5 دلیل منطقی برای استفاده از کد نویسی در طراحی وب

  • 1389/7/21
  • محمدرضا ارجمندی
  • 4


مدتی پیش دوستی با نام الیوت جی استاکس (Elliot Jay Stocks) در صفحه توییتر خود نوشت:

«راستش را بخواهید وقتی می شنوم در سال 2010 هنوز اشخاصی با عنوان ‘طراح وب’ وجود دارند که حتی نمی دانند چگونه طرح های وب مدنظر خود را کدنویسی کنند  شوکه می شوم!»

همین اظهار نظر منجر به واکنش ها و نظرات متفاوت زیادی از سوی موافقان و مخالفان کد نویسی در طراحی وب شد و به سوژه ای داغ و جنجالی مبدل شد.

در این مورد شخصا با الیوت موافقم. من هم فکر می کنم که این نکته عجیبی است که بعضی از طراحان وب نتوانند طرح های خود را کد نویسی کنند، اما تا حدود سه سال پیش من  نیز از جمله این دسته طراحان بودم! در واقع به مدت ده سال یک طراح گرافیکی بودم اما هرگز حتی یک خط کد نیز تایپ نکرده بودم. در نهایت تصمیم به یادگیری HTML  و CSS  به منظور کدنویسی کردن پروژه های طراحی خود گرفتم که این را از جمله بهترین تصمیم های زندگی حرفه ای خود می دانم. در نوشته حاضر به بیان پنج دلیل خوب و منطقی می پردازم در پاسخ به این سوال که: چرا فکر می کنید طراحان باید کد نویسی را بدانند و از آن استفاده کنند؟

دلیل اول

استفاده از ابزارهای طراحی در فتوشاپ (یا هر نرم افزار طراحی دیگری که استفاده می کنید) همراه با زبان های HTML و  CSS به شکل ترکیبی، نقشی موثرتر از استفاده مجزا از هر یک از این ابزارها ایفا می کند. بسیاری از مردم کد و کدنویسی را به عنوان یک محدودیت برای طراح فرض می کنند اما زمانی که خود من با کدنویسی آشنا شدم و آن را آموختم  آن را ابزاری یافتم که بالعکس دست طراح را برای یک طراحی خوب بازتر می کند. بر خلاف تصور عمومی در مورد محدودیت ها، کدنویسی بی اغراق عرصه جدیدی از امکانات خلاقانه را به روی طراح می گشاید. اساسا ، یادگیری کدنویسی بود که سبب شد به عنوان یک طراح وب خیلی بهتر از گذشته شناخته شوم.

دلیل دوم

طرح های شما دقیقا به همان شیوه ای به نمایش در می آیند که انتظار دارید. اگر در یک پروژه از ابتدا تا انتها به طور کامل وظایف دو زمینه طراحی و برنامه نویسی را لیست کرده و از هم سوا کنید متوجه می شوید به ناچار در نقطه ای از پروژه کدنویسی به اندازای برتر از طراحی نقش خود را ایفا می کند، و طراحی نقش کمرنگ تری در موفقیت پروژه خواهد داشت. این مسئله تقصیر کدنویس نیست ، بلکه یک واقعیت است. از نقطه نظر عملی هم به هیچ وجه امکان پذیر نیست که هر زمان که  بخش جدیدی از سایت نیاز به طراحی و اضافه شده به سایت داشته باشد به طراح فتوشاپی سایت برای درخواست طراحی جدید مراجعه کنیم.

دلیل سوم

مسیر بین طراحی توسط فتوشاپ و کد نویسی نسبتا کوتاه است. حتی با استدلال می توان ثابت نمود که زبان های HTML و  CSS بیشتر یک ابزار طراحی اند تا ابزار توسعه دهندگان وب. می دانم برخی از شما استدلاهایی می کنید و مثال می زنید که : “اما شما هیچ معماری را دیده اید که ساختمان طراحی شده اش را خود بسازد؟!” و غیره و غیره ، اما در این مثال دلیل این امر به مراتب واضح تر است.

به عنوان مثال ، یک معمار که آرزوی ساختن خانه ای را که نقشه و نمایش را طراحی کرده  دارد باید ابتدا یاد بگیرد که چگونه از ماشینهایی مانند لودر، میکسر و … استفاده کند، چگونه آجرها را روی هم بچیند و دیوارها را بالا ببرد، نجاری بداند و غیره. مقایسه معمار و طراح وب در این زمینه هیچ گونه مقایسه صحیحی نیست.

به هر حال، هنگامی که من یک وب سایت طراحی می کنم ، پس از طراحی صفحه اصلی در فتوشاپ، اغلب به طراحی پروژه در HTML  یا  CSS ادامه می دهم. درست است: در این نقطه از پروژه، طراحی و ساختن تقریبا تبدیل به یک چیز می شود. این مسئله چیزی است که کاملا منحصر به فرد به زمینه طراحی وب سایت و طراحی گرافیکی می باشد. به سخن دیگر این مسئله وقتی که شما مشغول طراحی محصولات صنعتی مختلف، یا اتومبیل یا ساختمان هستید رخ نمی دهد (یعنی طراحی به معنای ساختن نیست).

بنابراین، اگر طراحی هستید که از کدنویسی استفاده نمی کند و اصلا آن را نیاموخته اید ممکن است فکر کردن به آموختن و استفاده از کدها مانند یک وظیفه دلهره آور به نظر برسد؛ می دانم، من هم زمانی در موقعیت فعلی شما قرار داشتم… اما آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. آن را یاد بگیرید؛ هرگز  پشیمان نخواهید شد.

دلیل چهارم

توانایی و تسلط همزمان  به دو مقوله طراحی و کدنویسی به شدت سبب صرفه جویی در زمان انجام یک پروژه طراحی وب می شود. همانطور که در آخرین نکته عرض کردم، پس از آن که در یک پروژه به نقطه ای رسیدید که احساس شد به طراحی در مرورگر راحت ترید بلافاصله می توان ادامه کار با مدلهای فتوشاپی را کنار گذاشت و ادامه کار را به یک کدنویسی محول نمود، تنها کافیست به کدنویسی از طرحی که قبلا در فتوشاپ انجام شده بپردازیم.

دلیل پنجم

اگر شما طراحی هستید که کدنویسی را به هر دلیلی نیاموخته اید، آموختن زبانهای برنامه نویسی وب، جهانی کاملا جدید از فرصت های شغلی را به رویتان می گشاید، فرقی هم ندارد که به دنبال شغل های پاره وقت و موقت باشید یا اشتغال به کار دائمی می خواهید. اصلا یکی از دلایل اصلی که به آموختن کدنویسی روی اوردم ، همین بود که از این حقیقت که برای طراحانی که کدنویسی نمی دانستند فرصت های شغلی چندانی وجود نداشت، نا امید شده بودم.

نتیجه گیری

بدیهی است که بعضی وقت ها به هیچ وجه امکان پذیر نیست و یا نمی توان بهترین استفاده از حرفه طراحی را به روز رسانی سایت برای همیشه توسط او در نظر گرفت، به خصوص در پروژه های بزرگتر. اما در کل اگر شما به عنوان یک سفارش دهنده وب سایت به محتوایی که در سایت خود ارائه شده است اهمیت می دهید من فکر می کنم شما بهترین نتیجه را با یک طراح وب خواهید گرفت که با کدنویسی و برنامه نویسی آشنا باشد.

راستی، بچه ها! شما چی فکر می کنید؟

منبع: thinkvitamin

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
  1. من هم با نظر شما موافقم. البته من لازم نمی دونم یک طراح وب کد برنامه نویسی بلد باشه و فکر می کنم منظور شما کد html هست که من کاملا موافقم. واسه همینم هیست وقتی شما به سایت های ایرانی سر میزنید اکثرا کج و معوج اند. طرف جوملا رو باز میکنه ۴ تا نصب میکنه توش ولی یه قرون html بارش نیست. طراحی وب باید اصولی انجام بشه!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *