همانطور كه ميدانيم سيستم عامل لينوكس يك سيستم عامل محبوب با قابليت هاي فراواني است .هرچند در ميان ايرانيان اين سيستم عامل هنوز به صورت كامل يا حداقل به اندازه ويندوزبه كار نمي رود اما اين استقبال كم از ارزش اين سيستم عامل دوست داشتني كم نمي كند .
در اين مقاله به بيان برخي خصوصيات نسخه هاي مختلف لينوكس مي پردازيم تا براي كاربراني كه تصميم به استفاده از لينوكس دارند راهنما يي مفيد باشد.
هرچند اين نسخه هاي متعدد با هم شباهت هاي بسياري دارد و همه نسخه هاي آن بر مبناي هسته كرنلي مشابه پياده سازي شده اند و حتي در انواع مختلف نسخه هاي آن در خط فرمان لينوكس از دستورات مشابه استفاده مي شود، اما در برخي موارد به تفاوت هاي فراواني در اين مورد بر مي خوريم.
تنها چيزي كه به استفاده از نسخه هاي مختلف لينوك منجر مي شود نياز هاي متنوع و متفاوت كاربران براي استفاده از برخي نرم افزار ها و همچنين تجربه شخصي كاربران است .

انواع نسخه هاي لينوكس به صورت تيتر وار عبارتند از :
Readhat
Stampesa linux
Phat linux
Yellow dog
Debian
Slachware
Lindows
Linux mandrake
Suse

در ادامه به توضيحات مختصري پيرامون نسخه هاي مختلف لينوكس مي پردازيم

Readhat

Readhat پر فروش ترين نسخه لينوكس مي باشد و طرفداران فراواني دارد اين نسخه از لينوكس انعطاف پذيري فراواني دارد . Readhat مي تواند به عنوان workstation يا server است كه با package هاي لازم نصب شده و امروزه Readhat بر روي بسياري از server هاي موجود در اينترنت استفاده شود.
يكي ديگر از مزيت هاي Readhat اين است كه به راحتي نصب مي شود و همچنين سرور قدرتمندي ميتوان از آن ساخت با اين حال اگر تا كنون شروع به كار به لينوكس نكرده ايد توصيه ما اين است كه هرگز براي شروع از اين نسخه استفاده نكنيد.( مبتدي هاي عزيز براي شروع از لينوكس ….به ادامه مقاله توجه كنيد )

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نسخه به سايت www. Readhat.com مراجعه كنيد.

Stampesa linux

اين نسخه از لينوكس براي پردازنده هاي Intel و Alpha ساخته شده است و به وضوح براي مهندسين سخت افزار يا System Administrator هاي Unix كارايي بيشتري دارد. Stampesa linux همچون Readhat شروع خوبي براي تازه كار ها نمي باشد.

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نسخه به سايت www. Stampesa linux.com مراجعه كنيد.

Phat linux

اين نسخه از لينوكس يعني Phat linux بهترين نسخه براي شروع تازه كار هاست. مخصوصا براي كساني كه بيشتر با ويندوز كار كرده اند بيار مناسب است زيرا سعي شده تمام كار ها با Wizardha و ..انجام پذيرد.
Phat linux را مي توان بر روي يك پارتيشن ويندوز ( البته به جز NTFS ) نصب كرد و عمل نصب بسيار ساده و راحت است.

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نسخه به سايت www. Phat linux.com مراجعه كنيد.

Yellow dog
خوب است بدانيم Yellow dog فقط براي POWER PC ساخته شده و همچنين براي افرادي كه مي خواهند يك سرور انعطاف پذير و كارا و امن داشته باشند مناسب مي باشد.
اين نسخه يعني Yellow dog همچنين بر روي كامپيوتر هاي مكينتاش هم نصب مي شود.

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نسخه به سايت www. Yellow dog.com مراجعه كنيد.

Debian

Debian پر طرفدارترين نسخه لينوكس براي كاربران حرفه اي در زمينه Linux و همچنين unix و System Administrator مي باشد اين نسخه همچون ساير نسخه ها به سرعت نصب نمي شود (البته نه چند ساعت!!!!!!!) جالب است بدانيد Debian خودش را يك نسخه لينوكس نمي داند در واقع debian از يك سري Utility دست نخورده حاصل كار كسي كه آن را بوجود آورده و هسته كرنلي كه براي آن طراحي شده بهره ميگيرد (پارسي كتاب )

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نسخه به سايت www. Debian.com مراجعه كنيد.

Slachware

اين نسخه از لينوكس يعني در حدود بيست سال پيش يعني در زمان ساخت اين نسخه از محبوب ترين نسخه هاي لينوكس بوده اما پس از چند سال با روي كار آمدن Readhat و Suse به خاطر قابليت هاي فراوان اين دو نسخه ،از محبوبيت نسخه قديمي تر يعني Slachware كاسته شد. با اين وجود هنوز بر روي سرور ها بكار مي رود .هرچند قديمي است اما كاربران خودش را دارد.

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نسخه به سايت www. Slachware.com مراجعه كنيد.

Lindows

اين نسخه نسبت به ساير نسخه هاي لينوكس جديدتر مي باشد و بر اساس debian ساخته شده است . Lindows يا linux windows سعي دارد محيطي شبيه ويندوز را براي كار بران فراهم كند البته يافتن ايننسخه در كشور ما به ندرت امكان پذير ست.

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نسخه به سايت www. Lindows.com مراجعه كنيد.

Linux mandrake

اين نسخه بر ميناي redhat ساخته شده و از جهات فراواني شبيه redhat مي باشد اين سيستم عامل به نحوي ساده طراحي شده كه همه كارها را مي توان به سادگي با آن انجام داد. بايد گفت كه Linux mandrake
رشد خوبي داشته است و طرفداران زيادي پيدا كرده است. اين نسخه انتخابي خوب براي كاربران حرفه اي حتي متوسط نمي باشد . Linux mandrake بر روي پارتيشن هاي FAT نصب مي شود و از طريق ويندوز هم قابل اجراست ( اين ممكن است يكي از دلايل پيشرفت Linux mandrake باشد)

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نسخه به سايت www. Linux mandrake.com مراجعه كنيد.

Suse

اين نسخه يعني Suse براي Intel,Power Pc ,AlPha و sparc ساخته شده و همچنين اين نسخه از طريق نرم افزار Yast يك روش ساده جهت نصب دارد.
تعداد برنامه هاي جانبي Suse زياد است . اين نسخه مربوط به كاربران حرفه اي است.مهم ترين خاصيت Suse اين است كه jurnaling FS را پشتيباني مي كند
اين بدين معناست كه مي توان آن را بر روي يك پارتيشن ReiserFS نصب كنيد كه در Stable بودن بي همتاست.

براي اطلاعات بيشتر در مورد اين نسخه به سايت www. Suse.com مراجعه كنيد.

استفاده از نسخه هاي لينوكس بر اساس سليقه شما و كاري كه شما ميخواهيد ب لينوكس انجام دهيد ب مي گردد اما بيشتر كاربراني كه با همه نسخه ها كار كرده اند نسخه هاي Suse و Linux mandrake و همچنين redhat را بر ساي نسخه ها ترجيح مي دهند .

( دوستان عزيزي كه بيشتر با لينوكس سرو كار داشته اند واحيانا از مزاياي نسخه هاي لينوكس مطلعند و اون مزايا ها در اين مقاله نيست لطفا با توجه به محيط فرهنگي و علمي سايت با رعايت ادب كامل اون نكته ها رو توي ديدگاه ها بيان كنند تا بوسيله نظرت عزيزان مقاله رو تكميل تر كنم .از هرگونه مناقشه ….برخورد تند و…..جدا بپرهيزيد زيرا روحيه كار اعضا واقعا مياد پايين….با تشكر )