چگونه محدوده آنتن دهی وای فای را افزایش دهیم؟

چگونه محدوده آنتن دهی وای فای را افزایش دهیم؟
  • 1395/9/2
  • زهرا معبودی
  • 0

زمانی که شما قصد خرید یک مودم وای فای دارید، باید به تناسب محدوده ای که می خواهید از مودم استفاده کنید، از نوع مخصوص مودم استفاده کنید. اما گاهی به دلیل نقل مکان، با مشکل عدم پوشش دهی کامل انتن مودم روبرو می شوید. حالا اگر در چنین شرایطی واقع شده اید ممکن است به جای تعویض مودم، بخواهید آنتن جدیدی به آن اضافه کنید.

اگر از مودم های بیش از ۱ آنتنی استفاده کنید، موجب می شود که سیگنال ها قدرت بیشتری داشته باشند اما اگر بخواهید محدوده پوشش دهی مودم را با آنتن تقویت کنید لاجرم باید با استفاده از کابل یک آنتن را به آن اضافه کنید اما استفاده از کابل دارای محدودیت هایی است. استفاده بیش از حد از کابل موجب کاهش سیگنال شده و نمی تواند شما را راضی نگهدارد. حالا گویا آی تی قصد دارد به شما در این آموزش بیاموزد که چگونه برای پوشش دهی وای فای از یک آنتن کابل دار استفاده کنید. شکل و شمایل آنتن های تقویتی به صورت زیر هستند:

افزایش پوشش دهی آنتن وای فای

 تصور کنید آنتن مورد نظر چیزی شبیه به TP-Link TL-ANT2405C Indoor Desktop Omni-directional Antenna۲

 است. اگر طول کابل مورد استفاده در آن ۱۳۰ سانتی متر باشد، وضعیت آنتن دهی و پوشش منطقه چگونه خواهد بود؟

  نکته مهم این است که هر چقدر که به میزان کابل بیفزایید، قدرت سیگنال ها کاهش پیدا می کنند. اینکه چقدر از میزان سیگنال کاسته شود به نوع کابل و فرکانس بستگی دارد.

برای این منظور عموما از کابل LMR100 استفاده می شود که تقریبا ارزان و البته بسیار رایج است. با استفاده از این کابل مشهور با داشتن فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز، و با میزان ۴.۵ متر  تا حدود ۶ دسی‌بل سیگنال خود را از دست خواهید داد. البته این میزان برابر با یک چهارم چیزی است که در واقعیت با آن روبرو هستیم  (هر ۳ دسی‌بل معادل ۵۰ درصد کاهش یا افزایش قدرت سیگنال است). اگر می خواهید میزان افت سیگنال را کاهش دهید می توانید از مدل دیگری از این کابل استفاده کنید که قدرت بالا تری دارد. این کابل LMR400 نام دارد که انعطاف کمتری دارد و نصب آن به سادگی صورت نمی گیرد اما در افت سیگنال ممانعت ایجاد کرده و موثر تر واقع می شود.

هر چقدر که طول مورد استفاده برای کابل بیشتر باشد، میزان سیگنال کاهش یافته بیشتر خواهد شد. مثلا اگر از کابل مرسوم LMR100 استفاده کنید، و به میزان ۹ متر از این کابل انتخاب کنید، با کاهش ۱۲ دسی بلی روبرو خواهید بود . اگر فقط ۲٫۲ متر از این کابل داشته باشید میزان کاهش سیگنال فقط ۳ دسی بل خواهد بود. اگر وای فای شما ۲٫۴ گیگاهرتز است این اعداد و ارقام برایتان به درستی صدق می کند اما اگر از وای فای ۵ گیگاهرتزی استفاده کنید، این ارقام به میزان زیادی افزایش خواهند یافت.

much-wi-fi-signal-strength-is-lost-per-foot-of-antenna-cable-length

 اگر از مودم های بالای ۱ گیگاهرتزی استفاده می کنید هرگز از کابل های آر جی ۵۹ و ۵۸ استفاده نکنید. این کابل ها اخیرا در آنتن تلویزیون و موارد این چنینی کاربرد داشت و از نوع کواکسیال به شمار می آیند.

 به عنوان یک نکته مهم به شما باید بگوییم که سعی کنید که کار تمام اتصالات را به متخصص شبکه سازی یا فردی که در این کار تجربه دارد، بسپارید چرا که گاهی صدمه های مختصر در اتصالات می تواند تا حد زیادی از کیفیت را بکاهد در حالی که اصلا به این نکته توجه ندارید.

در مورد ویژگی های مودم وای فای خود بگویید. آیا مدلی که استفاده می کنید به خوبی قسمت های مختلف را پوشش دهی می کند؟ ترفند های شما برای افزایش قدرت و افزایش پوشش دهی آنتن مودم چیست؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید و با انتشار این مطلب روی شبکه های اجتماعی به دوستان خود بیاموزید که موثر تر راه حل مشکلات خود را پیدا کنند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *