۵ نکته برای ایجاد یک «مرکز تنظیمات اشتراک» تاثیرگذار

۵ نکته برای ایجاد یک «مرکز تنظیمات اشتراک» تاثیرگذار
 • 1396/9/6
 • مهدی پیوندی
 • 0

این چیزی نیست که همیشه غیرقابل اجتناب باشد. حتی اگر به طور پیوسته و مستمر آیتم های محتوایی خارق العاده ای را تولید و پیشنهادات گران سنگی را ارائه می کنید، باز هم برخی از مشترکان فهرست ایمیل مارکتینگ شما تمایل به لغو اشتراک خود خواهند داشت. یکی از ترفندهایی که به واسطه آن می توانید فرصت دوباره ای را به دست بیاورید این است که گزینه هایی را در اختیار مشترک قرار بدهید که از طریق آنها بتواند تعداد و نوع ایمیل هایی که از جانب شما دریافت می کند را تعیین کند. این گزینه ها را در کجا قرار می دهید؟ در صفحه ای از وبسایت خود که به آن «بخش یا مرکز تنظیمات اشتراک» می گوییم.

بخش تنظیمات اشتراک به مشترکان ایمیل مارکتینگ اجازه می دهد تا تناوب و موضوعات محتوا را به دلخواه خود مشخص کنند و یا اینکه اشتراک خود را به کلی لغو کنند. با فراهم کردن چنین قابلیتی، به مشترکان خود اجازه می دهید تا خودشان را «بخش بندی» کنند و از این طریق علاوه بر هدفمندتر شدن فهرست، تعداد لغو اشتراک ها را نیز محدودتر می کنید.

اما چگونه می توانید مرکز تنظیماتی را ایجاد کنید که کارآمد باشد و عملاً مورد استفاده مشتریان تان قرار بگیرد؟ ما در این مطلب از مجموعه مقالات آموزش ایمیل مارکتینگ به ۵ نکته مهم اشاره می کنیم که به کمک آنها می توانید بخش تنظیماتی داشته باشید که فلسفه وجودی خود را محقق می کند.

 

 1. همه چیز را با شفافیت هر چه تمام تر روشن کنید

هنگامی که مشتری به مرکز تنظیمات اشتراک خود مراجعه می کند، چند چیز است که باید فوراً به چشم بیاید:

 • متنی که مزایای حفظ اشتراک را یادآور می شود
 • انواع ایمیل هایی که مشترک مورد نظر در حال حاضر دریافت می کند
 • تناوب ارسال آن ایمیل ها

هر چه همه چیز واضح تر باشد بهتر است. تمام گزینه های ارتباطی باید به همراه یک شرح مختصر (یک جمله ای) فهرست شده باشند. بهتر است امکان مشاهده نمونه ای از ایمیل هایی که مشتریان می توانند از شما دریافت کنند را هم در اختیار آنها قرار بدهید.

البته برخی از مشترکان فهرست تان تمایل دارند که اشتراک خود از همه انواع ارتباطات ایمیلی با شما (از خبرنامه گرفته تا ایمیل های اطلاع رسانی پیشنهادات خاص) را لغو کنند، لذا این گزینه هم باید به وضوح قابل رویت باشد و نباید تلاش کنید که آن را پنهان کنید. برای مشترکانی که در نهایت به این جمع بندی می رسند که باید اشتراک خود را به کلی لغو کنند یک نظرسنجی کوتاه قرار بدهید تا بتوانید دلایل لغو اشتراک را بهتر درک کنید و برنامه ایمیل مارکتینگ خود را بهبود ببخشید.

 

 1. با طراحی خوب شروع کنید

برای ایجاد یک مرکز تنظیمات اشتراک تاثیرگذار، طراحی اهمیت به سزایی دارد. برخلاف صفحات ثبت نام که معمولاً مرحله بندی آن در صفحات مختلف روش بهتری است، تنظیمات اشتراک را باید در یک صفحه بگنجانید. مراکز تنظیماتی که چندین صفحه یا زبانه دارند به جز در همان صفحه اول تعامل چندانی را شاهد نیستند. از آنجایی که همه چیز را در یک صفحه می چپانید، حتماً برای تسهیل هضم محتوا از روشهای استاندارد طراحی، مانند بهره گیری از گروه بندی و سلسله مراتب مناسب، خطوط افقی بجا و مواردی از این قبیل استفاده کنید.

ضمناً اطمینان پیدا کنید که مرکز تنظیمات شما کاملاً با موبایل سازگار و/یا واکنشگرا است. اساساً بهتر است که طراحی خود را برای صفحات کوچک انجام بدهید و در وهله دوم سازگاری آن با صفحات بزرگتر را بررسی کنید.

 

 

 1. به نوشته های خود لحن و شخصیت انسانی بدهید

یک متن خوش نگاشت می تواند تأثیر بسیار مثبتی روی میزان لغو اشتراک شما داشته باشد. هنگامی که مخاطب احساس می کند که با افرادی که در پشت صحنه برند حضور دارند عُلقه ای دارد، بریدن پیوندها دشوارتر می شود. یک متن خوب برای مرکز تنظیمات باید شخصیت داشته باشد. حتی می توانید کمی لحن خودمانی هم به آن بدهید.

یکی دیگر از روشهای برگرداندن نظر مشترکان به کمک متن، استفاده از تکنیک «آیا اطمینان دارید؟» است. اینکه مشتری می خواهد اشتراک خود را لغو کند را بپذیرید، اما پیشنهاد تناوب کمتری را بدهید که به جای لغو اشتراک بتوانند آن را انتخاب کنند، مثلاً ماهی یک ایمیل. در عین حال، باز هم گزینه «لغو اشتراک کلی» باید به وضوح هویدا باشد.

 

 1. تاکتیک استفاده از فوتر ایمیل

اما اگر یک مرکز تنظیمات اشتراک خوش نقش و نگار و کارآمد را طراحی کردید و کسی به آن مراجعه نکرد چه؟ یکی از روشهایی که به کمک آن می توانید توجه مشترکان را جلب کنید تا تنظیمات خود را ویرایش کنند این است که شَمایی از پروفایل آنها را در فوتر ایمیل بگنجانید. از این طریق، احتمال اینکه مشترکین فهرست شما تنظیمات کنونی خود را ببینند و درصدد تغییر اطلاعات نادرست برآیند بیشتر می شود. به خاطر داشته باشید که یکی از اصلی ترین مزایای مراکز تنظیمات اشتراک همین است که به مشترک اجازه می دهد تا شما را در جریان آخرین علاقمندی ها و سلایق خود بگذارد.

 

 1. کمپین های ایمیلی اختصاصی برای تغییر تنظیمات

یکی دیگر از روشهای جذب ترافیک به مرکز تنظیمات این است که یک کمپین ایمیل اختصاصی به راه بیندازید و از مشترکان خود درباره علایق شان سوال کنید. این سوال می تواند چنان در کد ایمیل قرار بگیرد که با پاسخ به آن یک صفحه تشکر باز شود و فوراً پاسخ در تنظیمات مشترک ثبت شود.

به منظور افزایش بازگشت سرمایه، این صفحه «قدردانی» می تواند مشترک را به صفحه دیگری هدایت کند که حاوی محصولات یا محتوایی است که با تنظیمات انجام شده از سوی وی تناسب دارد. از این طریق، نه تنها اطلاعات ارزشمندی را درباره سلایق مشترکان خود جمع آوری می کنید، بلکه به صفحات فرود بهینه سازی شده خود برای تبدیل مشترک به مشتری بالفعل نیز ترافیک هدایت می کنید. به منظور کاهش وقت و منابع مورد نیاز، می توانید این کمپین ها را به نحوی تنظیم کنید که دو بار در هر سال به طور خودکار اجرا شوند.

 

یکی از بزرگترین چالش هایی که بازاریاب ها با آن مواجه هستند ارائه محتوایی است که با توجه به شخصیت ها یا Persona های مختلف مشتریان تعامل برانگیز و متناسب باشد. مراکز تنظیمات اشتراک ایمیل با ارائه امکان تصمیم گیری به مشترک در رابطه با اینکه چه چیزی را در چه زمانی و چطور از شما دریافت می کند باعث می شوند که رضایت مشترکانی که به سختی به دست آورده اید حفظ شود. به کمک تاکتیک هایی که در این مطلب از سلسله مطالب آموزش ایمیل مارکتینگ به آنها اشاره شد نه تنها تا حد زیادی از لغو اشتراک مصون خواهید ماند، بلکه درک بهتری از روشهای مناسب بازاریابی برای مشترکان خود نیز به دست خواهید آورد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *