ویندوز ۱۰ به روایت مایکروسافت

ویندوز ۱۰ به روایت مایکروسافت
  • 1394/7/17
  • مهیار سوری
  • 1

داستان از یک طراحی جدید شروع شد. وعده های عجیب مایکروسافت در مورد ویندوزی بود که می توانست به راحتی با دستگاه های صفحه لمسی کار کند و به راحتی با لپ تاپ های و تبلت های مختلف کنار بیاید، همچنین قرار بود این ویندوز ارتباط تنگاتنگی با پلت فرم های موبایل و اپلیکیشن های آن نیز داشته باشد;  این برنامه ی مایکروسافت برای ویندوز ۸ بود. حالا مایکروسافت با ویندوز ۱۰ بازگشته است و مهمترین تفاوت آن با ویندوز ۸ این است که تمام چیزهایی که باید ویندوز ۸ می داشت، اما به دلایلی نداشت را دارد. با گویا آی تی همراه باشید

verge-2015-07-21_10-01-08.0

به سه سال پیش بر می گردیم، تبلت هایی مانند آیپاد یک تهدید جدی برای ویندوز به شما می آمدند. در پاسخ، استیو بالمر، استیون سینوفسکی و بقیه کسانی که در مایکروسافت حضور داشتند، باهم روی یک رابط به جلو شرط بندی کردند که کاربران را از فضای کلیک قدیمی به سوی کاشی های جدید ببرد. ویندوز ۸ و ویندوز فون ۸ در واقع یکی از استراتژی های جسورانه ی مایکروسافت برای متحول کردن آینده ی این شرکت در زمینه ی صفحه نمایش های لمسی و برنامه های مرتبط بود.

اما این استراتژی با شکست مواجه شد. کاربران به طور صریح نسخه ی جدید و گیج کننده ی ویندوز را رد کردند و عملا توسعه دهندگان نیز تمایلی را به این ویندوز نشان ندادند. در اینجا هنوز آیپاد یک رقیب برای لپتاپ های به شمار نمی رفت و هنوز کاربران علاقه خود را به صفحه نمایش های بزرگ لمسی نشان نداده بودند. در اینجا بود که مایکروسافت با نسخه ی ویندوز ۸٫۱ وارد شد. اما دیگر خیلی دیر شده بود و مایکروسافت به چیزی مانند قضیه ی ویندوز ویستا دچار شد.

حال باید مایکروسافت چه می کرد؟ تیمی جدید به رهبری ساتیا نادلا و معاونش تری میرسون دوباره همه ی تلاش خود را به کار گرفتند. این بار امام هدف جاه طلبانه تر بود : اگر این بار موفق می شدند ویندوز ۱۰ تکرار نهایی ویندوز خواهد بود. دیگر ویندوز جدیدی در کار نخواهد بود، این ویندوز قرار است مانند یک سرویس به طور مداوم تا ابد به روزرسانی شود. در نهایت تمام ایده های ناب با همکاری تمام اعضا طی چندین سال قرار است از این ویندوز یک اکوسیستم ناب را که با همفکری همه طراحی شده به ارمغان بیاورد.

تری میرسون

توسعه دهنده در حالت باز

” من فکر می کردم که قرار چند هفته در اینجا بمانم، اما متوجه شدم عاشق کار کردن با مردم هستم”. تری میرسون هرگز تصور نمی کرد که قرار است روزی در مایکروسافت ماندنی شود.

تا امروز ۱۸ سال از زمانی که میرسون به مایکروسافت آمده و شرکت کوچکش را به مایکروسافت فروخت می گذرد، در این روز های او مشغول کار روی ویندوز موبایل و ویندوز فون بود. حالا او به عنوان رئیس ویندوز شناخته می شود. حدودا ۲ سال پیش یک سمت رده بالا در مایکروسافت به میرسون پیشنهاد شد و از آن روز او با ازادی عمل بالا و با قدرت در حال کار کردن روی ویندوز می باشد.

مایکروسافت در حال حاضر به طور مستقیم خواستار بازخورد از کاربران در یک راه بسیار عمومی است. در بیش از ۹ ماه گذشته، این شرکت ویندوز ۱۰ را بیش از ۵ میلیون بار توسط ویندوز خودی ها ( windows insiders)  تست کرده است. هر کسی می تواند در این آزمون شرکت کند و مایکروسافت هم نتایج را اعلام می کند.

” گاهی نظرات دلهره آور بود”، مایرسون می گوید. شما کارتان را انجام داده اید و در بعضی موارد هم با کاستی روبرو بوده است و حالا در حال گرفتن بازخورد از کاربران هستید. بازخورد ها در طول ۹ ماه گذشته ثابت و متنوع بوده است و در طول ماه های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

verge-2015-07-21_11-53-26.0

” در ابتدا نظرتان دستنویس بسیاری در مورد کارهایی که انجام می دادیم به ما می رسید و این نظرتان به ما نشان داد که باید چگونه باشیم”. این را Gabe Aul، مهندسی مدیر گروه سیستم عامل مایکروسافت می گوید.

Gabe Aul کار حرفه ای خود را در پشتیبانی از محصولات در ۲۳ سال پیش شروع کرد. او در ادامه به کمک دکتر واتسون، شروع به ساخت یک دیباگر کردند که خطا های کامپیوتر را در هنگام کرش شدند جمع آوری می کرد.

امروز Aul چهره ویندوز ۱۰ مایکروسافت است. ار هر روز نظرتان مثبت و منفی زیادی را در صفحه توییترش دریافت می کند.

این مهندس در مورد کیفیت سرویس ها بسیار حساس است. او معتقد است که مایکروسافت با سیستم بازخوردی که در درون سیستم عامل دارد می تواند اطلاعات و شکایات کاربران را دریافت و ان ها را تجزیه و تحلیل کند. اگر کورتانا در فرانسه دچار مشکل شود، مهندسان بتوانند این مشکل را به سرعت دریافت کنند و بر اساس بازخورد کاربران در صدد حل آن برآیند.

البته باخورد ها همیشه از درون سیستم عامل هم نیست. در ویندوز ۱۰ حالتی وجود دارد که در آن می توانید بین حالت دسکتاپ و تبلت سوئیچ کنید که بازخوردی منفی را در شبکه های اجتماعی در بر داشته است. این احتمالا به این خاطر است که مایکروسافت عملکرد های خوب لمسی ویندوز ۸ را تکه تکه کرد و با این کار کاربران را شوکه کرده است.

گرفتن بازخورد ها

مسئولیت گرفتن بازخورد ها در مایکروسافت بر عهده ی یک تیم است. تیمی که توسط یک رهبر هدایت می شود و او کسی نیست جزء Aul .

تمایل مایکروسافت برای گرفتن بازخورد از کاربران در ویندوز ۱۰ را باید یک تحول به حساب آورد. در طول این سال از ویندوز ایکس پی گرفته تا ویندوز ویستا مایکروسافت دریافت بازخورد چندانی را نداشته است. فقط در پیشنمای ویندوز ۸ بود که توسعه دهندگان می توانستند نظرشان را در مورد این ویندوز بیان کنند. حال در ویندوز ۱۰ کاربران به راحتی بازخورد های خود را ارسال کنند و مایکروسافت هم بیش از پیش به این بازخورد ها توجه خواهد کرد.

میرسون در مورد بازخورد های کاربران توضیح می دهد که ما با توجه به این بازخورد ها محصولات جدید خود را شکل می دهیم.

جو بلفیور

از برنامه ها تا گوشی های هوشمند

xbone1_2040.0

مایکروسافت ممکن است در مورد ویندوز ۸ از اعتماد به نفس بالایی برخورد دار بوده باشد، اما جاه طلبی بیش از حد این شرکت در برخی از موارد جواب نمی دهد. مایکروسافت چند بار مجبور به اعتراف شد گه کاربران از کامپیوتر های بدون ماوس و صفحه کلید رضایت چندانی را ندارد. به همین دلیل بود که دوباره منوی استارت به سیستم عامل مایکروسافت بازگشت.

بلفیور بعد از سفارشی سازی ویندوز برای رایانه های شخصی، تبلت و گوشی های هوشمند، کار های دیگری هم دارد. او سال های وقت خود را صرف کار روی سیستم عامل ویندوز فون، در کنار میرسون کرده است و برای بسیاری از طرفداران، او چهره ی تلاشگر تلفن های همراه مایکروسافت است. عملا کاربران ویندوز فون ۷ نمی توانند به ویندوز فون ۸ ارتقا پیدا کنند، و این تا زمانی بود که ویندوز فون ۸٫۱ از راه رسید.

یکی از وعده های بزرگ مایکروسافت در ویندوز ۱۰ این بود که برنامه های مشابه می توانند در سراسر رایانه های شخصیف تبلت و گوشی  های هوشمند اجرا شوند و حتی در این بین ایکس باکس نیز به عنوان یک کنسول نقش خود را ایفا می کند. پس تلفن های همراه آینده که این ویندوز را به همراه داشته باشند می توانند از مجموعه ی گسترده ای از برنامه های ویندوزی در یک اکوسیستم جامع استفاده کنند. بلفیور اضافه می کنند که ما دارای یک سیستم عامل مشترک برای تمامی انواع دستگاه هایمان هستیم که از ویندوز ۱۰ استفاده می کنند.

verge-2015-07-21_14-59-02.0

البته شنیدن این خبر ها خوشحال کننده است اما دردی را از ویندوز فون دوا نمی کند. مدیرعامل شرکت مایکروسافت ساتیا نادلا اخیرا اعلام کرده است که در حال بازسازی کسب و کار تلفن های همراه خود است که این موضوع بعد از هزینه ی ۷٫۶ میلیارد دلاری این شرکت روی نوکیا بود. حدودا ۷۸۰۰ شغل در این شرکت در حال کاهش است و مایکروسافت نیز مدل های خود را کمتر می کند.

میرسون در مورد اولین نمونه از تلفن های مایکروسافت که می توانند با این اکوسیستم کار کنند اضافه می کند ” شاید یکی و شاید هم دو تا اما حداقل یکی در حال آمدن است”. این حرف را او هنگانی می زند که یکی از تلفن های لومیا منتشر نشده را در جیبش مخفی می کند.

شایعه شده است که مایکروسافت در حال کار روی دو گوشی هوشمند رده بالا است. یکی از این گوشی های هوشمند مانند یک کامپیوتر ویندوز ۱۰ عمل می کند، می توانید به آن ماوس و صفحه کلید و دیگر وسایل جانبی  متصل کنید و از نرم افزار های ویندوز ۱۰ استفاده کنید. البته میرسون اضافه می کند که این تلفن هوشمند به امسال نخواهد رسید اما بدانید که ویژگی های قابل توجهی را به همراه خود دارد.

فیل اسپنسر

ویندوز ۱۰ و مایکروسافت : دو روح در یک کالبد

ویندوز ۱۰ و ایکس باکس در آینده برنامه های بزرگی را باهم دارند. برنامه جدید ایکس باکس که مخصوص ویندوز ۱۰ ساخته شده است یکی از بهترین برنامه های ویندوزی است که تاریخ ویندوز تجربه کرده است. کاربران می توانند با این برنامه بازی های ایکس باکس وان را روی کامپیوتر های ویندوز استریم کنند. مثلا می توانند با کنترل های ایکس باکس روی ویندوز به انجام بازی های ایکس باکس بپردازید.

فروشگاه های ایکس باکس از فروشگاه های ونیدوز هنوز جدا هستند اما در این پاییز قرار است به وحدتی یکپارچه دست یابند. البته این بدان معنا نیست که برنامه های ویندوزی نیز به همین شکل روی ویندوز در دسترس خواهند بود. البته اسپنر می گوید تا سال آینده باید شاهد دیدن برنامه های ویندوز ۱۰ در ایکس باکس نیز باشیم. در آینده فروشگاه های مایکروسافت محصولات ویندوز و ایکس باکس را به یک شکل عرضه خواهند کرد و این یک طرح عالی و محبوب است.

با این کار هنگامی که ویندوز ۱۰ بروزرسانی می شود سیستم عامل ایکس باکس نیز دچار تغییر می شود و حتی می توانیم شاهد حضور دستیار دیجیتالی کورتانا در این کنسول بازی باشیم. مثلا می توانیم تصور کنیم که به کورتانا بگوییم : هی کورتانا، بیشتر دوستان من در حال انجام چه بازی هستند؟ یا مثلا تصور کنید برای انجام بازی بتوانیم از کورتانا کمک بگیریم : مثلا بگوییم هی کورتانا، من چگونه باید این مرحله را رد کنم؟ اسپنسر می گوید ترکیب ایکس باکس و ویندوز عالی از آب در خواهد آمد.

تری میرسون

آخرین ویندوز

میرسون و تیم او ویندوز ۱۰ را تبدیل به یک سرویس کرده اند. از این به بعد به جای عرضه ویندوز هر چند سال یکبار، برورسانی های آن منتشر می شود. البته مایکروسافت هنوز نمی داند که این موضوع چگونه خواهد بود اما به هر حال یک روش جدید است.

verge-2015-07-21_12-27-18.0

میکروسافت دیگر قرار نیست اشتباهات ویندوز ۸ را تکرار کند. البته ویندوز ۱۰ هنوز به طور کامل بی نقص نیست و با برورسانی هایی که دریافت می کند عیب های آن رفع می شود. مایرسون می گوید ما هر روز در صدد رفع باگ های ویندوز بر می آییم و آن را در قالب بروزرسانی منتشر می کنیم. میرسون می گوید هدف ما این است که کاربران را هر روز با ویندوز ۱۰ شاد کنیم.

چیزی که بسیار مشهود است و در این پست نیز چندیدن بار به آن اشاره شد، گرفتن بازخورد های کاربران توسط مایکروسافت است. مایکروسافت برنامه های بسیاری برای آینده ی ویندوز و همچنین ایکس باکس دارد و علاقه مند است کاربران نیز در مسیر ساخت ویندوز و توسعه و عرضه ی آن و همچنین  ارائه ی سرویس های جدید همراه این شرکت باشند و با نظرات و بازخورد هایشان بهترین محصول را به بازار عرضه کنند.

و در آخر میرسون با افتاخار اعلام می کند که ” هیچ کاری روی ویندوز ۱۱ انجام نمی شود” و از این به بعد فقط منتظر بروزرسانی های ویندوز ۱۰ باشید چرا که یک گروه کامل در حال کار روی بروزرسانی های ویندوز هستند تا یک بروزرسانی کامل را عرضه کنند.

نظر شما در مورد ویندوز ۱۰ چیست؟ آیا از مدتی که این ویندوز را نصب کرده اید از کار با آن راضی هستید؟ نظرات خود را با ما در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : TheVerge

 

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *