کارت اعتباری هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

کارت اعتباری هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟
  • 1394/5/3
  • پرهام
  • 0

آیا از به همراه داشتن چندین کارت اعتباری در کیف پولتان خسته شده اید؟ ای کاش فناوری جدیدی بتواند جایگزین این کارت های اعتباری فعلی شوند و دیگر نیاز به چندین کارت اعتباری نداشته باشیم. خوب ممکن است این فناوری هم اکنون معرفی شده باشد.

سیستم های پرداختی معروفی نظیر Google Wallet، Apple pay، Samsung Pay و همچنین Android Pay تنها به تلفن های هوشمند در عملیات پرداخت توجه کرده اند. تمام این سیستم ها عملکرد خوبی در پرداخت دارند اما متاسفانه عالی و کاملا بی نقص نیستند. به همین دلیل حالا یک تازه وارد در زمینه پرداخت الکترونیکی معرفی شده است؛ کارت های اعتباری هوشمند.

آیا تا به حال چیزی در مورد این کارت ها شنیده بودید؟ پاسخ افراد زیادی به این سوال منفی است، با این حال اگر همه چیز خوب پیش برود، این فناوری به زودی جایگزین تمام روش های پرداختی شده و کاملا همه گیر خواهد شد.

در ادامه و با بررسی دقیق تر از این کارت ها همراه گویا آی تی باشد.

کارت اعتباری هوشمند چیست؟

مفهوم کارت اعتباری آن هم از نوع هوشمند بسیار ساده است؛ یک کارت اعتباری که می تواند نماینده تمام روش های پرداختی فرد باشد و افراد دیگر نیازی به حمل کیف پول خود و ده ها کارت اعتباری نخواهند بود.

نکته مثبت در مورد این کارت های هوشمند، هماهنگی و سازگاری آن ها با هم سیستم و بازرگانی که با آن موافقت کرده است، می باشد. با این حال در مورد دیزاین و اندازه این کارت های اعتباری هنوز تصمیمات نهایی توسط سازندگان گرفته نشده است.

با این که به نظر می رسد کارت های مذکور دارای یک نوار مشکی (Stripe) باشد، با این حال کارت های هوشمند دارای دو لایه جداگانه و آهنربایی هستند که بر روی هم قرار گرفته اند. چنین کارتی با دو لایه استریپ به راحتی با هر دستگاه کارت خوانی سازگاری دارد، اما کارتی تنها با یک لایه استریپ چنین ضمانتی را به ما نمی دهد.

در حال حاضر، چهار شرکت معتبر در طراحی و استفاده از کارت های اعتباری هوشمند دخیل هستند. شرکت Coin اولین آن ها بود اما کارت های آن ها تنها دارای یک لایه استریپ است و بنابراین با برخی کارت خوان ها ناسازگاری دارد. شرکت های ها Plastc، Swyp و همچنین Stratos بعدا وارد این عرضه و فناوری جدید شدند و کارت های هوشمند آن ها برخلاف شرکت Coin استاندارد لازم جهت سازگاری با تمام کارت خوان ها را دارد.

نکته مثبت در این بخش این است که اهمیت ندارد از کدام کارت استفاده می کنید، به هر حال آن ها با کارت خوان های مدرن (ATMs) سازگاری خواهند داشت.

این کارت ها چقدر هوشمند هستند؟

ایده یک کارت اعتباری کامل که شامل تمام حساب های فرد شود بر روی کاغذ کاملا ایده آل به نظر می رسد، اما در حال حاضر چند مشکل منطقی وجود دارد که ممکن است شما را نسبت به این تکنولوژی مشکوک کند. این کارت ها در چه وسعتی به عنوان همه-در-یکی (All-in-One) محسوب می شوند؟ چگونه این کارت هوشمند را به سیستم های پرداختی متنوع و کاملا مختلف اتصال دهیم؟ آیا این کارت ها به نسبت کارت های معمولی امن تر هستند یا خیر؟

در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

کارت های هوشمند شامل پردازنده های میکرو درونی هستند (built-in microprocessor) که بیشتر آن ها را به رایانه های قدیمی تبدیل کرده اند تا کارت های اعتباری مرسوم و امروزی. این پردازنده میکرو به کمک اتصال بلوتوث می تواند با کارت خوان های مختلف ارتباط برقرار کند.

این کارت های هوشمند همراه با یک دستگاه کارت خوان که قابلیت اتصال به تلفن هوشمند از طریق جگ ورودی صدا دارد ارائه می شوند. بدین صورت می توانید هر کارتی را با تلفن خود اتصال داده و تمامی اطلاعات مربوطه را در اپلیکیشن اختصاصی کارت هوشمند ذخیره نمایید.

اما در مورد این که چطور می توان استفاده از کارت یا حساب مورد نظر را برای کارت هوشمند مشخص کرد، راه های متنوعی هست و این موضوع بستگی به کارت هوشمند شما دارد. به عنوان مثال اگر از کارت هوشمند Swyp استفاده کنید، خود کارت دارای یک نمایش گرافیکی است که به شما اطلاع می دهد کدام کارت در حال بارگیری است، همچنین یک دکمه جهت انتقال بین کارت یا حساب ها نیز تعبیه شده است.

کارت Plastc نیز دارای سیستم مشابهی همچون کارت هوشمند Swyp است، با این تفاوت که جهت انتقال بین حساب های مختلف می توانید بر روی نمایشگر گرافیکی اسلاید بکشید. کارت های شرکت Coin دارای یک صفحه نمایش LED هستند که با یک دکمه جهت انتقال بین حساب های مختلف همراه شده است. کارت های Stratos در این زمینه نسبت به بقیه محدودتر هستند؛ چرا که دارای صفحه نمایش نیستند و تنها به کمک چراغ های LED می توان چهار کارت متنوع را شناسایی و مورد مد نظر را بارگذاری و مورد استفاده قرار داد.

هنگامی که حساب یا هویت کارت عوض می شود، سیگنالی جهت تغییر نوار مشکی به کارت مورد نظر ارسال می شود. این فرایند وقت زیادی را از فرد نمی طلبد.

در آخر، می خواهیم به بحث امنیت بپردازیم.

قبل از این که بتوانید از یک کارت هوشمند استفاده کنید، باید یک حساب ساخته و هویت خود را برای کمپانی مربوطه مشخص و تایید نمایید. این عملیات شامل به اشتراک گذاری چهار رقم آخر شماره امنیتی و همچنین پاسخ به سوالاتی از تاریخچه خود ( به عنوان مثال آدرس های قبلی و…) می شود.

هر سازنده کارت اعتباری هوشمند دارای قدم هایی جهت محافظت از هویت شماست، مثلا تنها زمانی کارت بارگذاری می شود که آن ها هویت شما را با هویت کارت اعتباری تطبیق کامل داده باشند.

همچنین این کارت های هوشمند به تلفن شما وابسته شده اند. اگر فاصله بین کارت هوشمند و تلفن از حدی بیشتر شود (مثلا کارت خود را در رستوران جا بگذارید) آنگاه کارت هوشمند قفل شده و تا زمانی که پروتوکل امنیتی شرکت مذکور دوباره طی نشود ، مثلا ورود پین کد، به کار خود ادامه نمی دهد.

آیا شما هم باید یک کارت اعتباری هوشمند تهیه نمایید؟

در نهایت سوال اصلی این است که آیا ما هم باید یکی از کارت های هوشمند را برای خود تهیه کنیم؟ در ادامه چند موضوع نهایی را پیرامون این سوال مطرح خواهیم کرد.

ابتدا قیمت. هیچ کدام از این کارت های هوشمند هم اکنون قابل خریداری نیستند. با این حال پس از ارائه، کارت هوشمند Coin قیمت ۱۰۰ دلاری خواهد داشت، قیمت کارت Swyp حدود ۹۹ دلار و Stratos و Plastc به ترتیب ۹۵ و ۱۵۵ دلار خواهند بود.هر کدام را که انتخاب کنید، بالاخره باید هزینه حدودا ۳۵۰ هزار تومانی (البته در ایران) را باید پرداخت نمایید.

دوم، همه گیر شدن. روش پرداخت های موبایلی نظیر Apple pay بسیار عالی هستند، اما تمام سیستم های تجارتی آن ها را قبول نمی کنند و همه گیر شدن آن ها حالا حالاها اتفاق نمی افتد. اما کارت های اعتباری هوشند در هر جایی که کارت خوانی باشد مورد استفاده قرار خواهند گرفت، البته بجز کارت Coin که دارای محدودیت های خاصی است.

سوم، امکان شکسته این تکنولوژی. درست مثل پروژه Master Password برای نرم افزار مدیریت رموز عبور، یک کارت اعتباری هوشمند نماینده ای برای تمامی کارت های فرد است. اگر فردی آن را به سرقت ببرد در واقع به تمامی اکانت های بانکی او دسترسی خواهد داشت.

چهارم، خطرهای پیش‌ بینی نشده. در بخش امنیت هنوز نمی توان بحثی پیرامون ویروس و ترفندهای افراد سودجو انجام داد. به هر حال نمی توان خطری در این زمینه را در نظر نگرفت و نمی دانیم در سال های آینده کسی می تواند به سیستم این کارت ها دسترسی یافته و آن ها را آسیب پذیر کند.

پنجم، ارتقاء در آینده. با تشکر از آینده نگری سازندگان، کارت های اعتباری هوشند مرتب آپدیت هایی را دریافت می کنند که این ارتقا به صورت خودکار انجام می شود. پس اگر در آینده امکانات و تکنولوژی جدیدتری ساخته شود، کارت هوشمند شما نیز می تواند به راحتی با آن سازگار گردد.

ششم، وابستگی به تلفن های هوشمند. همانطور که گفتیم، کارت های اعتباری هوشمند نمی توانند بدون همکاری تلفن همراه فرد کار کنند. و عملکرد آن ها تماما به تلفن هوشمند شما بستگی دارد. البته کاربران اکثرا تلفن را از خودشان دور نمی کنند، اما باز هم این مورد را باید در نظر گرفت.

حال نظر شما پیرامون این فناوری جدید و هوشمند چیست؟ آیا امنیت کافی را برای کاربران فراهم خواهد کرد؟

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *