نگاه نزدیک به مرورگر جدید ویندوز ۱۰ موسوم به اسپارتان

نگاه نزدیک به مرورگر جدید ویندوز ۱۰ موسوم به اسپارتان
  • 1394/1/2
  • مجتبی
  • 0

زمانی که مایکروسافت ویندوز ۱۰ با شناسه ساخت ۱۰۰۴۱ را منتشر نمود، اسپارتان با آن همراه نگشت که بسیاری از افراد شرکت کننده در برنامه Windows Insider از این موضوع بسیار تعجب کرده بودند زیرا آنها می خواستند تا بیشتر با این مرورگر جدید کار کنند. درحالیکه که شما نمی توانید تجربه کار با اسپارتان را خودتان به راحتی داشته باشید، اما در این مطلب می خواهیم نگاهی نزدیک به این مرورگر جدید بیاندازیم و چندین ویژگی مختلف آن را بررسی نماییم.

دو ویژگی اصلی جدید در اسپارتان وجود دارد که در هنگام عرضه نسخه نهایی با آن همراه خواهند بود. لیست خوانده ها و حالت خواندن. هر دو این ویژگی ها خواندن محتوا را در مرورگر آسانتر می کنند و می توان با این قابلیت ها محتوای مورد نظر را برای مطالعه در زمانی دیگر ذخیره نمود. زیرا در بسیاری از مواقع برای هر کاربری پیش می آید که محتوایی را می بیند اما نمی تواند همان موقع به مطالعه آن بپردازد و اینجاست که ویژگی یاد شده بسیار کاربردی خواهد بود.

۱_screen_shot_2015-03-19_at_4.35.27_pm_storyاولین چیز در بالا همان حالت خواندن یا Reading mode است. زمانی که این ویژگی فعال باشد، یک کتاب آبی، بخش نوار ادرس مرورگر را روشن خواهد کرد. کلیک بر روی این کتاب، باعث می شود تا یک نمای جدید برای شما گشوده شود.

اگر به حالت خواندن وارد شوید، همه چیز بجز تصاویر و متن، مخفی خواهد شد. این قابلیت خواندن محتوا را بدون پرت شدن حواس به تبلیغات و ویدئو ها و … که در صفحات وب وجود دارند، آسانتر می نماید. تصویری که در بالا می بینید مربوط به این مطلب است که در حالت خواندن گشوده شده.

حالت خواند خود دارای چند تم است که می توان از انها به تم روشن، متوسط، درخشان و تیره اشاره کرد که همه را می توانید در گالری زیر ببینید. هر تم رنگ پس زمینه محتوا را تغییر می رهد و رنگ متن نیز به طبع تغییر پس زمینه، عوض می شود.

screen_shot_2015-03-19_at_8.38.18_pm_story

ویژگی دیگر اما لیست های خواندن یا Reading Lists نام دارد و شما می توانید با آن محتوا های مورد نظرتان را لیست بندی کنید تا در زمانی دیگر و سر فرصت مناسب به آنها دسترسی داشته باشید. در این نسخه برای اضافه کردن آیتم به لیست باید بر روی علامت ستاره که در بخش نوار آدرس مرورگر قرار دارد کلیک کنید. پس از کلیک بر روی این ستاره، یک جعبه باز می گدد که می توانید موضوع محتوای مورد نظر را در آن تایپ کنید و سپس آن مطلب را برای مطالعه در زمانی دیگر ذخیره کنید. پس از اینکه آیتمی را به لیست اضافه کردید به همان راحتی امکان ویرایش و حذف آنها از لیست نیز وجود دارد.

لیست های خواندن، یکی از ویژگی های اساسی در این نسخه از مرورگر اسپارتان ویندوز ۱۰ است. اما هنوز قابلیت گروه بندی محتوا ها به این ویژگی اضافه نشده. ما به صورت کامل انتظار داریم که امکانات و ویژگی های بیشتری در نسخه های آینده مرورگر مورد اشاره اضافه شود و حالت خواندن محتوا ویژگی های یاد شده به طور قابل توجهی بهبود یابند تا در نهایت تجربه کاربری بسیار لذت بخش تری را ارائه کند.

دو مورد دیگری که به این مرورگر اضافه شده و قبلا در مورد آنها مطالبی را در گویا آی تی برایتان نوشته بودیم هم پشتیبانی از افزونه ها و اپلیکیشن های سوم شخص و حالت داخلی مخصوص توسعه دهندگان هستند. البته این ویژگی ها در اینترنت اکسپلورر نسخه جدید نیز وجود دارند اما در اسپارتان شاهد بهینه سازی بسیار زیاد و افزایش قابلیت های یاد شده خواهیم بود.

[منبع: Neowin]

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *