Kindle یا همان کتابخوان معروف سایت Amazon در رقابت شدید با انواع و اقسام تبلت های موجود در بازار به ویژه iPad اپل از امکان جدیدی برخوردار شده است. در این سرویس جدید، کاربران این کتابخوان می توانند با اتصال به کتابخانه ها از آنها e-book اجاره کنند.
به گفته آمازون، کاربران Kindle اواخر امسال قادر خواهند بود با اتصال به بیش از 11 هزار کتابخانه عمومی، کتاب های الکترونیک موجود در آنها را مطالعه کنند. آمازون تا کنون بر سر چنین سیاستی مقاومت می کرده است اما اکنون با تغییر در سیاست های خود چنین طرحی را به کاربران پیشنهاد می دهد.
در این طرح، کاربرانی که اقدام به امانت گرفتن کتاب های الکترونیک می کنند می توانند آنها را علاوه بر Kindle بر روی کتابخوان Barnes & Noble با نام Nook، کتابخوان Sony، کتابخوان Kobo، و همچنین بر روی لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند نیز مطالعه کنند.
بابی نیومن، نویسنده بلاگ Librationbyday، و مدیدر یک کتابخانه عمومی در کلمبیا در این باره گفته است که تصمیم آمازون ثابت نمود کتابخانه ها در کسب و کار مربوط به کتاب های الکترونیک به عنوان “عنصری کلیدی” به شمار می روند و ما منتظر بودیم تا آمازون کتابخانه ها را هم وارد حوزه Kindle کند.
رفته رفته با رواج انواع تبلت ها و کتابخوان ها، کتاب های الکترونیک بیش از پیش وارد کتابخانه های عمومی می شوند و کاربران ترجیح می دهند به جای مطالعه کتاب های چاپی در کتابخانه های عمومی، فرمت الکترونیک آنها را از کتابخانه تقاضا کنند. با توجه به رشد محبوبیت کتاب های الکترونیک، کار اخیر آمازون اجتناب ناپذیر می نماید.

منبع: نیویورک تایمز