در پشت پرده تولید محصولات فناوری چه می گذرد؟

در پشت پرده تولید محصولات فناوری چه می گذرد؟
  • 1391/10/30
  • آزاد
  • 2

امروزه نوت‌بوک‌های بسیاری در بازارهای کامپیوتری وجود دارد. انواع تبلت‌ها به فروش می‌روند که قدرت آنها فراتر از کامپیوترهای یه دهه پیش است. این ابزارهای کامپیوتری به احتمال فراوان در کارخانه‌های چینی ساخته می‌شوند. دلیلش هم مشخص است: کارگران کشورهای شرقی دستمزد کمتری می‌گیرند و این کاهش هزینه به حدی به صرفه است که هزینه حمل و نقل محصولات از چین به سمت دیگر دنیا را توجیه می‌کند.

مردم در گذشته زمانی که از مسائل اخلاقی پیرامون فناوری صحبت می‌کردند، منظورشان بیشتر مسائل زیست محیطی بود. چنین مسائلی هنوز هم بجاست، اما مشکلات انسانی است که بیش از پیش نمود می‌یابد. کاربری که محصولی خوش نقش را در دست گرفته از کجا می‌داند که این محصول چگونه تولید شده؟ از کجار می‌توان مطمئن شد که اصول اخلاقی در تولید محصولی خریداری شده رعایت شده؟

 foxconn

ماجرای فاکسکان:

در 2 ژانویه 2012 بود که بیش از 150 کارگر شرکت فاکسکان در ووهان چین به روس سقف کارخانه رفتند و تهدید به خودکشی کردند. دو روز طول کشید تا انها را مجاب ساختند که از سقف پایین بیایند.

خودکشی و نارضایتی از شرایط دشوار کار در کارخانه‌های چینی فاکسکان همیشه به وفور وجود داشته تا حدی که این شرکت تورهایی در اطراف ساختمان نصب کرده که مانع خودکشی کارکنان با پریدن از ارتفاع شود.

این کارخانه‌ها سخت‌افزارهای بسیاری از شرکت‌های بزرگ را می‌سازند و بیش از یک‌سوم محصولات الکترونیکی دنیا از قطعات فاکسکان استفاده می‌کنند. این شرکت صدها هزار کارگر دارد.

کارگران شش روز در هفته و 12 ساعت در روز کار می‌کنند و دستمزد آنها از 20 پنس (سه‌دهم پوند انگلیس) به ازای هر ساعت آغاز می‌شود. البته باید در نظر داشت که هزینه زندگی در چین پایین است، اما با این حال شرکت‌هایی مانند اپل، مایکروسافت، نوکیا و ایسر توانسته‌اند سود هنگفتی از این دستمزد پایین به دست بیاورند. اپل به تنهایی در 13 هفته پایانی سال 2011 توانست 20 میلیارد دلار سود خالص به جیب بزند.

Foxconn-Workers-in-Shenzhen

این شرکت‌ها به صورت روز‌افزون زیر فشار انتقادات قرار می‌گیرند، که چرا چنین دستمزدهای پایینی می‌پردازند و شرایط کاری در کارخانه‌هایی که محصولات آنها را تولید می‌کنند چرا تا این حد بد است.

اپل، شرکتی که دست‌کم مقرراتی برای رفتار با کارگران برای کارخانه‌هاای تامین کننده قطعات وضع کرده، اخیرا در رابطه با گزارش‌های منفی مربوط به کارخانه فاکسکان به انجمن کار منصفانه آمریکا ( FLA) فراخوانده شده. اما این کارهای اپل از دید بسیاری کافی نیست.

موسس کمپین آنلاین Sum Of Us  گفته:« مشکل ما با اپل این است که آنها دستمزد کمی می‌پردازند و شرایط کاری کارگران در کارخانه‌‌های تولید کننده لوازم آنها فاجعه بار است». او به گزارش‌هایی اشاره کرده که نشان می‌دهند کارگران شرکت فاکسکان که تولید کننده اصلی محصولات اپل است، ماهانه به صورت میانگین 83/2 ساعت اضافه‌کاری دارند، و این در حالی است که قانون کشور چین بیش از 36 ساعت اضافه کاری در ماه را مجاز نمی‌داند.

اپل بی‌تردید تنها شرکتی نیست که زیر ذره‌بین قرار گرفته. سایر شرکت‌ها هم در زنجیره تامین قطعات مسئولیت کاملی دارند. اما اپل گوریل 5 کیلویی صنعت الکترونیک است. این شرکت مستقیما مسئول جان صدها هزار کارگرش است، و آنها این فرصت را دارند که استاندارد جدیدی در صنعت وضع کنند و جا بیندازند. ما می‌دانیم که اپل منابع مالی لازم برای حل این مشکلات را دارد، انها پرسودترین شرکت در میان تمامی شرکت‌های کره زمین هستند؛ 100 میلیارد دلار در حساب‌های بانکی‌ آنهاست و برنامه‌ای هم برای هزینه کردن این پول ندارند ».

foxconn

مایکروسافت شرکت دیگری است که از کارخانه‌های فاکسکان استفاده می کند. یک سخنگوی این شرکت گفت: « مایکروسافت شرایط کار در کارخانه‌هایی که محصولاتش را تولید می‌کنند را بسیار جدی می گیرد. ما مقررات بسیار سختگیرانه‌ای برای رفتار با کارگر داریم و شرایط کاری را به صورت مدام بررسی می‌کنیم و مشکلات را به محض پدیدار شدن برطرف می‌سازیم.

مایکروسافت متعهد است که با کارگران تولیدکنندگانش منصفانه رفتار کند و امنیت آنها را تضمین کند، تا مطمئن شود که این کارخانه‌ها مطابق خط مشی مایکروسافت به پیش بروند».

پیش از کریسمس 2012 بود که انفجار در شرکت پاتگرون( دیگر تولید کننده محصولات اپل ) باعث آسیب دیدن 61 نفر شد. همچنین گفته می‌شود بیش از 100 کارگر در کارخانه شرکت وینتک در معرض مواد سمی n-Hwxan قرار گرفته‌اند و این شرکت قرارداد آنها را هم تمدید نکرد.

foxconn_worker_protest

در هر حال رفتار با کارگرها و پرداخت غرامت به آنها در حدی است که اگر کارخانه‌های کشورهای غربی چنین رفتاری داشتند بی‌تردید با اخطارهای فراوان روبرو می‌شدند؛ در حالی که همین کشورهای غربی هستند که مصرف کننده اصلی تولیدات کارخانه های چینی به شمار می‌رودند. البته نشانه‌هایی از بهبود اوضاع در فاکسکان پدیدار شده، دستمزد کارگران به میزان 25 درصد افزایش یافته و ساعت کار هم محدود شده. هر چند که باید دید آیا تغییرات بلند مدت خواهند بود و پیشرفت ادامه خواهد داشت یا نه.

http://www.theepochtimes.com

http://www.iburunat.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. مرسی جالب بود
    البته باید نظر داشت که این شرکت های اروپایی باعث پیشرفت اقتصادی در چین هستند و علاوه بر این موقعیت شغلی فراوانی هم ایجاد کرده اند.

    1. البته باید نظر داشت که کارگران چینی هم باعث پیشرفت اقتصادی این شرکت های اروپایی هستند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *