بررسی عملکرد کارت گرافیک رادئون Eyefinity:اولین محک!

  • 1389/1/26
  • محمدرضا ارجمندی
  • 1


اگر مقالات قبلی maximumpc را دنبال کرده باشید در آخرین مقاله با استفاده از 6 صفحه نمایش کارت های گرافیکی Eyefinity شرکت ATi را برای امکان اجرا کردن بازی هایی با دقت تصویری 5680×2160 pixel بررسی کردیم.
حالا وقت آن است که در مورد عملکرد و کاربرد این قیبل کارت ها بنویسیم. به نظرتان با این کارت وقتی 3 یا 6 صفحه نمایش به صورت یک پارچه در اختیار داریم عملکرد بازی ها چه گونه است؟ برای درک بهتر میزان انتظار از عملکرد گرافیکی ، باید نگاهی دقیق تری به این کارت بیندازیم.
کارت گرافیکی Radeon HD 5870 نسخه Eyefinity با همان هسته استاندارد 850MHz کارت مدل HD 5870 عرضه می شود. با این حال ، حافظه آن2گیگا بایت از نوع 1200MHz GDDR5 می باشد.بر خلاف حافظه مدل 5870 که تنها 1 گیگا بایت است. حافظه اضافی به معنای مصرف برق کمی بیشتر است. در رایانه ما با پردازنده اینتل Core i7 975 میزان مصرف برق کرات گرافیکی در حالت بدون بار 138 وات و در حالت بار کامل 284 وات گزارش شد این اعداد را با اعداد 134 و 268 مدل 5870 مقایسه کنید!
به گفته شرکت AMD ، این کارت گرافیکی به عنوان یک قطعه افزودنی بر رایانه عرضه شده و از $ 479 شروع قیمت گذاری آن می باشد. همانطور که در مقاله راه اندازی این کارت به آن اشاره شد، برخی از پورت های کارت گرافیک عبارتند از : 2 پورت نمایش از نوع مینی پورت ، 2 مینی پورت پسیو (passive)برای اتصال DVI تکی و یک پورت مینی پسو برای اتصال HDMI. بنابراین اگر شما می خواهید شش پانل راه اندازی کنید نیاز به چند آداپتور اتصال برای این کارت دارید.
ما این مطلب را از Sapphire Technology،شرکت رسمی عرضه کننده محصول Eyefinity درست کمی بعد از عرضه محصول شنیده بودیم.
توجه داشته باشید که Eyefinity محصولی انعطاف پذیر با تعداد صفحه نمایش است.با الگوی 3 x 1 (سه مانیتور کنار هم)شما می توانید صفحه نمایش بسیار عریض و احاطه کننده ای داشته باشید ، در حالی که با 6 x 2 (6 مانیتور در دو ردیف 3 تایی)شما توانید از یک سینمای کوچک ویدیویی در بازی خود لذت ببرید حتی یک اگوی 5 x 1 هم ممکن است و دیگر واقعا می توانید خود را در بازی غرق کنید.
پشتیبانی بازی ها از کارت هنوز هم در حال تحول است. به عنوان مثال ، در حالی که بازی Dragon Age: Origins کارت Eyefinity را پشتیبانی میکند ، بازی Mass Effect 2 هنوز از این کارت پشتیبانی نمی کند.. AMD مشغول ایجاد یک برنامه صدور گواهینامه برای Eyefinity است که به توسعه دهندگان بازی در ساختن عناوین با پشتیبانی قوی تری Eyefinity کمک میکند. همچنین AMD اعلام کرده که با به روز رسانی برنامه نمایش کتابخانه ای ام دی (ADL) به توسعه دهندگان برنامه های کاربردی اجازه می دهد که به درستی بتوانند از حالت چند مانیتوری استفاده کرده که این مورد شامل اصلاح گودی های تصویری و اصلاح توپولوژی بصری ناشی از استفاده از چند مانیتورهم می شود.
محک زدن کارت گرافیک Eyefinity
ما در این محک از کارت Radeon Eyefinity نسخه مرجع استفاده کردیم ، و مجموعه ای گسترده از تست های مختلف انجام شد. ما برای این تست از سیستم رایانه ای با مشخصات زیر استفاده نمودیم:
پردازنده اینتل Core i7 975 @ 3.3GHz
مادربرد Asus P6X58D (X58 chipset)
حافظه رم Corsair 6 گیگابایتی از نوع DDR3-1600 @ 1333MHz
هارد دیسک 1 ترابایتی مدل Seagate مدل 7200.12

دیسک خوان بلو ری از نوع بلو-ری.
پاور مدل Corsair با مصرف برق 850 وات.
ویندوز 7 نسخه Ultimate ویرایش 64 بیتی.
دایور گرافیک موجود روی سیستم ما برای آزمایش نسخه به روز شده Catalyst 10.3بود که از قابلیت های اضافی Eyefinity به خوبی استفاده می کرد.
همانند آزمایش کارت های گرافیک استاندارد ما از رزولوشن1920×1200 (4x AA);،در آزمایش استفاده کردیم،همچنین از رزولوشن 2560×1600 (4x AA) در صفحه نمایش 30 اینچی مدل Dell 3008WFP استفاده کردیم. استثنای ما بازی Dawn of War II: Chaos Rising بود که از تنظیمات داخلی بازی مجبور شدیم آنتی آلایزینگ بازی را تنظیم کنیم.
در نهایت ، ما دو شکل محک برای Eyefinity ترتیب دادیم: رزولوشن تصویری 5160×1080 پیکسل با 3 صفحه نمایش و دیگری 5160×2160 پیکسل با 6 صفحه نمایش به صورت دو ردیف 3 تایی از صفحات نمایش. تست Eyefinity با آنتی آلایزینگ خاموش انجام شد. از آنجایی که ما کارت گرافیک دیگری را به عنوان رقیب و محک برایEyefinity در نظر نگرفته ایم قصد داریم نتایج را بدون مقایسه با کارت گرافیک دیگر(البته به جز Radeon HD 5870 )ارائه کنیم.
آزمایش گرافیک با عناوین بازی های زیر انجام گرفت:
Unigine Heaven 2.0 (DX11 synthetic benchmark)
Crysis
DiRT 2
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
Battle Forge
Far Cry 2 (Ranch Long and Action scripts
Tom Clancy’s HAWX
Dawn of War II: Chaos Rising
آزمایش با تک صفحه نمایش
ابتدا ، بیاییدنگاهی به عملکرد کارت گرافیک در حالت استفاده از یک صفحه مانیتور بیندازیم در جدول زیر مقایسه ای میان عملکرد Eyefinity وRadeon HD 5870شده است:


در رزولوشن 1920×1200, 4xAA، اساسا شاهد تفاوت در عملکرد دو کارت نیستیم. این موضوعی عجیب نیست چون سرعت های پردازنده ها یکسان است ،در مقایسه بر اساس بازی می بینیم که بازی DiRT 2 کمی در مدل 5870 بهتر اجرا شده و اعداد جدول 4 درصد بهبود عملکرد را نسبت به Eyefinity نشان میدهد.

در جول زیر نتایج در حال رزولوشن2560×1600, 4x AA آورده شده اند که نسبت به جدول اول تفاوت زیادی در عملکرد دو کارت مشاهده نمی شود:

.

حافظه 2 گیگا بایتی نسخه Eyefinity به این سخت افزار کمک می کند تا نتایج بهتری را در زمینه حافظه بافر نسبت به مدل 5870 کسب کند به خصوص در مورد بازی هایی چون Call of Pripyat و Crysis . در اینجا ، حافظه اضافی می تواند در بازی های خاصی که به حافظه بافر زیادی نیاز دارند واقعا مفید باشد.
مسلما شما 480 دلار بابت یک کارت گرافیک با قابلیت استفاده از چند مانیتور پول نمی پردازید تا فقط از یکی استفاده کنید، درست است؟ بیایید نتایج چند صفحه ای را با هم بررسی کنیم:
نتایج محک Eyefinity چند مانیتوری:
ما دو الگوی مختلف را با کارت تست کردیم: 5160×1080(سه صفحه نمایش1080p)و 5160×2160(6 مانیتور)
باید توجه کنید که سبک خاصی از بازی ها فقط در صورت بهبود المان هایی چون عدم افت فریم ها در زمان هدف گیری به روانی می توانند اجرا شوند.در حالت 6 مانیتوری شما حتی می توانید از هر صفحه نمایش یا چند تا از آنها برای نمایش چیز خاصی استفاده کنید: مثلا یک گروه 3 تایی برای نمایش بازی و بقیه برای نمایش برنامه های باز در ویندوز.بله هم می توانید بازی خود را انجام دهید هم به کارهای خود در ویندوز برسید!


بیایید نگاهی به تفاوت ها در دو حالت 3 و 6 صفحه نمایش در جدول زیر بیاندازیم:


بیایید قبل از تحلیل نتایج در مورد تنظیمات گرافیک بحث کنیم. ما بازی Unigine Heaven را با گرافیک متوسط و نه بالا اجرا کردیم (گرافیک بالا برای تست تک مانیتور استفاده شد.) همچنین، در تست با کمک بازی Call of Pripyat مجبور شدیم جزئیات را با تنظیم SSAO به درجه کم و کم کردن سایه های بافت ها پایین بیاوریم اما به جز این موارد بقیه بازی ها همه در حالت حداکثر تنظبمات گرافیکی خود تنظیم شده بودند و مشکلی در اجرا نداشتند.
همانطور که مشاهده می کنید ، بعضی از بازی ها در هر دو حالت صفحه نمایش قابل پخش اند.بازی های HAWX و DiRT 2 به طور کامل در حالت شش مانیتوری قابل پخش هستند ، هر چند برای اجرای بهتر در DiRT 2 مایلید برخی از جزییات را پایین بیاورید. از سوی دیگر بازی هایی با سبک تیراندازی فشرده و سریع، در حالت 3 x 1 نسبت به 6 x 2. ترجیح داده می شوند.دلیلش هم به خاطر مشکلات گودی تصویری در حالت 6 x 2. است.
توجه داشته باشید که اگر شما مایل به چشم پوشی از بعضی جزئیات گرافیکی باشید ، عملکرد کارت گرافیک در الگوی 6 x 2 بسیار بهتر بهبود می یابد. برای مثال ، در بازی کرایسیس هنگامی که تنظیمات گرافیک را از “بسیار بالا” به “بالا” کاهش می دهیم ، در این حالت اجرای بازی با دایرکت ایکس 9 فراهم می شود نتیجه: در حالت رزولوشن 5160×1080(3 مانیتوری) فریم در ثانیه بازی به 25 می رسد(در حالت “خیلی بالا” 18 فریم بر ثانیه بود) و در رزولوشن 5160×2160(6 مانیتوری) به 14 فریم بر ثانیه می رسد (در حالت “خیلی بالا” 8 فریم بر ثانیه بود)
نتیجه نهایی:هیجان انگیز یا عادی؟
کارت گرافیک Radeon HD 5870 Eyefinityدر طراحی سخت افزاری همهیجان انگیز است و هم عادی! در حال حاضر ، این تنها کارت AMD با بیش از 1GB حافظه بافر قابل استفاده است. (مدل HD 5970 دارای 2 گیگابایت حافظه است اما در واقع دو واحد پردازشی دارد و هر واحد 1 گیگا بایت حافظه دارد). بنابراین اگر شما کارت گرافیک با حافظه زیاد می خواهیداین محصول انتخاب خوبی است.به عنوان مثال ، اگر شما می خواهید از 3 صفحه نمایش 30 اینچی استفاده کنید با استفاده از کارت گرافیک Eyefinity می توانید رزولوشن تصویری خارق العاده 7680×1600 را تجربه کنید!
هر چند، اگر شما صفحه نمایش کوچکی دارید واقعا نیازی به این کارت نیست، مگر شما بخواهید در صفحه خود حداقل 4 برنامه گرافیکی را همزمان اجرا کنید. همانطور که ما اشاره کرده ایم، الگوی 5 x 1 یک تجربه باور نکردنی و جالب بوده و همچنین تقسیم بندی مانیتورها به گروه که هر کدام از گروه ها وظیفه نمایش یک برنامه گرافیک را دارند در نوع خود خیلی جالب و هیجان انگیز است. مطلب چشمگیر این است که شما با استفاده از Eyefinity در تعدادی زیادی از بازی ها با سطح گرافیک بالا فریم در ثانیه مورد نیاز را خواهید گرفت و اگر کمی از ویژگی های بصری را فدا کنید برای تمامی بازی ها این کارت،کارت گرافیکی ایده آل است.
با این حال تعدادی از بازیها برای حالت 6 x 2 به دلیل آن ناهنجاری های مزاحم مناسب نیستند. ما مشتاقانه منتظر صفحات نمایش با گودی های تصویری کمتر هستیم. از سوی دیگر بازی های سبک RTS از معضلات الگوی 6 x 2 می باشد، نه به خاطر گودی ها ، بلکه به دلیل دشواری ردیابی بصری نشانگرماوس.
از سوی دیگر ، تصور کنید یک بازی سبک MMO مثل World of Warcraft را در الگوی 3 x 1،5 x 1 یا حتی 6 x 2 اجرا کنیم.مسلما بسیار هیجان انگیز و جالب می شود این طور نیست؟
منبع: maximumpc

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *