15 کامپایلر و IDE ضروری برای برنامه نویسی ++C/C ( بخش نخست)

15 کامپایلر و IDE ضروری برای برنامه نویسی ++C/C ( بخش نخست)
  • 1393/10/29
  • سید عبدالوهاب‎ تقوی
  • 1

تعداد زیادی زبان برنامه نویسی برای توسعه دهندگان وب مانند Java, .Net, PHP, Ruby, Perl, Python و … یا نرم افزار های محاسباتی مانند Matlab , Maple , Mathematica , Rar و … یا زبان های برنامه نویسی مانند Fortran , Cobol , Basic و … وجود دارد. اما می خواهیم امروز درباره دو تا از قدیمی ترین و پر اقبال ترین زبان های برنامه نویسی یعنی C و ++C صحبت کنیم ، که خصوصیاتی برجسته چون پر کاربرد بودن و داشتن ابزارهای پشتیبانی دارند. این دو زبان هنوز میان برنامه نویسان کاربرد دارند، زیرا مجموعه ای قوی از توابع دارند و دارای امنیت بالایی هستند. از دیگر خصوصیات آنها می توان به این اشاره کرد که برخی از نرم افزارهای محاسباتی مانند Matlab و Maple را نیز به کمک دستورات این زبان ها نوشته اند.

C زبان برنامه نویسی دستوری برای رایانه ها است و از برنامه نویسی ساخت یافته پشتیبانی می کند. C ساختارهایی فراهم می کند که دستورالعمل های ماشینی را کارآمدتر می کند و از این رو از زمره برنامه هایی است که استفاده از آن هنوز ادامه دارد و در جاهایی که قبلا از دستورات زبان اسمبلی استفاده می شد شامل سیستم عامل ها و نرم افزارهای کاربردی از آن استفاده می شود. از سوی دیگر ++C نیز زبانی چند منظوره ، دستوری ، شی گرا و وراثتی است که ابزارهایی سطح پایین برای کار با مموری نیز فراهم می کند.این نرم افزار در زمینه هایی شامل آپ های دسک تاپی ، سرورها و ابزارهای سرگرمی به کار می رود.این نرم افزار برای برنامه نویسی سیستمی شامل هسته های سیستم عامل نوشته شده است.بسیاری از برنامه های دیگر شامل C# ، Java و ویرایش های جدید C که پس از 1998 منتشر شدند از این زبان برنامه نویسی تاثیر پذیرفته اند.

ما در اینجا برخی کامپایلرها ( compilers ) و محیط های توسعه مجتمع (integrated development environments ) یا IDE برای کدنویسی در زبان های C و ++C را معرفی می کنیم. IDE به طور عمده برای ایجاد مولفه های مختلف کاربردی نرم افزار به کار می روند که برنامه را توسعه می دهند. یکی از کاربردهای خیلی محبوب IDE که آنها را در میان توسعه دهندگان پر طرفدار می سازد رابط کاربری جذاب آنها است.

1- Kdevelop : یک plugin منبع باز ( open source ) برای ++C/C و دیگر زبان های برنامه نویسی است. این نرم افزار برپایه Platform به همین نام یعنی KDevPlatform می باشد که خود مجموعه ای از کتابخانه هایی منبع باز است که می توانند برای ایجاد IDE به کار روند. سایت این نرم افزار از اینجا قابل دسترسی است.

33Kdevelop

2- Anjuta Devstudio : از دیگر استودیو ( studio ) های عالی توسعه با امکانات برنامه نویسی پیشرفته شامل مدیریت پروژه ، یک wizard کاربردی ، اشکال زدایی تعاملی ، ویرایش گر کد ، کنترل ورژن ، طراح رابط گرافیکی ، profiler و بسیاری دیگر چیزهای کاربردی است. این ابزار یک رابط کاربری عالی و قدرتمند برای برنامه نویسان ایجاد می کند. سایت این نرم افزار از اینجا قابل دسترسی است.

34anjuta

3- Code Block : یکی از محبوب ترین IDE برای ++C/C که مجانی است و منبع باز است. این IDE تمام ویژگی هایی که یک توسعه دهنده می خواهد همچون رابط کابری کارا ، کامپایلر کردن ، کارکردهای اشکال زدایی و بسیار ویژگی های دیگر را در خود دارد. سایت این نرم افزار از اینجا قابل دسترسی است.

33CodeBlock

4- Visual-Mingw : یک IDE منبع باز جمع و جور برای توسعه دهندگان است. این نرم افزار از تمام رابط های برنامه (API ) ویندوز را استفاده می کند تا محیط توسعه ساده و سریعی فراهم آورد. این برنامه یک ماژول ( module ) از کدهای خود برای اشیای ساده و بزرگ ++C ایجاد می کند تا اسکلتی کاربردی و آماده ی استفاده را ارائه دهند. این نرم افزار توسط SourceForge.net میزبانی می شود.

36Visual-Mingw

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. بازتاب: جاوا-فیلم آموزش

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *