ايران‌كد، پروژه‌ اي در حوزه‌ فناوري اطلاعات كشور (قسمت 4 از 7)

 • 1390/1/17
 • محسن پاك نيت
 • 3

مقدمه:

پس از آشنایی‌های اولیه با تاریخچه‌ی نظام‌های کدگذاری و طبقه‌بندی اقلام و کالاها در جهان، شناخت سازمان جهانی GS1 و استانداردها و فناوری‌های توسعه یافته توسط این سازمان برای سهولت انجام امور در زنجیره‌های تأمین و تقاضا و نظام کسب و کار جهانی و تجارت الکترونیکی، در قسمت چهارم از سلسله مطالب آشنایی با ایران‌کد، به معرفی مرکز ملّی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران که نمایندگی انحصاری سازمان جهانی GS1 در ایران و مجری طرح نظام ملّی خدمات طبقه‌بندی و شناسه کالا و خدمات می‌باشد خواهیم پرداخت. لطفا در این بخش نیز همراه ما باشید.

 

قسمت چهارم:

تاريخچه:

مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران موسسه‌اي غيرتجاري و غيرانتفاعي است که در سال 1374 به عنوان نماينده رسمي سازمان GS1 بين‌الملل در ايران به منظور “كمك به تحقيق و پيشرفت امور بازرگاني و صنايع كشور و ايجاد امكانات علمي جهت شماره‌گذاري توليدات صنعتي، كالاهاي تجارتي و خدمات عمومي”توسط موسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني (تابع وزارت بازرگاني) تأسيس گرديد. اين مركز خدمات مختلف و گسترده‌اي را در قالب ارائه استانداردها و راهكارهاي نوين در اختيار شركتها و موسسات فعال در زمينه كالا به منظور پاسخ به نيازهاي تجاري، ايجاد زبان مشترك مابين شركاي تجاري و بهبود زنجيره تأمين و تقاضای ملي و بين‌المللي كالا قرار مي‌دهد.

 

ساختمان مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران
ساختمان مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران

 

ضرورت بهبود وضعيت تجارت داخلي و خارجي و ايجاد آمادگي براي تجارت الكترونيكي, وزارت بازرگاني را بر آن داشت تا اجراي طرح طبقه‌بندي و شماره‌گذاري كالا در كشور را به طور جدي دنبال نمايد. براي اين منظور مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران به استناد مصوبه شماره 3532 مورخ 28/2/1374 ستاد پشتيباني برنامه تنظيم بازار، جهت شماره‌گذاري كالاهاي كليه واحدهاي توليدي و بازرگاني كشور توسط موسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني تأسيس گرديد و به عضويت مؤسسه شماره‌گذاري بين المللي GS1 درآمد.

با توجه به محدوديت‌هاي سيستم شماره‌گذاري ، و ضرورت ايجاد بستر توسعه تجارت الكترونيكي در كشور، مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران از سال 1384 سيستم كدينگ ملي كالا را با هدف پشتيباني زنجيره تأمين اقلام و تسهيل ارتباط بين دولت، عرضه‌كنندگان و خريداران در كشور راه‌اندازي كرد.

مأموريت:

توسعه سيستم شماره‌گذاري و استفاده از فن‌آوري باركد، تجارت الكترونيكي در بخش‌هاي مختلف بازار, با لحاظ استانداردهاي بين‌المللي و توجه به نيازهاي صنايع مختلف از اهم اهداف و مأموريت‌هاي مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران مي‌باشد. براي رسيدن به اهداف فوق، اقدامات زير در دستور كار مركز قرار گرفته است:

ـ تدوام و گسترش همكاري با مشتركين نظام شماره‌گذاري

ـ تهيه و تنظيم بروشورهاي اطلاعاتي

– شرکت در نمايشگاه‌هاي تخصصي

ـ برگزاري سمينارهاي عمومي و تخصصي

ـ همكاري در جهت توسعه كاربري باركد در سيستم‌هاي مختلف و بخش‌هاي صنعتی و تجاری

علاوه بر این، مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران، اين موقعيت را براي شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم مي‌آورد تا با استفاده از استانداردهاي جهاني بتوانند از عمليات زير جهت تأمين نيازهاي تجاري خود بهره‌مند شوند:

ـ كدگذاري و ارائه كالا و محموله‌ها توسط باركد و برچسب‌هاي RFID

ـ كدگذاري و شناسايي مكان‌هاي فيزيكي و نقاط مسير توليد و توزيع كالا

ـ كدگذاري ويژگي‌هاي كالا (وزن، ابعاد، تاريخ توليد و …) و محموله‌‌ها (محتوا، مقصد، شماره سفارش خريد و …)

ـ ردگيري و رديابي كالا و محموله‌ها در زنجيره تأمين كالا

ـ ثبت و اطلاع‌رساني محصولات در اين سايت و همچنين در سايت بين‌المللي  GS1 و تبلیغ محصولات از این طریق

 

موقعیت مکانی مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران:

ساختمان فعلی مرکز، ساختمانی 5 طبقه و دارای 25 اتاق است که متشکل از واحدهای سازمانی: اداری، مالی، امور مشترکین، آموزش، استانداردسازی و کنترل عملکرد، اطلاعات پایه، ژنریک‌سازی، زبان انگلیسی، فناوری اطلاعات، پژوهش، طرح و توسعه، مشاوره، روابط عمومی و مدیریت می‌باشد. سالن جلسات، سالن غذاخوری، سالن همایش‌ها، اتاق سرور و اتاق سخت‌افزار نیز بخش‌های دیگر مرکز هستند.

آدرس تصویری مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران
آدرس مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران

در تصویر بالا (پس از کلیک بر روی تصویر می‌توانید فایل فلش مربوطه را تماشا بفرمایید) آدرس مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران قابل مشاهده است.

 

رسانه‌های اینترنتی مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران:

بخش مهم دیگری که لازم است به آن اشاره کنیم، معرفی سایت‌ها و پرتال‌های مربوط به مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران است. این سامانه‌های اینترنتی، متشکل از 5 وب‌سایت و پرتال هستند که در ادامه، شما را با آنها آشنا خواهیم کرد.

 

1- پرتال اطلاع‌رسانی ملی کالا و خدمات: www.irancode.ir

این پرتال که اصلی‌ترین پیشخوان ارتباطی مرکز با مشتریان خود و عموم مردم ایران است، امکان ورود اعضا به سایت و پیگیری خدماتی است که مرکز به آنها ارائه می‌دهد. توصیه می‌شود به دلیل ساختار خاص این وب‌سایت برای مشاهده‌ی تمام امکانات در بهترین شرایط، از مرورگر اکسپلورر ویندوز برای مشاهده‌ی سایت استفاده نمایید.

پرتال ایران‌کد
پرتال ایران‌کد

در قسمتی از این سایت، امکان جستجو در پایگاه داده‌ی اقلام ایران‌کد فراهم شده است و بازدیدکنندگان می‌توانند نسبت به بررسی این‌که چه کالاهایی تا به حال ایران‌کد دریافت نموده‌اند، اقدام نمایند. در این پایگاه تقریبا هشتصد  هزار نوع قلم کالا به ثبت رسیده و روزانه بین 2 تا 3 هزار کالای جدید ثبت می‌شود.

در بخش دیگری از این سایت، اطلاعات مربوط به شرکتهای خدماتی ثبت شده در پرتال ایران‌کد که کد ملّی دریافت نموده‌اند قابل مشاهده و بررسی است که با استفاده از دکمه‌های تعبیه شده در بالای لیست می‌توانید به گشت و گذار در بین سرویس‌دهندگان ایرانی در سراسر کشور پرداخته و اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایید.

در صورتی که از منوی سمت راست، گزینه‌ی “درباره‌ی ایران‌کد” را انتخاب نمایید، در صفحه‌ی جدید، منوی جدیدی به پانل سمت راست وب‌سایت اضافه می‌شود که “همراه با ایران‌کد” نام داشته و از طریق این منو می‌توانید به امکانات بسیاری از جمله مشاهده قوانین مربوط به ایران‌کد، مشاهده مستندات ایران‌کد، مشاهده دستورالعمل‌های مختلف کاربری و … بپردازید.

این وب‌سایت بخش‌های متنوع زیادی دارد که با بازدید از آنها می‌توانید به شناخت خوبی نسبت به مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران و پروژه‌ی ایران‌کد که در قسمت بعد به طور مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد دست پیدا کنید.


2- وب‌سایت GS1 ایران: www.gs1ir.org

وب سایت gs1 ایران
وب سایت gs1 ایران

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، فعالیت ابتدایی مرکز، محدود به نمایندگی انحصاری سازمان GS1 در ایران بوده و بعدها پیاده‌سازی و اجرای طرح ایران‌کد نیز به آن اضافه شده است. این وب‌سایت، وب‌سایت مربوط به خدمات GS1 در ایران است که امکان جستجوی کد 13رقمی GS1 محصولات ایرانی در آن فراهم است.


3- وب‌سایت طرح دیتاماتریس ایران‌کد: www.datamatrix.ir

وب‌سایت طرح دیتاماتریس ایران‌کد
وب‌سایت طرح دیتاماتریس ایران‌کد

طرح دیتاماتریس ایران‌کد، طرحی است که امکان مشاهده‌ی کاتالوگ الکترونیکی محصولات از طریق تلفن همراه و وب‌سایت این طرح را برای مشتریان فراهم می کند. وب‌سایت دیتاماتریس به همین منظور طراحی و در اختیار مردم عزیز ایران قرار گرفته است که در بخش بعدی این مقالات به طور مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 

4- مرجع آموزشی ایران‌کد: www.icld.ir

مرجع آموزشی ایران‌کد
مرجع آموزشی ایران‌کد

مرکز ملّی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، سازمانی دانش محور است و به همین دلیل باید نیروهای متخصص و آموزش دیده در آن فعالیت کرده و مشتریان نیز پیش از دریافت خدمات این مرکز، آموزش ببینند. پرتال مرجع آموزشی ایران‌کد امکان دریافت مطالب آموزشی به صورت برخط (Online) و یا بارگذاری و مطالعه‌ی غیر برخط (Offline) را برای پرسنل مرکز، افراد علاقه‌مند به این حوزه، مشتریان و … فراهم می‌آورد.

اخبار و اطلاعایه‌های آموزشی ایران‌کد، طراحی دوره‌های آموزشی برخط، تقویم آموزشی،  اعطای مدارک معتبر از سوی وزارت بازرگانی و … بخشی از خدمات این پایگاه اینترنتی هستند.

 

5- پرتال خبری ایران‌کد: www.irancodenews.ir

پرتال خبری ایران‌کد
پرتال خبری ایران‌کد

از طریق این پرتال خبری، می‌توانید جدیدترین اخبار، قوانین وضع شده، ابلاغیه‌ها، اطلاعیه‌های همایش‌ها و … را در خصوص ایران‌کد به دست آورده و از پیشرفت پروژه ایران‌کد مطلع شوید. امکان دیگری که از طریق این پرتال در اختیار شما قرار می‌گیرد، دریافت شماره‌های مختلف نشریه ایران‌کد است که با دریافت و مطالعه‌ی این نشریات می‌توانید شناخت نسبتا خوبی از ایران‌کد پیدا نمایید.

 

در بخش بعدی از این مقالات، به معرفی نظام ایران‌کد و خدمات مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران خواهیم پرداخت. پس حتما بخش بعدی را مطالعه کرده و با ما همراه باشید. بخش بعدی این مقاله را از دست ندهید !!!

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. با دیدن این مطلب شیفته ی سایت تون شدم و بزودی عضو میشم.. ممنون که انقدر خوب هستید… 🙂

 2. الان که کامنت گذاشتم متوجه شدم اصلا عضویت ندارید، چرا؟ آخه سایت خوبی دارید و کاربر ثابت داشتن می تونه کمک بزرگی باشه.. :((((

  1. سلام؛

   ان شا الله به زودی این امکان نیز راه اندازی می شود.

   موفق باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *