چگونه با استفاده از Audacity صدای محیط را از فایل‌های صوتی خود حذف نمائید

 • 1390/3/24
 • ITTeach
 • 8

اگر قدری در بندِ موسیقی‌ هستید و یا پادکست خود را تهیه می‌کنید ، احتمالا متوجه شداید که برخی‌ مواقع صدای ضبط شدهٔ شما به دلیل صدای پس زمینه‌ای که در طول فرایند ضبط گرفته شده، کمی‌ آزار دهند به گوش می‌رسد. این نویز سفید (white noise ) همیشه به آسانی قابل حذف نیست ، اما با داشتن کمی‌ دانش و استفاده از ابزارهای رایگان میتوان آن را به حداقل رساند.

Audacity  برنامه‌ای رایگان است که بر سیستم عامل‌های مکینتاش ، ویندوز و لینوکس کار می‌کند، پس اکثر افراد میتوانند آن را دانلود نموده و برای پاکسازی صداهای ضبط شدهٔ خود از آن استفاده نمایند. در اینجا شما را با مراحل ساده ای آشنا می‌کنیم که میتوانید با به کار بردن آنها صدای پس زمینه را از فایل صوتی حذف نمائید.

Audacity را نصب نمائید

 

وقتی‌ Audacity  را دانلود نمودید ، متوجه خواهید شد که میتواند آهنگ و قطعات صوتی را وارد نموده و یا ضبط کند و قطعات را برای اهداف دیگر با هم میکس نماید. این ویژگیها این نرم افزار را برای موسیقی‌ دان ها و پادکسترهای تازه کار و حرفه ای بسیار سودمند می‌کند. مجزا نمودن بخشهای یک قطعه ی موسیقی‌ و ویرایش کردن خصوصیات آن به منظور حذف نویز محیطی از پس زمینه ، با کمک این نرم افزار بسیار آسان است.

وارد کردن یا ضبط کردن صوت

برای هر دو منظور وارد کردن فایل صوتی برای پاکسازی و یا به کار گرفتن Audacity به عنوان ضبط صوت ، در مکینتاش باید به مسیر Project > Import Audio و در ،ویندوز باید به مسیر  File > Import > Audio بروید.

 

مجزا کردن یک لحظه ی بی صدا

پس از وارد کردن فایل صوتی، در Audacity آن را به صورت خطوط جدا خواهید دید. این نشاندهندهٔ شکل صوتی قطعه‌‌ است. بخشهای هموار صامت هستند در حالی‌ که خطوط عمودی بخشهای پرصدا را نشان میدهند.

 

تا جایی‌ که قسمت بدون صدائی پیدا کنید در قطعه‌‌ زوم کنید ( هموارترین بیتی که پیدا می کنید ) ، مانند زمانی‌ که برای لحظه‌ای مکث ( pause ) می‌کنید. به مسیر View > Zoom بروید. سپس با کلیک و درگ کردن، قسمت همواری از قطعه‌‌ را هایلایت نمائید. پیشنهاد Audacity  این است که این بخش انتخاب شده بیشتر از نیم ثانیه نشود.

با این کار، لحظهٔ ضبط شده‌ای که فقط شامل صدای پس زمینه بود، از قطعه جدا می‌‌گردد. با آگاه کردن  Audacity از مقدار دقیق صدای پس زمینه، این نرم افزار میتواند چگونگی حذف آن صدا از باقیماندهٔ قطعه‌‌ را محاسبه کند.

 

 

 

مرحله‌ی 1 –  بدست آوردن پروفایل نویز

وقتی‌ بخش بی‌ صدای قطعه‌‌ را انتخاب نمودید، مسیر Effect > Noise Removal  را دنبال نمایید.

با این کار دیالوگی برای حذف نویز باز میشود. این مرحلهٔ ۱ است، پس بر روی ” Get Noise Profile  ” کلیک کنید و دیالوگ محو میشود. این کار را میتوانید دوباره در هر زمانی‌ انجام دهید ، پروفایلتان بر روی انتخاب قبلی‌ نوشته میشود. چیزی که در ادامه اتفاق می افتد کمی‌ گیج کننده است، چون دستگاه تقریبا بخش صامت شما را تصدیق نموده و به سادگی‌ پنجره را بر شما می‌بندد.

مرحله‌ی 2اعمال تقلیل نویز

حال Audacity  نیاز به دانستن بخشی از قطعه‌‌ دارد که میخواهید کاهش نویز را بر آن اعمال کنید. به احتمال زیاد کلّ پروژه ماده نظر شماست، پس با دستور CTRL-A  یا  CMD-A کلّ آن را انتخاب نمائید. اگر میخواهید فقط یک قطعه و یا بخشی از یک قطعه‌‌ را انتخاب کنید، نشانگر موس را بر ابتدای بخش مورد نظر قرار داده و مسیر زیر را دنبال کنید  Edit > Select > Cursor to End . سپس دوباره برای حذف صدای محیط از بخش انتخاب شده، به مسیر  Effect > Noise Removal again  بروید.

مرحلهٔ ۱ به پایان رسید، پس به مرحلهٔ ۲ می‌رویم. به منظور نمایش شدتی که میخواهید  Audacity نویز پس زمینه را از قطعه‌‌ جدا نماید، نشانگر را بر روی آن حرکت دهید. بسیاری از افراد به پایان خفیفتر تمایل دارند، زیرا جدا نمودن مقدار صدای زیاد میتواند صدای اصلی‌ را تقریبا نازک و عجیب نماید. میتوانید صدا را پیش نمایش داده یا مستقیماً به ”  Remove Noise ” بروید. اگر در آینده مورد پسندتان نبود، میتوانید تغییرات داده شده را باطل نمائید. مطمئن شوید که پیش از هر تغییری به قطعه ی خود گوش می دهید.

وقتی‌ به قطعه‌‌ آهنگتان نگاه می‌کنید، باید ببینید که نوک سیگنال‌ها کاملا بالا نرفته و بخشهای هموار، هموارتر شده باشند.

اگر با مورد خاصی‌ مانند حذف نویز از نوار کاست سرکار دارید، به صفحهٔ کامل حذف نویز با Audacity  در ویکیپدیا مراجعه نمائید. به نکات خوبی‌ برخورد خواهید کرد.

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 8 دیدگاه
 1. تجربه شخصی من اینه که این برنامه در این زمینه با اینکه کارو خیلی راحت کرده ولی کیفیت حذف نویز خیلی خوب نیست. به شخصه بعد از امتحان کلی برنامه حرفه ای و معمولی به این نتیجه رسیدم که بهترین برنامه در مورد من Acon Digital Media Acoustica Premium هست.

 2. … به صفحهٔ کامل حذف نویز با Audacity در ویکیپدیا مراجعه نمائید …

  حتماً منظورتون این بود که «به صفحهٔ کامل حذف نویز در ویکی Audacity مراجعه نمایید»!

 3. سلام.

  مطلب درجه ۱٫

  البته بعضی وقتا خراب کاری هم می‌کنه این روش و صدای اصلی رو هم خدشه دار می کنه ولی در اغلب موارد خوب عمل می کنه.

  موفق باشی حسین جان و مرسی ازت

 4. خیلی سپاسگذارم – من برنامشو داشتم . طرز کارشو نداشتم . فداتوون بشم

 5. سخت به دنبال چنین آموزشی میگشتم. واقعا ازتون ممونم خیلی خوب بود. البته من واسه برطرف کردن این مشکل شخصا نرم فزار adobe audition رو ترجیح میدم ولی بنا به دلایلی نمیتونم ازش استفاده کنم و از این مطلب خیلی استفاده کردم. مرسی

 6. سلام خسته نباشید .
  من یه صدایی تو محیط دانشگاه ضبط کردم و میخوام صداهای دانشجو هارو از تو صوت حذف کنم یا خیلی کمشون کنم و که فقط صدای استاد مشخص باشه .
  از این روش و این نرم افزار همچین کاری میتونم بکنم؟؟

 7. داداش اگر کیلیپشو میذاشتی بهتر بود ولی بازم دستت درد نکنه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *