12 روش و ایده برای عکاسی بهتر!

 • 1389/1/19
 • سپهر خيري
 • 7

اگرچه که عکاسی در مراسم جشن تولد و عروسی ها یا عکس های خانوادگی نیاز به مهارت خاصی ندارد ، ولی اگر بخواهید عکس های حرفه ای مثلا برای تبلیغ یک محصول یا گذاشتن عکس در سایت تان ، باید مهارت های را بلد باشید تا بتوانید عکس های خوب و حرفه ای را ثبت کنید.

حالا ما دوازده تا ایده برای عکاسی به شما معرفی میکنیم:

برای اولین ایده از خانه شروع میکنیم:

برای نمونه عکس برداری از وسایلی که روزمره در خانه ازشون استفاده میکنید شروع میکنیم . امروزه عکس برداری در عصر دیجیتال ساده شده و میتوانید از یک شیئ در زاویه های مختلف و نور های متفاوت به راحتی عکس برداری کنید.

شیئ که من در خانه برای عکس برداری انتخاب کردم چیزی هست که من هر صبح از آن استفاده میکنم ، این شیئ یک فنجان قهوه سیاه و یک نعلبکی هست ، ممکنه چیز خاص و ویژه ای برای عکس برداری نباشد ولی آن چیزی که منو به عکسبرداری از این فنجان کرده ، سفید بودن فنجان و سیاه بودن داخل فنجان هست .

در این منطقه ای که من مشغول عکسبرداری هستم هوا ابری هست و کمی نور از پنجره آشپزخانه به داخل وارد میشود .

کمی به اطراف خانه خود نگاه کنید مثلا اگر هر روز کتاب میخوانید به سمت قفسه کتاب ها بروید شاید یک منظره خوبی برای عکسبرداری وجود داشته باشد.

ثبت تصاویر قطره های باران یا شنبم:

من حدود 5 سال پیش موقع عکسبرداری از منظره متوجه زیبای بیش از حد قطرات باران بر روی برگ درختان شدم و به نظر من یکی از بهترین ایده ها برای عکس برداری از منظره همین قطرات باران هست.

من برای عکس برداری از این قطرات از دوربین Powershot G9 استفاده کردم ، البته بدون سه پایه ، که اگه سه پایه در دست باشه عکس دقیق تری از آب در میاد ، سرعت عکسبرداری از این قطرات به عنوان مثال باید یک به صد و بیست و پنچ 1/125th باشد ، و همچنین برای افزایش دقت عکس از نرم افزار Aperture 2.0 استفاده کنید.

عکسبرداری بدون فوکوس:

احتمالا میدانید کار فوکوس چیست.  در هنگام بارش باران اگر داخل خودرو هستید میتوانید با دوربین تان از پنجره ماشین عکسبرداری کنید ، اما نه در حالت فوکوس .

نقطه دوربین را روی قطراتی که روی پنجره هستند فیکس کنید به طوری که اجسام پشت پنجره تار باشند.

برای عکس برداری بهتر از دوربین 35mm استفاده کنید.

عکس های هنری:

بعضی از منتقدان میگویند عکاسی هنر هست ، اما نه ساخت یک تصویر از تصویر دیگر ، مثلا مخلوط چند تصویر با یک دیگر که تقلب به حساب میاد.

شما میتوانید به راحتی از یک قطعه هنری یک عکس زیبا خلق کنید ، ولی این شرم آور نیست که آن قطعه هنری را با عکس گرفتن به نام خود ثبت کنید؟

این عکس را من در هنگام ترمز کردن از داخل اتوموبیل گرفتم.

عکس های خیابانی:

این نوع عکسبرداری یکی از انواع جالب برای عکس گرفتن هست ، من قبلا یک پروژه تحقیقاتی در مورد این مدل عکسبرداری داشته ام .

عکس ها میتونه از مردمی که در خیابان ها در حال کار کردن و در حالی که آنها از شما بی خبر هستن باشد ، و یا افرادی که برای شما جالب هستند ،

این عکس من از یک پیرمردی که در حال استراحت هست گرفته شده .

البته قبل از عکس گرفت باید بهشون درخواست عکس دادن بکنید و اگر درخواست شما را رد کرد باید به دنبال یک فرد دیگه بروید.

بهتره این نوع عکس ها دور از محیط های شلوغ و خارج از خانه باشد تا به بهترین عکس تبدیل شود.

یک ایده دیگر اینبار در باغ وحش:

یک ایده خوب برای عکاسی چیست؟ بله ! رفتن به باغ وحش !

به باغ  وحش شهرتان بروید ، اگر جای مناسبی هست ، بنابراین با یک دوربین حداقل 105mm به اطراف خود نگاه کنید و ببینید چه چیز جالبی برای عکس گرفتن پیدا میشود.

عکس من از یک ببری هست که در کنار شاخ و برگ در حال قدم زدن هست ، شما هم میتوانید عکس های مثله این تهیه کنید.

عکسبرداری از ساختمان های قدیمی:

یکی از چیز های که در اطراف خانه ام مورد تنفر میشه  وجود ساختمان های مدرن و مکان های بیش از حد عمومی هست و کمتر ساختمان های قدیمی و تاریخی مخصوصا کلیسا های قدیمی به چشم میایند.

امروزه ساختمان های قدیمی جای خود را به اماکن تجاری داده اند مثله کلیسا های قدیمی که به کلیسا های مدرن تر تبدیل شده اند ، امکان داره من یا شما مذهبی نباشیم  ولی آنچه که ما در کلیسا های قدیمی دنبالش هستیم گرفتن عکس های زیبا از این ساختمان ها هست.

این عکس من از نمای بالایی یک کلیسای قدیمی گرفته شده ، که در بالای این کلیسا چند صلیب وجود دارد و عکس را تا یک حدی مذهبی کرده است.

عکاسی با سرعت پایین:

گاهی اوقات باید عکس ها حرکت یک چیز را نمایش بدن ، مثلا جسم مورد نظر معلوم شود که در حال حرکت هست . برای این کار باید دوربین خود را روی درجه سرعت قرار بدهید و از سرعت یک به بیست و پنج 1/25th استفاده کنید.

سعی کنید برای عکس برداری  شیئ  مورد نظرتان قطار ، اتوموبیل و… در حال حرکت باشه ، این عکسی که من گرفتن از یک ترن در حال حرکت هست.

عکاسی با سرعت بالا:

اگر میخواهید از چیز های که به سرعت در حال حرکت هستند به طوری عکس بگیرید که ثابت باشند ، از سرعت یک به چهارصد 1/400th استفاده کنید ، به طور مثال تصور کنید تمام اجسام در حال حرکت به یک باره یخ بزنند.

این عکس من از یک اسکیت بورد سوار هست که من از آن خواستم در حین پرش ازش عکس بگیرم ، عکس به طوری هست که انگار آن در هوا معلق مانده است.

مخلوط رنگ ها در عکس:

این آخرین ایده عکاسی با تنظیم سرعت عکس گرفتن هست که به شما نشان میدهم ، سرعت دوربین باید یک به پنچ 1/5th و در یک محیط کاملا روشن عکسبرداری شود .

برای اینگونه عکس گرفت باید هنگام عکس برداری دوربین خود را به آرامی به جهات بالا پایین چپ و راست تکان دهید ، به یاد داشته باشید که این تکان دادن نباید خیلی طولانی یا زیاد باشد و در همان لحظه عکسبرداری این عملیات را انجام دهید.

این عکس از یک قطعه هنری که چندین رنگ در آن وجود داشت گرفته شد ، و بهتر است برای اینجور عکاسی از منظره های که در آن چند رنگ وجود دارد استفاده کنید.

عکاسی بیچهره:

عکاسی بیچهره یعنی به ظوری عکس گرفتن از مردمی که چهره شان در عکس معلوم نشود . به طور مثال عکس گرفت از پاها یا بازو ها یا اینکه عکسبرداری از پشت سر شخص که صورت آن فرد نمایان نشود.

من این عکس را در مرکز شهر از دو نفر که در حال دوچرخه سواری بودن گرفتم ، به صورتی که چهره آنها معلوم نیست و فقط  پاهایشان معلوم است که در حال رکاب زدن هستند.

ترکیب عکس سیاه سفید و رنگی:

این کار مستلزم کار با فتوشاپ بعد از عکاسی هست . برای این کار باید عکس مورد نظر خود را به سیاه سفید تبدیل کنید ، و سپس بعضی از نقاط عکس را رنگی میکنید . این فرآیند در فتوشاپ نسبتا آسان هست ، و باید این عملیات را انجام دهید:

عکس مورد نظر خود را در فتوشاپ از گزینه Open باز کنید ، کلیک بر روی گزینه adjustment layer که در  قسمت Layers palette  و در پایین نرم افزار قرار دارد ، انتخاب گزینه Black & White ، حالا عکس شما سیاه سفید شده است.

حالا بر گردید به عکستان ، و ابزار Brush را انتخاب کنید و در حالت برگشت رنگ تنظیم کنید ، یعنی به صورتی که قلم را روی عکس میکشید رنگ به صورت اول در بیاید.

حالا قلم را روی نقاط مختلف بکشید و بعضی از قسمت ها رو رنگی کنید ، این عکس از کلاس آموزش رقص گرفته شده و من بعضی از افراد داخل عکس را به صورت رنگی در آوردم و بقیه افراد به صورت سیاه سفید هستن.

امیدوارم این ایده ها برای عکاسی بهتر شما موثر باشد ، و اگر شما از این ایده ها برای عکاسی استفاده کردید میتوانید عکس های گرفته شده توسط خودتان را در قسمت نظرات برای ما لینک کنید  ، و یا اگر پیشنهاد چند ایده دیگر را دارید میتوانید در نظرات به ما اطلاع دهید.

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. سلام
  دوست عزیز آیا امکان استفاده از این مطلب شما در وبلاگ پانی آباد را داریم – البته با ذکر منبع ؟
  شاد باشید

  1. سلام دوست عزيز مشكلي نداره ذكر منبع فراموش نشه
   موفق باشيد… .

 2. سلام
  اگه دقت کرده باشین حباب های کف که در هوا معلق میشوند خیلی زیبا هستن
  چطور میتونم یه عکس واضح و زیبا از اون ها بگیرن؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *