کلاهبرداری روبیکا از کاربران با سوء استفاده از نام تیمها و بازیکنان مشهور

کلاهبرداری روبیکا از کاربران با سوء استفاده از نام تیمها و بازیکنان مشهور
  • 1400/5/26
  • محمد عالی
  • 2

سرانجام سوء استفاده اپلیکیشن جنجالی روبیکا از نام بازیکنان و تیمهای مشهور فوتبال کار دستش داد و کلیه فعالیت های این اپلیکیشن به حالت تعلیق در آمد.

 

کلاهبرداری روبیکا از کاربران با سوء استفاده از نام تیمها و بازیکنان مشهور

علی سعد معاون کاربران و تنظیم گری ساترا در همین ارتباط گفت:
🔹ازبهمن ۹۹ که پیگیری پرونده تضییع حقوق کاربران درروبیکا راشروع کردیم باطیف وسیعی ازتخلفات روبرو شده‌ایم.
🔹تخلفات ترافیکی ودرآمدهای غیرقانونی، فعالیت بدون مجوز،نقض قوانین رقابت، گزارش‌های اخیر مبنی براستفاده غیرمجاز از اطلاعات شخصی کاربران و … ضرورت اصلاح رابیش ازپیش روشن می‌کند.
🔹ساترا با ابطال مجوز سرویس صوت و تصویر سوپراپلیکیشن روبیکا و منع پخش تبلیغات بازرگانی آن در رسانه‌ملی، اقدامات اولیه را به انجام رساند.

 

اما ماجرا چه بود؟

کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که اکانت‌ها و صفحه‌های جعلی برای آنها در روبیکا ساخته شده و محتوای صفحه‌های اصلی آن‌ها در اینستاگرام را کپی کرده‌اند- این کار در برخی موردها، محدود بوده به ساخت اکانت‌های جعلی به نام افراد و گاهی هم محتوای اکانت‌های اینستاگرامی‌شان کاملا کپی شده است.
🔹این عملیات جعل که برنامه‌ریزی‌شده و سازمان‌یافته به‌نظر می‌آید، هم‌زمان شده با طرح مجلس برای محدودترکردن اینترنت که احتمالا به بسته‌شدن برخی شبکه‌های اجتماعی خواهد انجامید.
🔹روبیکا در مالکیت توسکا است و بنابر گزارشی از وب‌سایت میدان، “توسکا همان شرکتی است که ۱۰ روز بعد از تشکیل شدن برنده قراردادی انحصاری با صدا سیما برای به دست گرفتن انحصاری تبلیغات دیجیتالی و خدمات ارزش‌افزوده (VAS) و کلیه سرویس‌های پیرامون آن شد.”
🔹میدان افزوده: «مطابق با ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای، هرکس به طور غیرمجاز داده‌های متعلق به دیگری را برباید، حتی اگر عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، مجرم شناخته شده.»
🔹پلتفرم روبیکا، درباره اکانت‌های شخصی که عینا از اینستاگرام افراد در این پلتفرم بدون اطلاع صاحبان آن‌ها جعل شده، مدعی‌شده: «این موارد اندک بوده» و افزوده: «خود این کاربران می‌توانند با تماس با مجموعه روبیکا یا کنترل این صفحات را برعهده بگیرند یا خواستار حذف آن شوند.»/ کانال هفته‌نامه شنبه
🔹کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که اکانت‌ها و صفحه‌های جعلی برای آنها در روبیکا ساخته شده و محتوای صفحه‌های اصلی آن‌ها در اینستاگرام را کپی کرده‌اند.
🔹عجیب است که روبیکا روشن نکرده چه‌کسانی به چنین جعل و دزدی دست‌ زده‌اند و چرا چنین اتفاقی افتاده است.
🔹مطابق با ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای، هرکس به طور غیرمجاز داده‌های متعلق به دیگری را برباید، حتی اگر عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، مجرم شناخته شده است

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. من در روبیکا یک کانال داشتم خواستم با کانال کس دیگری معاوضه کنم که کلاه برداری کرد کانالمو دزدید مدرک هم دارم عکس دارم از چت هامون ممنون میشم اطلاع بدید 🙏

  2. سلام من از یه کانال
    خرید کردم پولو پرداخت کردم ولی مرسوله به دستم نرسید
    الان چیکار کنم؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *