کامپیوتر خود را برگردانید! آشنایی با برنامه Comodo Time Machine

کامپیوتر خود را برگردانید! آشنایی با برنامه Comodo Time Machine
  • 1391/10/25
  • آزاد
  • 6

ابزار System Restore کامپیوتر شما را به حالت قبل برمی‌گرداند اما قادر به پشتیبانی از فایل‌های مهم و تنظیمات شما نیست. برای این کار می‌تواندی از این نرم‌افزار قدرتمند بهره بگیرید.

قابلیت System Restore  در ویندوز اجازه می دهد کامپیوتر خود را به شرایطی که پیش‌تر داشته برگردانید. به این ترتیب مثلا اگر درایوری نصب کردید که مشکل داشت می‌توانید به سرعت سیستم را به حالت قبل ببرید و از مشکلات ان رهایی یابید. اما این ابزار چندان کامل نیست و از همه فایل‌ها پشتیبان نمی‌گیرد.

برنامه Comodo Time Machine 2.8  نرم‌افزار عالی در این زمینه است. این برنامه ایمیجی (Snapshot) از کامپیوتر شما، از جمله از رجیستری، فایل‌های حساس سیستم عامل و اسنادی که کاربر تولید کرده می‌گیرد و اجازه می‌دهد کامپیوتر خود را به صورت کامل و سریع به حالت قبلی برگردانید.

 

1-     برنامه Comodo Time Machine 2.8  را نصب کنید. این برنامه به سرعت نصب می‌شود. قاب بالای برنامه آغاز کارهایی مانند گرفتن ایمیج، اغاز بازگردانی سیستم، تعیین زمان‌بندی و بازیابی فایل‌ها را بر عهده دارد.

نوار عنوان کارهایی مانند دسترسی به تنظیمات برنامه‌های بالا، آپدیت برنامه و کمک را انجام می‌دهد.

 برگه View Snapshots  هم پنجره پیکربندی را باز می‌کند که ایمیج‌های گرفته شده را به صورت درختی یا نوار زمانی نشان می‌دهد.

2-     برای گرفتن ایمیج از کامپیوتر کافی است روی برگه Take a Snapshot  کلیک کنید. برای ایمیج خود در بخش Snapshot Name  نامی در نظر بگیرید و توضیحی هم برایش بنویسید.

گزینه Lock the new snapshot  را تیک بزنید تا ایمیج از پاک کردن تصادفی در امان بماند. این اولین ایمیجی است که می‌گیرید و به همین دلیل بهتر است با زدن این تیک مطمئن شوید که همیشه ایمیجی مطمئن از کامپیوتر دارید. سپس روی دکمه Ok  کلیک کنید. می‌توانید پس از ساخت ایمیج آن را در بخش View Snapshot ببینید.

 

3-     پس از ایجاد ایمیج می‌توانید سیستم را هر زمان که خواستید به اوضاعی که در ان ایمیج ثبت شده برگردانید. برای این کار باید روی برگه Restore System  در بالای صفحه کلیک کنید.

این اینترفیس لیستی از ایمیج‌های گرفته شده را به ترتیب زمانی نشان می‌دهد. آن ایمیجی که می‌خواهید عملیات بازگردانی از آن انجام شود را انتخاب کنید.

اگر سیستم شما کرش کرد یا ویندوز بالا نیامد می‌توانید از کنسول برنامه استفاده کنید. برای این کار هنگامی که کامپیوتر را روشن می کنید منتظر اعلان Comodo  بمانید و سپس با زدن دکمه Home بر روی صفحه کلید وارد این کنسول شوید تا عملیات لازم را انجام دهید.

 

4-     برای بازگرداندن سیستم به یکی از ایمیج‌های گرفته شده از طریق View Snapshots کافی است روی آن ایمیج کلیک راست کنید و سپس Switch to this Snapshot را از منوی باز شده انتخاب کنید.کلیک راست روی نماهای درختی و نوار زمانی هم گزینه های بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

به این ترتیب می‌توانید به نسخه‌های قدیمی‌تر فایل ها و فوادرهای خود دسترسی داشته باشید بدون انکه نیازی به این داشته باشید که سیستم را به حالت قبل ببرید.

برای نصب ایمیج‌ها کافی است روی آن ایمیج کلیک راست و Mount Snapshot را از منو انتخاب کنبد تا پنجره انتخاب حالت Mount  باز شود. سپس می‌توانید ایمیج را به صورت red-only  نصب کنید تا نتوان فایل‌ها را تغییر داد( که این حالت بهتر است)، یا اینکه دسترسی کامل بدهید تا بتوانید فایل‌ها را تغییر دهید.

هنگامی که انتخاب خود را انجام دادید می توانید مانند درایوهای معمولی به درایو مجازی دسترسی داشته باشید.

 

5-     می توانید به جای بازگرداندن کل ایمیج، تنها برخی فایل ها یا فولدرها را به صورت انفرادی بازیابی کنید. برای این کار باید روی Recover Files  در بالای صفحه کلیک کنید و نام فایل یا پوشه‌ای که می‌خواهید برگردانید را بنویسید. سپس ایمیجی که می خواهید فایل یا فولدر از آن برگردد را انتخاب کنید و منتظر نتایج جستجو بمانید.

همچنین می توان از روش دیگری برای بازگرداندن یک فایل یا پوشه به نسخه‌های قدیمی تر آن استفاده کنید. برای این کار روی آن فایل یا پوشه در مرورگر ویندوز کلیک راست کنید و با انتخاب گزینه Synchoronize  این کار را انجام دهید.

 

6-     برنامه Comodo Time Machine در هنگام نصب ایمیجی پایه‌ای از سیستم می‌گیرد که تمام ایمیج‌های بعدی بر مبنای آن گرفته می‌شوند. این ایمیج به صورت پیش‌فرض قفل می‌شود و نمی‌توان ان را از منوی View snapshots پاک کرد.

ممکن است پس از تغییراتی کلی در سیستم مانند نصب سرویس‌پک ویندوز یا نصب انبوهی از به‌روز رسانی‌ها و وصله‌های امنیتی نیازی به ریست کردن این نقطه شروع داشته باشید تا از آن به بعد ایمیج‌ها بر مبنای پایه جدید گرفته شوند تا حجم زیادی پیدا نکنند.

در صورت تغییر ایمیج پایه، پیش از هر کاری مطمئن شوید که سیستم در حالت پایدار است و مشکلی ندارد چون از این به بعد ایمیج‌ها عوض می‌شود. سپس روی دکمه Rest Baseline  در بالا، سمت راست برنامه کلیک کنید. پس از این کار باید کامپیوتر را ریستارت کنید.

http://comodo-time-machine.en.softonic.com/

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
  1. هماهنگی و سازگاریش با ویندوز ۸ و سیستم پرونده جدید ReFS چطوره ؟ لطفا برای تهیه بک آپ و ایمیج از ویندوز ۸ نرم افزار مناسبی معرفی کنید؟

  2. یعنی این نرم افزار از آپدیت های ویندوز و نرم افزارهای نصب شده و درایورها هم ایمیج می گیره؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *