6 سفر مجازی در اعماق آنوتومی بدن انسان به صورت رایگان

  • 1389/12/5
  • مهرداد ارجمندی
  • 3

شما می توانید پول و سرمایه ی خود را بر روی واقعیت های مجازی و دنیای مجازی بگذارید و آن را به عنوان قسمتی از زندگی روزمره ی خود بپذیرید .یکی از بزرگترین تاثیرات دنیای مجازی بر روی آموزش و بهداشت و سلامتی است . این روزها شما می توانید آموزش های زیاد و چیزهای بیشماری را به صورت دو بعدی و سه بعدی از طریق کامپیوتر ، لب تاپ و دیگر ابزارها به راحتی داشته باشید مثال خوبی از این موارد که این روزها کمتر کسی یافت می شود که آن را نشناسد یا با آن زیاد کار نکرده باشد نقشه های گوگل است .  در کل می توان گفت که دنیای مجازی این روزها بسیار به دنیای واقعی نزدیک شده و ارتباط تنگاتنگی را با آن برقرار کرده است شبیه سازهای دنیای هوافضا ، دنیای خودرو و همچنین بازیهای آن لاین که عده ای در گوشه و کنار جهان با فاصله ای چند ده هزار کیلومتری با یکدیگر بازی می کنند گواهی این مدعاست .

هنگامی که با دنیای مجازی در تعامل هستیم به راحتی در فضا و گوشه و کنار جهان می رویم پس اصلا تعجب آور نیست که بگوییم در این دنیا می خواهیم سفری به اعماق بدن انسان نیز داشته باشیم. یکی از ابزارهای عالی برای این کار که به صورت آنلاین قابل دسترسی است Visible Body است . متاسفانه هنوز این ابزار به صورت رایگان در دسترس مشتاقان قرار گرفته نشده ولی امید است که روزی فرا رسد که این ابزار هم مانند بسیاری از ابزار های دیگر که نسخه ی رایگانش در دسترس است در اختیار همه قرار بگیرد . با این حال شما می توانید از دموی آن استفاده کنید و در قسمتهای سر و گردن جستجوی خوبی داشته باشید (شاید تهیه کنندگان این ابزار این قسمت را مجانی گذاشته اند تا شما با دیدن آن بلافاصله آن را خریداری کنید )

اگر از اینکه ابزاری این چینی را به صورت رایگان پیدا کنید نا امید شده اید هرگز بیش از این نگران نباشید چرا که در این مقاله قصد داریم شش تا از این ابزارها را که به صورت رایگان هستند را به شما معرفی کنیم .

ابزار اول Google Body:


می توانید به گوگل اطمینان داشته باشید که هرجایی که فکرش را بکنید شما را ببرد . Google Body نیز مانند دیگر برنامه های کاربردی گوگل جذاب و کاربردی است . در Google Body شما می توانید با استفاده از یک نوار ابزار آنوتومی لایه های زیرین را یک به یک بررسی و مشاهده کنید بر روی هرکدام از قسمتها که کلیک کنید جایی خاص را می توانید مشاهده کنید . همچنین می توانید از قسمت جستجو به عنوان موتور جستجویی در بدن استفاده کنید و هرجایی را که بخواهید با تایپ کردن نام آن پیدا کنید . ( به طور مثال ( با تایپ کردن کلماتی مثل muscles ، organs، bones و غیره به قسمت مربوطه بروید ) و همچنین شما می توانید قسمت مورد نظر خود را با کپی کردن آدرس URL آن ، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Google Body یک پروژه آزمایشگاهی است که در گوگل کروم و دیگر مرورگرهایی  که  WebGL را پشتیبانی می کند ( مانند فایرفاکس 4 بتا) اجرا می شود . به عنوان یک پروژه ی آزمایشگاهی ممکن است در حین اجرا با خطاهایی نیز مواجه شود . (به راهنمایی ها نگاه کنید )

ابزار دوم  MEDtropolis

هدف این وب سایت آموش هردوگروه کوچکسال و بزرگسال به شیوه ای جذاب و خلاقانه است . مفهوم و درک آنوتومی بدن تنها بخشی از این فرایند است . بدن مجازی در این وب سایت 4 تور آموزشی در اختیار شما می گذارد که شامل : مغز انسان ، اسکلت ، قلب انسان و دستگاه گوارش است پس همانطوری که می بینید برای هر بخش آموزشی جداگانه وجود دارد .

برای مثال می توانید آموزشهایی را که در باره Virtual Body است  مشاهده کنید . یک بازی در قسمت اسکلت است که می توانید آن را هم بررسی کنید که در این بازی شما با اسکلتی که خودتان آن را ساخته اید کار می کنید همچنین بخش قلب مترک را از دست ندهید

eSkeletons


eSkeletons فقط یک وب سایت ساده برای یادگیری آنوتومی نیست و در واقع یک ابزار ارتباطی برای دانش آموزان این رشته است تا استخوان های انسان و دیگر  حیوان های پستاندار را بررسی و مطالعه کنند و از طریق پایگاه داده ی این وب سایت چیزهای زیادی درباره ی آنها بیاموزند .این وب سایت برای مشاهده ی اطلاعات خود از QuickTime و JavaScript استفاده می کند . با انتخاب اسکلت انسان در صفحه ی اصلی مطالعه ی آنوتومی شروع می شود .  با کشیدن موس بر روی اسکلت انتخابی می توانید نقاط خاصی از آن را بزرگ نمایی کنید و دید بهتری داشته باشید . همچنین می توانید یک دید  مورفولوژی و articulations هم داشته باشید . یک فیلم QuickTime یک دید سه بعدی از قسمتهای خاص اسکلت به شما می دهد . وب سایت eSkeletons در واقع ابتکار دانشگاه تگزاس است.

DirectAnatomy ( آنوتومی مستقیم )

وب سایت DirectAnatomy.com با یک رابط کاربری بسیار خوب چهار زاویه ای به شما کمک می کند تا به یک منبع عکس 1200 تایی از قسمتهای مختلف بدن و عکس های آنوتومی دسترسی داشته باشید . یک منوی در سمت چپ وجود دارد که بدنی را که در قسمت راست آن وجود دارد توضیح می دهد و شما با کلیک بر روی آن می توانید کارهای مورد نظرتان را انجام دهید . این وب سایت در این تور خود ، به شما دیدی فیوزیولوژیکی و پاتولوژیکی هم می دهد تا شما چیزی را ازدست نداده باشید و بتوانید با یک دید تخصصی بر روی بدن انسان جستجو کنید .

Human Body and Mind  B Bc

وب سایت رسمی بی بی  سی منبع غنی و بسیار مناسبی برای بازی های جذاب این چنینی و در عین حال یادگیری در مورد بدن انسان می باشد. این بازی شامل بازیهای حسی ، ارگانی و اسکلتی ، بازی ماهیچه و همچنین بازی سیستم عصبی می باشد که در هرکدام از این بازی ها شما با قسمت خاصی از بدن انسان سروکار دارید بازیها به طرز بسیار خوبی ساخته و طراحی شده اند و تهیه کنندگان سعی کرده اند جزییات زیادی را برای شما طراحی کنند .

آنوتومی مصنوعی :

این برنامه یک آموزش کامل آنوتومی نیست و در واقع یک تست ده سئوالی معرکه از قسمتهای مختلف بدن است و منبع آن موزه بین المللی Smithsonian تاریخ طبیعی است .به کمک غلتک موس شما باید  نام هرکدام از قسمتهای بدن را بروی اسکلت پیدا کنید و آن را به قسمت درست ساختار اسکلت به نام ” Jerome’ ”   بچسبانید . همچنین می توانید این ساختار را برای یک دید بهتر بچرخانید .ساختار Jerome در واقع یک مدل کاغذی تشریحی در این موسسه است که این جا نیز از آن استفاده شده است  .

هیچ شکی نیست که دیدی که در این شش ابزار معرفی شده برای شما مهیا می شود سریع ترین راه برای جستجو و یادگیری محسوب می شود . این مرورگر ها و ابزارهای جستجو بیشتر از اینکه ابزاری برای سرگرمی باشند ابزاری برای آموزش و یادگیری محسوب می شوند . خیلی خوشحال می شویم که در قسمت نظرات تجربه های خود را در این باب برای ما بنویسید

تصاویر از :Shutterstock

منبع : MAKEUSEOF.COM

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. از مطالب خوبت ممنون.من از بخش آناتومی مستقیم خیلی خوشم امد و خیلی علاقه مند به آناتومی بدنم.بازم ممنون از مطالب خوبت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *