چگونه می‌توانید با بودجه‌ای محدود بازی‌های سه بعدی را بر روی کامپیوتر خود داشته باشید

 • 1389/12/4
 • مهرداد ارجمندی
 • 7

دنیای سه بعدی ها روز به روز گسترش پیدا می کند و چه آن را بپذیرید و چه بخواهید آن را نادیده بگیرید همه ی ما بالاخره روزی با آن درگیر خواهیم شد از بازی های سه بعدی گرفته تا شبیه سازی های مدرن . به هر حال چیزی که خیلی ها نمی توانند از آن بگذرند بازی کردن در محیط سه بعدی است و در این مقاله هم قصد داریم تا پیرامون این دسته بازی ها و وسایل و تجهیزات بحث کنیم،  وسایل و تجهیزاتی  که به شما کمک می کنند تا با هزینه ای نچندان زیاد بر روی کامپیوتر شخصی خود به صورت سه بعدی بازی کنید  .

پلی استیشن سه و ال سی دی های بسیار گران قیمت سه بعدی می توانند بسیار تحریک کننده و هیجان آور باشند ولی مسلما وقتی برچسب قیمتی آن ها را ببینید کمی از این هیجان کاسته می شود و تبدیل به حسرت می شود با این حال شما می توانید با هزینه ای خیلی کمتر بر روی همین کامپیتوری که دارید بازی های سه بعدی را با کیفیتی نسبتا خوب بازی کنید در این جا قصد داریم 4 مورد از انتخاب هایی که شما می توانید با بودجه ای محدود برای خود داشته باشید را به شما معرفی کنیم. بنا بر هزینه ای که می توانید بپردازید از مجانی گرفته تا هزینه ای چند صد دلاری می توانید از یک بازی ساده ی سه بعدی تا پای گذاشتن در دنیای پیچیده ی سه بعدی ها پیش بروید انتخاب با شماست .

توجه داشته باشید که برای دست یافتن به چیزی که می خواهید باید کمی کامپیوتر شخصی و یا لپ تاپ خود را تغییر دهید.

Side-by-Side 3D با iZ3D ( مجانی )

اگربه طور کلی در مورد بازی های سه بعدی فکر می کنید و نمی خواهید هزینه ای را برای آن صرف کنید پیس به شما پیشنهاد می کنم به سراغ حالت سه بعدی Side-by-Side که iZ3D به طور مجانی ارائه می دهد بروید و حسابی از آن لذت ببرید . به طور کلی Side-by-Side تصویر مانیتور شما را در  قسمت میانه به دو قسمت تقسیم می کند و وقتی که شما چشمان خود را بر روی مانیتور حرکت دهید تصاویر به حالت سه بعدی در می آیند . بهتراست که خودتان آن را امتحان کنید تا بهتر بفهمید  پس بهتر است یکی از فیلم ها را با حالت سه بعدی ببینید تا بهتر متوجه شوید . به ابزار خاصی برای کار با  آن نیاز ندارید ولی به شما پیشنهاد می کنم که فقط در صورتی که مانیتوری با صفحه ای واید و پهن دارید به سراغ آن بروید در غیر این صورت تصاویر کمی مضحک به نظر خواهند رسید. درایور های iZ3D هم بر روی کارتهای گرافیکی Nvidia کار می کنند و هم بر روی Ati پس خیالتان راحت !

عینکهای 3 بعدی نویدیا با قیمتی حدودا 200 دلاری

عینکهای 3Dvision نویدیا ابزار مورد علاقه ی من است و به شخصه هم به آن علاقه زیادی دارم چرا که نسبت به قیمتی که دارد کیفیت خیلی خوبی را برای شما به ارمغان می آورد . شما به راحتی می توانید عینک مورد علاقه ی خود را با قیمتی در حدود 200 دلار در اینترنت سفارش دهید و هم اکنون جمعیت بسیاری از طرفداران همین کار را می کنند . عینکها بدون سیم است و به وسیله ی کابل USB قابل شارژ هستند و درایورهای آن تقریبا اکثر بازی ها را پشتیبانی می کنند و شما براحتی می توانید بازی های خود را به صورت سه بعدی بازی کنید .طرز کار عینکها هم به این ترتیب است که در هنگامی که یکی کار می کند دیگری خاموش می شود و این فرایند در صدم ثانیه صورت می گیرد و با سازگاری با مانیتور شما تصویر سه بعدی در مقابل چشمان شما نقش می بندد . ولی متاسفانه بیشتر ال سی دی ها با این عینکها سازگار نیستند و عجیب تر اینکه مانیتور های قدیمی با تکنولوژی CRT به خوبی با آنها کار می کنند .

راه حل من این است که به سراغ یکی از مکان های بازیافت این گونه مانیتور ها بروید و یک 21 اینچی را بردارید یا اگر در انباری خانه تان هنوز یکی  از آن ها را نگه می دارید خیلی خوش شانسید. تنها چیزی که  باید از آن مطمئن شوید این است که مانیتور ها با حداقل 1000 هرتز به خوبی کار کنند بیشتر مانیتور های بزرگ این توانایی را دارند و مانیتورهای کوچک هم اگر با کیفیت ساخته شده باشند این قابلیت را دارند . اخیرا هم تعدادی از ال سی دی هایی که با این عینکها سازگار باشند وارد بازار شده اند که شاید بتوانید آنها را هم پیدا کنید و خریداری کنید . ولی وقتی برچسب قیمت آن ها را بینید  حداقل کمی در مورد خرید آنها بیشتر فکر خواهید کرد قیمتی در حدود 500 دلار را باید برای آنها بپردازید .

البته برای بعضی ها هم این عینکها با مشکلاتی همراه است به عنوان مثال بسیاری از افراد در هنگام استفاده از آن ها به خاطر لرزشی که در آن ایجاد می شود احساس سردرد می کنند پس حتما قبل از خریداری آن را  امتحان کنید . من به شخصه می توانم ساعتها بدون کوچکترین سردردی با این عینکها بازی های سه بعدی را بازی کنم ولی خوب هرکسی با دیگری فرق می کند .

مانیتورهای پلارزیه ی Zalman  با قیمتی در حدود چهارصد دلار

اگر به دنبال یک مانیتور خوب می گردید ، اخیرا Zalman مانیتورهای جدید و خوبی را ارئه می دهد ولی بهتر است که در مورد آنها از عینکهای سه بعدی  الکترونی استفاده نشود چرا که ممکن است لرزش به شدت بدی را تجربه کنید . مانیتور ها با تکنیک پلاریزه ی عبوری کار می کنند که بدین معنی است که دو تصویر همزمان منتشر می شوند (  و این فرایند بدون هیچ لرزشی نجام می شود) در واقع هیچ عینک الکترونی تصویر را برای چشم  پوشش نمی دهد و عینک مورد استفاده در این مانیتور ها پلاریزه می باشد .با این حال من  در تصاویر کمی ناهمگونی پیدا کردم و افکت ها به قدرت حالت سه بعدی نویدیا نبود ولی من که به خوبی با آن ارتباط برقرار کردم و در حالت پیش فرض با هیچ لرزشی بازی کردم. همچنین شما یک جفت عینک اضافه در جعبه دریافت خواهید کرد وبه این ترتیب دوستتان هم می تواند به صورت سه بعدی بازی کردن شما را تماشا کند . و اگر بخواهید آن ها را تعویض کنید قیمت خیلی پایین تری را پرداخت خواهید کرد . نکته ی مثبت و مزیت دیگری که مانیتور های Zalman دارند این است که آنها با درایورهای Nvidia به خوبی کار می کنند و سازگاری مناسبی دارند و به همین دلیل هم صاحبان کارتهای گرافیکی Ati خوشحال خواهند شد چرا که این کار آنها را یک قدم به جلو می برد .

پروژکتورهای دو گانه ی DIY با قیمتی در حدود 150 دلار

درایورهای iZ3D که قبلا آنها را بررسی کردیم قابلیت پشتیبانی از گونه های متفاوتی از خروجی های سه بعدی را دارد . به طور مثال یکی از آنها دو خروجی ویدیو دارد که می توان از آن برای نصب پروژکتورهای دو گانه استفاده کرد . در این حالت مشابه iMax و دیگر نمایش دهنده های سه بعدی هرکدام از پروژکتورها یک تصویر مجزا و متفاوت را نشان می دهند و با یک جفت عینک پلاریزه ی سه بعدی می توانید بازی های خود را بر روی صفحه ای بسیار بزرگ به صورت سه بعدی داشته باشید لازم به ذکر این نکته نیست که شما باید کارت گرافیکی داشته باشید که دو خروجی داشته باشد و ترجیحا با ارتباطی مشابه !

آموزش و راه اندازی این پروژکتورها با راههای مختلف در دسترس است ولی چیزی که شما اصولا به آن نیاز دارید دو پروژکتور مشابه و یک جفت عینک پلارزیه ی 5 دلاری ( همانهایی که برای مانیتورهای Zalman استفاده می کردید ) و یک فیلتر پوششی 2 دلاری مشابه اسپری رنگ نقره ای و قسمتی از صفحه ی خودتان را می توانید به این رنگ در آورید ولی همه ی این ها روی هم رفته نباید بیشتر از 150 دلار برای شما هزینه داشته باشد البته این کاملا بستگی به هوش و ذکاوت خودتان دارد که چگونه خرید کنید. به طور مثال با یک گشت ساده در سایت eBay می توانید پروژکتورهای نسبتا قدیمی ولی سالمی که قیمت بسیار مناسبی دارد را تهیه کنید و با کمترین هزینه آنها را خریداری کنید .

شما نیاز به مهارت کمی برای نصب و راه اندازی پروژکتورها دارید که براحتی می توانید آن را یاد بگیرید و مشکلی پیش نمی آید به راحتی می توانید هرچیزی را که بخواهید به صورت سه بعدی نمایش دهید من این کار را سال پیش برای نقشه های گوگل انجام دادم !

. شما یک بیت از مهارت های یک قاب محکم و تبادل نظر کمی برای سوار کردن آنها نیاز به وارد ساختن آن بدون انجام کوچک، اما من یک مجموعه مشابه سال گذشته در تعطیلات آخر هفته ساخته شده است برای نشان دادن محتوای 3D گوگل زمین. آماده باشید تا انجام بسیاری از افزایش سرعت برای دریافت راه اندازی به حالت قابل استفاده.

هنگامی که برای اولین بار بازی کردن به صورت سه بعدی را تجربه کردید دیگر امکان ندارد به سراغ سبک و شیوه ی گذشته باز گردید ! اگر بخواهید در دنیای اینترنت هم از آخرین خبرهای دنیای سه بعدی ها اطلاع داشته باشید می توانید به وبلاگ  3D Vision مراجعه کنید در آنجا شما می توانید پروفایلهای سفارشی جالبی را پیدا کنید تا  بازی های سه بعدی نویدیای شما بیش از پیش بهتر کار کند . همچنین باید از وبسایت MTBS3D.com نام برد که آخرین جزییات و به روز ترین اخبار را در مورد بازی های سه بعدی به همراه تصاویری مناسب  در اختیار شما قرار می دهد .

راضی کننده بود ؟ ولی به نظر شما بهترین انتخاب برای خودتان چیست ؟ لطفا در قسمت نظرات برای ما بنویسید که راه برگزیده ی شما چیست و همینطور چرا آن را انتخاب کرده اید و …

خوشحال می شویم که نظرات خودتان را با ما و دیگر دوستان در میان بگذارید

منبع : MAKEUSEOF.COM

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
  1. خوب بعضی شرکتها سیاست های خاصی دارن معلوم نیست شاید بخواد وقتی نبض بازار اومد تو دستش اوندقت اقدام کنه

  2. خوب بعضی شرکتها سیاست های خاصی دارن معلوم نیست شاید بخواد وقتی نبض بازار اومد تو دستش اونوقت اقدام کنه

 1. واقعا جالب و سازگار با زمان و بازی های کامپیوتر من !:)
  به همین منوال باید به کامپیوتر دنیای بازی ۳ بعدی بدهم .

 2. سلام ببخشید از طریق تلوزیون های سه بعدی و استفاده از hdmi روی گرافیک هم میشه بازی کرد؟تنظیمات خاصی داره؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *