راهنمای جامع تم های ممتاز وردپرس

 • 1389/6/9
 • محمدرضا ارجمندی
 • 7

بازار تم های گرافیکی  واقعا در طی چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. در حال حاضر بسیاری از سایتهای برتر ارائه کننده تم (مثلا  WooThemes) به تنهایی در خدمت کاربران وردپرس قرار گرفته اند، و این مسئله  بدون در نظر  گرفتن صدها طراح تم وردپرس می باشد که روزانه پوسته های گرافیکی طراحی شده خود را برای فروش در سایتهایی مانند Themeforest یا Mojo منتشر می سازند.

با این همه گزینه های فراوان پیش رو، انتخاب کمی سخت است به خصوص برای خریداران که می خواهند بدانند کدام یک را برای پوسته وبلاگ یا وب سایت خود خریداری نمایند، بنابراین در این مقاله تصمیم داریم  تعدادی از فاکتورهای کلیدی که هنگام انتخاب یک پوسته وردپرس یا خرید آن باید مدنظر قرار دهید را شرح دهیم.

اگر چه این نوشته عمدتا حول مسئله تم های وردپرس متمرکز است، اما بسیاری از توصیه هایی که در اینجا ذکر شده را  می توان به دیگر تمهای گرافیکی نیز تعمیم داد.

اما چه طراحی باذوق به دنبال طراحی وبلاگ و یا توسعه نمونه کارهای خود باشید، یا یک توسعه دهنده به دنبال راهی سریع برای جذب مشتریان وردپرس بیشتر باشید یا حتی یک طراح تم وردپرس که مایل به دانستن مطالبی در زمینه جذاب تر کردن دست پخت خود برای خریداران تم باشید، راهنمایی های این مقاله به شما کمک شایانی در این زمینه و اینکه اصولا چه چیزی سبب می شود یک تم ممتاز وردپرس عالی شود می کند.

محبوبیت

هیچ فرقی نمی کند که قصد خرید یک خودرو یا کامپیوتر، را دارید و یا یک تم وردپرس؛ «محبوبیت»  کالا یا خدمات نزد شما، نقش بزرگی در تصمیم و انتخاب تان بازی می کند، اغلب هم به صورت ناخودآگاه. روانشناسان آن را یک «ملاک اجتماعی» می نامند، و این مسئله اصل ساده ای است که می گوید هنگامی که ما مطمئن نیستیم چه کار کنیم یا کدام یک را از بین چند چیز انتخاب کنیم، سعی در تقلید انتخاب نهایی از انتخاب عموم همسالان خود می کنیم.

سایت های مانند ThemeForest به صورت هفتگی برای تم های منتشر شده در خود رتبه ای نشانگر محبوبیت آن تم نزد کاربران ارائه می کند و معمولا میتوان این چنین فرض کرد که اگر پوسته ای محبوب است،  به خاطر کیفیت بالایش هست. اما سایت های دیگر رتبه بندی محبوبیت و یا تعداد فروشی از هر تم را  منتشر نمی کنند ، بنابراین همینجا مشخص می شود معیارهای دیگری نیز برای انتخاب تم نیاز دارید.

طراحی

دومین معیار بارز در هنگام قضاوت یک تم ظاهر آن است. بالاخره، یکی از اهداف به وجود آمدن «تم» همین دگرگون کردن «ظاهر» است و همانطور که در تعریف تم داریم: تم،گرافیک جایگزین با گرافیک ارزینال است که به شما اجازه تغییر سبک واسط گرافیکی به صورتی که می خواهید را می دهد. این هدف اصلی و اولیه هر  تمی است و بعضی چیزهای دیگری از جمله گزینه های سفارشی سازی پیشرفته را هم در خود دارند.

اگر چه سلیقه افراد در زمینه زیبایی شناسی ظاهری با هم متفاوت است، اما تعداد کمی فاکتورهای مشترک در همه تم ها وجود دارد که می توان انها را هم مدنظر داشت از جمله:

دقت کنید که متن قرار گرفته در تم به سادگی قابل خواندن باشد

بسیاری از تم ها در نگاه اول خوب و زیبا هستند، اما ترکیب رنگ های ضعیف آنها می تواند سبب دشوار شدن خوانایی متون مطالب شما گردد. توجه به این امر به ویژه برای وبلاگ ها یا هر سایت دیگری که از محتوایی شامل متون طولانی بهره می گیرد از اولویت بیشتری برخوردار است.

به فن چاپ (Typography) توجه کنید

این همان مسئله ای است که بسیاری از طراحان از توجه به ان سهل انگاری می کنند. در تم انتخابی حتما به محل قرار گیری خطوط متن، فاصله ناکافی بین خطوط و اندازه کوچک فونت ها باشید.

دقت کنید آیا صفحه آغازین بر روی مطلب شما تمرکز لازم را دارد؟

این روزها بیشتر تم ها از اسلایدر صفحه  اولیه برای نمایش محتوای کلیدی سایت به صورت فوری به بازدید کننده استفاده می کنند، و اگر چه کم کم استفاده از این روش دارد بیش از حد تکراری می شود ، اما راه خوبی است برای اطمینان از اینکه موارد برجسته و کلیدی سایت شما (برای مثال خدمات یا کالاهای تولیدی و….) به سرعت به نظر بازدیدکنندگان می رسد.

آیا طراحی تم با برند تجاری شما سازگار است؟

اگر قبل از تصمیم در مورد تم، شرایط تجاری را مد نظر دارید مثلا شرکتی دارید که لوگوی خاص خود را دارد، حتما تمی انتخاب کنید که رنگ های اصلی آن با  رنگ های لوگوی شرکت هارمونی داشته باشد  و یا اطمینان حاصل کنید که تم انتخابی به راحتی قابل سفارشی سازی متناسب با برند شما باشد.

امکانات

امروزه بسیاری از تم های جدید وردپرس دارای پانل گزینه های تنظیمات نهایی گسترده ای می باشند. برخی از آنها حتی از واسط های سفارشی کاربری بهره می برند که با تنظیمات خود محیطی دگرگون شده را فراهم می آورند که کاربر دیگر حس نمی کند دارد از وردپرس استفاده می کند.

باید یادآوری کنیم که همیشه دارا بودن ویژگی های بیشتر به طور خودکار بهتر بودن یک تم را نتیجه نمی دهد. و بالاخره، امکانات بیشتر  یعنی صرف زمان بیشتر برای خواندن متون راهنمایی و سپس پیکربندی قالب تم.

حالا که این نکته را فهمیدید، در زیر چند تا از امکانات مفید تم ها را که در مورد انتخاب یک تم باید در نظر گرفته به شما گوشزد می کنیم:

برخورداری از قالب های رنگی متنوع

همانطور که در بالا هم اشاره شده امکان انتخاب از میان طرح های رنگی مختلف در یک تم برای طراح بهترین راه برای اطمینان از  هماهنگی موضوع کاری، لوگوی نام تجاری و پیام های سایت با تم می باشد.

کدهای کوتاه(Shortcodes )

shortcode های وردپرس کدهایی هستند که می توانید در نوشته های خود از آنها استفاده کنید. وقتی که مطلبی را پست می کنید این کدها به طور خودکار توسط محتوایی که برای هر یک معین کردید جایگزنی می شوند که برای مثال قرار دادن دکمه ها ، علائم و شکلک های مختلف ، و دیگر عناصر را در متن آسان می کند.  در هنگام انتخاب تم به پشتیبانی ان از shortcode   ها دقت کنید.

ستون های جانبی نامحدود

با برخورداری تم از ستون های فرعی (sidebar) نامحدود، هر صفحه ای که ایجاد می کنید می تواند از ساید بار خاص خود با ویدجت های مختلف دریافت بهره مند باشد. به عنوان مثال، ویدجت نقشه گوگل در صفحه «ارتباط با ما» ، ابزارک فلیکر در صفحه «درباره ما» فقط گوشه ای از مزایای داشتن ستون های فرعی نامحدود است.

ابزارک های سفارشی

تم ها گاهی شامل ابزارک (ویدجت) های سفارشی خاص خود می باشند که می توانید هریک از انها  را در هر جای نوارکناری که دوست دارید اضافه کنید. این بدان معنی است که حتی نیاز به نصب افزونه یا پلاگین نخواهید داشت.

برخورداری از قالب های متنوع صفحه

بهترین تم ها از یک منظر عبارتند از تم هایی با چندین قالب متفاوت صفحه برای برخورداری از حداکثر انعطاف پذیری : یعنی سازگاری با نوارهای جانبی ، سازگار با عرض کامل صفحه نمایش ، صفحه «ارتباط با ما» ، صفحه «درباره ما» و غیره.

فرم «تماس با ما »

همانطور که می دانید ده ها و صدها نمونه پلاگین فرم «ارتباط با ما» ی وردپرس وجود دارد ، اما بسیاری از طراحان تم دوست دارند فرم تماس خاص خود را کار کنند. به این ترتیب ، آنها می توانند در این قسمت هم از خود امضایی به جای گذاشته و مطمئن شوند که این قسمت هم به خوبی بقیه تم در ذهن بازدید کننده به نظر می رسد.  این را هم درنظر داشته باشید.

انعطاف پذیری

اگر با تم ها کار کرده باشید به سرعت فهمیده اید  که تمی که نتواند بسته به نیازهای شما سفارشی شود بدرد نمی خورد. مهم نیست که تم چقدر در پیش خوان سایت ارائه دهنده عالی به نظر می رسد ، احتمالا کارهای بسیاری برای دستکاری روی آن برای تطابق با انتظارات خود لازم است. در زیر به مسائلی می پردازیم  که یک تم وردپرس را قابل انعطاف نشان می دهد.

توانایی آپلود نشان و لوگو

توجه کنید آیا در تم انتخابی  آپلود  آرم دلخواهتان را به جای لوگوی پیش فرض آسان است یا خیر؟

پشتیبانی از کد های CSS سفارشی

اگر نیاز پیدا کردید که به صورت دستی یکی از فایل هایCSS  تم را ویرایش کنید، ویرایشهای اعمالی  هر بار که تم را بروز رسانی می کنید دریافت رونویسی می شوند. در عوض ، به دنبال تم های بگردید که گزینه ای در خود دارند که کدهای CSS سفارشی شما را در داخل پایگاه داده خود ذخیره می کنند.

استفاده از چارچوب برای جاوا اسکریپت و CSS

مولف تم احتمالا در زبانهای جاوا اسکریپت و CSS حرفه ای است، اما استفاده کننده از تم ممکن است اینگونه نباشد. تم هایی که از چهارچوب (framework)هایی از قبیل jQuery  (برای جاوا اسکریپت) و یا Blueprint (برای CSS  ) استفاده می کنند کار شما را خیلی ساده تر می کنند چرا که از قبل بسیاری اسناد را برای کار با آن زبانها وجود دارد.

امکان در اختیار داشتن فایلهای PSD مجزا از عناصر تم

اگر تاکنون تصمیم گرفته باشید که بخشی از  گرافیک تم ها را عوض کنید، پیدا کردن فایل فتوشاپ مربوطه، اسخراج عناصر آن، اصلاح آن ، و خروجی گرفتن متناسب با تم می تواند واقعا آزار دهنده و پیچیده باشد. این کار خیلی ساده تر می شود زمانی که طراح تم برایتان فایلهای فتوشاپ از پیش تکه تکه شده، یا حتی بهتر، فایل های جداگانه حاوی تنها عناصر را فراهم کند.

مستندات و راهنمایی

احتمالا این یکی از جنبه هایی است که هنگام  انتخاب تم بیشترین سهل انگاری در حقش می شود! بالاخره، هنگام خرید یک نرم افزار، به طور معمول ابتدا اسناد مرتبط با شرایط استفاده و راهنمایی ها را  نمی خوانید، زیرا فرض بر آن است که چنین اسنادی همراه نرم افزار وجود دارد و تمام پاسخ های مورد نیاز شما را پوشش می دهد. متاسفانه ، این مسئله همیشه و در مورد همه تم ها مصداق ندارد.

مستندات ایده آل برای یک تم باید شامل شرح تمام گزینه ها و امکانات موجود تم، و نیز راهنمای گام به گام بیشتر کارهای معمول (مثل نصب تم ، اضافه کردن آیتمی به اسلایدر صفحه ، و غیره) باشد.

بهترین تم ها حتی از فیلم های ویدئویی آموزشی( screencast ) همراه خود بهره مندند که  می توانید با تماشای  5 دقیقه از این ویدئو ها اطلاعاتی به اندازه خواندن یک مقاله راهنمای  3 صفحه ای کسب کنید، بنابراین راه خیلی خوبی برای آموزش سریع  کاربر  به شمار می روند.

پشتیبانی

حتی بهترین برنامه نویسان تم ها نیز قادر به پیش بینی هر اشکال و باگ احتمالی محصول خود نیستند، و حتی بهترین راهنمایی ها نیز نمی توانند هر سوالی را جوابگو باشند. پس، حمایت و پشتیبانی مفید و  با احساس مسئولیت در انتخاب تم یک باید است و برخورداری از آن کار شما را آسان تر می کند.

البته که اگر خریدار یک تم وردپرس هستید، نباید از امکانات که بخش پشتیبانی در اختیار شما گذاشته سوء استفاده کنید و در ذهن داشته باشید که اگر چه طراحان برای پشتیبانی از مشتری خود معمولا آماده کمک و رفع مشکل می باشند، اما وظیفه انها نیست که به شما کدهای پایه ای CSS و مهارتهای وردپرس بیاموزند، یا به شما کمک کنند تم را به میل خود سفارشی کنید.

احتمالا بهترین راه برای گرفتن پشتیبانی مراجعه به انجمنها (forums) است. برخلاف ایمیل زدن به طراح و در خواست کمک، در انجمن می توان دید که که آیا شخص دیگری قبلا همین سوال شما را پرسیده ، و نیز می توانید بفهمید که نویسنده یک تاپیک معمولا ظرف چه مدتی به پرسش کاربر پاسخ داده است. و مزیت بزرگ تری که بر ایمیل دارد آن است که شما می توانید در هر موضوعی از زیر موضوعات استفاده کنید تا  گزارش مشکلات کاربران در میان درخواست ها و سوالات مربوط به ویژگی های دیگر گم نشوند و در جای مناسب خود رسیدگی شوند.

قیمت

شک داشتم که قیمت را هم به عنوان معیار انتخاب تم ممتاز وردپرس ذکر کنم ، زیرا بسیار واضح است، اما قیمت، البته، نقش بزرگی در هر خریدی که می کنیم دارد.

سایت های مختلف از طرح های قیمت گذاری های مختلفی استفاده می کنند، اما به طور کلی شما سه راه معمول برای خرید تم پیش رو دارید.

خرید تم تکی

این شیوه، رایج ترین و ساده ترین راه برای خرید تم هست. محدوده قیمت ها از 10 دلار برای تم های ساده اغز می شود و تا 80 یا 100 دلار برای گران ترین تم های برتر وردپرس می رسد. این روزها قیمت 25 تا 75 دلار قیمت عادلانه ای برای یک تم ممتاز به شمار می آید.

خریدهای اشتراکی

در این روش، شما هزینه ای به صورت ماهانه یا سالانه پرداخت کرده، و در عوض هر چندتا تم که بخواهید در مدت اشتراک خود می توانید دانلود کنید. این روش به خصوص برای طراحان وب مناسب است که تم ها را دوباره به مشتری خود می فروشند، اما اگر قصد دارید یک تم واحد برای خود داشته باشید ، راه اول معمولا ارزانتر است.

قیمت های غیر ثابت

برخی سایت ها (مثل TemplateMonster ) به هر کاربر قیمت منحصر به فردی ارائه می کنند که ویژه نیازی است که آن کاربر برای استفاده از آن تم دارد (البته، افرادی که قبلا یک تم را خریداری کرده اند می توانند از آن استفاده کنند، بنابراین واقعا منحصر به فرد نیست). به نظر من ، این شیوه واقعا ارزش استفاده ندارد چرا که برای چنین قیمت های بالایی (بیش از چند هزار دلار) به سادگی می توانید تم سفارشی خوب و بسیار ارزانتری بسته به نیازهایتان از دو روش بالا دریافت کنید، و یا حتی سفارش دادن  یک پوسته سفارشی به طراح تم های ممتاز، که از ابتدا برای شما پوسته ای طراحی کند هم چنین هزینه بالایی نخواهد داشت!

کاربرد و شایستگی

آخرین چیزی که نیاز دارید از خود بپرسید، بعد از اینکه یک تم محبوب عالی به همراه ظاهر زیبا و جذاب با  اسناد آموزشی کاربردی و پشتیبانی و انعطاف پذیر با داشتن کلی امکانات یافتید، پرسیدن این سوال ساده است: «آیا واقعا این تم آن چه من می خواهم است؟»

ذکر این نکته ضروری است که معمولا زیاد اتفاق می افتد که با دیدن یک تم محو جذابیت های بصری آن شده  و به کلی  فراموش می کنیم حتی از اول برای چه مقاصدی می خواسته ایم یک پوسته برای وب سایت یا وبلاگ خود انتخاب کنیم.

مثلا هیچ گاه تمی با اسلایدر بزرگ صفحه اولیه انتخاب نکنید اگر در میان محتوای خود هیچ عکسی برای قرار دادن در اسلایدر ندارید! یا تمی با قالب وبلاگ انتخاب نکنید اگر محتوای نوشتاری زیادی در وب گاه خود ندارید. یا تم تجربی با افکت های  جاوا اسکریپت  زیاد برای اهداف تجاری و کسب و کار انتخاب مناسبی نیست.

به دلایل مشابه ، از تم های پر زرق و برق مبتنی بر فلش که واقعا چشمگیر به نظر می رسند بر حذر باشید. گاهی ممکن است چنان تم سایت شما چشمگیر باشد که بر محتوا که سایت را برای نمایش همین محتوا راه اندازی کرده اید به طور کلی سایه بیافکند. گاهی اوقات سادگی بهتر است.

جمع بندی

بنابراین شمائید و این اصول که برای انتخاب تم باید رعایت کنید، این اصول، کلیدی برای انتخاب تم خوب است. البته ، بخشی از مطلب هم به عاشق شدن یک تم با طراحی بی عیب و نقص و کامل بر می گردد ، بنابراین اگر واقعا عاشق تمی شدید آزادید که همه چیزهایی که در بالا شرح دادم را نادیده بگیرید. قصه عشق از دیگر قصه ها جداست!

و اگر به دنبال مکان مناسبی  برای خرید تم های وردپرس می گردید، در زیر چند لینک برای شروع آوردم:

WooThemes

ThemeForest

Elegant Themes

Pro Theme Design

MOJO Themes

منبع: sixrevisions

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. ممنون ، مطلب خوبی بود . خوب هم ترجمه شده بود. من به شخصه چندتا از قالب های خوب رو فارسی کردم . روزی نیست که تو سایت های قالب نگردم و اونایی رو که می خوام دانلود می کنم و آرشیوشون می کنم. شاید نزدیک به هزارتا قالب مختلف و زیبا و کاربردی دارم. از این کار لذت می برم . نصبشون می کنم و تست می کنم. این یکی از علاقه مندی های منه. ولی اینکارو توی سایت های warez انجام می دم و پولی بابتشون نمی دم . اگرچه وجدانم درد میگیره ولی هرچی باشه اینجا ایرانه!

  1. سلام
   من دنبال یک تم خوب برای بالا آوردن یک سایت تجاری هستم(در واقع قرار است محصولات یک شرکت تجاری به نمایش گذاشته شود) شما چه تمی رو پیشنهاد میکنید؟

  2. این قالب یه قالب حرفه ایی برای نمایش محصول شرکت های تجاری و خدماتی هستش. http://themefuse.com/demo/wp/siliconapp/
   می تونید با کمی جستجو لینک دانلودش رو هم گیر بیارید.

 2. سلام آقای ارجمندی
  اگر میشه تو مشکلم به من کمک کنید.
  من با خرید هاست شخصی و به وسیله وردپرس سعی کردم که یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنم.
  اما پوسته ای که من استفاده میکنم با زمینه هایی که خود سایتی که پوسته رو ازش دانلود کردم همخوانی نداره.
  مثلا برای تصویر نوشته img ولی با افزودن این زمینه تصویر مورد نظرم در داخل پست نمیاد.
  یا برای قیمت نوشته gheymat ولی بازم این زمینه کار نمیکنه.
  حالا میخواستم بهم کمک کنید که چطور میتونم زمینه های این ÷وسته رو بفهمم.
  با تشکر

  1. سلام دوست عزيز
   بهتره با بخش پشتيباني كه نويسنده اين قسمت يعني قالب‌هاي سايت هستند كامنت بگذاريد تا كمكتون كنند
   https://www.gooyait.com/1389/07/03/voidy-wordpress-theme.html

 3. سلام
  بسیار جالب و آموزنده بود
  دست شما درد نکند
  انشالله بزودی سایت ما هم با یاری شما و دوستان بالا میاد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *