معرفی 40 بازی اینترنتی طراحی شده با HTML5

معرفی 40 بازی اینترنتی طراحی شده با HTML5
  • 1390/8/11
  • عباس كريمي
  • 4

در روزگاران خوشِ گذشته، “فلش” بر برنامه های کاربردی مولتی مدیا در سطح وب حکمفرمایی می کرد، اما این روند دیری نپایید و با ورود HTML5 همه چیز تغییر کرد. هر چند به طور کلی “وب” با این امر که هم فلش و هم HTML5 هر کدام دارای مزایا و ویژگی های مختص به خود هستند موافقند، اما در حقیقت می بینیم که بیشتر وبسایت ها (و حتی بازی های تحت وب)، در حال جایگزینی HTML5 با فلش هستند. خصوصیات بارز HTML5 از جمله عناصرِ canvas، صدا و ویدئو باعث می شوند بازی های تحت وب بدون استفاده از فلش امکان پذیر گردند و شما حتی برای بازی به پلاگین هم نیاز ندارید!

برای نمایش صحیح توان بالقوه ی بازیِ HTML5، به شما تعداد 40 مورد از بازی های تحت وبِ جذاب و اعتیاد آور از جمله بازی “پرندگان خشمگین” را نشان خواهیم داد. توجه داشته باشید که تمامی این بازی ها با استفاده از HTML5 طراحی شده اند. پس آماده باشید دقایق و ساعاتی را برای لذت بردن از این بازی های رایگان صرف کنید.

توجه: قویا توصیه می کنیم برای بازی کردن از آخرین نسخه مرورگرهای فایرفاکس، گوگل کروم و اینترنت  اکسپلورر استفاده نمایید.

 

Angry Birds Chrome

بازی “پرندگان خشمگینِ” آنلاین HD می باشد! این بازی عملا می تواند بر روی آخرین نسخه از مرورگرهای گوگل کروم، موزیلا فایر فاکس و اینترنت اکسپلورر اجرا شود

Front Invaders

با جت HTML5 تان به Ievil ⃰ شلیک کنید! من تردید دارم که آیا سازندگان این بازی از قربانیان اینترنت اکسپلورر 6 بوده اند!؟

⃰  به احتمال زیاد این واژه از ترکیب IE + EVIL   ساخته شده، چرا که در سایت اصلی بازی در یکی از جملاتی که بازی را تشریح می کند آمده است: …  many evil alien Explorers … (مترجم)

3Bored

یک بازی اعتیاد آور تنها با جعبه هایی سفید رنگ و اَشکالی ساده در پس زمینه ای تیره.

Agent 008 Ball

در این بازی شما می بایست قبل از اینکه زمان سنج به انتها برسد تا حد ممکن توپ ها را به درون حفره ها بیاندازید. مراقب بمب ساعتی نیز باشید!

Web Snooker

آیا از تنها بازی کردنِ اسنوکر خسته شده اید؟ با Web Snooker شما می توانید به طور آنلاین با دیگر دوستان تان به بازی بپردازید و به آنها نشان دهید رئیس کیست!

Blinkwang

آیا می خواهید بدانید ظرف یک ثانیه می توانید چند شیء را بیابید؟اینجا بازی ای برای شما وجود دارد.

Biolab Disaster

یک بازی باکیفیت و دوبعدیِ side scroller ⃰ که تماما توسط HTML5 و جاوا اسکریپت ساخته شده است.

⃰   به طور کلی بازی های side scrolleing، بازی هایی ویدئویی هستند که در آن ها گیم پلی از زاویه دوربین کنار مشاهده می شود و عموما شخصیت های بازی از سمت چپ به راست صفحه نمایش حرکت می کنند. (منبع: ویکی پدیا)

Bubble Trouble

هر چه در هر ضربه حباب های بیشتری بترکانید امتیاز بیشتری نیز دریافت می کنید، البته به آن آسانی ای که فکر می کنید هم نیست!

Blobby Volley 2

این بازی مشهورترین بازیِ blobby volley می باشد و هدف شما کسب امتیازاتِ بیشتر ار حریف تان می باشد.

Chain Reaction – Advanced

برای شروع یک سلسله واکنش های زنجیره ای می بایست بمبی را درون یکی از توپ ها قرار دهید. سعی کنید زمان و مکان صحیح را بیابید. در سطوح بالاتر شمار توپ هایی که شما می بایست توسط فقط یک بمب تحت تاثیر قرار دهید افزایش خواهند یافت.

Canvas Rider

Canvas Rider یک بازی معتاد کننده است که در آن شما می بایست دوچرخه ای را بر روی ردهایی که توسط دیگر بازیکنان ترسیم شده، برانید.

Canvas Defense

در این بازی شما می بایست از پایگاه تان در مقابل مهاجمینی که جرات حمله را به خود داده اند، دفاع نمایید.

PAC-MAN – Google

نسخه گوگلی بازی Pac-Man. این بازی در اصل به صورت یک لوگوی متحرک و به مناسبت سی امین سالگردِ بازی در 22 مَی 2010 ایجاد شد.

 

Entanglement

Entanglement یک پازل سرگرم کننده بر مبنای HTML5 می باشد که در آن می بایست بازی را از یک شش وجهی که در وسط صفحه واقع شده آغاز نمایید.

Crystal Galaxy

“کهکشان کریستال” (Crystal Galaxy) یک بازی تیراندازیِ اکشن فضایی می باشد. این بازی دارای یک برنامه بر مبنای حرکات موس می باشد که به شما امکان می دهد در هر جهتی حرکت نموده و هدف گیری نمایید.

HTML5 Blackjack

HTML5 Blackjack یک بازیِ blackjack ⃰ در HTML5 می باشد. شما با 100 دلار شروع می کنید و در هر دست می توانید 10 دلار شرط ببندید.

⃰  این بازی که یکی از گسترده ترین بازی های بانکی در کازینوها می باشد تحت عناوینی همچون Twenty-one و یا Vingt-et-un (معادل فرانسوی twenty-one) نیز نامیده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به این صفحه در ویکی پدیا مراجعه نمایید.

JSLander

در این بازی می بایست بدون سقوط کردن بر زمین بنشینید! یک بازی ساده که توسط “جیسون براون” و با استفاده از JavaScript و Canvas ⃰ توسعه یافته است.

⃰  اطلااعات بیشتر در مورد Canvas را می توانید در این جا بیابید.

HTML5 Helicopter

هدف دوری گزیدن از دیوارها ست، اما تا کی می توان از آن ها پرهیز کرد؟

Orbium

یک بازی پازل سرگرم کننده که شامل گوی هایی با رنگهای متفاوت می باشد. در این بازی هدف قرار دادن گوی ها در یکی از چهار جایگاه تعبیه شده بر روی محفظه های چرخان می باشد. البته می بایست تلاش نمایید گوی های رنگی مشابه را در محفظه های همسان قرار دهید.

NetTank

هدف ساده است. شما یک تانک هستید که هدف تان نابودی دیگر بازیکنان می باشد.

Missile Fleet

در این بازی باید برای مواجهه با ناوگان آبی رنگ به دنبال تاکتیک صحیح باشید.

Rainbow Blocks

به طور آشکار یک بازی پازل با یک وضعیت بُرد: کلیک بر روی گروه هایی از بلوک های مجاور به منظور حذف آن ها.

PlainChess

PlainChess قصد دارد به عنوان جایگزینی زیبا و ساده در میان پورتال های درهم و برهم شطرنجی که هم اکنون وجود دارند مطرح گردد.

HTML5 Chess Game

یک بازی شطرنج که دو نفر می توانند با یکدیگر بر روی صفحه دو بعدی و یا سه بعدی به بازی بپردازند. البته شما می توانید با خودِ کامپیوتر نیز بازی کنید!

Pirates Love Daisies

Pirates Love Daisies یک بازی با موضوع دفاع از قلعه می باشد که توسط ویژگی های جاواسکریپت و HTML5 توسعه یافته است.

Sinuous

یک بازی HTML5 که تنها با موس کار می کند. در این بازی هدف زنده ماندن تا حد ممکن و کسب امتیاز بالاتر می باشد.

Runfield

در این بازی HTML5 شما می بایست نقش یک روباه مافوق طبیعی را ایفا نمایید. تنها کافیست درون صفحه کلیک نموده و از روی گودال ها و جوی ها پرش کنید.

RAPT

یک بازی پیچیده و چالشی که بر مبنای پلتفرم HTML5 بنا گشته. خروجیِ هر سطح (Level) توسط دشمنان تان بسته شده است. این دشمنان برای این که به هر قیمت ممکن جلوی فرار شما را بگیرند دست به هر کاری می زنند از جمله: می چرخند، می جهند، پرواز و تیراندازی می کنند.

Swarmation

Swarmation یک بازیِ چند کاربره است. این بازی توانایی شما را در اتخاذ تصمیمات سریع به محک آزمایش می گذارد و شما را ملزم به کار با تمام بازیکنانی که در حال بازی با شما هستند، می نماید.

Space Cannon 3D

در این بازی در محیطی سه بعدی به همراه یک توپ به پرواز در میایید و به اهداف شلیک می کنید. برای هدف گیری موس را حرکت داده و برای آتش گشودن نیز کلیک کنید.

Tower Of Wolin

شما این بازی را می شناسید، پیروزی و دنیا متعلق به شماست!

PaJama

PaJama یک بازی پرورش ماهی است که بر مبنای قوانین بنیادین علم ژنتیک بنا شده.

Mutant Zombie Monsters

یک بازی “زامبی کُشی” که منحصرا توسط جاواسکریپت و HTML5 نوشته شده است.

Super Santa Sweep 3D

قبل از این که شب کریسمس فرا برسد هدایا را جمع کنید!

Manic Spaceman

همانند تمامی بازی های قدیمیِ کلاسیک، این بازی نیز در انتها دارای مقیاسِ دشواری زیادی است که باعث می شود توان تان گرفته شود! جهت حرکت به سمت چپ و راست از نشانگر موس استفاده نمایید و برای پرش از کلید Space.

JS WARS

JS WARS یک بازیِ “shoot’em up” ⃰  کلاسیک است که با تکنولوژی HTML5 و برای اثبات توانِ مرورگرهای مدرن وب نوشته شده است.

بازی های نوعِ Shoot ‘em up که تحت نام های shmup یا STG نیز نامیده می شوند زیرمجموعه ای از بازی های ویدئویی می باشند. در این نوع بازی ها بازیکن کاراکتری تنها را هدایت می کند (معمولا در یک فضاپیما و یا هواپیما) و در حالی که از حملات شمار زیادی از دشمنان فرار می کند به سمت شان تیراندازی می کند. (منبع: ویکی پدیا)

Canvascape

در حقیقت این یک بازی نیست، اما نشان می دهد که چگونه می توان از HTML5 به منظور توسعه بازی های “تیراندازیِ اول شخص” در مرورگرها استفاده نمود.

Canvas Pinball

یک بازی ساده ی “پینبال” که از HTML5 به انضمام موتور فیزیکی Box2D بهره می برد.

Onslaught! Arena

این بازی نیز توسط HTML5 طراحی شده و می بایست با اسلحه های قرون وسطایی به جنگ بپردازید.

Wpilot

یک بازی تیراندازی فضایی بر مبنای HTML5 که دارای قابلیت بازیِ چند کاربره نیز می باشد. بوجود آورندگان این بازی سعی کرده اند بدون استفاده از فلش هر چه را که ممکن است در یک مرورگر بگنجانند. در واقع می توان گفت این بازی حاصل یک پروژه مفهومی در جهت اثبات قابلیت های HTML5 در مرورگرها می باشد.

  منبع: hongkiat

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
    1. بله علی جان!
      ظاهرن جناب “خسروی” قبلن توی “پی سی دی” به این مطلب پرداخته بودن. اگه قبلن متوجه این موضوع می شدم دوباره کاری نمی کردم. البته فکر می کنم مزیتی که این ترجمه داره پرداختن به کل متن اصلی باشه.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *