با سلام به تمام خوانندگان خوب مجله‌ي اينترنتي گويا آي‌تي. امروز با يه گزارش داغ و دست اول در مورد داغ‌ترين خبر اين روزها، يعني روباه آتشين موزيلا در خدمت شما هستيم. تحليلي كه ساعاتي پيش منتشر شد و براي مطالعه‌ي شما دوستان خوبمون در نظر گرفته شده، به بررسي رخدادهاي 48 ساعت ابتدايي عرضه‌ي نسخه‌ي چهارم از مرورگر فايرفاكس مي‌پردازه كه توجه شما رو به خوندنش جلب مي‌كنيم.

روباه آتشين 4

روباه آتشين 4

 

به نقل از مجله‌ي اينترنتي mashable: سه‌شنبه‌ي گذشته، شاهد عرضه‌ي نسخه‌ي چهارم مرورگر Firefox بوديم. آمار اوليه حاكي از اين بود كه اين مرورگر متن باز، در 24 ساعت ابتدايي عرضه خود بيش از  5 ميليون بار دانلود شده است.

اما اين عدد، عدد صحيحي نبود. چرا كه آمار رسمي منتشر شده در وب‌سايت رسمي اين مرورگر، خبر از 7.1 ميليون دانلود در روز اول و عدد خيره كننده‌ي 15.85 ميليون دانلود در 48 ساعت مي‌داد.

كمي بعد، تيم موزيلا در وبلاگ خود اتفاقات پيش آمده در 48 ساعت ابتدايي عرضه‌ي اين مرورگر را به صورت تصويري به نمايش گذاشت. بيشترين ميزان دانلود در يك دقيقه عدد 10200 و ميانگين دانلود در ثانيه عدد 91.7 را نشان مي‌داد كه اين ارقام، رقم ذكر شده‌ي ميانگين 27 دانلود در ثانيه براي مرورگر IE 9 را به كلّي از دور خارج كرد و موزيلا با عرضه‌ي روباه آتشين خود، آتشي به جان مايكروسافت و آي‌اي 9‌اش انداخت تا لذت ركوردشكني را خيلي زود فراموش كند.

روباه آتشين در 48 ساعت اول

روباه آتشين در 48 ساعت اول

 

برخي از نكات موجود در اين تصوير:

 • اگر هر مرتبه دانلود را به مسافت يك مايل نسبت بدهيم، اين ميزان دانلود همانند 33 بار طي كردن مسير بين زمين و كره‌ي ماه خواهد بود!
 • تعداد دفعات دانلود اين نسخه از مرورگر فايرفاكس در 48 ساعت ابتدايي بيشتر از جمعيت شهر لس‌آنجلس (12امين شهر بزرگ جهان) است.
 • تعداد دفعات دانلود اين نسخه از مرورگر فايرفاكس در 48 ساعت ابتدايي، معادل با جمعيت كل كاربران اينترنت در سال 1995 است.
 • اين تعداد دانلود، معادل 193.4 ميليون مگابايت است.
 • در بين قاره‌ها، اروپا با 6.63 ميليون بار دانلود، رتبه‌ي اول را دارد.


در ادامه، تيم تحليل‌گر pingdom نيز، نسخه‌ي تحليلي تصويري خود در مورد Firefox 4.0 را عرضه كرده و در آن جدول زماني، سهم بازار و وضعيت استفاده از اين مرورگر در جهان را به نمايش گذاشته است.

تحليل تصويري وضعيت فايرفاكس 4

تحليل تصويري وضعيت فايرفاكس 4

 

برخي از نكات جالب موجود در اين تصوير:

 • امريكا، آلمان، برزيل، فرانسه، روسيه، اندونزي، لهستان، ايتاليا، انگلستان و هند، 10 كشور اول در تعداد دفعات دانلود اين مرورگر در 48 ساعت ابتدايي بودند.
 • در حال حاضر بيش از 400 ميليون كاربر فعال اينترنتي در سراسر جهان از اين مرورگر استفاده مي‌كنند.
 • مرورگر فايرفاكس در مجموع (تمامي نسخه‌ها) 22.1 درصد سهم بازار را در اختيار دارد.
 • فايرفاكس به 81 زبان مختلف دنيا ترجمه شده است.
 • تا به حال بيش از 200 هزار افزونه براي اين مرورگر به زبان‌هاي مختلف نوشته شده است كه 40 درصد اين افزونه‌ها توسط كاربران داوطلب و به صورت رايگان برنامه‌نويسي شده‌اند.
 • تا به حال بيش از 7090 اشكال، اختلال، نقص و حفره از اين نرم‌افزار برطرف شده است.
 • پروژه‌ي روباه آتشين موزيلا در سال 1998 شروع شد.
 • جالب‌ترين نكته: روباه آتشين در حقيقت نام يك نوع روباه نيست بلكه نام تيره‌اي از پانداهاي قرمز رنگ است !!!

اگرچه فايرفاكس از زمان ارائه‌ي نسخه‌ي 1 در سال 2004 تا كنون، تغييرات بسياري داشته است، اما نظرات كاربران نشان از ثبات ميزان علاقه و حتي در برخي موارد، كاهش علاقه به استفاده از اين مرورگر دارد. جنگ بين مرورگرهاي دسكتاپ، روز به روز قدرت و شدت بيشتري مي‌گيرد و رقباي اين جنگ، به برترين و به روزترين تكنولوژي‌ها مجهز شده‌اند تا ديگران را از دور خارج كنند، اما حقيقت اين است كه آينده‌ي دنياي وب، متعلق به ابزارهاي قابل حمل، مثل تلفن‌هاي همراه، PADها، PDAها و ميني لپ تاپ‌هاست و اين وسائل هستند كه برنده‌ي جنگ بين مرورگرها را مشخص مي‌كنند و نه رايانه‌هاي دسكتاپ اما در هر حال، آمار ميزان دانلود مروگرهاي دسكتاپ را نيز نبايد از نظر دور كرد.

اگر شما هم يكي از 28 ميليون نفري هستيد كه تا كنون روباه آتشين 4 را دانلود كرده‌، لطفا نظرات خودتون رو در مورد اين مرورگر به گويا آي‌تي منعكس كنيد تا ما هم از دانش و تجربه‌ي شما بهره‌مند باشيم.