آموزش بررسی و تست سالم بودن باتری اندروید

آموزش بررسی و تست سالم بودن باتری اندروید
  • 1403/3/12
  • زهرا معبودی
  • 0

سالم بودن باتری اندروید توسط چیزهای مختلفی خود را نشان می دهد. اما باید قبول کرد که بهترین گوشی های اندرویدی نیز پس از صرف مدتی از نظر باتری با چالش هایی روبرو می شوند. در این مطلب قصد داریم روش های بررسی سالم بودن باتری اندروید را با هم بررسی کنیم و در نهایت به شما کمک کنیم با یک اپلیکیشن ساده در یک نگاه وضعیت باتری خود را متوجه شوید.

 

بررسی اطلاعات باتری در تنظیمات گوشی اندرویدی

ظاهر بخش تنظیمات برای هر گوشی اندرویدی می تواند به تناسب سیستم عامل و چیزهای دیگر نظیر دستکاری های کاربر، متفاوت باشد. به هر حال با هر گوشی که کار می کنید به بخش تنظیمات بروید و از آنجا به دنبال گزینه Battery باشید.

سالم بودن باتری اندروید

وقتی وارد آپشن Battery settings شدید در اینجا می توانید اطلاعاتی در مورد میزان شارژ و مدت زمان نگهداری شارژ و غیره را مشاهده کنید. اینجا می توان با یک حساب سر انگشتی نسبت به قبل مطمین شد که آیا گوشی شما زود شارژ می کند یا وضعیت سالم بودن باتری اندروید شما یک حالت هشدار دهنده است.

 

تاریخچه سطح نگهداری باتری در گوشی

بسیاری از افراد هنگام استفاده از گوشی خود، برنامه از قبل مشخص شده ای دارند. بنابراین می توانند در بخش تنظیمات و باتری به دنبال یک نمودار باشند تا متوجه شوند که به تناسب کاری که از گوشی کشیده اند و به تناسب زمانی که استفاده ای از گوشی نداشته اند وضعیت تخلیه باتری چگونه بوده است.

سالم بودن باتری اندروید

این ویژگی می تواند الگوی مشخصی در ۲۴ ساعت را به شما نشان دهد. گاهی اوقات شما استفاده ای از گوشی نداشته اید اما باتری تخلیه شده است! اگر واقعا هیچ برنامه ای به طور پنهان کار نمی کرده است این جای هشدار دارد که باتری درست کار نمی کند یا باید برنامه های خود را بررسی و مدیریت کنید.

برای پیدا کردن این نمودار باید بخشی به نام Battery usage را سرچ کنید یا در بین گزینه های باتری به دنبال آن باشید.

 

نرم افزارهای باتری خور را پیدا کنید

همه نرم افزارهایی که روی گوشی شما نصب هستند به یک میزان باتری مصرف نمی کنند. این قضیه به موارد مختلفی ارتباط دارد. برخی نرم افزارها برای اجرا به قدرت بیشتری نیاز دارند بنابراین برق خور هستند! مثل بازی ها یا برنامه های گرافیکی! شاید برخی نرم افزارها خوب طراحی و توسعه پیدا نکرده باشند یا کد گذاری نشده باشند. این هم عامل دیگری برای مصرف باتری است. برخی اپلیکیشن ها هم هستند که هر بار که شما آن ها را نگاه می کنید یا دیتایی در پس زمینه در آن ها رد و بدل می شود باتری مصرف می کنند. پس بعضی وقت ها مشکل از خراب یا سالم بودن باتری اندروید شما نیست بلکه اختلال از نرم افزارها است. در زیر نمودار battery usage شما می توانید لیستی از اپلیکیشن های پر مصرف و میزان مصرف آن ها را ببینید.

سالم بودن باتری اندروید

 

بررسی مصرف باتری توسط اپلیکیشن و تفکیک ساعات استفاده

در بخش قبل یاد گرفتید که می توانید نرم افزارهای پر مصرف از نظر باتری را پیدا کنید. روی هر کدام که ضربه بزنید می توانید وضعیت مصرف باتری را به ساعت مشاهده کنید. می توانید بفهمید که در زمان استفاده یا پس زمینه این نرم افزارها چطور و چقدر باتری مصرف می کنند.

بررسی مصرف باتری توسط اپلیکیشن و تفکیک ساعات استفاده

اینگونه می توانید روی تنظیمات نرم افزارها تغییراتی اعمال کنید و وضعیت باتری خور بودن را بهبود دهید و بدین ترتیب از سالم بودن باتری اندروید خود مطمین شوید.

 

بهینه سازی فرآیند شارژ تضمین سالم بودن باتری اندروید

یکی از معمولی ترین کارهایی که همه می کنیم این است که وقتی باتری گوشی رو به اتمام است آن را به شارژر وصل می کنیم و تا خرخره آن را پر می کنیم! ولی خب این یکباره شارژ کردن گوشی به گوشی آسیب می زند و فشار زیادی به باتری می آورد. توصیه این است که هرگز اجازه ندهید شارژ گوشی شما به ۰ یا ۱۰۰ به طور کامل برسد مگر به ندرت! بدین ترتیب میزانی گوشی را شارژ کنید (مثلا تا ۹۵ درصد)  و بعد زودتر از آن که به ۰ برسد گوشی را دوباره به شارژر وصل کنید.

برای بهینه سازی زمان شارژ نیز یک ویژگی در گوشی های اندرویدی وجود دارد که اگر طولانی مدت گوشی را به شارژ بزنید بیشتر زمان شارژ را به انتهای زمان مشخص شده موکول می کند تا کار شارژ به ۱۰۰ درصد نرسد. این گزینه به نام های Optimized charging یا Optimized night charging  مشاهده می شود. خوب است که آن را با کشیدن تاگل مقابل آن فعال کنید.

سالم بودن باتری اندروید

در این حالت اندروید الگوی خواب شبانه شما را در نظر می گیرد و تا قبل از این که از خواب بیدار شوید گوشی را تا ۸۰ درصد شارژ می کند و بعد منتظر می شود تا شما بعد از بیدار شدن ادامه شارژ را کنترل کنید.

 

 

نرم افزار تست سالم بودن باتری گوشی اندروید

نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که کمک می کنند تا شما بتوانید سالم بودن باتری اندروید را با آن چک کنید. در ادامه ۲ نرم افزار را به شما معرفی می کنیم:

سالم بودن باتری گوشی اندروید
منبع این تصویر:‌ Shutterstock

بررسی سالم بودن باتری اندروید با اپلیکیشن AccuBattery

AccuBattery نرم افزاری رایگان برای تست سالم بودن باتری اندروید است. می توانید نسخه رایگان آن را از گوگل پلی دانلود کنید و نصب کنید. اما می توانید با پرداخت اندکی پول آن را به نسخه پرو ارتقا دهید و ضمن راحت شدن از شر تبلیغات به اطلاعات دقیق تر و جزیی تری در مورد سالم بودن باتری اندروید خود دست پیدا کنید.

نرم افزار تست سالم بودن باتری اندروید

برای دانلود این اپلیکیشن کلیک کنید.

پس از اینکه نرم افزار را نصب کردید و آن را اجرا کردید می توانید نشان گری از میزان شارژ و تخمین مدت زمان ماندگاری شارژ روی گوشی خود را مشاهده کنید. وضعیت چرخه های شارژ را با این نرم افزار به خوبی می توانید متوجه شوید. این چرخه ها شامل مواردی مصل ۰ تا ۱۰۰ یا ۷۰ تا ۱۰۰ یا هر رقم دیگری است..

وضعیت سلامت باتری گوشی

در این نرم افزار بخشی وجود دارد به نام Discharging  که مربوط به وضعیت تخلیه باتری است. اگر وارد این بخش شوید می توانید اطلاعاتی مشاهده کنید که گوشی شما به شما می گوید که وضعیت تخلیه و مصرف باتری چگونه بوده است.

سالم بودن باتری اندروید

چیزهایی که در این قسمت می توانید مشاهده و بررسی کنید متعدد است. به عنوان مثال، می توانید متوجه شوید وقتی صفحه نمایش شما خاموش است چقدر باتری مصرف می شود، زیرا این نشان می دهد که چند برنامه در پس زمینه فعال هستند. جزئیات دیگری که ارزش توجه به آن را دارد دمای باتری شما است که به خوبی سالم بودن باتری اندروید را نشان می دهد. به طور کلی باید به اعداد توجه داشت و دانست که اگر اعداد از یک سطح بالاتر هستند این یعنی یک جای کار ایراد دارد

مهم ترین قسمت برای بررسی سالم بودن باتری اندروید در این نرم افزار بخش ویژه Health  است. در اینجا اطلاعات ویژه ای وجود دارد که می توانید وضعیت باتری و سالم بودن باتری اندروید را در آن متوجه شوید. کافیست وقت بگذارید و گوشی خود را با این برنامه آنالیز کنید.

سالم بودن باتری اندروید

بررسی وضعیت سلامت گوشی با برنامه موبایلی DevCheck

به کمک DevCheck می توانید چیزهای زیادی را چک کنید. یکی از این گزینه ها اطلاع از پردازنده اندروید است که قبلا در مورد آن به شما آموزش داده ایم. این برنامه تب های مختلفی دارد و می توانید در تب مربوط به باتری اطلاعات کاملی در مورد سالم بودن باتری اندروید و وضعیت استفاده از باتری اطلاعاتی کسب کنید.

سالم بودن باتری اندروید

برای دانلود DevCheck کلیک کنید.

با کمک این برنامه می توانید نوع باتری گوشی، ولتاژ باتری و وضعیت سلامت آن را تست کنید. اگر دمای گوشی بالا باشد نشان از عدم سالم بودن باتری گوشی دارد یا حداقل می توان حدس زد که چیزهایی به خوبی در حال اجرا نیستند. اگر در مقابل گزینه health چیزی غیر از good نوشته شده باشد خوب است که در مورد وضعیت باتری کارهایی انجام دهید و یا کم کم خود را برای خرید یک گوشی جدید آماده کنید.

منابع کمکی:

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *