معرفی10 وب سایت آموزشی برای دانستن هر چیزی درباره HTML5

  • 1389/9/2
  • محمدرضا ارجمندی
  • 3

زبان اچ تی ام ال (مخفف HyperText Markup Language یا زبان نشانه گذاری ابرمتن) امروزه به طور گسترده مورد نشانه گذاری صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد. برچسب ها ، عناصر و براکت ها با کمی کمک از اشکال CSS  ساختمانی را تشکیل می دهند که همه کاربران در سراسر شبکه جهانی وب مشاهده و بازدید می کنند.

هم اکنون نزدیک به 20 سال از ا آغاز تعریف HTML  از «چگونه دیدن وب برای کاربران» می گذرد. حال، در آستانه انتشار پنجمین نگارش از آن یعنی HTML5  قرار داریم. از اولین نگارش تا نسخه پنجم آن ، دنیای وب  به کلی دگرگون شده است.خود تبدیل شده است HTML5 تلاشی برای رفع نیازهای فعلی دنیای وب است که به شدت بر ایجاد محتوای پویا و چند رسانه ای غنی و حیرت آور متمرکز شده است. اما فکر می کنید HTML5  چگونه خواهد توانست ظاهر و نحوه کار  کاربران وب با وب سایت ها را تغییر دهد؟

وب امروزی به طور فزاینده ای مبتنی بر چند رسانه ای های تعاملی و غنی می باشد. نرم افزارهایی که تا دیروز روی رایانه باید نصب می شدند تا اجرا گردند امروزه در حال حرکت به سمت آنلاین شدن می باشند. در HTML5  سعی بر این بوده همه این نیازها با معرفی راه هایی برای جاسازی امکانات مختلف پشتیبانی از فیلم و صوت، ابزار های گرافیکی ساده ، کار با برنامه ها در حالت آفلاین، پوشش  داده شود، و همه این موارد حتی المقدور بدون نیاز به نصب  پلاگین و صد البته ، بسیار سریعتر از قبل انجام پذیرد.

بالاخره اچ تی ام ال یک استاندارد در برنامه نویسی وب به شمار می رود. بنابراین ، تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد بخواهم همه  جزئیات  مربوط به نگارش پنجم این زبان را در چند خط این مقاله برایتان توضیح دهم. بنابراین به سراغ منابع مفید و آموزشی رفته و به جای معرفی HTML5 در اینجا ده منبع مفید که به شما بینش دقیقتری از HTML5 می دهند را معرفی می کنم. بیایید از همین حالا سعی کنیم با این زبان آشنا شویم و دامنه اطلاعات خود را در مورد آن وسیع تر کنیم، زیرا دیر یا زود، خواسته یا ناخواسته، همه ما به استفاده از ان روی می آوریم.

WTF is HTML5

گروه تحقیقاتی این سایت، روی تجزیه و تحلیل آخرین و جدیدترین مشخصات منتشر شده توسط منابع رسمی در مورد HTML5 متمرکز شده و اطلاعات بدست آمده از آزمایش های خود را  به شکی ساده برای درک و به شکل گرافیکی نمایش می دهد. با پیگیری مطالب این منبع در عرض ده دقیقه ، یک دید جامع و مشرف از آنچه HTML5 واقعا هست و اهمیت کاربرد و استفاده از آن پیدا خواهید کرد.

Dive Into HTML5

این سایت توسط مارک پیلگیریم (Mark Pilgrim) تاسیس شده، و سعی دارد  نگاه اجمالی و گلچین شده به برخی از مهم ترین ویژگی های HTML5 داشته باشد.آن هم در سبکی محاوره ای و آسان فهمیدنی برای «اموزش پایه ای» . اگر می خواهید از پایه و با  درک اصول اولیه آموزش خود در مورد HTML5 را آغاز کنید، حتما از این منبع باید شروع کنید.

و همچنین یک بخش به نام  Professor Markup  در سایت وجود دارد  که نوعی پاسخ به سوالات رایج است. هر فصل با نمونه های نمایشی و مثال ها به طور مفصل توضیح داده شده. اما قبل از شروع به بررسی مطلاب حتما از مرورگرهای پشتیبانی کننده از نحوه صحیح نمایش محتوای سایت که در سایت ذکر شده استفاده کنید تا با مشکلی برخورد نکنید.

HTML5Doctor

در  این سایت به آدرس HTML5Doctor.com ، شما به مقالاتی دسترسی خواهید داشت که به معنای واقعی به شما کمک می کند تا به سرعت دانسته های خود را تکمیل و تعمیق ببخشید. به عنوان مثال ، پس از مطالعه اولین مقاله ، می توانید صفحه وب دلخواه خود را طوری تنظیم کنید که توسط مرورگرها در زبان HTML5 به رسمیت شناخته شود. پست چهارم نیز کمک می کند تا یک وبلاگ با HTML5 طراحی کنیم.

وبلاگ HTML5  همچنین یک بخش پرسش و پاسخ یا Q&A دارد، جایی که شما می توانید سوالات خود را به متخصصان ارسال کنید. حتی برخی از پاسخ های کلیدی در صفحه اصلی سایت با عنوان «پرسش شما پاسخ داده شد!» منتشر می شوند.

HTML5Rocks

این منبع وب  HTML5  ابتدا از شما می پرسد که آیا در برنامه نویسی سررشته ای دارید یا خیر. اگر جواب مثبت است، آموزش های چندی ارائه می کند که به شما کمک کند به درک درستی از ویژگی های برنامه نویسی در HTML5 برسید. می توانید HTML5 را در بوته آزمایش گذاشته و حتی برخی از کدهای برنامه نویسی نمونه ارائه شده در سایت برای HTML5 را در پروژه های خود استفاده مجدد کنید.

آموزش ها معدود اما جامع هستند. هر کدام نیز به آیکون مرورگر هایی که از HTML5 پشتیبانی می کنند مزین شده که به نمایش صحیح مطالب با استفاده از ان مرورگرها کمک می کنند.

HTML5games

HTML5از زمان خبر ظهورش به شرکت ادوبی شوک بزرگی وارد آورد زیرا که طراحان آن وعده کرده بودند سلطه فلش را با ویژگی های پویانمایی ارائه شده در  HTML5   از بین خواهند برد.(حداقل برای برخی از برنامه ها).به نظر شما آیا HTML5 می تواند آنقدر موثر افتد که تسلط ادوبی بر بازی های آنلاین و بازی های مبتنی بر فلش  که دیگر به آن کاملا عادت کرده ایم را از بین ببرد و جایگزین آن شود؟ جواب این سوال را فعلا به عهده خودتان می گذاریم تا با انجام بازی های مبتنی بر HTML5 که این سایت میزبان بعضی از آنهاست به قضاوت بپردازید.

همچنین می توانید ذکر مختصری از منابع بازی تحت HTML5  را در دایرکتوری ما جستجو کنید.

HTML5 Readiness

هم اکنون همه مرورگرهای معروف جهان خود را برای پشتیبانی کامل از HTML5 آماده می کنند. نیم دایره به نمایش درآمده در این سایت یک نشانگر بصری است از میزان آمادگی و کار انجام شده در هر مرورگر محبوب وب که تا کنون برای HTML5 و CSS3 انجام شده است. می توانید با بردن نشانگر ماوس روی هر یک از  28 ویژگی معیار که به شکل شعاعی در نیم دایره مشخص شده و ار روی راهنمای رنگی به قدرت هر مرورگر در پشتیبانی از آن ویژگی به شکل فوری پی ببرید.

از یک مقایسه سریع به این نتیجه می رسیم که گویا مرورگرهای وب سافاری و کروم راهی طولانی تر از دیگران برای رسیدن به مرورگر ایده آل HTML5 در پیش دارند.

HTML5 Element Reference Table

مدیر این سایت آقای جاش داک (Josh Duck) با ایده گرفتن از جدول تناوبی عناصر ، سعی کرده نگاهی به 104 عنصر HTML5 (و 2 عنصر اضافی مطرح شده) با استفاده از طرح جدول تناوبی بیاندازد. کلیک کردن روی هر سلول  شرح مختصری از ان ویژگی به همراه منابع اضافی مطالعه را برای شما به ارمغان می آورد.

همچنین می توانید شرح مختصری از این منبع را در دایرکتوری ما بخوانید.

HTML5 Test

در یک نگاه قادر خواهید بود بگویید نمره (مرورگر) خود هنگامی که در استفاده از امکاناتHTML5  مورد آزمایش قرار می گیرد چه قدر است و این معیار مناسبی برای ادامه استفاده از مرورگر فعلی یا مهاجرت به دیگر مرورگر های پیشرفته را در اختیار کاربر می گذارد. به محض بارگذاری سایت بالا ، نمره مرورگر شما از 300 نمایش داده می شود. همچنین امتیاز جایزه (bonus points) دریافت می کنید اگر مرورگر شما در یکی از معیارهای تست فراتر از آنچه خصوصیات HTML5 نیاز دارد پشتیبانی کند.

امتیازات همچنین بر حسب رنگ کدبندی شده که محدوده این رنگ ها از رنگ سبز پررنگ برای عالی بودن ویژگی در مرورگر تا رنگ قرمز برای عدم پشتیبانی از یک ویژگی توسط مرورگر شما متغییر است.

HTML5 Gallery

سایت  HTML5gallery.com به وب سایت های دیگری می پردازد که از HTML5 و در بعضی از فرم ها و صفحات خود استفاده می کنند. می توانید بر روی عکس بندانگشتی هر یک کلیک کنید و به وب سایت مورد نظر هدایت شوید. همچنین  این سایت یک پلت فرم یادگیری و آموزشی ایجاد کرده که توسط ان می توان دانست چگونه توسعه دهندگان وب در حال استفاده از HTML5 می باشند.

هر وب سایت معرفی شده در این منبع دارای پروفایلی است که در آن توضیح داده شده که چگونه از هر یک از عناصر HTML5 در طراحی آن وب سایت استفاده شده است .

YouTube HTML5 Beta

همانطور که در تبلیغات HTML5 همیشه روی آن تاکید می شود عنصر ‘ویدئو’ یک از برترین نقاط قوت نسخه پنجم اچ تی ام ال است برای درک این ویژگی HTML5 ،  می توانید امکانات آن را در یوتیوب توسط استفاده از پخش کننده HTML5 به جای فلش پلیر برای اکثر فیلم ها امتحان و تست کنید.این تست همچنین به شما نشان خواهد داد مرورگر کنونی تان در زمینه پخش فیلم تا چه حد با امکانات ویدئویی HTML5 سازگار است و از آن پشتیبانی می کند. البته حتما قبلش بخش یادداشت ها  (Notes) را بخوانید تا از  نکات ظریف در استفاده از نسخه بتای یوتیوب برای HTML5 آگاهی لازم را پیدا کنید.

همه چیز به ما می گوید روز های هیجان انگیزی برای جهان وب در پیش است . این ده وب سایت متمرکز بر HTML5 فقط استارت اولیه ای از معرفی نژادی است که به زودی به تعداد زیاد تکثیر و همه گیر می شود. امیدوارم ، آنها به خوبی به شما کمک کنند و شما را در استفاده صحیح از عنصر مورد نیازتان در HTML5 راهنمایی نمایند.

منبع: MAKEUSEOF

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. با سلام
    ضمن عرض خسته نباشید از ارسال این پست مفید از شما کمال تشکر را دارم.
    موفق باشید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *