4 مزيت گشت و گذار ناشناس در صفحات وب

 • 1389/12/17
 • عباس كريمي
 • 2

حين مرور مقالات سايت makeuseof به مقاله اي برخوردم كه به نظرم جالب اومد،‌ اميدوارم  بتونه نظر شما رو هم جلب كنه. خب حالا خودِ مقاله: مي دونم كه قبلا عنوانشو اون بالا ديدين! حتما تا حالا شده كه (به هر دليلي) توي اينترنت به طور ناشناس به گشت و گذار پرداختين. ممكنه فكرتون بره يه جاهايي اما همونطور كه نويسنده مقاله هم در انتهاي عنوان مقاله ش توي پرانتز گفته: That Isn’t Porn شما هم فكر بد نكنين (من اينو توي عنوانم نذاشتم).

مرورگرهاي مهمي كه در حال حاضر در بازار حظور دارند به نوعي داراي قابليت گشت و گذار ناشناس هستند. در فاير فاكس: Private Browsing (گشت و گذار خصوصي)، در سافاري: Private Browsing، در اينترنت اكسپلورر: InPrivate، در اپرا: private tab  يا  private windowو در كروم تحت عنوان: Incognito mode شناخته مي شوند.

جداي از نام اين مرورگرها، اين ويژگي از همان زمان تولد و فروش (مرورگرها) توسط سازندگانشان تبليغ مي شده است. اين تبليغات جهاني كه به نظر ساده لوحانه مي رسد بر لبان افرادي كه مي دانند اينترنت براي چه منظوري ساخته شده است لبخندي مي نشانند!

خنده به كنار، جداي از تصورات آشكاري كه در اين مورد وجود دارد، اين ويژگي داراي چندين كاربرد شگفت انگيز نيز مي باشد.

حساب هاي كاربري چندگانه

مطمئنا شما به راحتي قادريد ويژگي sign-in چندگانه گوگل را فعال كرده و از آن استفاده كنيد اما براي استفاده از آن نياز داريد تنظيمات آن را مجددا بر روي يك كامپيوتر ديگر اِعمال كنيد. در صورتي كه از كامپيوتر دوستانتان براي اين كار استفاده كنيد، اين موضوع خود مي تواند به يك مشكل امنيتي تبديل شود.

اما ويژگي “حالت محرمانه” (كه در بيشتر مرورگرها مي توانيد بدان دسترسي داشته باشيد) به شما اجازه مي دهد بدون اين كه ارتباطتان با اكانتي كه قبلا وارد آن شده بوديد قطع شود، با اكانت ديگري به سرعت وارد شويد. هنگامي كه مي خواهيد بدون قطع كردن ارتباطتان با دوستي در فيس بوك وارد اكانت ديگري (از فيس بوك) شويد و يا هنگامي كه مي خواهيد در Google Docs براي كار بر روي دو موضوع مختلف به طور همزمان با دو اكانت متفاوت وارد شويد، privacy mode گزينه بسيار مفيد و پراستفاده اي خواهد بود. لازم به ذكر است كه اين كاربرد، متاسفانه در سافاري جواب نمي دهد اما در كروم بسيار خوب عمل مي كند.

جستجوي بي نقص و ايمن

جستجويي در گوگل انجام مي دهيد و به احتمال زياد نتايجي را از جستجوهاي دوستانتان خواهيد ديد، مشابه چيزي كه در تصوير زير مشاهده مي كنيد. تلاش گوگل براي رقابت با رقبايي چون فيس بوك به طور فزاينده اي باعث مي شود چنين نتايج جستجوي “شخصي سازي شده اي” تبديل به يك هنجار و نُرم شود.

اينكه اين امر خوب است يا بد موضوع بحث هاي بسياري است اما اين چيزي است كه بايد از آن مطمئن بود: اگر با اكانت خودتان وارد گوگل شود و جستجويي انجام دهيد نشاني از نتايج بيشتر جاهاي دنيا نخواهيد يافت!

براي مقابله با اين موضوع مي توانيد از اكانتتان خارج شويد و يا اين كه به راحتي از قابليت گشت و گذار خصوصي استفاده كنيد.

مصونيت در مقابل كوكي ها

كوكي ها در حال حاضر به عنوان ترسناكترين چيز در اينترنت محسوب مي شوند به گونه اي كه بسياري از افراد 50 سال و بالاتر كوكي ها را در دسته ويروس ها و فيشر ها طبقه بندي مي كنند. با اين حال در اكثر موارد كوكي ها تبديل به بخشي حياتي از نحوه كاركرد اينترنت شده اند و دليلي براي ترسيدن ار آن ها وجود ندارد.

با اين حال، دلايلي وجود دارند كه هر از گاهي بخواهيد از كوكي ها اجتناب كنيد. به عنوان مثال نتايجي كه در هنگام خريد از آمازون پيشنهاد داده مي شوند، با استفاده از كوكي هايي كه گشت و گذار شما را در اينترنت ثبت مي كنند، كار مي كنند. براي پرهيز از اين پيشنهادها مي توانيد قبل از شروع خريد وارد “حالت خصوصي” شويد. البته توجه داشته باشيد با وجود اين كه چيز خاصي براي نگران شدن وجود ندارد اما وارد شدن در حالت خصوصي مي تواند آرامش خريد بيشتري برايتان به ارمغان بياورد.

اگر نگران اين موضوع هستيد مي توانيد از پلاگين Autonito استفاده كنيد. اين پلاگين براي مرورگر كروم ساخته شده و به طور خودكار در هنگام ديدن سايتهايي مشخص از “حالت مرور ناشناس” استفاده مي كند. با استفاده از اين روش سايتهايي كه از قبل به آن معرفي كرده ايد نمي توانند فعاليت هاي شما را ردگيري كنند. به طور كلي استفاده از اين پلاگين براي پرهيز از كوكي هاي مشخص بسيار مفيد است.

پرهيز از حواس پرتي ها

قطع كردن اتصالتان به اينترنت آن هم درست هنگامي كه نيازمند دريافت چيزهايي از وب هستيد چندان عملي نيست، چرا؟ زيراكه امروزه اينترنت به ابزاري حياتي جهت كاوشهايمان تبديل شده است. با اين حال صرف نظر از كاربرد اين امر در ايميل، توئيتر و فيس بوك، داشتن يك زبانه (Tab) جديد مي تواند تجربه اي بسيار خوب در جهت فائق آمدن بر چيزها (مشكلات) باشد. اگر در حين انجام كارهاي تحقيقاتي تان متوجه شديد كه مي بايست ابتدا وارد حساب كاربري تان شويد و سپس به ادامه كارتان بپردازيد، بدانيد كه اين مانعِ غير قابل عبوري نيست و امكان گذشتن از سد آن وجود دارد، اما همين ايجادِ مانع ممكن است كافي باشد كه به شما يادآوري كند تا به سر كارتان بازگرديد!

نتيجه:

براي بسياري از كاربران اينترنت، privacy mode به عنوان يك روش عادي مطرح است. اگر شما هم درون اين دسته از افراد جاي مي گيريد شايد بخواهيد نحوه استارت كروم (به طور پيش فرض) را در “حالت خصوصي” فرا بگيريد (اين آموزش به زبان انگليسي است اما براي فهميدن آن نيازي به دانستن زبان نداريد، مي توانيد امتحان كنيد!). براي ديگر كاربران، اين قابليت ابزاري است كه گهگاهي برحسب نياز و شايد براي تنوع از آن استفاده مي كنند.

منبع: MakeUseOf

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. ایول
  ممنون
  باعث شد بفهمم که چقدر میتونه مفید باشه.
  اصلا نمیدونستم به چه کاری میاد وقتی کامپیوتر کاملان شخصی هست …

  1. pezHman @
   منم باهات موافقم، خودمم نمي دونستم كه باهاش ميشه اينكارا رو كرد
   متشكرم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *