5ويژگي‌ جديد درباره WordPress 3.0  

 • 1389/2/23
 • ITTeach
 • 7

Brian Casel، طراح وب و مالک رسانه ی CasJam و ThemeJam WordPress Themes می باشد. می توانید به بلاگ او با آدرس briancasel.com یا Twitter @CasJam سربزنید.

WordPress مدتی است که به عنوان پلتفرم بلاگ نویسی اختصاصی شناخته شده است، ابزارهای موردنیاز برای انتشار پیام و تعامل با خواننده ها را برای کاربران فراهم می سازد. با این حال، با انتشار رسمی نسخه 3.0، که تا آخر این ماه تکمیل می شود، پلتفرم پیشرفته تر خواهد شد، در صورتیکه در حیطه ی سیستم مدیریت محتوا (CMS) خوب عمل نکند.

لیست ویژگی های جدید در WordPress 3.0 در مقایسه با نسخه های قبلی، خیلی طولانی نمی باشد. با این حال، تغییراتی که بوجود می آیند، قطعا دارای تاثیر عمده ای خواهند بود، مخصوصا در صورتیکه از WordPress به عنوان CMS استفاده کنید.

در بخش نظرات مشخص سازید که بیشتر به دنبال کدام ویژگی های WordPress 3.0 بودید.


1. نوع های پست سفارشی
به طور پیش فرض، WordPress امکان انتشار دو نوع محتوا را به شما می دهد : Post ها و Page ها. در نسخه 3.0 می توانید نوع های محتوای جدید با مشخه های خاص خودشان را تعریف نمایید. به عنوان مثال، اگر سایت WordPress  را برای دفترنمایندگی طراحی، راه اندازی می کنید، ممکن است یک نوع Post سفارشی برای نمایش آیتم های اسناد موجود، یک نوع Post سفارشی برای صفحات کارمندان و یک نوع دیگر برای سفارش های مشتری بسازید. بنابراین، می توانید تم تان را به منظور تناسب بهتر با هر نوع post انحصاری سفارشی سازید.

حتی ممکن است بخواهید سایت WordPress تان را به چیزی شبیه Tumblr تبدیل کنید. که این کار در WordPress 3.0 با ایجاد نوع های پست سفارشی برای متن، تصویر، نقل قول، لینک، گفتگو، صوت و ویدئو به سادگی امکان پذیر خواهد بود.

با توجه به نوع های post  سفارشی، امکانات جدید زیادی برای نحوه ی استفاده از WordPress برای انتشار هر نوع محتوا وجود دارند.


2. مدیریت منو

مدیریت منو یکی از جالب ترین ویژگی ها در WordPress 3.0 می باشد. این ویژگی، امکان کنترل کامل منوهای پیمایشی سایت را به شما می دهد. با واسط راحت drag and drop، کاربران می توانند منوهایی بسازند که شامل هر ترکیبی از لینک ها به صفحات داخلی، URL های خارجی و فهرست ها می باشند و می توانید آنها را نام گذاری کنید. سپس می توانید این منوعای سفارشی را به عنوان ابزارهای کمکی در هر محلی که تم تان اجازه دهد، تعبیه نمایید.

بنابراین، فرض کنید می خواهید سابتی را راه اندازی کنید که دارای صفحات اطلاعاتی متعدد، بعلاوه ی بلاگ و پست های ویدئویی می باشد و همچنین می خواهید حضور رسانه ی اجتماعی تان را ترفیع دهید. می توانید مسیر اصلی تان را به صورت زیر سفارشی سازید:

 • HOME (صفحه اصلی)
 • BLOG  (لینک هایی به صفحه اصلی بلاگ)
 • ویدئوها (لینک هایی به گروه ویدئویی یا نوع post)
 • INFO PAGE (صفحه اطلاعات)
 • SUB INFO PAGE (زیر صفحه اطلاعاتی)
 • TWITTER  ( لینک هایی به پروفایل Twitter تان)
 • FACEBOOK  (لینک هایی به صفحه Facebook تان)

تغییر ترتیب، عناوین، و مقصد این لینک ها با مدیریت منو در WordPress 3.0 خیلی ساده می باشد.


3. رده بندی های سفارشی
از آنجاییکه ممکن است این ویژگی جدید برای مبتدی ها تاحدی پیچیده به نظر برسد، بدون شک WordPress  3.0 را به یک CMS واقعی نزدیک تر می سازد. رده بندی های سفارشی به شما این امکان را می دهند تا بخش های بیشتری از متااطلاعات را ایجاد کنید. به طور پیش فرض، “Categories” و “Tag” وجود دارند. اکنون می توانید نوع های جدیدی را با گزینه ی انتخابی سلسله مراتبی بودن یا نبودن اضافه نمایید.

بنابراین، مفهوم اصلی این نکته چیست ؟ در اینجا تعدادی مثال برای کاربرد رده بندی های سفارشی ارائه می کنیم.

فرض کنید شما هوادار فیلمی هستید و از بلاگ WordPress برای انتشار دیدگاه ها و رتبه بندی فیلم های جدید استفاده می کنید. می توانید از رده بندی سفارشی برای رتبه بندی استفاده کنید، سپس R, PG-13, PG, G را به هر دیدگاه اضافه نمایید.

مثال دیگر وب سایت های فهرست وار املاک می باشد. در ضمیمه به عکس ها و توضیحات، ممکن است از رده بندی های دیگر برای تهیه ی لیست مشخصات هر ملک مانند، قیمت، تعداد اتاق ها، سال ساخت استفاده نمایید.


4. تم پیش فرض جدید “Twentyten”


Twentyten، تم پیش فرض منقضی بسته بندی شده با نصب های جدید WordPress 3.0 می باشد که دارای طرح ساده و با این حال، پییچده می باشد و توابع جدیدی را معرفی می کند که در اکثر نسخه های دیگر یافت نمی شوند. دو ویژگی تعبیه شده در Twentyten، در صورتی کاملا قابل استفاده می باشند که مبتدی باشید و برای سفارشی سازی تم تان، مهارت های کدنویسی نداشته باشید. که این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشند:

تصویرHeader سفارشی :

تم Twentyten امکان تغییر راحت تصویر header سایت را به شما می دهد. به همراه تم، هشت تصویر بنر جالب در پکیج وجود دارد که می توانید از آنها انتخاب کنید. همچنین می توانید تصویر خودتان را نیز آپلود کنید. این ویژگی به تم Twentyten محدود نمی شود. می تواند توسط توسعه دهنده های وب فعال شود.

تصویر پس زمینه سفارشی:

ویژگی جالب دیگر Twentyten، امکان آپلود تصویر پس زمینه ی دلخواه برای سایت تان می باشد. همچنین در صورت دلخواه می توانید رنگ پس زمینه را یکدست تنظیم کنید. از آنجاییکه انجام این کار برای آماتورهای توسعه ی وب نیز راحت می باشد، قطعا برای افرادی که نمی خواهند CSS را ویرایش کنند نیز قابل استفاده می باشد. مجددا، عملکرد پس زمینه ی سفارشی می تواند همانند تم های دیگر وجود داشته باشد، در صورتیکه توسط توسعه دهنده ی تم فعال شده باشد.


5. Multi-site
نمی توانید WordPress 3.0 را بدون در نظر گرفتن قابلیت های multi-site جدید مورد بررسی قرار دهید. یعنی، می توانید وب سایت های متعدد ( با دامنه ها و/یا زیردامنه های مختلف) را تنها با نصب یک WordPress مدیریت کنید. آنچه که قبلا با عنوان WordPress MU (چند کاربره) شناخته شده بود، امروزه با سیستم هسته ی WordPress 3.0 ادغام می شود. فعال سازی قابلیت های multi-site به مهارت های کدنویسی و پیکربندی تنظیمات سرور نیاز دارد.

بنابراین چه کسی از راه اندازی نصب WordPress با قابلیت multi-site بهره مند می شود؟ در صورتی در حد عالی می باشد که شبکه بلاگ راه اندازی کنید یا سازمان اخبار بزرگی را به همراه چندین بخش مختلف مدیریت کنید. احتمالا تجارت شما، هر کارمند را وادار می سازد تا بلاگ مختص خودش را با طرحی منحصربفرد یا حتی دامنه ی اختصاصی راه اندازی کند. شرایطی وجود دارند که در آنها عملکرد قابلیت multi-site می تواند مفید و قابل استفاده باشد.


دیگه چی ؟
در این بخش، تعدادی از پیشرفت های موجود در WordPress 3.0 ارائه می شوند:

استفاده از Shortlink ( با دامنه اختصاصی)

اکنون می دانیم که خلاصه کننده های URL تاچه حدی مخصوصا برای لینک های ارتباطی مفید می باشند. WordPress 2.9 امکان استفاده از wp.me URL shortener را به شما می داد. WordPress 3.0 امکان استفاده از shortlink را برای post مبتنی بر نام دامنه اختصاصی فراهم می سازد. به عنوان مثال: http://mashable.com/?post=7127. نیازی به پوشش URL تان با دیگر سرویس هایی مانند bit.ly ندارید.

قالب های مولف (Author Templates)

ویژگی جدید در نسخه 3.0، قابلیت ساخت قالب های ابداعی منحصربفرد می باشد. در صورتی عالی می باشد که بلاگ چند مولفی راه اندازی کنید و بخواهید از سبک ها یا طرح های منحصربفرد برای صفحات شخصی مولفین استفاده کنید.

انتخاب Username و Password در طول نصب

قبل از WordPress 3.0، نصب های جدید به طور اتوماتیک، master account شما را به admin با رمزعبور خودتولید شده تنظیم می کنند. اکنون می توانید این موارد را در طول نصب تعریف کنید. همچنین لایه ی جدیدی از امنیت را اضافه می کند. قبلا سایت های WordPress در معرض خطر قرار داشتند، زیرا از نام کاربری مشترک “admin” استفاده می کردند.

می توانید لیست کامل ویژگی های جدید و تغییرات را از آدرس WordPress Codex page for 3.0 بدست آورید.

شما بیشتر خواهان استفاده از کدام ویژگی در WordPress 3.0 هستید ؟ در بخش توضیحات، نظر خود را ارائه نمایید!

منبع: mashable

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. سلام. نمی دانم که میتوانم روی کمک شما حساب کنم یا خیر. مدتی است که وبلاگی به آدرس
  http://haminha.wordpress.com
  درست کرده ام. چند روز قبل در سربرگ تغییراتی دادم. از آن به بعد دیگر نمیتوانم به قسمت تنظیمات و افزودن نوشته جدید دسترسی پیدا کنم. یعنی بعد از وارد کردن یوزر و پسورد وارد صفحه اول میشود. ولی دیگر وارد داشبورد یا سایر قسمتها نمیشود. در صورت امکان به من کمک کنید. میتوانید از این ایمیل استفاده کنید
  mddf55@gmail.com
  متشکر

  1. سلام دوست عزيز و خسته نباشيد
   لطفا با بخش پشتيباني آقاي اژدري در تماس باشيد arash.ajdary@gmail.com و بگوييد از طرف مجله گوياآي‌تي
   مشكل برطرف ميشه وكمك رساني انجام ميشه
   موفق باشيد… .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *