آیا پردازنده ی گوشی iPhone 5 یا A6 را اپل خودش طراحی کرده است؟

آیا پردازنده ی گوشی iPhone 5 یا A6 را اپل خودش طراحی کرده است؟
  • 1391/6/27
  • عليرضا شیری
  • 1

همانطور که در اخبار خوانده‌اید، iPhone 5 بالاخره رونمایی شده و مشخصات سخت افزاری آن معلوم گشته اما اینکه پردازنده‌ی جدید A6 چه ساختاری دارد، هنوز مشخص نشده است.

قبلاً مشخص شده بود که قدرت پردازش این SoC در کاربردهای مختلف بیشتر از نسل قبلی iPhoneها است و همین مسأله باعث شده بود که حدس بزنیم A6 از دو هسته‌ی ARM Cortex-A15 استفاده می‌کند. اما اینچنین نیست، نه هسته‌های ARM Cortex-A9 و نه A15، هیچ یک در این گوشی به کار نرفته است! اما در جدیدترین اخبار منتشر شده، متخصصین Anandtech اعلام کرده‌اند که A6 یک پردازنده‌ی کاملاً اپلی است و طراحی آن به دست متخصصین این کمپانی صورت گرفته است.

خلاصه اینکه بالاخره مشخصات داخلی SoC توسط Anandtech برملا شده است. در واقع در این گوشی از هسته‌های ARMv7 و احتمالاً معماری خاصی به نام ARMv7s استفاده شده است.

در نشست اپل با نرم‌افزارنویسان، نسخه‌ی جدید ابزار برنامه نویسی به نام Xcode 4.5 ارائه شده که در آن دیگر ARM11 پشتیبانی نمی‌شود، لذا این ابزار برنامه‌نویسی برای گوشی‌های iPhone 2G و iPhone 3G کاربرد ندارد. اما در تصویر زیر مشخص است که از ARMv7 و ARMv7s پشتیبانی می‌کند.

در واقع تفاوت اصلی این معماری ها پشتیبانی از VFPv4 است. در Cortex A5 و A7 و همچنین A15 رجیسترهای VFPv4 را به تعداد 16، 16 و 32 عدد می‌بینیم اما در A8 و A9 تنها رجیسترهای VFPv3 وجود دارد. لذا می توان با اطمینان زیادی گفت که A6 دارای هسته های A9 نیست. در ادامه کالبد شکافی A6 نشان داد که از ARMv7s استفاده شده است.

طراحی موردنظر در بهینه کردن مصرف باتری و البته افزایش کارایی موثر بوده و این نشان از موفقیت اپل دارد.

در بحث پردازنده‌ی گرافیکی هم قدرت پردازشی دو برابر شده و احتمالاً از پردازنده‌ی PowerVR SGX543MP3 استفاده شده است که علاوه بر سریع‌تر بودن، مصرف انرژی کمی هم دارد.

منبع: anandtech

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *