ضبط صفحه نمایش به کمک VLC

ضبط صفحه نمایش به کمک VLC
  • 1391/6/1
  • امیر امام جمعه
  • 6

VLC یکی از برنامه قدرتمند برای پخش فایل ها میباشد. ولی در کنار پخش فایل ها این نرم افزار قابلیت ضبط و گرفتن تصویر را از صفحه نمایش دارد. بسیاری از کاربران به کمک این برنامه دیگر نیازی را به برنامه های مختلف دیگر برای این کار احساس نمیکنند. در ادامه به شما آموزش میدهیم که چگونه از صفحه نمایش ویندوز خود یک ویدیو تهیه نمایید و آن را به یک فایل تبدیل کنید یا این که آن را بر روی اینترنت آپلود نمایید.

ضبط یک ویدیو و تبدیل به فایل

برای ضبط یک ویدیو از دسکتاپ و ذخیره آن بر روی یک فایل در ابتدا از منوی اصلی برنامه VLC گزینه Media را انتخاب نمایید. پس از زدن این گزینه و از منوی جدید ظاهر شده Convert / Save را بزنید.

بر روی پنجره Capture Device کلیک کنید و سپس از جعبه Capture mode گزینه Desktop را بزنید.

به صورت پیش فرض برنامه با یک فریم در ثانیه ویدیو ها را ضبط میکند که در نمایش روان نمیباشد. اگر شما قصد دارید از کیفیت بالاتری استفاده کنید میتوانید همانند تصویر زیر تنظیمات مربوط به فریم بر ثانیه برنامه را نیز تغییر دهید. پس از ویرایش موارد دلخواه خود و پایان کار کلید Convert / Save را بزنید.

پس از انجام کار های بالا باید یک مقصد برای ویدیو خود در نظر بگیرید. هم چنین میتوانید گزینه Display the output را نیز فعال نمایید. به کمک این قابلیت ویدیو مربوط به دسکتاپ در هنگام ضبط داخل پنجره برنامه VLC نمایش داده میشود که البته خیلی ضروری نیست.

برای مشخص کردن رزولوشن و کدک های مربوط به ویدیو میتوانید گزینه ویرایش را بزنید که در تصویر پایین مشخص شده است. تعدادی موارد هم به طور پیش فرض در کنار این قسمت قرار گرفته است که میتوان از آنها نیز بهره گرفت.

برای تغییر رزولوشن ویدیو بر روی پنجره Video codec کلیک کنید و سپس میتوانید از موارد موجود در قسمت Resolution تنظیمات دلخواه را اعمال نمایید. برای مثال با نوشتن عدد 0.5 در بخش مربوط به مقیاس ویدیو میتوانید فقط از نصف صفحه نمایش خود فیلم برداری کنید.

بعد از انجام امور گفته شده کلید Save را بزنید و سپس برای شروع کار از کلید Start استفاده کنید.

هم اکنون برنامه در حال فیلمبرداری از دسکتاپ شما میباشد. کافی است امور معمولی خود را انجام دهید و پس از اتمام کار از کلید Stop برای متوقف کردن برنامه بهره بگیرید.

حالا میتوانید فایل ذخیره شده خود را تماشا کنید. این فایل را میتوان به دیگر دوستان ارسال کرد و یا این که در شبکه های اجتماعی مثل یوتیوب قرار داد و یا هر کاری که متناسب با نیاز های شما میباشد.

قرار دادن ویدیو بر روی اینترنت

برای این که فایل مربوط به دسکتاپ خود را به طور مستقیم بر روی اینترنت قرار دهید کافی است به جای زدن Convert / Save گزینه Stream را انتخاب کنید که در منو Media قرار دارد.

همانند قبل حالت Desktop را برای ضبط انتخاب کنید و سپس تنظیمان فریم بر ثانیه دلخواه را اعمال نمایید. پس از تغییر تنظیمات بر روی کلید Stream کلیک کنید.

برای مشخص کردن محل ارسال فایل از قسمت Destination گزینه Add را بزنید و سپس آدرس مورد نظر خود را انتخاب کنید. البته تنظیمات دیگری در این قسمت وجود دارد که به آنها نمی پردازیم.

با زدن کلید Stream ویندوز پیامی را از طرف دیوار آتش به شما نمایش میدهد و درخواست صدور مجوز را برای برنامه VLC میکند. برای اجازه دادن به این برنامه و ایجاد ویدیو گزینه Allow access را بزنید.

روان کردن ویدیو و کاهش مصرف پهنای باند

برای این که ویدیو روان تری داشته باشید به شما توصیه میکنیم که رزولوشن ویدیو را در حد پایین تری قرار دهید. هم چنین دیگر روش بسیار مفید تغییر تصویر پس زمینه و استفاده از یک تصویر یک دست میباشد که از یک رنگ واحد تشکیل شده باشد. این موضوع علاوه بر روان کردن ویدیو بر روی میزان مصرف پهنای باند شما نیز تاثیر میگذارد.

منبع : How To Geek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
  1. با سلام قابل ذکر اینکه برای فیلمبرداری با vlc ازدسکتاپ باید برنامه ویدئو یی روی صفحه پخش شه تا عملیات فیلمبرداری انجام بگیره یا اینکه می تونیم همزمان با کار مثلا در word فیلمبرداری هم انجام بشه و بصورت فیلم کارمون را ببینیم ؟ بنده تمام مراحل ذکر شده را رفتم ولی فیلمبرداری انجام نمی شه و فقط یک آیکون نمایش داده میشه که خالی هستش لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید .

  2. سلام.. ممنون خیلی عالی بود. فقط موردی که هست تصویر فقط ضبط میشه صدایی که در مونیتور درحال پخش هست ضبط نمیشه

    1. سلام.منم همین مشکل رو دارم.لطفا راهنماییم کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *