کنترل زمان صرف شده روی وبسایت‌ها توسط کروم، فایرفاکس و اپرا

  • 1389/11/7
  • ITTeach
  • 2

جلوگیری ازاتلاف زمان به هنگام برقراری ارتباط اینترنتی  بسیارمشکل است. با توجه به وجود عوامل حواس‌پرت کننده‌ای که روی اینترنت وجود دارد، اگراراده‌ای قوی یا نوعی استراتژی مدیریت زمان نداشته باشید، به بهروه‌وری شما آسیب جدی وارد میشود. یک راه برای افزایش بهروه‌وری وکاهش میزان زمان صرف شده روی سایتهایی که سبب اتلاف زمان می شوند این است که چگونگی صرف وقت روی اینترنت را کنترل، نوع عادت اینترنتی خود را بررسی نموده و با توجه به موارد ذکرشده قبلی محاسباتی انجام دهید.

مرورگر گوگل‌ کروم (Chrome)

کاربران مرورگرگوگل‌کروم می توانند فایل ضمیمه برنامه کنترل کننده زمان (TimeTracker) را نصب نمایند-این برنامه ابزاری ساده است که در تلاش است تا میزان زمانی را که کاربران روی وبسایت‌های مختلف اینترنتی صرف می نمایند را  پیگیری وهمچنین چگونگی عملکرد کاربرنظیر حرکات موس و استفاده از صفحه کلید را دنبال میکند. درصورتی که هیچ یک ازفعالیت‌های کاربر دنبال نشوند زمان سنج متوقف میشود.

اگر شما بدنبال  چیزی بیشتر از یک زمانسنج ساده هستید، میتوانید نرم‌افزار ذخیره زمان(Rescue Time ) را امتحان کنید. این ابزاردرپس‌زمینه قرارمی گیرد وسایت و زمان صرف شده برای آن سایت وقتی که تمرکز فعالیت روی آن سایت است را اندازه گیری می‌نماید. شما می‌توانید آمار دقیق مربوط به جستجوی وب را چک کنید تا ببینید چه میزان زمان برای هریک از وبسایت‌ها صرف کرده اید، کدام روز بیشترین میزان بهروه‌وری را داشته‌اید و…... این برنامه اگر شما از موس و صفحه‌کلید به مدت دودقیقه استفاده ننمایید از فعالیت باز می‌ایستد. این برنامه همچنین به شما اجازه می‌دهد اگر بخواهید به صورت دستی و از طریق دگمه وقفه(pause)  اندازه‌گیری‌ها را متوقف نمایید.

برنامه ذخیره زمان همچنین برای شما میزان بهروه‌وریتان را محاسبه می کند و به شما این امکان را میدهد که آن را با میزان بهره‌وری سایر کاربران در جهان مقایسه نمایید.

وقتی که عوامل اتلاف زمان را مشخص کردید، باید زمانی را که برای آنها صرف میکنید را محدود نمایید. برنامه متمرکز بمانید (Stay Focused) یک برنامه ضمیمه در جسجوگرگوگل‌کروم است که با محدودکردن میزان زمانی که برای جستجو در سایتهای وقت‌گیر صرف میکنید به شما کمک می کند تا بر روی کارتان تمرکز نمایید. وقتی که میزان زمانی که برای روزاختصاص داده‌اید به پایان رسید، سایتهایی که مسدود ساخته‌اید برای بقیه روز غیر قابل دسترس خواهند بود. این برنامه در سطح بالایی تنظیم شده است که این امکان را میدهد تا تمامی سایت‌ها، زیرمحیط‌ها، مسیرهای خاص و یا صفحاتی بخصوصی را مسدود  نموده و یا مجاز نمایید.

فایرفاکس

حداقل دو برنامه ضمیمه کاربردی جهت کنترل زمان برای مرورگر فایرفاکس وجود دارد- برنامه ذخیره زمان و برنامه پیج‌ادیکت (Page Addict)، که متاسفانه هیچیک از آنها مرورگرفایرفاکس نسخه شماره چهار را تحت پوشش قرار نمیدهند.

برنامه پیج‌ادیکت اساسا دیگریک برنامه زنده نیست- سایت ارائه‌دهنده این برنامه از فعالیت باز‌ایستاده‌است و این برنامه از ماه مارس سال 2007 به روز‌رسانی نشده‌است. برنامه ذخیره زمان قطعا برنامه ای فعال و پویا است اما به نحوی ارائه‌ کنندگان این برنامه کاملا نسخه های جدیدتر مرورگر فایرفاکس را نادیده گرفته‌اند.

اگر برای شما اتفاق بیفتد که ازنسخه‌های قدیمیتر مرورگر فایرفاکس استفاده کنید، شما میتوانید  هرکدام از دو برنامه-برنامه ذخیره زمان که آن را در بخش مرورگر گوگل‌کروم توصیف کردم و یا برنامه ضمیمه پیج ادیکت را چک کنید. این دو برنامه علاوه بر پیگیری و نمایش آمارو ارقام درباره عادتهای اینترنتی، به شما این امکان را میدهد تا گروهی از وبسایت‌ها را مشخص کنید و سپس محدودیتهای زمانی برای آنها قائل شوید. همچنین میتوانید اگر بخواهید سایتی را در گزارش خود  نادیده بگیرید.

برای مسدود سازی وبسایت‌هایی که عامل عدم تمرکز حواس هستند، میتوانید  فایل یک برنامه ضمیمه در مرورگر فایرفاکس به نام سد وبسایت‌های انگل (Leechblock) را نصب نمایید. از طریق این برنامه میتوانید شش مجموعه ازموانع را ایجاد کنید که هرکدام از این مجموعه‌‌ها تعدادی از سایتها را در‌برمیگیرند که باید در طی مدت زمان معینی مسدود بمانند.

برای نمونه، میتوانید یک مجموعه از موانع ایجاد کنید و تمامی و‌بسایت‌های ایجاد کننده ارتباط‌ات اجتماعی را برای مدت زمان معینی درآن قرار دهید. میتوانید مجموعه مانع دیگری ایجاد کنید که مجموعه دیگری از سایتهای تلف کننده زمان را دربرگیرد وآنها را برای مدت زمان دیگری مسدود نمایید.

اوپرا

مرورگر اوپرا در بین سایر مرورگرهای اینترنت مرورگری جدید است، بنابراین برای آن گزینه‌های زیادی برای جلوگیری از اتلاف زمان موجود نمیباشد. برنامه‌ای وجود دارد که نام آن آپتایمر(OpTimer) است که میزان زمانی را که برای سایتها در اوپرا صرف میشود را اندازه‌گیری میکند و لیست سایتهایی را که بیشترین زمان را برای آنها گذاشته اید را به شما نشان میدهد. وقتی اوپرا در مرکزیت کاربری وجود ندارد ویا اینکه در وضعیت کوچک شده (minimized) قرار دارد.

همچنین بر روی دگمه  این برنامه نمایشگر زمان وجود دارد که ساعات و دقایقی را که شما برای سایت فعلی در حال حاضر استفاده صرف کرده‌اید را نشان میدهد که یک نگاه مختصر به  دگمه برنامه به شما این امکان را میدهد تا به زمان بدون بازکردن لیست دسترسی داشته باشید.

کوچکترین واحد زمان در برنامه آپتایمر یک دقیقه است. ارائه دهنده این برنامه  شمارش ثانیه‌ها را با توجه به کمبود فضا در دگمه برای نمایش نادیده گرفته است، اما حذف ثانیه ‌مطمئنا کمی ازدقت زمانسنج میکاهد.

منبع: instantfundas

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. کی گفته اپرا جدیده
    لطفاً متن رو اصلاح کنین
    جالبه بدونین که اپرا برای اولین بار تب و حالت شیشه ای رو اختراع کرد و الان همه مرورگر های دیگه اون رو دزدیدن. والان هم در ورژن جدید تب گروهی رو اختراع کرده که قطعاً فایرفاکس اون رو خواهد دزدید. شاید بهتر بود که بگین قسمت افزونه های اپرا جدیدتر از بقیه اس نه خودش

  2. اپرا در میان سایر مرورگرهای اینترنتی اصلاً مرورگر جدیدی نیست. قبل از کروم و فایرفاکس بوده. فقط افزونه هاش جدیده. کروم جوانترین مرورگره.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *