افزایش ۲۰۰ برابری صدای گوشی‌های همراه با یک ابداع جدید

افزایش ۲۰۰ برابری صدای گوشی‌های همراه با یک ابداع جدید
  • 1396/9/6
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

دانشجویان چینی با همکاری دانشگاه می‌سی‌سی‌پی ابزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند صدای گوشی‌های همراه را تا ۲۰۰ برابر افزایش دهد.

گویا آی تی – امروزه بلندگوهای کوچک زیادی وجود دارند که وعده یک صدای بلند را می‌دهند اما در کارشان موفق نیستند و فیزیک این محدودیت را ایجاد می‌کند، اما سرانجام ابزاری جدید که با کمک محاسبات هوشمندانه ساخته شده و متشکل از محفظه‌های طنین‌ ساز برای افزایش بمی صدا است و با یک بلندگوی گوشی هوشمند ساخته می‌شود، قادر خواهد بود بلندگوهای فشرده را به هدف اصلی برساند. پخش صدا از این محفظه‌های پلاستیکی ABS چاپ سه‌بعدی، سطح فشار صدا را تا ۲۰۰ برابر افزایش می‌دهد.

با پیشرفت فناوری در ۳۰ سال گذشته، جنگی میان کیفیت صدا و راحتی انسان پدید آمده است. صدای گرم گرامافون به سرعت در برابر قابلیت حمل نوارهای کاست رنگ باخته است. سپس لوح فشرده جایگزین نوارهای کاست شد که یک صدای دیجیتال با کیفیت ارائه می‌کرد؛ بنابراین کیفیت مجددا در جایگاه ویژه‌ای قرار گرفت.

اما از زمان گسترش فرمت MP3 و “رسانه جاری”(موسیقی آنلاین)، بخش وسیعی از موسیقی به شکل فشرده مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از آن نیز با استفاده از دستگاههای کوچک و راحت مانند تلفن‌های همراه پخش می‌شود. بلندگوهای کوچک این دستگاهها، صدایی را ارائه می‌دهند که برای علاقمندان به موسیقی ناخوشایند اما برای بسیاری از مردم کافی است.

بلندگوهای بلوتوثی قابل حمل، با ارائه صدایی کاملتر قدمی به جلو برمی‌دارند اما مشکل “فیزیک” است. خلق صدای حقیقی و جذاب که قادر باشد تا فواصل دور بدون یک اسپیکر بزرگ غیرممکن است.

اما کشف جدید دو دانشجوی چینی فوق دکتری ممکن است این ایده جاافتاده را کاملا متحول کند.

“جیاجون ژائو” (Jiajun Zhao) و “یینگ وو” (Ying Wu) با همکاری “لیکن ژانگ”(Likun Zhang) از دانشگاه “می‌سی‌سی‌پی”(Mississippi)، یک ابزار طنین صوتی با قطر تنها ۱۰ سانتی متر (۳٫۹ اینچ) ، چاپ سه‌بعدی شده در پلاستیک ABS، تولید کرده‌اند که می‌تواند منبع صدای کمی از بلندگوی گوشی هوشمند بگیرد، قدرت صدای آن را تا ۲۰۰ برابر افزایش دهد و صدای بم بلندتر و گرم‌تری از یک ابزار بسیار کوچک ارائه دهد.

این طراحی از فضایی استفاده می‌کند که با مجموعه‌ای از کانال‌های مارپیچ همراه است که از یک نقطه بلندگو خارج می‌شوند. این طراحی، صدا را حداقل در مسیر تابش بیرونی پایین می‌آورد و به طنین‌های فرکانس پایین اجازه می‌دهد که به رغم داشتن قطر کم، گسترش یابند.

“وو” توضیح می‌دهد: از طریق پیچش هوا در داخل کانال‌ها، مقداری بیشتری از نیروی الکتریکی منبع، به صدا تبدیل می‌شود.

بعلاوه، این گروه دریافت که صدا، در همه جهت‌ها به طور یکسان حرکت می‌کند؛ بنابراین تا حد زیادی یک منبع صدای هدایت کننده نیست.

احتمالا شما هم متوجه شده اید که با چسباندن دهانه یک فنجان قهوه به بلندگوی گوشی، صدای بلندتری از آن تولید می‌شود. دلیل این امر، عمل کردن بقیه قسمت فنجان مانند یک محفظه اسپیکر است اما به نظر می‌رسد این وسیله با استفاده از فضاهای کوچکتر با طراحی خاص، قادر باشد در میان فرکانس‌های وسیع‌تر، صدای بم‌تری تولید کند.

مقیاس دسیبل، وابسته به لگاریتم است؛ بنابراین یک افزایش ۲۰۰ برابر در فشار صدا کمی بیش از ۲۰ دسیبل خواهد بود که حدود هشت کلیک روی دکمه تنظیم صدا در گوشی آیفون است که قطعا افزایش زیادی است.

اگر این وسیله، با تاکید برطول موج‌های خاص، کیفیت صدا را به کلی به هم نریزد، می‌تواند به سرعت بلندگوهای بلوتوث قابل حمل را کوچکتر، با صدای بم‌تر، سبک‌تر، ارزان‌تر و از نظر انرژی کارآمدتر سازد و قدمی به سوی راحتی و کیفیت صدا برای کسانی باشد که به چنین قابلیت‌هایی اهمیت می‌دهند.

isna

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *