آیا می توانم یک طراح وب شوم؟

  • 1389/9/1
  • محمدرضا ارجمندی
  • 4طراح وب کیست؟ :
طراح وب فردی است که مسئول طراحی ظاهر و نحوه نمایش یک وب سایت در شبکه اینترنت است. یک طراح وب مسئولیت تعیین و مشخص کردن موارد مختلفی از جمله  طرح بندی کلی ، رنگ ها ، فونت ها، و خلاصه همه جنبه های بصری یک سایت می باشد.
سوالات زیر به برخی از جزئیات در مورد برخی از جنبه های مشترک کار به عنوان یک طراح وب برای یک شرکت (و نه کار به صورت مستقل) می پردازد. به این سوالات فکر کنید و سعی کنید با بلی یا خیر جواب دهید؛ هر چه قدر بتوانید به سوالات بیشتری صادقانه پاسخ “بله” بدهید برای حرفه  طراحی وب فرد مناسب تری به شمار می روید. با این حال به یاد داشته باشید ،  که طراحی وب فقط یکی از راه های کار در زمینه وب و مسائل مرتبط با جهان اینترنت است. شغل های متنوع دیگری نیز وجود دارد از جمله حرفه برنامه نویسی وب ، تولید محتوای وب ، نویسندگی وب و گرافیک هنری، و فعالیت در وب بصورت آزاد و مستقل. ممکن است برای فعالیت در یکی از مشاغل فوق علاقه و استعداد بیشتری داشته باشید تا در مقوله طراحی.
آیا اصلا به جهان وب و کار در آن علاقه دارید ؟ :
اکثر طراحان وب عاشق دنیای وب اند. آنها بسیار علاقه دارند که در طول روز به وب گردی به میزان زیاد پرداخته و به دیگر صفحات و وب سایت ها سرک بکشند. در حالی که این امکان وجود دارد که این کار را نیز مانند هر کار دیگری بدون علاقه ذاتی به کار  انجام داد و بر اساس عمل به اصول حرفه ای حتی در طراحی موفق هم بود،اما به شما می گوییم  اگر از گشت و گذار در صفحات وب خوشتان نمی آید و کلا با دنیای وب میانه خوبی ندارید، در نهایت طراحی وب نیز شما را آزار خواهد داد. در یک کلام، اگر شما به وب علاقه ای ندارید در این صورت به دنبال حرفه دیگری بگردید زیرا طراحی وب به عنوان یک حرفه به هیچ وجه برای شما ایده خوبی نیست.
آیا خود را فردی با ذوق هنری می شناسید؟ :
در حالی که همه طراحان از کار خود برداشت و حس هنری ندارند، در ذات خود، طراحی وب نیز یک نوع هنر است. اکثر طراحان هدف از حرفه خود را ساخت صفحات وبی می دانند که ظاهری زیبا دارد و نیازهای سفارش دهنده سایت و مشتریان او را به خوبی پاسخ می دهد. در حالی که لازم نیست قادر به نقاشی و یا ترسیم خوب برای تبدیل شدن به یک طراح وب باشید، اما لازم است دارای سطحی از درک زیبایی شناسی باشید تا حس کنید کاری را که خلق کرده اید آیا می توان جذابیت های لازم را برای هدف خود که همانا جلب رضایت مشتری و بازدیدکنندگان است داشته باشد یا خیر.

بسیاری از طراحان وب دارای پس زمینه حرفه ای به عنوان گرافیست یا دارای تبحر در زمینه هنرهای گرافیکی هستند. این مبنای خوبی برای شروع حرفه ای با عنوان طراحی وب می باشد، تا زمانی که به یاد داشته باشید که طراحی وب همان طراحی محتوای قابل چاپ نیست.
آیا ساختن کارهای زیبا یا “درست” را دوست دارید؟ :
طراحان وب همیشه روی طراحی بصری صفحات وب تمرکز می کنند. آنها بیشتر بر روی ظاهر صفحات متمرکز می شوند تا بخواهند نگران این باشند که آیا کدها و  برنامه نویسی آن وب سایت درست جواب می دهد یا خیر. در واقع ، اکثر طراحان این طور استدلال می کنند که اگر یک صفحه به ظاهر نامناسبی برای کاربر به نمایش درآید، در این صورت آن سایت بازدیدکننده لازم را نخواهد داشت  حتی اگر برنامه نویسی و کدها به درستی به کار برده شده و درست عمل کنند. اگر شما خود را فردی می دانید که روی جزئیات کوچک طراحی بصری هم دقیق است و به نوعی در زمینه بهتر شدن کار وسواس  به خرج می دهد، پس برای تبدیل شدن به یک طراح وب گزینه مناسب به شمار می روید. اکثر طراحان وب می خواهند طرحشان حتی از دیدگاه کوچک ترین جزئیات کامل و بی نقص باشد و در این زمینه دقت زیادی می کنند.
آیا کارکردن با طرح و قالب بندی رنگی را دوست دارید؟ :
طراحی هر وب سایت با تعیین طرح بندی یا layout شروع می شود. اگر ترجیح می دهید باتصاویر  گرافیک کار کنید باید به جای آن به حرفه طراحی گرافیک وب سایت بیاندیشید. اگر هم ترجیح می دهید با متن و پاراگرف ها و جملات در وب کار کنید باید به جای طراحی به سراغ حرفه نویسندگی در وب بروید.
آیا کار با کامپیوتر را دوست دارید ؟ :
طراحی وب در کل یک هنر کامپیوتری و دیجیتال است، پس اگر در کار با کامپیوتر به صورت ابزار اصلی حرفه خود احساس راحتی نمی کنید نمی توانید حرفه ای مثل طراحی وب را که دائما با رایانه سر و کار دارد نیز بپذیرید و با آن راحت نخواهید بود. اما مزیت طراحی وب ، بر خلاف برنامه نویسی وب و یا تولید محتوای وب، این است که اگر دوست نداشته باشید واقعا مجبور نیستید HTML یا CSS را بیاموزید. شما واقعا نمی خواهید. بسیاری از طراحان وب صرفا در ویرایشگرهای بصری یاWYSIWYG (What You See Is What You Get) ;کار می کنند و نتیجه اعمال طراحی خود را همان لحظه مشاهده کرده و امکان تغییرش را دارند و برنامه نویسی را به برنامه نویسان و تولید کنندگان تیم خود واگذار و محول می کنند. حتی این امکان وجود دارد که یک طراح یک پروژه را از ابتدا تا محصول نهایی صرفا در فتوشاپ به انجام برساند ، البته این مسئله کمتر رایج است.
من توصیه می کنم که شما مدتی را صرف آموختن اصول اولیه HTML  و CSS  نمایید  به طوری که بتوانید درک کنید این زبان های کدنویسی قادر به چه کارهایی می باشند و البته باید توجه کرد که اکثر مدیران در هنگام استخدام از شما انتظار دارند سطحی از دانش  زبان های فوق را داشته باشید. اما تا حالتی پیش نیامده که در یک پروژه طراحی، تیم بدون یک برنامه نویس یا تهیه کننده محتوا باشد ، لازم نیست زمان زیادی را به کار و آموختن عمیق این زبان ها صرف کنید. شما باید بیشتر در مورد اصول طراحی وب بدانید.
آیا می توانید به خوبی با دیگر افراد کار کنید؟ :

اکثر طراحان وب بخشی از یک تیم از کاربران حرفه ای هستند که بر روی وب سایت کارمی کنند.  اگر کار گروهی را دوست ندارید یا معتقدید هر کاری را باید خودتان بدون کمک و همکاری دیگران به انجام رسانید تا درست از آب دربیاید، شما باید خود را یک حرفه ای مستقل که تحت استخدام دیگران نیست(freelancing) یا برای کار در یک شرکت بسیار کوچک در نظر بگیرید. در غیر این صورت ، تقریبا به طور قطع باید طرح های خود را به دست تولید کننده محتوا برای ایجاد کدهای HTML  و  CSS، به برنامه نویسان وب برای ایجاد عملکرد، و به نویسندگان وب و هنرمندان گرافیکی برای ایجاد محتوای گرافیکی بسپارید. در برخی موارد ممکن است بعضی از این نقش ها را خودتان عهده دار شوید، اما اکثر شرکت ها این مشاغل را تا حدی گسترش داده و برای هر عنوان افرادی را به کار گرفته اند که در نقش یک تیم ظاهر می گردند.
مشاغل رایج و محبوب عرصه وب :
• آیا می توانم یک نویسنده وب شوم؟
آیا می توانم یک برنامه نویس وب شوم؟
• آیا می توانم یک طراح وب مستقل شوم؟

در مورد کسب و کار وب بیشتر بدانید:
وب مستر کیست؟
• به چه کسی توسعه دهنده وب می گویند؟
• روز از روزهای حرفه ای یک وب مستر

تکنیک های طراحی وب سایت
• ریاضیات ، صدف ها ، و طراحی وب سایت
علم طراحی وب و کاربرد آن در قابلیت استفاده وب سایت ها
آیا طراحی پیکسل به پیکسل لزوما به معنی طراحی وب بی نقص است؟

مقالات مرتبط
•  6 مسئله ای که به عنوان یک طراح وب باید دانست.
مقالات سال 2009 در زمینه طراحی وب  در زمینه HTML/XML
• آیا می توانم به یک تولید کننده محتوا تبدیل شوم؟
طراحی وب — کار و حرفه طراحی وب
طراحی وب به صورت آموزش و تجربه — آموزش و تجربه لازم برای…

منبع: webdesign.about.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *