۷ ابزار باور نکردنی و مفید برای بررسی طراحی وب سایت ها

  • 1389/10/13
  • محمدرضا ارجمندی
  • 3


طراحی وب سایت موثر آن نوع طراحی است که در آن بازدید کنندگان قادر به یافتن اطلاعات مورد نیاز به سرعت و به شیوه ای منطقی و کاربر پسند باشند.

آیا آنها از محتوایی را که در سایت گذاشته اید و انتظار دارید از آن بازدید شود بازدید می کنند؟ آیا آنها برای یافتن اطلاعات خود به قسمت های مناسب صفحه وب مراجعه می کنند؟ آیا شما قادر به جلب کردن توجه کاربر خود هستید یا آنها پس از دیدن سایت شما به سرعت آن را ترک می کنند؟

این مسائل فقط محدود به محتوا نیست. اگر طراحی به گونه ای باشد که سایت سنگین بوده و  به آرامی بارگذاری شود یا اگر مرور از یک بخش به دیگری مدت طولانی طول بکشد – اینها همه تجربه کاربر و احساس او در مرور سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

این مسائل است که در عمل می تواند برای سایت شما یکی از این دو حالت را در حالت کلی به وجود آورد: یا کاربر با کلیک کردن بر روی لینک های سایت به دنبال دریافت اطلاعات و محتوای بیشتر رفته و در سایت شما ماندگار شده و دفعات بعد نیز به سایت شما می آید، یا خیلی ساده دکمه برگشت مرورگر را فشار داده تا به دنبال نیازمندی خود در جای دیگری از جهان وب بگردد.

بعضی نکاتی که هنگام طراحی وب توسط طراح باید در نظر گرفته شود :

آیا اطلاعات مهم توسط بازدید کننده به خوبی و به طور روشنی دیده می شود؟

آیا پیمایش در محیط و آیتم از لحاظ بصری و عملی جذابیت کافی دارند؟

آیا کاربر به بخش مورد نظر خود به صورت منطقی هدایت می شود؟

آیا سرعت بارگذاری صفحات وب به اندازه ای سریع است که کاربر را از ورود و گشت و گذار در سایت منصرف نکند؟

اگر شما علاقمند به تجزیه و تحلیل و بهینه سازی طرح بندی صفحه سایت خود هستید- در این مقاله برخی از ابزارهای بسیار مفید ارائه کرده ایم که شما می توانید از آن برای این مقصود کمک بگیرید.

1-ClickHeat

ابزار ClickHeat از جمله برنامه‌های منبع باز ویژوال برای نشان دادن مناطق “داغ” و “سرد” یک صفحه وب است. ابزار تحلیلی به شما اجازه می دهد تا ببینید که کدام مناطق صفحه را اکثر کاربران با کلیک بازدید کرده ، و کدام بخش ها جذاب نبوده و از سوی بازدیدکنندگان نادیده گرفته شده اند.

این نرم افزار بسیار آسان بر روی وب سایت شما پیاده سازی می گردد، شما فقط باید یک فایل خارجی جاوا اسکریپت را در کد های سایت وارد کیند.

دانلود Clickheat در: SourceForge.net

2-Crazy Egg

«تخم مرغ دیوانه» ابزارهای تحلیلی بی شماری برای کمک به شما در تجسم آنچه بازدید کننده ها در سایت شما انجام می دهند را ارائه می دهد.

امکانات ابزار عبارتند از: Confetti : به کمک این قابلیت امکان مشاهده و درک آیتم ها و لینک هایی که کاربران با کلیک کردن بر روی آن از آن ها بازدید کرده اند را دارید؛ عوامل خاصی مانند سیستم عامل بازدید کنندگان و کشور محل سکونت کاربران، Overlay : ارائه ده ها نوع اطلاعات مربوط به لینک های خاص ، و گزارشات به اشتراک گذاشتن لینک های شما-  که شما را قادر به اشتراک گذاشتن بهتر داده ها با اعضای تیم و کاربران خود می کند.

نسخه رایگان ابزار تنها اجازه بررسی 4 صفحه از سایت را می دهد- بنابراین چنانچه قصد استفاده از نسخه رایگان را دارید صفحات مهم تر سایت را انتخاب کنید تا حداکثر استفاده را ببرید.

3- YSlow برای Firebug

اصل کلیدی برای طراحی قوی این است که،  نه تنها باید اطلاعات به شیوه ای منطقی و ظریف ارائه شود، بلکه باید اطلاعات همچنین به سرعت در اختیار کاربر قرار بگیرد، با تاخیر بسیار کم.

YSlow برای Firebug ابزار رایگانی برای موزیلا فایرفاکس است که به شما اطلاعاتی در مورد طراحی ظاهری سایت می دهد تا بفهمید آیا آن به خوبی انجام شده است یا خیر. این ابزار به سایت شما یک نمره (از A  تا  F) داده و به تشریح نقاط مشکل و عیوب صفحه وب شما می پردازد.

این ابزار بر اساس متد توسعه شبکه یاهو! “بهترین روش برای بالا بردن سرعت بارگذاری در وب سایت شما ” پایه گذاری شده  که در ابتدا توسط استیو سودرز (Steve Souders)، که زمانی رئیس بخش کارآیی فنی شرکت یاهو بود و در حال حاضر در شرکت گوگل بر عملکرد وب و طرح های متن باز این شرکت نظارت دارد، مطرح شد.

دانلودها: افزونه Firebug برای فایرفاکس (پیش نیاز) و ابزار  YSlow

4-clickdensity

clickdensity مجموعه ای کامل از ابزارهای تجزیه و تحلیل کارایی است که به شما در ارزیابی بهتر طراحی صفحات وب خود کمک خواهد کرد.

می توانید از heat map ها برای مشاهده مناطقی از صفحه که بیشتر مورد استقبال بازدیدکننده قرار گرفته و رویش بیشتر کلیک شده استفاده نمود، hover map نیز نشانگر قسمت هایی است که کاربر به آن بخش صفحه پیمایش کرده اما روی آن کلیک نکرده و A/B Tests که به شما اجازه تغییر عناصری در صفحه و  با آزمایش کردن جلوه ای که بیشترین تاثیر روی بازدیدکننده و جذب ان را دارد را پیدا و به کار گیرید.

اشتراک رایگان برنامه به شما اجازه 5000 کلیک با برنامه را داده و تنها امکان نظارت بر یک صفحه و یک سایت را خواهد داد.

5-ClickTale

ClickTale اطلاعات بسیاری مربوط به چگونگی بازدید کاربران استفاده کننده از وب سایت شما ارائه می دهد.

چیزهای بسیاری وجود دارند که می توانید با این ابزار بررسی کنید مانند زمان متوسط مورد نیاز برای بارگذاری لینکی که یک کاربر بر رویش کلیک کرده است، میزان تردید کاربران برای کلیک کردن بر روی لینک، نسبت کلیک روی لینک به بردن نشانگر ماوس روی لینک (و عدم کلیک روی آن لینک)، و بسیاری دیگر. این ابزار همچنین گزارش های مفصل و همراه با نمودار حاوی اطلاعات مختلف در مورد تعداد کاربران به شما ارائه می دهد که می تواند سبب بهینه سازی موثر تر طراحی صفحات وب برای افزایش تعداد بازدید کننده گان روزمره سایت شما گردد.

6-Clicky

شاید یکی از جالب ترین ویژگی هایی که Clicky دارد ویژگی های ردیابی بی درنگ  و همزمان و ابزارهای نظارتی، به نام Spy  باشد(دموی آن را می توانید اینجا ببینید.)

علاوه بر Spy، برنامه میزبانی دیگر ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها را بر عهده دارد که می توانید برای بررسی نحوه فعالیت کاربران از ان استفاده نمایید- که ثبت اطلاعات تعداد کلیک های کاربران و بازدیدکنندگان و دیگر داده های کاربری از این جمله است.

7- Google Analytics

یکی از بهترین خدمات رایگان که گوگل ارائه می دهد «آنالیز گوگل» است که احتمالا شناخته شده ترین ابزار تجزیه و تحلیل است. نصب این ابزار فوق العاده آسان بوده و به شما مقدار زیادی اطلاعات کاربران و محتوایی از این دست می دهد که می تواند در مورد عملکرد صفحات وب به کمک شما شتافته و نکات  خود را یاد بگیرید.

این ابزار ویژگی به نام Site Overlay  دارد، که به شما تجسمی تصویری از مکان های محبوبی که کاربران شما تمایل به کلیک بر رویش را داشته اند نشان می دهد. ابزار گوگل همچنین اطلاعات مربوط به نرخ بازدید ها و صفحاتی که بالاترین تقاضای خروج کاربران را داشته اند به شما نشان می دهد. (برای متوجه شدن اینکه کدام صفحات وضعیت بازدید مناسبی ندارند)

خب این بود ابزارهای مفید پیشنهادی ما ، برخی از بهترین ابزارها در بازار وب که برای عیب یابی و بهینه سازی طرح بندی صفحه به شما کمک می کند. در پایان، ترکیبی از این ابزارهای عالی، و همچنین چگونگی استفاده کردن موثر از اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهد به طراحی موثر منجر می شود.

منبع: sixrevisions

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. بهتر بود سرویس های ایرانی را معرفی کنی .
    تقریبا در تمام مطالبت فقط سایت های غیر ایرانی معرفی کردی @

  2. سلام-مطالب مفیدی بود-امیدوارم موفق باشید-
    اگه میشه در مورد google website optimizer اگه مطلبی دارید بزارید.ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *