آموزش ایمیل مارکتینگ: نسبت تصویر و متن در ایمیل

آموزش ایمیل مارکتینگ: نسبت تصویر و متن در ایمیل
  • 1396/9/29
  • مهدی پیوندی
  • 0

شما همین الآن هم به اندازه کافی برای چیزهایی از قبیل بخش بندی فهرست، طرح و قالب ایمیل، سازگار کردن آن با موبایل و دستگاه های همراه، کیفیت محتوا و مواردی از این دست دل مشغولی دارید. بنابراین اینکه بخواهیم ذهن شما را درگیر موضوعی به نام نسبت تصاویر و متون ایمیل کنیم ظالمانه است. با این حال، در این مطلب از مجموعه مطالب آموزش ایمیل مارکتینگ قصدی جز این نداریم! در عین حال، متاسفانه یک پاسخ جامع هم وجود ندارد که به درد همه بخورد. اما مطالبی را ارائه خواهیم کرد که نیاز شما را پوشش می دهد.

 

بهترین روش ها

در این بخش به مواردی اشاره می کنیم که در مجموع بهترین روش ها برای تناسب بین متن و تصویر به شمار می روند:

 

  1. قانون ۶۰ – ۴۰

رایج ترین توصیه ای که در این زمینه می شنوید این است که از حداقل ۶۰ درصد متن و حداکثر ۴۰ درصد تصویر استفاده کنید. با وجود اینکه استثنائاتی هم به این قانون وارد است، اما به طور کلی رعایت آن می تواند شما را از دردسرهای قابلیت تحویل یا Deliverability به دور نگه دارد. البته اگر نسبت متن به تصویر ایمیل شما ۶۱ به ۳۹ هم بود فیلترهای سرویس دهندگان ایمیل آن ایمیل را رد نخواهند کرد، اما عدم رعایت این قانون تاثیراتی را از خود بر جای خواهد گذاشت. در عین حال، به منظور پیدا کردن بهترین تناسب بهتر است که دست به کار شوید و ایمیل های خود را تست کنید.

 

  1. تعادل و تناسب با مخاطب هدف

درست به مانند راه رفتن، اگر قرار است که سکندری نخورید باید تعادل داشته باشید. اطمینان پیدا کنید که تعادلی را بین نسبت میزان تصاویر و متن ایمیل خود برقرار می کنید که برای نوع دستگاهی که آن را دریافت می کند صحیح و منطقی باشد. چنانچه هدف شما موبایل است، محور قرار دادن تصاویر ارجح است. اگر مخاطبان هدف شما از نرم افزاری همچون Outlook استفاده می کنند، تمرکز روی متن بهتر است. تعادل لازم را بر اساس نیازهای کمپین بازاریابی ایمیلی خود مشخص کنید.

 

اولویت محتوا

محتوای شما قایقی است که پیام تان را با خود حمل می کند و آن را به سرمنزل مقصود می رساند. محتوای بد قایق شما را غرق خواهد کرد.

 

  1. ایمیل خود را به نحوی تنظیم کنید که با حذف تصاویر هم در پیام مورد نظر خللی ایجاد نشود

به این نکته مهم توجه کنید: بسیاری از برنامه های نمایش ایمیل، مانند نسخه تحت وب جیمیل و برنامه Outlook، به صورت پیشفرض تصاویر ایمیل را نشان نمی دهند. معمولاً در این دست از برنامه ها کاربر باید شخصاً روی یک دکمه یا لینک یا روی تک تک تصاویر کلیک کند و مجوز نمایش تصویر یا تصاویر مورد نظر را صادر کند، در غیر اینصورت هیچ چیز به جز متن در ایمیل شما وجود نخواهد داشت. در هنگام تنظیم هر ایمیل، بیش از آنکه به نسبت ها فکر کنید روی محتوای خود تمرکز داشته باشید و ایمیل های خود را به نحوی تنظیم کنید که متن آنها بتواند بار عدم نمایش تصاویر را هم بر دوش بکشد.

 

  1. از متن alt یا جایگزین برای تصاویر ایمیل خود استفاده کنید

با استفاده از متن جایگزین یا alt برای تصاویر ایمیل چنانچه آن تصاویر به نمایش در نیامدند باز هم می توانید موضوع و ماهیت آنها را نشان بدهید. در واقع باید این کار را انجام بدهید، اما روی محتوا تمرکز کنید. اگر می گویند که محتوا پادشاه است بی دلیل نیست. در هر صورت، در هنگام استفاده از تگ های جایگزین یا alt همیشه باید accessibility یا قابلیت دسترسی، سهل الاستفاده و سهل الوصول بودن را مد نظر قرار دهید. استفاده از متن جایگزین مناسب به صفحه خوان ها (Screen Reader) این امکان را می دهد تا موضوع تصاویر را دقیقاً برای افرادی که از آنها استفاده می کنند توضیح بدهند. در عین حال، همه تصاویر به متن جایگزین نیاز ندارند. اگر یک تصویر صرفاً برای زیبایی و قالب بندی ایمیل استفاده می شود، مثلاً برای ایجاد سایه یا فاصله، از یک تگ جایگزین خالی (alt=””) برای آن تصویر استفاده کنید. این به صفحه خوان می گوید که باید از تصویر مورد نظر عبور کند.

 

موقعیت هایی که می توانید قوانین را زیر پا بگذارید

موبایل

اگر آمار و نتایج تجزیه و تحلیل ها حاکی از آن است که ایمیل های شما بیشتر روی دستگاه های همراه باز و خوانده می شوند می توانید بیشتر از تصاویر استفاده کنید. موبایل و عکس با هم تناسب دارند و معمولاً استفاده از تصاویر یکی از راه های موثر در صفحات کوچک برای جلب توجه مخاطب است.

 

حرف آخر

  1. بالاخره مهم هست یا نیست؟

در غالب موارد می توانیم بگوییم زیاد نه. اگر از قواعد و قوانین معمول و صحیح زیاد تخطی نکنید چیز زیادی تغییر نخواهد کرد. البته باید تست کنید و مخاطبان خاص خودتان را مد نظر قرار دهید.

 

  1. خب، چکار کنم؟

روی محتوای ایمیل تمرکز کنید. اطمینان پیدا کنید که اگر مخاطب شما به هر دلیلی نتوانست هیچ یک از تصاویر ایمیل شما را مشاهده کند، باز هم پیام مورد نظر به بهترین شکل ممکن انتقال پیدا می کند.

 

  1. چیز دیگری هم مانده که باید به آن توجه کنم؟

بله، تست کنید و تست کنید! هیچ چیز مانند تست کردن در رفع مشکلات احتمالی، اضطراب و تشویش و به طور کلی پیشگیری موثر عمل نمی کند. با بررسی و امتحان کردن ایمیل های خود در وقت تان صرفه جویی می کنید، متوجه می شوید که در دستگاه ها و صفحات کوچک و بزرگ مختلف چه سر و شکلی خواهند داشت و دغدغه نسبت متن و تصویر را نیز به دست باد خواهید سپرد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *