معرفی Types: یک نرم افزار عالی برای کار با پسوندهای مختلف در ویندوز

معرفی Types: یک نرم افزار عالی برای کار با پسوندهای مختلف در ویندوز
  • 1391/5/1
  • عليرضا شیری
  • 1

نسخه‌های مختلف ویندوز در زمینه‌ی تنظیمات باز کردن فایل‌ها (file type associations) متفاوت عمل می‌کنند. در برخی نسخه‌های جدید حذف تنظیم یک پسوند سخت شده است. برخی نرم‌افزارها مثل VLC یا Winamp انواع بسیار مختلف فایل را باز می‌کنند و وقتی این نرم‌افزارها را نصب می‌کنید، متوجه می‌شوید که بسیار از پسوندها را به خود مربوط کرده‌اند و این چیزی است که گاهی مشکل‌ساز می‌شود. به عنوان مثال شما نمی‌خواهید که یک پسوند خاص را به VLC مربوط کنید، درست است که این پلیر همه فن حریف بسیار قدرتمند و کامل است، در این شکی نیست اما شاید شما دوست داشته باشید که تنظیمات انواع فایل را به گونه‌ای دیگر انجام دهید.

در اینجا دو نرم‌افزار مخصوص تنظیم پسوندهای مختلف معرفی می‌شود که در مقایسه با سیستم تنظیم فایل ویندوز کارایی بهتری دارند.

نرم‌افزار Types

برای دانلود به اینجا مراجعه کنید و همان‌طور که در شکل زیر مشخص است، حجم کمی دارد، تنها 200 کیلوبایت. توجه کنید که برای اجرا به محیط .Net 2.0 نیاز دارد:

این نرم‌افزار بر خلاف حجم کم آن، یکی از جالب‌ترین نرم‌افزارهایی است که استفاده کرده‌ام. Types تنها برای تنظیمات باز کردن فایل‌ها کاربرد ندارد بلکه توسط آن می‌توان اجزای منوی راست کلیک روی فایل‌هایی که پسوند خاصی دارند را نیز تغییر داد. تغییر آیکون فایل‌های مختلف نیز به کمک آن ممکن است.

استفاده از این نرم‌افزار ساده و راحت است. پسوندی را که می‌خواهید انتخاب کنید (در تصویر فوق 3gp انتخاب شده است). با کلیک کردن روی آیکونی به شکل ضربدر قرمز، تمام تنظیمات مربوط به این پسوند حذف می‌گردد. کلیک کردن روی آیکون چرخدنده نیز پنجره‌ی تنظیمات را باز می‌کند.

 

در تب کلاس (Class) می‌توانید نام نوع فایل را تغییر دهید. اگر مبتدی هستید بهتر است این کار را نکنید، ولی به هر حال این امکان هم در نرم‌افزار وجود دارد.

 

تب بعدی Actions (یا رفتارها) است. در این تب می‌توانید اجزای منوی راست کلید را اضافه یا حذف کنید. امکان بسیار خوبی است. هر گزینه‌ی جدید که به منوی راست کلید اضافه می‌کنید، باید دستور DOS مربوطه را وارد کنید.

 

تب بعدی آیکون (تلفظ صحیح آیکان می‌باشد) است، جایی که می‌توانید یک آیکون دلخواه برای هر نوع خاصی از فایل در نظر بگیرید و یا آیکون موجود را حذف کنید.

 

تب آخر Other است و دیگر تنظیمات را در بر می‌گیرد. مهم‌ترین چیزی که در این تب دیده می‌شود این امکان است که می‌توان تنظیم کرد که آیا ویندوز یک پسوند خاص را نمایش دهد و یا نمایش ندهد.

نرم‌افزار Types در تمام ویندوزها کار می‌کند، حتی ویندوزهای 64 بیتی، قابلیت نمایش در کنترل پنل را نیز دارد. در وب‌سایت سازنده امکان انتخاب چند زبان مختلف نیز دیده می‌شود و این نشان می‌دهد که طراح نرم‌افزار قصد ارائه‌ی یک محصول خوب را داشته است.

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. سلام
    شما گفتید دو نرم افزار ولی یکی معرفی کردید ولی تو لینک منبع دومیش هم بود….
    سپاس از مطالبتون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *