آشنایی با اس-پلیر؛ پخش کننده چند رسانه ای همه فن حریف برای ویندوز

  • 1389/7/19
  • محمدرضا ارجمندی
  • 5


بسیاری از کاربران روی پخش کننده VLC به عنوان بهترین دستگاه پخش چند رسانه ای قسم می خورند، اما واقعیت این است که تعداد زیادی پخش کننده توانمند دیگر نیز وجود دارند، مانند پخش کننده های صوتی تصویری  چند منظوره و مبدل ویدئویی Media Cope (که همچنین قادر به تغییر سایز عکس ها، ایجاد نمایش اسلایدهایی از عکسهاست). اما هنگامی که سخن از مدیا پلیرهای کم توقع برای استفاده از منابع سیستمی می آید ، لیست پخش کننده های خوب خیلی کوتاه می شود!

Splayer (نسخه 3.5)یک  پخش کننده چند رسانه ای کم حجم و منبع باز است که زیر پوست رابط کاربری ساده خود حامل ویژگی های مفید و کاربردی چندی بوده، و همین برنامه را بسیار کاربر پسند نموده است. نرم افزار به طور مستقیم برای رندر کردن فایل های ویدئویی از واحد پردازش گرافیکی یا  GPU  استفاده کرده، درست مثل پخش کننده فایلهای ویدیویی که اینجا لیست شدند که از شتاب دهنده پردازنده گرافیکی پشتیبانی کرده و با اغماض خوبی قدرت پردازشی پردازنده کامپیوتر را دست نخورده باقی می گذارد تا به انجام کارهای پردازشی دیگر بپردازد.

Splayer (که مخفف کلمه Shooter player یا پخش کننده سریع است) توانایی پخش عمده فرمت های صوتی/تصویری، همچنین پخش فرمت دی وی دی و حتی بلو-ری را دارد

حال، چه شما آن را به عنوان پخش کننده پیش فرض خود تنظیم کنید یا نه،انتخاب با خودتان است. همین قدر از سادگی این برنامه بدانید که می توانید به راحتی با کشیدن و رها کردن فایل های چند رسانه ای بر روی محیط برنامه آنها را اجرا کنید.

در آزمایش خود یک کلیپ صوتی را توسط Splayer  اجرا نمودم، در حین اجرای فایل صوتی برنامه هیچ جلوه تصویری یا visualizations  برایتان پخش نمی کند و از برنامه ای با این حجم بسیار ناچیز نیز نباید چنین انتظاری داشت. برای فعال کردن گزینه های بیشتر ، در داخل محیط پخش راست کلیک کنید.

اجازه دهید پا را از این فراتر نهاده و در ادامه به بعضی از مهم ترین ویژگی های Splayer   بپردازیم (در اسکرین شات های زیر از فیلم انیمیشن  Big Buck Bunny استفاده شده.)

انتخاب فایل ها برای پخش

پس از دانلود برنامه(من از نسخه قابل حمل برنامه استفاده کردم که به خوبی اجرا شده و آن را از  اینجا می توانید دانلود کنید به حجم تقریبی 8 مگابایت و زیپ شده به فرمت .7z   که می توانید با برنامه ای نظیر 7-Zip آن را از حالت فشرده خارج کنید) شما قادر خواهید بود تا تنظیم کنید که آیا می خواهید Splayer   را به پخش کننده مورد علاقه و پیش فرض خود برای پخش کلیپ های صوتی ، فایل های ویدئویی یا هر دو انتخاب کنید یا خیر.

پخش فایل های ناقص

اگر می خواهید مطمئن شوید که به عنوان مثال فایل تصویری شما با کیفیت بالا پخش می گردند،  پخش فایل های ناقص در Splayer  چندان به این منظور کمکی نمی کنند.پس حتما فایلهای کامل را پخش کنید.

تنظیمات پس از پایان پخش

می توانید از طریق راست کلیک و رفتن به زیر منوی Playback تنظیم کنید که پس از اتمام پخش یک فایل کامپیوتر شما به حالت استند-بای (Sleep mode) برود، کامل خاموش شود (shut down) ، یا از حساب کاربری فعلی خارج شود (log off)، که این قابلیت در مواقعی که می خواهیم برخی کارها را به برنامه سپرده و آن را خودکار کنیم مفید واقع می شود، مثلا حالتی را در نظر بگیرید که شب هنگام مشغول تماشای یک فیلم طولانی هستید که ممکن است قبل از تمام شدن آن به خواب بروید. برای دسترسی به این گزینه ها، بر روی محیط پخش ویدئو راست کلیک کرده ، به Playback  رفته، پس از آن گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.

نمایش آمار و ارقام

این قابلیت برای کسانی  مفید است که مشغول تهیه زیرنویس خود برای یک فایل ویدئویی هستند یا می خواهند در مورد تعداد فریم بر ثانیه صحنه ها اطلاعاتی کسب کنند

می توانید هم از کلید های ترکیبی Ctrl + 4  یا راست کلیک بر روی محیط پخش ویدیو، رفتن به GUI > More Panels > Statistics برای این منظور استفاده کنید.

پیدا کردن زیرنویسها

در مورد زیرنویس ها، یکی از ویژگی های منحصر به فرد Splayer  این است که با فعال کردن گزینه enable Smart Subtitle Matching از زیر منوی Subtitles و smart subtitles matching می توان زیر نویس ها را به طور خودکار برای فیلم های  محبوب و معروف یافت و پس از دانلود از اینترنت روی فیلم گذاشت(معمولا این گزینهد به طور پیش فرض تیک زده شده)

برای فیلم های کمتر شناخته شده و معروف، ممکن است در یافتن فایل زیرنویس چندان شانس زیادی نداشته باشید، اما پلیر هنوز هم تلاش می کند برای پیدا کردن زیرنویس های موردنظر.

همچنین می توانید با آپلود یک فایل زیرنویس بر روی وب سایت رسمی توسعه دهنده پلیر به گسترش پایگاه داده زیرنویس های برنامه کمک کنید.

تنظیم گزینه های چند وظیفه ای

افرادی که عادت دارند در آن واحد بیش از یک کار از رایانه خود بخواهندو به اصطلاح Multi-tasker  ها، ممکن است این قابلیت Splayer  در چند وظیفه ای که گزینه هایی برای برای تنظیم پنجره های مختلف از خود برای نمایش مات یا شفاف ارائه می دهد را دوست داشته باشند.

برای تنظیم شفافیت و یا قرار دادن یک پنجره پخش به صورت فعال، کافیست نشانگر ماوس را روی ناحیه بالای ویدیو برده و بر روی آیکون های مربوطه کلیک کنید.

همچنین، برای تنظیم شفافیت پنجره های برنامه می توان با کلید های ترکیبی Ctrl + 5  یا با راست کلیک بر روی محیط پخش ویدئو، رفتن به گزینه GUI و  انتخاب Transparent Control تنظیمات دلخواه را اعمال نمود. برای انتخاب گزینه قرار گیری یک پنجره به صورت فعال ، Ctrl + T  را فشار داده یا راست کلیک کنید، Pin To Front > Always را انتخاب نمایید.

تولید تصاویر ثابت از فایل های ویدئویی

حتما دیده اید که هر فایل ویدئویی آیکونی دارد که تصویری از فیلم خود در آیکونش به نمایش درآمده است. ایجاد تصویر پیش نمایش محتویات ویدئویی یک فایل با Splayer واقعا ساده است. کافیست نشانگر ماوس را به نوار بالای پنجره برنامه برده و بر روی آیکون دوربین کلیک کنید.

به روش دیگر، در محیط برنامه کلیک راست کرده، گزینه Capture را انتخاب کرده و چهار گزینه پیش رویتان است. اسکرین شات زیر خود گویای همه چیز است، به ان توجه کنید:

اساسا می توانید فریم جاری ویدیو (مثل یک صحنه خاص) را به فرمت JPG  یا BMP (تصویر)، در کلیپ بورد کپی کنید یا با انتخاب گزینه Save w/o Prompt این تصویر از صحنه مورد نظر به طور خودکار در پوشه به طور پیش فرض تنظیم شده ذخیره شده. همچنین می توانید یک تصویر بندانگشتی (در فرمت JPG یا BMP) از ویدئو ایجاد کرده (با انتخاب گزینه thumbnail) و آن را با انتخاب سطر و ستون و عرض تصویر در پایین پنجره Save as  سفارشی نمایید.

در تصویر زیر یک نمونه تصویر بند انگشتی ایجاد شده با استفاده از تنظیمات بالا را مشاهده می کنید.

ضبط ویدئو از وب کم

همچنین می توانید انتخاب کنید که از طریق وب کم یک ویدئو ضبط شده، و فیلم به جود آمده : (Matroska)در یکی از فرمت های AVI, MKV (Matroska)  یا  OGM (Ogg Media)  ذخیره گردد . همچنین می توانید صداهای ضبط شده توسط میکرفون را به عنوان یک فایل صوتی جداگانه در فرمت WAV ذخیره کنید. برای شروع ، Ctrl + V  را فشار داده یا راست کلیک کرده به ترتیب به این گزینه ها بروید:Open > Video Capture

متاسفانه در آزمایش من، پخش کننده با آغاز شروع به ضبط ویدئو از وب کم، تنها تصویر ثابتی از خودم را  نشان داد و پیام توقف برنامه یا  Not Responding  به نمایش درآمد و در نهایت هم ویندوز از برنامه خارج شد، که ممکن است به دلیل فیلتر های کپچر متناقض برنامه پیش فرض وب کم رایانه من باشد. (CyberLink YouCam. اگر شما در این مورد شانس بهتری داشتید، در صورت تمایل در قسمت نظرات نتایج خود را از این ازمایش در اختیار من و دوستان بگذارید!

ویژگی های مفید دیگری نیز در Splayer وجود دارد از جمله گزینه هایی برای چرخش ویدیو و تنظیم روشنایی / کنتراست ویدئو.

مسلما در این مقاله کوتاه فرصت نکردیم همه گزینه های ممکن Splayer  را پوشش دهیم. اگر شما در استفاده از این برنامه نکته جالب دیگری فهمیدید که به کار دیگران هم می آمد ، لطفا ما را از طریق نظرات در جریان بگذارید.

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
  1. سلام
    ممنون از معرفی این نرم افزار. من برای پخش فیلم ها و آهنگ ها فقط از KM Player استفاده می کنم. آیا این نرم افزار برتری خاصی نسبت به KM Player داره؟؟

    1. اگه منظور شما از عاشق 25 ساله منه باید بگم خودم هم از Kmplayer استفاده می کنم و پخش کننده جامعی هستش و بسیاری از فرمت ها را ساپورت میکنه Splayer هم خوبه. فرق این دو در مقام تشبیه مثل بنز و ب ام و هست نمی شه گفت کدومش بهتر از دیگری هست دوتا عالیه!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *