ساخت اسپری بینی که از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری می‌کند

ساخت اسپری بینی که از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری می‌کند
  • 1399/8/19
  • زهرا حاجی
  • 0

در حال حاضر بسیاری از ما در انتظار تولید و عرضه واکسن کرونا و بازگشت به زدگی عادی قبل از ویروس کرونا هستیم، دانشمندان به دنبال روش های مختلف برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس خطرناک هستند، تحقیق می‌کنند که یکی از این روش های جلوگیری، استفاده از اسپری بینی است.

کشورهای مختلفی روی تولید واکسن کرونا سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما باید بدانیم واکسن مشکلات مخصوص به خود را دارد که برای مثال می‌توان به عدم امکان توزیع بالای آن در مناطق با درآمد پایین یا مناطق روستایی اشاره کرد.

در این میان محققان دانشگاه «کلمبیا» موفق به توسعه یک اسپری بینی شده‌اند که در جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ در آزمایش‌ روی راسوها و همچنین یک مدل سه بعدی از ریه انسان عملکرد موفقی داشته است.

لیپوپپتید که ترکیبی از لیپید و پپتید است، با جلوگیری از تغییر شکل یک پروتئین کلیدی، از اتصال ویروس کرونا با غشای سلول هدف جلوگیری می‌کند. این اسپری بینی عملکرد سریعی داشته و حداقل تا ۲۴ ساعت کارایی دارد. این اسپری قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد، برای مدت زمان طولانی سالم باقی می‌ماند و نیازی به نگهداری در فضای خنک ندارد.

توسعه استفاده اسپری بینی که از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری می‌کند

خبر خوشحال کننده ای که برای ما است، می توانند اسپری‌های مختلف مانند اسپری دانشگاه کلمبیا را با قیمتی مناسب در اختیار عموم مردم قرار دهند، البته پیش از عرضه عمومی آن باید آزمایش‌های بالینی روی آن انجام شود. علاوه بر این، معضل اصلی تولید انبوه این اسپری است، که همین موضوع یک چالش محسوب می‌شود. پژوهشگران دانشگاه کلمبیا از برنامه خود برای انجام تحقیقات بیشتر خبر داده‌اند.

در صورتی که این اسپری بینی که امید بسیاری از محققان به آن است در آزمایش‌های بالینی عملکرد موفقی داشته باشد، در مناطقی که امکان واکسیناسیون گسترده وجود ندارد یا بسیار دشوار است، می‌تواند به یک لایه محافظتی تبدیل شود.

به طور کلی می توان گفت، در نهایت اسپری بینی تولیدی دانشگاه کلمبیا می‌تواند سرعت شیوع کرونا را کاهش دهد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *