مشاهده پیش نمایش تب ها در فایرفاکس با افزونه Tab Preview

  • 1389/6/23
  • مهدی صمصامی
  • 1

همانطور که می دانید مرورگر محبوب فایرفاکس علاوه بر قدرتمند بودن و امکانات مناسب پیشفرض، به شما امکان نصب هر نوع افزونه ای را به شما می دهد. همچنین می دانید که تا کنون هزاران افزونه در موضوعات و کاربردهای مختلف برای این مرورگر ساخته شده است.

در این مطلب می خواهم به شما یکی از افزونه های کوچک و کاربردی فایرفاکس را معرفی کنم. در ابتدا توضیحی درباره کاربرد افزونه خواهم داد و سپس آن را به شما معرفی می کنم. اگر شما یکی از کاربران ویندوزهای ویستا و یا 7 باشید، می دانید که با بردن نشانه گر ماوس بر روی هر یک از برنامه های اجرا در نوار وظیفه یا Taskbar، پیش نمایشی از وضعیت برنامه به صورت تصویری کوچک در بالای آیکون آن برنامه در نوار وظیفه به نمایش در می آید. با استفاده از این کاربرد می توانید تصویری از وضعیت کنونی برنامه در حال اجرا را قبل از نمایش کلی آن ببینید.


مطمئنا بسیار جالب خواهد بود اگر بتوانیم وضعیت پیش نمایش برنامه های درون نوار وظیفه را، برای تب های مرورگرمان (فایرفاکس) داشته باشیم؛ یعنی بتوانیم با بردن ماوس بر روی هر یک از تب ها، پیش نمایشی از آن را قبل از انتخاب، در قالب یک تصویر با اندازه معین ببینیم.

در این مطلب قصد دارم دارم افزونه در این رابطه را برای شما معرفی کنم که مشکل شما را به سادگی حل خواهد کرد. افزونه Tab Preview یکی از افزونه هایی است که برای فایرفاکس به وسیله Ted Mielczarek ساخته شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است.

همانطور که مشخص است، استفاده از این افزونه می توانید به راحتی با بردن نشانه گر ماوس بر روی هر یک از تب ها، پیش نمایش آن ها را به راحتی مشاهده کنید. این افزونه های مانند بیشتر افزونه های فایرفاکس، دارای گزینه هایی برای مدیریت بر روی عملکرد آن است.

توجه : طریقه نصب و استفاده از این افزونه بر روی فایرفاکس 3.6.9 آموزش داده شده است. شما می توانید از این افزونه برای نسخه های 1.4 تا 3.7 استفاده کنید.

برای نصب افزونه Tab Preview به ایـــن صــفــحــه بروید.

پس از باز شدن صفحه، برای اضافه کردن افزونه به فایرفاکس بر روی گزینه Add to Firefox کلیک کنید.


پس از آن پنجره ای برای شما باز می شود. برای نصب افزونه پس از چند ثانیه بر روی دکمه Install Now کلیک کنید.


بعد از کلیک برای نصب افزونه، پنجره ای باز می شود و افزونه بر روی فایرفاکس شما نصب خواهد شد. نصب افزونه کمتر از 2 یا 3 ثانیه طول می کشد. پس از نصب افزونه پیغامی را مبنی بر راه اندازی دوباره فایرفاکس (Restart) به منظور فعال شدن افزونه مشاهده می کنید. برای راه اندازی مجدد مرورگر و همچنین فعال سازی افزونه، بر روی دکمه Restart Firefox کلیک کنید.


وقتی که مرورگر دوباره راه اندازی شد، پنجره مربوط به افزونه های مرورگر باز می شود و شما می توانید Tab Preview در لیست افزونه ها ببینید.


بعد از نصب افزونه، می توانید با بردن ماوس بر روی یکی از تب های غیرفعال، شکل عملکرد افزونه را ببینید. تصویر زیر نمونه ای از پیش نمایش یک تب را نشان می دهد.


اگر درست حدس زده باشم، شما هم مثل من از سایز تصویر پیش نمایش راضی نیستید!! نگران نباشید، برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. اگر می خواهید عملکرد این افزونه را مدیریت کنید، می توانید به بخش Options یا گزینه های این افزونه بروید و آن ها را تغییر دهید.

برای تغییر گزینه ها، از منوی Tools گزینه Add-ons را انتخاب کنید. در صفحه نمایان شده، گزینه Tab Preview را انتخاب و بر روی Options کلیک کنید.


پس انتخاب این گزینه، پنجره مربوط به گزینه های این افزونه نمایش داده می شود. این پنجره دارای 3 بخش به نام های Preview Size، Preview Delay و Preview Scrolled View می باشد. در ادامه گزینه های هر سه بخش را توضیح خواهم داد.


Size preview width to match tabs : با انتخاب این گزینه، اندازه تصویر پیش نمایش، به اندازه تبی که پیش نمایش از آن نشان داده می شود، خواهد بود.

Size preview width to : با انتخاب این گزینه، می توانید اندازی تصویر پیش نمایش را بر حسب درصد کل صفحه مرورگر وارد کنید.

Size preview width to exactly : اگر این گزینه را انتخاب کنید، می توانید به طور دستی، اندازه مناسب برای تصویر پیشفرض را وارد کنید.

Before displaying preview, wait : اگر این گزینه را انتخاب کنید، پس از بردن ماوس بر روی تب، زمانی می گذرد و سپس تصویر پیش نمایش ظاهر می شود. شما می توانید این زمان را بر حسب میلی ثانیه در زیر این گزینه وارد کنید (1 ثانیه = 1000 میلی ثانیه).

Have preview display the scrolled position : با انتخاب این گزینه، تصویر پیش نمایش، بخشی که در آن صفحه روی آن اسکرول کرده اید را نشان می دهد.

Have preview display from the top left of the page : با انتخاب این گزینه، تصویر پیش نمایش از بالا و سمت چپ صفحه تا پایین نشان داده خواهد شد (البته منظور کل صفحه نیست).

همانطور که دیدید با استفاده از این افزونه توانستیم قابلیت پیش نمایش تب را به مرورگرمان اضافه کنیم. پس اگر مانند من و خیلی از دیگر کاربران اینترنت، عاشق فایرفاکس هستید، منتظر دیگر آموزش های در این باره از سایت گویا آی تی باشید.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. بابا ایول دارین من عاشق فتوشاپم و تا حدی کامپیوتر بلدم ولی شما خیلی حرفه ای هستید وحتما ازتون کمک میگیرم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *