیزی دست بردم که زیاد هم (به اندازه ای که ترامپ گفته) خوب نیست”.
ترامپ در این توئیت نوشته بود:
” @FranzThompson : @LOUISFANUCCHIIV به این سایت: http://t.co/9LnAKc0KGF بروید رای بدهید و از @realDonaldTrump حمایت کنید. ” این خیلی خوب است!!!
– دونالد جی. ترامپ (@realDonaldTrump) 12 جولای ۲۰۱۳
مالکان دامنه های مختلف، معمولا URLها را به دلیل منافع مالی یا اطلاع رسانی اینترنتی به اشخاص مختلف خریداری می کنند، البته برخی هم از این تکنیک برای تنظیم بیانیه های سیاسی بهره می برند. همان طور که سایت The Verge در هفته جاری گزارش کرد، اخیرا یک جوان ۲۲ ساله در فرانسه دامنه های مربوط به خبرگزاری Breitbart News را خریداری کرده تا تاثیر این سایت متعلق به افراطی های راست گرا بر انتخابات فرانسه را محدود کند. (قبلا اعلام شده بود که این خبرگزاری قصد دارد در ماه ژانویه یک سایت فرانسوی راه اندازی کند).
برنامه Inti De Ceukelaire نشان داد که بسیاری از توئیت های ترامپ نسبت به این تاکتیک و موارد مشابه آن آسیب پذیر هستند. برخی از لینک های مرده که او در توئیت های خود ذکر کرده، می توانند اصلاح شوند؛ هر چند که این کار در ظاهر با اهداف سیاسی انجام نشود. یک وبسایت متعلق به کمپین انتخاباتی سناتور لیندا مک ماهون در سال ۲۰۱۲، که لینک آن را ترامپ در اکتبر همان سال در توئیت خود ذکر کرده بود، اکنون میزبان وبلاگی به نام “سایت بدن سازی لیندا” شده است. یک لینک bit.ly که ترامپ در سال ۲۰۱۳ به عنوان “پر مخاطب ترین مقاله” در مورد کلانتر سابق آریزونا، جو آرپایو، آن را در توئیت خود ذکر کرده بود، اکنون ما را به سایت times247.com هدایت می کند. این سایت “آخرین پیشرفت ها در روند سرگرمی های خانگی و اتوماسیون خانگی” را اعلام می کند. (صفحه فیس بوک این سایت از سال ۲۰۱۵ تا کنون به خواب رفته است). Inti De Ceukelaire می گوید ده ها لینک مرده ای که ترامپ در گذشته در توئیت های خود ذکر کرده را کشف نموده است و برخی از این لینک ها به زودی منقضی خواهند شد.

این هکر بلژیکی می گوید ترامپ سابقه انتشار تئوری های توطئه و به اشتراک گذاری مقالاتی را دارد که از منابع مبهم گرفته شده اند. این منابع، بر خلاف وب سایت های رسانه های باسابقه، با احتمال بیشتری با گذشت زمان از رده خارج می شوند. برای مثال، در یکی از توئیت های ۲۰۱۴، لینکی ذکر شده که ظاهرا به مقاله ای از سایت conservativenews.me منتهی می شده است. این این سایت، یک بلاگ محافظه کار بوده و در حال حاضر یکی از دامنه های بدون مالک است که توسط این هکر خریداری شده است.
وقتی یک رئیس جمهور باشید، این گونه رفتارها می تواند برای شما خطرناک باشد. هر کسی می تواند با استفاده از روش این هکر بلژیکی، URLای را خریداری کند که ترامپ یک زمانی لینکی از آن در توئیت های خود ذکر کرده، و آن لینک را به جایی هدایت کند که یک نرم افزار مخرب را در خود جای داده است. Inti De Ceukelaire اذعان داشته که خیلی بعید است که افراد زیادی به کند و کاو در توئیت های قدیمی ترامپ بپردازند. اگر هم کسی این کار را انجام دهد، فقط چند توئیت می تواند پیدا کند که بتوان لینک های آن را به مقصد های مخرب هدایت کرد. این خطر هم وجود دارد که ممکن است فردی یک دامنه را تصرف کند و آن را تغییر دهد تا معنای کلمات ترامپ به صورت عطف به ماسبق تغییر کند.

Inti De Ceukelaire می گوید قصد ندارد سایر توئیت هایی که ترامپ پست کرده را برباید. او فقط می خواست همه را به سمت این مسئله جلب کند. (او می گوید در اوقات فراغت خود مشکلات زیادی برای شرکت های بزرگ اینترنتی ایجاد کرده است). یکی از توسعه دهندگان توئیتر می گوید با “الهام گیری” از ایده این هکر، اخیرا ابزاری را در Github منتشر کرده که به کاربران توئیتر امکان می دهد این موضوع را بررسی کنند که آیا در آرشیو توئیت های آنها لینک مرده ای وجود دارد یا خیر. Inti De Ceukelaire می گوید URLهای “زیادی” در پست های گذشته ترامپ وجود دارد که در طی چهار سال آینده منقضی خواهند شد و او نگران است که دیگران آن را کشف کرده و برای اهداف مخرب تری از آنها سوء استفاده کنند.
او گفت “من فقط می خواستم ثابت کنم که این کار، ممکن و البته خطرناک است”.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *