بررسی هدفون 500 دلاری SE535 از شرکت Shure

  • 1389/6/21
  • محمدرضا ارجمندی
  • 1


مدت زمان طولانی از بررسی نخستین محصول ویژه پخش موسیقی شرکت  Shure می گذرد (اگر دقیق بگوییم: حدود 4 سال) و در این مدت محصولات دیگری از جمله انواع هدفون ها از سوی این سازنده عرضه شده به دلایل موجهی این سازنده  هیچ عجله ای برای جایگزینی مدلهای  E500 / SE530که گل سرسبد محصولاتش بود نداشت و این مسئله کاملا قابل درک است. البته ، برای قیمت شوک آور 500 دلاری! که آنها برای فروش هر دستگاه از این مدل ارائه کرده بودند، خریداران به حق انتظار کمال یک محصول ویژه شنیدن را داشتند- این مسئله ادامه داشت تا بالاخره به تازگی خبردار شدیم که شرکت مدل قدیمی را با هدفون جدید SE535 جایگزین کرده است. قیمتش چه قدر است؟ هنوز همان 500 دلار . خب، اگه می خواهید بفهمید با این هدفون موسیقی های گروه  Juno Reactor را با چه کیفیتی می توان گوش کرد پس از مشاهده عکس های زیر ادامه مطلب را بخوانید!

تصاویر بیشتری از هدفونShure SE535

خب به نظر شما در این محصول جدید چه نوع بهبودهایی نسبت به مدل E500 پس از 4 سال کار و تحقیق فراهم شده؟  خیلی، نه! کسانی که یک E500  دارند با این محصول بهبود زیادی که انسان از خرید یک محصول به روز تر انتظار دارد دریافت نخواهند کرد چرا که SE535 برای اصلاح برخی از مشکلات مدل قبلی آمده- در مقام مقایسه مثل نرم افزاری است که پس از مدتی نگارش 1.1 آن عرضه می شود (نه نگارش 2.0) این طور بگوییم بهتر است.(یادتان باشد که E500 و SE530 کاملا یکسان بودند.) بزرگترین و البته تنها تفاوت مدل جدید و قدیم ممکن است در طراحی کابل باشد، جایی که Shure با مواد جدیدی از جنس الیاف تقویت شده Kevlar   استفاده شده که ادعا می شود به مراتب بیشتر از پلاستیک استاندارد مدل قدیمی انعطاف پذیر باشد. هر چند این همه بهبودی نیست که در کابل هدفون جدید انجام شده، با مشاهده این مدل به این نتیجه رسیدیم که  Shure واقعا با طراحی  کابل مدل های قدیمی به جذابیت آنها لطمه زیادی زده بود، زیرا در مدل جدید از یک کانکتور طلا اندود درست در قسمت گوشی هدفون استفاده کرده اند. به عبارت دیگر ، سازنده به طور کامل مشکل درازی بی فایده کابل هدست را برطرف کرده اند، چون شما می توانید از قسمت گوشی کابل را از هدفون قطع کرده و با کابل دلخواه جایگزین کنید. البته این نکته خوب  است اما یک بدی هم دارد : احتمالا این مسئله بدان معنی است که Shure که تا کنون شهرت فوق العاده ای در خدمات پس از فروش به مشتریان خود داشته متقبل ضمانت کمتری در مقابل هدست جدید به بهانه استفاده از کابل های غیر سازگار و مشکلات احتمالی برای هدفون می شود – از طرف دیگر سازنده قادر به فروش انواع مختلفی از کابل های خود برای این هدفون خواهد شد. و از آنجایی که اتصال دهنده ها در قسمت گوشی هدفون اختصاصی هستند ، قطعا باید کابل جانبی را از آنها خریداری کنید!

و این ما را به یک نقطه ای می برد که در آن شما می توانید اینطور استدلال کنید SE535 گامی کوچک رو به عقب نسبت به  E500 است: زیرا سازنده با این کار مفهوم انتخاب کابل دلخواه را به نوعی از مشتری گرفته و او را محروم کرده. در E500 ، محل اتصال گوشی و کابل 3.5 میلی متری تنها چند اینچ طول داشت و می شد از کابل های انتخابی همراه که طول کم 9 اینچی یا زیاد 3 فوتی یا  هرکابل انتخابی دلخواه برای هدفون استفاده کرد که سبب می شد که بدون اویخته وشل بودن کابل هدفون روی لباس  یا گره خوردن بر اثر طول اضافی و درست به اندازه ای که لازم است کابل داشت. همچنین باعث شده  استفاده از ماژول فشار به گوش (Push-To-Hear) – که در همان زمان Shure  در مدل SE530  استفاده نمی کرد — در SE535 مشکل تر شود چون آویختگی زیادی بین گوشی و سمت ورودی ماژول به وجود می آید و چسباندن آن به یقه پیراهن یا کت چندان ظاهر خوبی نخواهد داشت. سپس گمان می کنم Shure از PTH  به دلایل بسیار خوبی دیگری هم در این مدل جدید استفاده نکرده: زیرا ماژولی بزرگ ، گنده ، زشت ، باعث میشه که شما مثل شخص کسل کننده نادان به نظر برسید، و آنگاه مردم دور و بر شما هیچ گاه به این امر عادت نمی کنند که باور کنند هنگام صحبت با آنها هدفون را در گوشتان باقی بگذارید و همزمان به حرفهای انها هم گوش می کنید، بنابراین در هر صورت چیز زیادی از دست نداده اید.

بنابراین صرف نظر از این واقعیت که Shure دیگر کابل های 3 فوت و 9 اینچی را در جعبه مدل 535 نگنجانده، دیگر لوازم جانبی اساسا شامل همان آنهایی است که قبلا در مدل های قدیمی تر دیده بودیم: امکان انتخاب گسترده ای از میان نرمی داخل گوشی از سبک ها و مواد مختلف دارید (مثلا ما فوم سیاه و فلنج سه گانه را انتخاب کرده ایم) ، دکمه کنترل حجم صدای قابل تنظیم خطی (که باز ، استفاده از آن کمی قلق دارد به دلیل آنکه نزدیک به سر شما نیست) ، یک کاور نگهداری از جنس نایلون سخت زیپی ، و دو نوع جک نوع هواپیمایی و یک چهارم اینچی. همه این ها در همان جعبه آلومینیومی فوق العاده با کیفیتی که خریداران  SE530 E500 / از داشتن و  همراه بردنش لذت می بردند ارائه شده و این جعبه یک محافظ خوب است، باور کنید! شما نمی باید آن را دور بیاندازید! البته همانطور که در جعبه  SE530هم دیده بودیم، جعبه فاقد قرقره داخلی است، قابلیتی که ابتکار Shure در بسته بندی های کمی قدیمی ترش بود و واقعا جالب و کاربردی بود و برای پیچیدن کابل هدفون به دور قرقره ای برای جمع کردن منظم کابل استفاده میشد.– اما از سوی دیگر فکر کنم جثه SE535 مانع  جمع کردن آسان آن توسط قرقره می شود که خطر صدمه زدن به هر قسمتی را از بین می برد. این نبود قرقره باعث بسته بندی و بازگشایی هدفون به شیوه ای کمی کمتر منظم و راحت می شود ، اما عیب بزرگی نیست.

به در بحث جایگیری مناسب هدفون در گوش، گوشی های مدل 535 کمی بیشتر از E500 از لبه های تیز خارج شده اند، اما آنها به طور کلی همان اندازه و شکل را دارند- به عبارت دیگر ، اگر شما در استفاده ازE500  راحت بودید، با این یکی هم مشکلی ندارید و بالعکس. اگر شما به طور کامل با این نوع محصول غریبه اید و بار اولی است که از محصولات shure استفاده می کنید، به زودی کشف میکنید که «نصب» SE535 در گوش خود کمی بیشتر کار می برد تا  هدفون های بی کیفیت یا ارزانتر یا حتی دیگر هدفون های فرو رونده در گوش؛ برای نصب صحیح دستورالعمل این است: اول، کابل کشی صحیح اطراف گوش مانند تصویر زیر. دوم، اطمینان حاصل کنید که نوک گوشی به اندازه کافی در عمق کانال گوش فرو رود، بسته به نوع نوکی که روی گوشی هدفون نصب کرده اید، به طور بالقوه می توان با کارهایی اضافی مانند تیز و باریک کردن نوک با انگشتان دست خود یا اول فشرده کردن نوک آن را به طور مناسب تری درون گوش فرو کرد. سوم، بازنشاندن گوشی هم برای اطمینان بیشتر است، وقتی برای اولین بار چند بار کارهای بالا را انجام دهید ممکن است کمی مسخره به نظرتان بیاید اما باید چند بار تلاش کرد تا بهترین فیت درون گوشی خود را یافت. همچنین بهتر است  انواع نوک های ارائه شده با اندازه های مختلف را امتحان کنید تا بالاخره به ترکیبی که شما با سایز و ایزوله کردن صدای بیرون توسطش راحت ترید دست پیدا کنید. یک تغییر دیگر که Shure  در کابل SE535 ایجاد کرده شامل استفاده از آستین قابل تغییر شکل نزدیک به گوشی است، که بدین معناست که می توانید تجربه بهتری از  پیچیدن کابل در اطراف گوش خود داشته باشید را و کابل در هنگام کار و فعالیت روزمره شما همانجا که تنظیمش کرده اید بماند بدون اینکه مدام جابه جا شود و بیافتد؛ لمس  این هدفون احساس خوبی دارد.Shure همچنین یک گزینه جدید برای رنگ محصول خود معرفی کرده: بی رنگی! به عبارت دیگر هم کابل و هم گوشی شفاف است. این ظاهر به شدت جذاب و خنک به نظر میرسد ، و حتی میتوان استدلال نمود که بیشتر به یک ظاهر حرفه ای و متمایز شبیه است.

با این بحث ها ، پس از اینکه SE535 در گوش قرار گرفت احساس عالی و خوبی داریم (با فرض اینکه نوک با سایز مناسب  را برای گوش خود انتخاب کرده باشید) و در برابر گوش نسبتا صاف و بدون کج شدگی قرار می گیرد. و این جایی است که سحر و جادو تازه آغاز می شود : صدای تولید شده توسط این هدفون هیچ چیز کم از صدای جادویی و شگفت انگیز ندارد. زمانی که خواستیم با مقایسه این محصول و کیفیت صدای  خارق العاده SE530 به تشخیص تفاوت ها و انتخاب یک برنده از بین این دو بپردازیم لحظات سخت و دشواری بر ما گذشت در نهایت هم نمی توان گفت کدام یک از دیگری برتر است! تا آنجا که می توانیم بگوییم، Shure دقیقا از همان قانون سه گانه نصب که در بالا توضیح داده شد در هر دو محصول استفاده کرده تا طیف صدای دیوانه کننده پویا که ترد ، واضح و با کیفیت و با جزئیات کامل و بدون نیاز محسوس به درآوردن هدفون برای گوش دادن به صدای دوستانی که با شما صحبت می کنند تولید  کند (جای برای بحث آخری باز است، اما معمولا برای شنوندگان عادی این هدفون نیازی به break-in time یا درآوردن هدفون برای شنیدن دیگر صداهای محیطی نمی باشد ). در واقع ، اگر بخواهیم در مورد چیزی به یقین بحث کنیم، می گوییم صدای پخش شده از گوشی ها خیلی کامل و بی نقص است که شما را تشویق میکند  نقص های بسیاری جزئی در فرمت های کمی بی کیفیت صوتی را به خوبی متوجه شوید و به آن به سادگی و با کمی دقت پی ببرید و همچنین شما را تشویق می کند به نوبه خود حجم صدا را تا  حد ممکن بالا ببرید. پس از تست SE535 برای چندین ساعت متوالی، ما به طور ناگهانی متوجه شدیم چقدر صدا را بلند کرده و خودمان خبر نداریم! و به همین دلیل هم بود که برای مدتی کمی صدای زنگ در گوش خود احسلاس می کردیم! ترسناک است! هر چند به طور جدی نمی توان در بررسی اغراق کرد، پس در تست کیفیت صدا باید گفت: گوشی ها در این سطح از کیفیت صدا به شما چشم انداز کاملا جدیدی از گوش دادن به موسیقی هایی که تا حالا بارها گوش می دادید و دیگر تکراری شده بوند می دهد. فقط می توان گفت شگفت انگیز است.

کلام آخر

قطعا هدفون 500 دلاری برای هر کسی مناسب نیست – و مسلما ، شما باید شخصی عاشق موسیقی یا دارای سررشته در این زمینه باشید که تا این جای بررسی را خوانده اید، ولی بسیار کمتر آرزوی داشتن محصولی مانند SE535  را داشته اید. با این حال، خرید آن مانند خرید بعضی اجناس گرانقیمت و لوکس تنها به خاطر اعتیاد به داشتن ان نیست و حتی به وضوح مشخص است که گران بودن آن فقط به خاطر خریداری آن توسط متمولین نبوده بلکه به دلیل کیفیت و تکنولوژی بالایی است که دارد : با تمام ویژگی های عجیب و غریب صوتی، می توان گفت همان اندازه که پول می دهید دریافت می کنید. اگر قبلا E500 یا SE530 داشته اید، توصیه می کنیم پول خود را صرف خرید چیزهای دیگری کنید زیرا که با خرید SE535 هیچ گونه بهبودی در کیفیت صدا نسبت به دو محصول قبلی دریافت نمی کنید، و تنها بهبود اصلی به استحکام کابل در مدل جدید بر می گردد، بنابراین شما می توانید آنقدر صبر کنید تا کابل هدفون فعلی شما قطع یا خراب شود بعد به سراغ 535 بروید. هر چند اگر برای اولین بار است که به بازار هدفون های با کیفیت بالا و گرانقیمت گام می گذارید SE535  را حتما باید در لیست کوتاه انتخاب های ممکن خود بگنجانید.

منبع: engadget

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. ممنون از مطلبتون. دو تا سوال داشتم:
    این هدفن تو ایران پیدا میشه؟ قیمتش به ریال چقدر میشه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *