معرفی 5 نرم افزار جایگزین فتوشاپ که می‌توانید به شکل رایگان استفاده کنید

  • 1389/5/13
  • محمدرضا ارجمندی
  • 3

در دنیای امروز که عکاسی دیجیتال رفته رفته عکاسی آنالوگ به شیوه سنتی را منسوخ کرده است، نرم افزارهای ویرایش تصویر روز به روز مهم تر و مهم تر می شوند. شاه شاهان و گل سرسبد این نرم افزارها، البته، فتوشاپ است، اما با برچسب قیمت 699 دلار برای نسخه کامل ، بسیاری دوست دارند بدانند آیا نرم افزارهایی رایگان هم وجود دارند که بتواند همان کاری را که فتوشاپ انجام می دهد برای کاربر انجام دهند یا خیر.

این که به چه برنامه ای نیاز دارید عمدتا به آن بستگی دارد  که انتظارات شما از ویرایش چیست. امروز ، ما به دنبال یک برنامه های جایگزین دیگر ، که بسیار توانا بوده ،و برای فتوشاپ جایگزین های خلفی می باشند هستیم.پس با ما همراه باشید.

Paint.NET

Paint.NET برنامه ای غنی از امکانات، آموزش ها و با پشتیبانی جامعه ای از کاربران این نرم افزار برای کمک به کاربران جدید و یادگیری مسائل  وحل مشکلاتشان است. Paint.NET توسعه خود را به عنوان پروژه ای دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد و تحت نظارت مایکروسافت شروع نمود و قرار بود جایگزین برنامه معروف مایکروسافت Paint  شود، و در حال حاضر هم توسط برخی از فارغ التحصیلان که از ابتدا به کار روی آن مشغول بوده اند حفظ و نگهداری می شود. این نرم افزار دارای تعداد زیادی دکمه مختلف است که به ان ظاهری مانند فتوشاپ می دهد. به جز ان از تعدادی مساوی از ویژگی های فتوشاپ برخوردار است که آن را به عنوان کاندیدایی بسیار قوی برای کسانی که به دنبال جایگزینی برای فتوشاپ که مانند آن است مطرح می کند. به جرات می گویم که بیشتر آنچه می توان در فتوشاپ انجام داد را می توان با استفاده از تکرارکردن بعضی دستورات در Paint.NET به انجام رساند.

GIMP

گیمپ، بدون شک نرم افزار بسیار توانمندی برای ویرایش تصویر با بسیاری از ویژگی های همانند فتوشاپ است. و اگر شما نیاز به برنامه ای دارید که به شما امکان ایجاد لایه های مختلف ، دستکاری قسمت های مجزایی از تصویر ، ایجاد فیلتر ها یا ابزار مختلف و کار با انواع فرمت ها از جمله اکثر فرمت های اصلی فتوشاپ ، مانند PSD را بدهد، در آن صورت برنامه گیمپ به حق گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

برای کسانی که قبل از این از فتوشاپ استفاده کرده اند، رابط آن حسابی آشنا به نظر خواهد رسید: با مشاهده بسیاری از دکمه ها و ابزارها با نام مشابه و قرار گیری در مکان مشابه در محیط برنامه ما در نگاه اول به یاد فتوشاپ خواهیم افتاد. برای کسانی که هرگز پیش از این از نرم افزار ویرایش تصویر پیشرفته ای استفاده ننموده اند، گیمپ لیست بسیار کاملی از آموزش ، از مبتدی تا سطح پیشرفته دارد که می توان در صفحه مستندات گیمپ (GIMP’s Documentation page) از آن استفاده کرد.

PhotoScape

PhotoScape دارای محیطی کاربر پسند، با طراحی خلاقانه انتخاب پروژه است، که از ویرایش تصویر تا ایجاد فایلهای جی آی اف تا مرحله قدم به قدم ترکیب عکسها با هم و یا ایجاد اسکرین شات متفاوت است. قطعا این برنامه ویژگی های بسیار زیادی مشابه فتوشاپ ندارد، اما می تواند تنها با یک یا دو کلیک کاربر بسیاری از کارهای مشابهی که کاربر فتوشاپ نیازمند چند کلیک است به راحتی انجام دهد.

ویرایشگر عکس VicMan VCW

VCW همراه با نرم افزاری  اختیاری برای ایجاد آلبوم های تحت وب می آید، اما حتی بدون آن ، VCW می تواند ابزار بسیار سودمند برای ویرایش تصاویر باشد. برنامه رابط کاربری قدیمی دارد و به نظر نمیرسد به لحاظ بصری جذاب باشد، اما ابزارهای موجود در ان کار خود را به خوبی انجام داده و به شما اجازه انجام بسیاری از کارهایی که از یک ویرایشگر عکس ساده انتظار دارید، مانند کراپ کردن(بریدن بخشی از عکس) ، ابزارهای ترسیم ، تنظیم کنتراست و رنگ ، جلوه ها و فیلترها را می دهند. این برنامه همچنین با یک ویدئو آموزشی عرضه می شود که به شما کمک می کند در کار با برنامه استاد شوید.

Picnik یک گزینه ویرایش آنلاین

Picnik یک برنامه ساده اما مفید ویرایشگر عکس به شکل آنلاین است که می تواند به شما هم امکان ویرایش پایه ای مانند شفاف کردن تصویر یا حذف قرمزی چشم ها را می دهد و هم امکانات پیشرفته تری مانند فیلترهای و «ایجاد دکمه» دارد ، که گزینه هایی  برای مواردی مانند متن و افکت های رنگی و بسیاری از همان فیلترهایی که در فتوشاپ می توانید پیدا کنید ارائه میدهد. این برنامه برای ویرایش بر اساس ایجاد لایه ها و یا دستکاری های پیشرفته تصاویر طراحی نشده ، اما در عوض از امکانات بسیار خوبی به صورت ابزارهای با عملکرد  از پیش تنظیم شده و« تنها با یک کلیک» برخوردار است.

همانند بسیاری از برنامه ها ، احتمالا گزینه های بیشتر از آنچه تصور می کنید در برنامه های بالا وجود دارند، و نمونه هایی که  در بالا بدان اشاره شد تنها نمونه هایی بودند از آنچه به صورت رایگان و انلاین برای جایگزین نرم افزار تجاری و پولی فتوشاپ دردسترس  می باشند. یافتن برنامه ای که بتواند آنچه که شما می خواهید یا نیاز به آن دارید را برایتان انجام دهد گاهی اوقات می تواند به  معنی یافتن یک برنامه با امکانات ساده تر، اما با شرط برطرف کردن نیاز خاص شما باشد. از طرف دیگر ، اگر می خواهید انعطاف پذیری و کنترل بیشتری بر تمام جنبه های ویرایش تصویر خود داشته باشید، همچنین می توانید از یکی یا چند تا از گزینه هایی که در بالا معرفی کردیم برای تحقق همه نیازهای خود استفاده نمایید.

آیا شما نیز از استفاده کنندگان هر یک از جایگزین های رایگانی که برای فتوشاپ در بالا ذکر شده می باشید؟ آیا شما امکانات هر یک از آنها را برای برطرف کردن نیازهای خاص خود با فتوشاپ مقایسه کرده اید؟به ما نظرات خود را بگویید.

منبع:makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. بازتاب: معرفی 5 نرم افزار جایگزین فتوشاپ که می‌توانید به شکل رایگان استفاده کنید | IraNFull.CoM
  2. خیلی ببخشید . نرم افزار هایی که عکاسی ها برای عکس هایی که می گیرند برای دانلود بگذارید.با تشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *