راهنمای تازه کارها برای بادی پرس: نکات و منابع

راهنمای تازه کارها برای بادی پرس: نکات و منابع
  • 1392/3/29
  • مژگان فنائی
  • 1

وردپرس (WordPress) به احتمال زیاد یک CMS (سیستم مدیریت محتوا) منبع یا کد باز با کاربرد بسیار گسترده به همراه هزاران تم و پلاگین رایگان است. طرفداران این سیستم مدیریت محتوا به احتمال زیاد در مورد پلاگین نه چندان معروف بادی پرس (BuddyPress) برای وبگاه های وردپرس، شنیده اند. شما می توانید قابیلت های آن را به صفحه های نمایه (پروفایل) کاربر، پیام های خصوصی، و حتا انجمن های بحث و تبادل نظر کاربر گسترش دهید.

BuddyPress

بادی پرس یک کتابخانه شبکه اجتماعی گسترده در خودش است، که تنها با اجرا در هسته وردپرس حاصل می شود. در این مقاله می خواهیم نگاهی گذرا به ده ترفند سومند برای کاربرانی که به تازگی بادی پرس را شناخته اند، بیندازیم.

من بر برخی شیوه های نصب پایه تمرکز خواهم کرد در حالی که منابعی را نیز برای قطعه های کد دقیق تر به شمار خواهم آورد. این یک راهنمای عالی برای کاربران تازه کاری است که به دنبال ور رفتن با بادی پرس هستند تا ببینند که چه چیزی هایی را ارائه کرده است.

پیش از مستقیم پریدن به سوی این فهرست، من مرور مختصری که توصیف گر برخی ویژگی های درون بادی پرس است را پیشنهاد می کنم. بسیاری از کاربران برای نخستین بار در کار کردن با بادی پرس و انجمن های بی بی پرس (bbPress) دچار آشفتگی و سردرگمی می شوند. اجازه دهید تا این تفکر و اندیشه ها را برایتان به سرعت روشن سازم.

توصیه می شود این مطلب را بخوانید: بیش از 40 تم پاسخگوی وردپرس رایگان

تفاوت میان بادی پرس و بی بی پرس

از میان این دو، نخست بادی پرس در سال 2008 برای وردپرس منتشر شد. این پلاگین همواره منبع باز بوده است، و بر مبنای همکاری و سهم کاربر گسترش می یابد. شما می توانید در مورد ویژگی های هسته بادی پرس در صفحه ی در مورد (About) آنها بیشتر بیاموزید.

آنچه که بیشتر مردم درک نمی کنند آن است که بادی پرس در واقع با بسته ای به همراه بی بی پرس می آید. این بدان معنا است که چنانچه شما بادی پرس را در وبگاه تان نصب کنید این شامل تمامی همان قابلیت هایی است که پلاگین بی بی پرس به صورت مستقل از آن برخوردار است. تیم گسترش دهنده شامل بسیاری از همان افراد است، و هر دوی این پلاگین ها به مدت چندین سال در حال توسعه و پیشرفت بوده اند.

WordCamp-WordPress-Buddypress-Presentation

در این راهنما من بیشتر بر روی قابلیت های بادی پرس تمرکز خواهم کرد، اما نکاتی عالی برای کاربران بی بی پرس نیز خواهم داشت. در صورتی که کارتان را آسان تر می سازد می توانید این ویژگی ها را به عنوان یک بسته بندی تکی و انفرادی در نظر بگیرید.

بادی پرس برای اجرا نیازی به انجمن های (forums) بی بی پرس ندارد، به همین دلیل آنها از تنظیمات اختیاری برخوردارند. چنانچه می خواهید تفاوت های دیگر را مورد قیاس و سنجش قرار دهید این رشته موضوع های انجمن را بررسی نمایید.

1. نصب و پیکربندی بادی پرس

برای کاربران وردپرس که در مورد فرایند هسته استفاده از بادی پرس تجربه ای نداشته اند، پس این مقاله مناسب برای آنها است. ادم موری (Adam Murray) در +WPTuts یک مجموعه عالی را به نگارش درآورده است که بر نصب و سفارشی سازی بادی پرس برای کاربران جدید تمرکز دارد.

این آموزش گام به گام بهترین شیوه برای یادگیری است بدون آنکه به تنهایی خود در آن دست ببرید. شما می توانید در مورد ویژگی های کلیدی بادی پرس و بسیاری از گزینه های درون پنجره مدیریت وردپرس بیاموزید.

منابع و ویژگی های بادی پرس بسیاری برای مطالعه موجود است، از جمله پیام های خصوصی، پخش رسانه های آنلاین فعال، وبلاگ های کاربر، نمایه های گسترش یافته، و خیلی چیزهای دیگر وجود دارد.

Old Bbuddypress Website Layout-2009

اَدم در مورد برخی سفارشی سازی های ژرف تر همانند تنظیم و راه اندازی گروه ها و تم های سفارشی نیز بحث و گفتگو می کند. بادی پرس دارای فایل های هسته و اصلی خودش است که می تواند پلاگین ها و تم های متناوبی را بکار گیرد! به یقین دانش و آگاهی سودمندی برای تازه کاران است.

2. درک و شناخت bp-custom.php

گسترش دهندگان وردپرس بیشتر با فایل functions.php تم سفارشی آشنا هستند. این به شما اجازه می دهد تا کد PHP که تنظیمات را در هسته ورپرس، در واقع بدون تغییر و دگرگونی فایل های هسته تغییر می دهد را رونوشت و جایگذاری (copy & paste) کنید. این سیستم در وردپرس با استفاده از فایلی به نام bp-custom.php پذیرفته شده است.

اسناد آنلاین با توضیح و تشریح این فایل به همراه برخی نمونه ها، کاری عالی را انجام می دهند. به طور اساسی شما این فایل را درون فهرست (دایرکتوری) /wp-content/plugins/ پلاگین هایتان ایجاد می کنید و به سادگی تمامی کدهای تان را می افزایید. اینها بدون در نظر گرفتن تم کنونی تان برای وردپرس و بادی پرس اجرا خواهند شد.

کدهای تابعی (function codes) که می نویسید مرتبط با توابع دیگری هستند که در فایل های هسته قرار گرفته اند. شما می توانید به این قلاب ها (hook) با استفاده از پالایه (فیلتر)ها و عملکردها درست همانند درون وردپرس دسترسی یابید.

پس از صرف زمان کافی ساخت درون بادی پرس، شما شروع به حفظ کردن نام های متغیر (variable names) و فراخوان های راهکار (method calls) خواهید کرد. این یک ترفند بسیار عالی برای سفارشی سازی انجمن هایتان بدون داشتن تجربه بسیار زیاد می باشد.

3. گسترش و توسعه تم های بادی پرس

این مجموعه مقاله ها به سه بخش متفاوت تقسیم می شوند، که تمامی آنها به وسیله ادم موری (Adam Murray) که آموزش های مقدمه پیشین مان را نوشته است به نگارش درآمده اند. اگرچه شاید راهنمایی های دیگری در مورد ایجاد تم بادی پرس وجود داشته باشد، من احساس می کنم ادم جزئیات بیشتری را برای افراد تازه کار به طور دقیق مورد بررسی قرار می دهد.

BuddyPress Codex-Documentation Code

ترفندهایی که از این مقاله سه بخشی یاد می گیرید فوق العاده هستند، چنانچه هم اینک شروع به آموختن آنها نمایید. اگر پیش از این با گسترش و توسعه تم های وردپرس آشنا باشید، پس بیشتر کدها برایتان آشنا خواهند بود.

توابع یکسانی وجود دارند که می بایست فراخوانید، همچون ()the_content و ()the_category. اما بدیهی است که بادی پرس از مجموعه توابع و روش های خود برای تقابل و تعامل با نمایه (پروفایل)های کاربر برخوردار است.

محتوا (content) به حلقه هایی (loops) تقسیم می شوند که به طور معمول پرس و جو های (queries) PHP/SQL هستند که اقدام به بازیابی محتوا از پایگاه داده ها (database) می کنند. شما ممکن است این حلقه ها (loops) را به عنوان برخی از صفحه های مختلف درون بادی پرس، مورد توجه قرار دهید.

این حلقه های صفحه (page loops) می توانند به نمایه های کاربر، فهرست های گروه، فهرست های عضو، عناوین انجمن، پیام های خصوصی، یا هر چیز مشابهی اشاره کنند. تمامی مفاهیم، به وردپرس مربوط هستند بنابراین چنانچه در حال حاضر قادر به درک این گستره از دانش و اطلاعات هستید، ایجاد تم برای وردپرس نبایست چندان چالش برانگیز باشد.

توصیه می شود این مطلب را بخوانید: راهنمایی برای: گسترش تم های کودک و خام وردپرس

4. راهنمای گام به گام برای سفارشی سازی تم های بی بی پرس

همانند ایجاد تم بادی پرس، شما می توانید تم های بی بی پرس سفارشی خودتان را نیز بسازید. من این راهنمایی آنلاین برای ایجاد تم بی بی پرس را در اسناد شان یافتم که نقطه مرجعی عالی را فراهم می کند.

bbPress-BuddyPress-Forums-WordPress

راهنمای کنونی، برای تم های بی بی پرس 2.0.2 نگاشته شده است و بیشتر مطالب به روز شده این مقاله در مورد بی بی پرس 2.2 است. هرچند عناوین و موضوع ها هنوز هم قابل اجرا و عملی هستند، و شما می توانید تمامی تفکر و اندیشه های اساسی و پایه را به سرعت فراگیرید. ایجاد تم برای بی بی پرس بسیار ساده تر از بادی پرس است، از آنجا که شما تنها بر مناطق انجمن ها (و احتمالا نمایه های کاربر) تمرکز می کنید.

گزینه دیگری که در اسناد (documentation) بدان اشاره شده است ایجاد یک تم کودک یا خام (child theme) بی بی پرس است. این برگرفته از یک تم موجود پیشین خواهد بود و تنها از سفارشی سازی های خاص تان در الگو (template) استفاده می کند. اغلب این روش بسیار آسان تر است به طوری که شما کل آرایش و ترکیب تم را از ابتدا کدنویسی نمی کنید.

توصیه می شود این مطلب را بخوانید: نمایش وبگاهای زیبای نیرو گرفته از وردپرس

5. به روز رسانی پیوندهای نمایه کاربر بادی پرس

هنگامی که نخستین بار بادی پرس را نصب کنید، متوجه خواهید شد یک پیوند (لینک) نمایه کاربر ویژه در واقع به داشبورد وردپرس می رود. ممکن است شما این را درون صفحه تنظیمات پلاگین جایی که شاهد “وارد شده به پیوندها” (Logged In Links) هستید سفارسی سازید.

دومین برچسب لنگر یا پشتیبان (anchor tag) می بایست به منظور مطابقت با URL اعضای سفارشی تان مورد ویرایش قرار گیرد. به صورت پیش فرض بادی پرس الگوی /http://yoursite.com/members/username که می توانید به روز رسانی نمایید را دنبال می کند. اما برای اینکه این به عنوان یک پیوند (لینک) به درستی نمایش داده شود، شاید بخواهید لنگر یا پشتیبان دوم (second anchor) را برای چیزی شبیه این تغییر دهید:

Update BuddyPress User Profile Links

منبع

6. بیرون نگاه داشتن کاربران از فهرست دایرکتوری اعضاء

ممکن است اوقاتی باشد که بخواهید اعضای خاصی را در فهرست های عمومی بادی پرس تان پنهان سازید. این می تواند شامل صفحه های دوستان یا حتا جستجو برای اعضاء باشد. تنها اندکی تفکر و اندیشه نیاز است تا حساب های مدیر، ناظم ها (moderators)، یا حساب های جعلی که برای آزمایش ویژگی های جدید ایجاد کرده اید را پنهان سازید.

من بر روی یک قطعه کد که شما ممکن است در فایل bp-custom.php قرار دهید کپی کرده ام. تمام آنچه که برای ویرایش نیاز دارید فهرستی از متغیرهای excluded_user ID$ است. این هک کوچک به لطف Brajesh Singh از وبلاگش BuddyDev آورده شده است.

Excluding Users from Member Directory List

منبع

7. سفارشی سازی هدایت عضو برای صفحه ثبت نام

هنگامی که کاربران تان به سیستم وارد می شوند و در تلاش برای دسترسی به صفحه ثبت نام (registration page) هستند، بادی پرس بجای آن، آنها را به سوی فهرست اعضاء می فرستد. این اثر به وسیله یک کد کوچک در فایل ثبت نام هسته ایجاد می شود. هرچند بجای هک هسته ما می توانیم از یک پالایه (فیلتر) برای هدایت یا تغییر مسیر کاربران به یک صفحه سفارشی استفاده کنیم.

کدهای زیر را درون bp-custom.php خودتان یا functions.php در وردپرس کپی کنید. به طور کلی بهتر است کدهای بی بی پرس/ بادی پرس را از کدهای وردپرس تان جدا سازید. اما تمامی PHP در اینجا به نسبت سرراست است، و تمام آنچه که برای سفارشی سازی نیاز دارید متغیر $redirect_to است.

Custom Member Redirect for Registration Page

منبع

8. مرتب سازی دوباره پیوندهای نمایه پیش فرض بادی پرس

بادی پرس موقعیت های فهرست هدایت و ناوبری (navigation menu) را برای هر پیوند در الگو یا قالب (template) تان تنظیم خواهد کرد. این پیوندها شامل “نمایه کاربر” ، “فعالیت” ، “دوستان” ، “پیام ها” ، و دیگر ویژگی های بادی پرس است. با ایجاد عملکرد سفارشی خودتان که به bp_setup_nav گره خورده است، ممکن است این مقادیر موقعیت را برای مرتب سازی دوباره پیوندهای هدایت و ناوبری ویرایش نمایید.

من یک راهکار عالی در این رشته موضوع های StackExchange یافتم که خلاصه ای از اینکه چگونه بتوانید مقادیر آرایه موقعیت را نصب و راه اندازی کنید را مطرح می کند. من بر روی کد پایه و اساسی در پایین کپی کرده ام؛ آزادید تا این مقادیر را متناسب با نیازتان سفارشی سازی و ویرایش کنید. این به طور کامل از فایل bp-custom.php و نیز functions.php تم وردپرس تان اجرا خواهد شد.

Reorder BuddyPress Default Profile Links

منبع

9. نمایش کل مطالب ارسالی کاربر و موضوع های آغاز شده

انجمن های بی بی پرس از ابتدا بسیار عمومی و جامع هستند. این بدین معنا نیست که شما نمی توانید سبک های خودتان را سفارشی سازی نمایید، بلکه بدین معنی است که شما پژوهش های بسیار و کار کدنویسی عادی را انجام خواهید داد.

این قطعه کد، کل تعداد مطالب ارسالی (پست) انجمن هر کاربر و رشته موضوع های آغاز شده انجمن را نشان خواهد داد. این یک سنجش عادی است که شما در انجمن ها در سراسر وب می یابید، بنابراین این امری معمولی است که انتظار این ارقام را در نمایه های کاربر بادی پرس نیز داشته باشید.

من این کد کوچک را در یک مطلب ارسالی وبلاگ از سال 2009 یافتم. کدها بسیار ساده هستند، که دو پرس و جو (queries) SQL منحصر به فرد از پایگاه داده را بسته به شناسه (ID) نمایه کنونی می کشند. تنها ;()bb_profile_data را در الگو یتان قرار دهید و آن را با این جایگزین نمایید:

Display User Total Posts & Topics Started

منبع

10. نادیده گرفتن آواتارهای پیش فرض بادی پرس

آواتار های سفارشی کاربر، ویژگی معینی است که بیشتر گسترش دهندگان در هر CMS انتظار دارند. وردپرس این ویژگی را برای نویسندگان و کاربران می پذیرد، اما این به خوبی به درون بادی پرس منتقل نمی شود. شما ممکن است مایل باشید تا دو آواتار مجزا را بر مبنای وردپرس و بادی پرس نیز راه اندازی کنید.

با این کد کوچک شما می توانید تصویر آواتار پیش فرض را برای کاربران بادی پرس تان بازنویسی کرده و آن را با یک URL جدید جایگزین کنید. توجه نمایید که این تنها برای اعضایی که هنوز آواتار خودشان را سفارشی سازی نکرده اند نمایش داده خواهد شد. تنها کدهای زیر را در فایل bp-custom.php تان اضافه کنید و از به روز رسانی تابع ()my_default_avatar_url تان مطمئن شوید سپس این، URL مناسبی را برای تصویر پیش فرض جدید تان بازمی گرداند.

Override Default BuddyPress Avatars

منبع

دیگر اصول سودمند

نتیجه گیری

امیدوارم این راهنما بتواند برای کاربران جدید بادی پرس و بی بی پرس آموزنده باشد. مدیریت وبلاگ تان می تواند کار دشواری باشد، چه برسد به کل پایگاه کاربری و انجمن. احساس راحتی با بادی پرس ممکن است نیازمند ساعت ها تمرین و کدنویسی برای اجرای درست و مناسب نصب تان باشد. چنانچه هر وقت دچار سردرگمی شدید، می توانید پرسش هایتان را به انجمن های پشتیبانی بادی پرس ارسال کرده تا با گسترش دهندگان یا دیگر اعضای آگاه گروه گفتگو کنید.

نوشته ای از Jake Rocheleau

منبع: Hongkiat

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. مقاله خوبی بود به نظر من می تونستید کدها در قالب بهتری نمایش می دادید در کل مقاله عالی بود موفق باشید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *