11 آمار جالب درباره نقشه‌های گوگل

11 آمار جالب درباره نقشه‌های گوگل
  • 1391/6/4
  • امين قاسمي‌زاده
  • 5

چه در حال مسافرت و چه در حال جستجو برای مشاهده خانه دوران بچگی خود هستید نقشه‌های گوگل بهترین انتخاب شما می‌باشد، نقشه گوگل که یک ابزار تحت وب می‌باشد به کاربر اجازه می‌دهد تا به راحتی از خیابانها، شهرها، کوه‌ها و … بازدید کند. یکی از خصوصیات مهم نقشه‌های گوگل سه بعدی بودن آن است.

اما ایا تا به حال بر روی تکنولوژی پشت نقشه‌های گوگل تفکر کرده اید؟ ایا در مورد دوربین بالای ماشین تیم نقشه گوگل اطلاع دارید؟ خیر، این گفته‌های کوتاه برگرفته شده از گزارش یکی از کارکنان گوگل می‌باشد و به کاربران در بهتر درک کردن نقشه‌های گوگل کمک می کند.

1 ) حجم داده‌های نقشه گوگل چقدر است؟

اگر بخواهیم عکس‌های ماهواره، محل و خیابان‌ها را درنظر بگیریم حجم داده‌های آن بیش از 20 بتابایت است که برابر است با تقریبا 21 میلیون گیگابایت یا 20500 ترابایت.

2 ) هر چند وقت یک بار عکس‌ها به روز می شوند؟

بر اساس توانایی دسترسی داده‌ها به محل‌ها ماهواره، عکس‌ها را هر دو هفته یک بار به روز می‌کند. البته عکس‌های سه بعدی خیابان‌ها در سریع ترین زمان ممکن به روز می‌شوند اما کمپانی گوگل هیچ گونه زمان خاصی برای آن تعیین نکرده است.

3 ) هر چند وقت یک بار گوگل عکس‌های نامناسب را از خیابان‌ها دریافت می کند؟

طبق گفته یکی از کارمندان گوگل: هر دوهفته  یک بار کاربران عکس‌های نامناسب در محیط خیابان را گزارش می‌دهند. تیم گوگل سریعا اقدام به پیگیری می‌کند. کاربر در صورت نیاز می‌تواند بر روی عکس مورد نظر یک فلش با عنوان”Report a Problem” بگذارد. تیم فنی نقشه گوگل این گزارشات را مشاهده و نسبت به سانسور عکس اقدام می‌کنند.

4 ) آیا گوگل هر تصویری را سانسور می‌کند؟

بله، گوگل برای رعایت حقوق مردمی در عکس برداری از تکنولوژی حذف اتوماتیک صورت و لایسنس استفاده می‌کند و به جای آن تصویر را تار نمایش می‌دهد.

5 ) صاحب ماهواره‌هایی که گوگل از آنها استفاده می کند کیست؟

عکس‌های ماهواره‌ای نقشه گوگل و گوگل ارس همه از یک منبع و ماهواره اشخاص ثالث که ناسا آنها را پشتیبانی می‌کند تهیه می‌گردد.

6 ) گوگل در مورد محل‌های خصوصی چگونه عمل کرده است؟

به دستور کسانی که صاحب ماهواره گوگل هستند قبل از اینکه این عکس‌ها به دست عموم برسد برخی محل‌ها را سانسور و از دید عموم پنهان می کنند.

7 ) در چه کشورهایی می‌توانید به وسیله نقشه گوگل وارد موزه شده و از آن بازدید کرد؟

کمپانی گوگل با هزاران تاجر و سرمایه گزار در هشت کشور جهان کار می‌کند. در حال حاضر سرویس عکس موزه در کشورهای ایالت متحده آمریکاه، UK، استرالیا، نیوزیلند، فرانسه، کانادا، ایرلند و هلند فعال می‌باشد. علاوه بر این در ایالت متحده آمریکاه شما می‌تواند به وسیله این سرویس در اطراف کاخ سفید، موزه متروپولتین و دیگر محل‌های مشهور بازدید داشته باشید.

8 ) در تاریخچه نقشه‌های گوگل تا به حال چند عکس از محیط خیابان‌ها گرفته شده است؟

تیم عکسبرداری خیابان‌ها بیش از ده میلیون عکس از تاریخ شروع یعنی 2007 گرفته است که این عکس‌ها نزدیک به 5 میلیون خیابان را احاطه می‌کند.

9 ) برای عکسبرداری در خیابان از چه دوربینی استفاده شده است؟

در روزهای اول با استفاده از چند لنز و دوربین کم کیفیت کار شروع شد تا اینکه امروز با استفاده از دوربین 15 لنزه و عکس برداری 65 مگاپیکسلی کار را به بهترین شکل ادامه می‌دهند.

10 ) گوگل تصاویر را چگونه سه بعدی نمایش می دهد؟

دوربین 15 لنزه در محیط خیابان تصاویر متعدد از موقعیت‌های مختلف تهیه می‌کند و از طرف دیگر کامپیوتر درون ماشین به کمک تکنولوژی Panoramic این عکس‌ها را در همدیگر ترکیب کرده و تصویر 360 درجه به شما ارائه می‌دهد.

11 ) گوگل چگونه از محل‌هایی که امکان تردد ماشین وجود ندارد عکسبرداری می‌کند؟

در کنار ماشین گوگل برای تهیه عکس از محل‌های ناهموار اقدام به استخدام چند دوچرخه سوار و در محیط های برفی سنومبلس کرده است.

لینک منبع: mashable.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
  1. سلام یک سوال دوربین هایی که در فضا عکس برداری میکنند چند مگاپیکسل هستند

  2. سلام میشه کمکم کنید تصاویر رو اگه از تو وبلاگ یا 1سایت پاک بشن گوگل هرچندوقت 1بار به روز رسلنی میکنه که کلا پاک بشن .باسرچ هم نشون داده نشن؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *