12 نکته برای اینکه یک طراح وب موفق شویم

  • 1389/10/10
  • محمدرضا ارجمندی
  • 1


طراحان وب اغلب نگران مهارت های ملموس خود، مانند مهارت حرفه ای در فتوشاپ یا تسلط به jQuery هستند. با این حال، برای تبدیل شدن به فردی موفق در زمینه طراحی صفحات وب به چیزی بیش از در اختیار داشتن تجهیزات و ابزارهای حرفه ای یا استعداد شگفت انگیز در زمینه طراحی نیاز است. چند چیز بسیار مهم است که هر مشتاق طراحی وب زمانی که می خواهید کارنامه شغلی حرفه ای برای خود ایجاد کند باید در ذهن داشته باشد. در این مقاله 12 نکته کلیدی را برای موفقیت در عرصه طراحی وب همراه با توضیح مختصری از هر یک را برای شما لیست کرده ایم. همچنین در انتها  “لیست مقالات تکمیلی”  را خدمت شما معرفی کرده ایم که اگر به این حرفه علاقمند باشید در آن مقالات می توانید اطلاعات بیشتری و عمیق تری دریافت کنید.

مقدمه : چشم اندازی از طراحی وب

به غیر از طراحی وب سایت چشم نواز و جذاب و ایجاد توازن میان مقدار زیادی از اطلاعات ، چالش دیگری که طراحان وب با آن روبه رو هستند، مدیریت بهینه شغلی خود به طور موثر می باشد. کار طراح وب با ساختن وب سایتی که زیبا و کارآمد به نظر برسد پایان نمی یابد، بلکه همچنین باید مدیریت همه عواملی که ترکیب انها با هم سبب شکل دادن به یک کسب و کار موفق می شود را نیز بر عهده داشته و عوامل و تجربیات خود را به کار بگیرد. از برنامه ریزی و اجرای مو به موی برنامه ها گرفته تا بازاریابی و ارتباط موثر با مشتریان، طراح وب باید در هر مرحله کار خود دقیق و همچنین حرفه ای عمل نماید تا انتظار موفقیت داشته باشد.

موفقیت حقیقی نیازمند یک سری خصوصیات و صفات است… که برخی از آنها را ممکن است پیش از این کسب کرده و دارا باشید و از بعضی دیگر چه بسا غفلت کرده اید. این ها چیزهایی نیستند که خیلی سریع با خواندن کتاب ها و مقالات یا نشستن سرکلاس درس به دست بیاید، در عوض ، حصول بسیاری از این مهارت ها نیازمند گذشت زمان و کسب تجربه و بهره گیری موثر از تجارب می باشند. به نظر من، این راهنمایی ها در وهله اول بی ارزش اند، اما زمانی که در طول زمان به طور مداوم به کار گرفته شوند، به موفقیت شما در دنیای وب کمک خواهند کرد.

به عنوان یک طراحی حرفه ای وب ، پیروی و به کار گیری راهنمایی های زیر کمک خواهد کرد که به نوبه خود یک ” ستاره طراح وب ” مبدل شوید!

نکته1: مهارت برقراری ارتباط موثر

ارتباط موثر یکی از آن دسته مهارت هایی است که بود و نبود آن می تواند به ترتیب منجر به موفقیت و شکست شما  در هر زمینه ای گردد، اما در عرصه طراحی وب بسیار مهم است از آن روی که برقراری ارتباط با مشتری ، کارگردان هنری، و یا توسعه دهنده می تواند موفقیت پروژه را دیکته کند. این کاملا قابل فهم است که روحیه افراد خلاق هستند به طور مستقیم و طبیعتا از پر حرف به دور است، با این حال ، زمانی که نوبت به ارائه کار شما و فروش آن می رسد، همین فرد کم حرف باید جسورانه و به طور شفاف در ارتباط با مشتری قرار بگیرد. شما به عنوان یک طراح وب باید قادر به صحبت کردن با فن بیان خوب در مورد انتخاب های طراحی  و دلایل هوشمندانه و منطقی هر یک باشید- اینکه چرا شما هر مورد را انتخاب کرده اید و هر انتخاب طراحی شما چرا برای کسب و کار مشتری مهم است و به چه دلیل فکر می کنید سبب افزایش بهره وری اقتصادی یا فرهنگی مشتری می شود. همچنین، بسیاری از اختلافات کوچک و تفاوت در سلیقه ها بین شمای طراح و مشتری می توانند به راحتی حل شوند اگر در برقراری ارتباط با او به خوبی عمل کنید. بنابراین ، با افراد در ارتباط بوده و این ارتباط به منظور تداوم حیات حرفه ای و موفق شدن در آن از نوع موثر و مناسب باید باشد.

نکته 2 : آماده باشید برای معرفی خدمات خود

این جهان کوچک، و از دید یک طراح وب ، مانند جنگل بی قانون است. طراحان وب در زمینه کار خود با رقبای بسیاری  درست شبیه جویندگان طلا مواجه هستند… و در این کارزار تنها افراد حرفه ای زنده خواهند ماند. اگر می خواهید از این رقابت سربلند بیرون بیایید، باید به مردم و مشتریان اجازه دهید در مورد شما و مهارت های شما اطلاعات و دانش کافی بدست بیاورند. طراحان معمولا طبیعت متواضع و فروتنی دارند، با این حال ، زمانی که سخن از موفقیت های حرفه ای  به میان می آید، هیچ عیبی ندارد که راه خود را با آرنج زدن و هل دادن بقیه به سمت جلو باز کنید و وجود خود را به دیگران نشان دهید. برای این منظور تعدادی روش وجود دارد که میتوانید از انها بهره بگیرید. بازاریابی توسط فن بیان، بازاریابی توسط رسانه ها و شبکه های اجتماعی و حتی بازاریابی توسط انتشار کارت ویزیت به خوبی می تواند شما را به این هدف برساند. با این احوال، اگر باز هم ترجیح می دهید پشت میز گرم و نرم خود  نشسته و منتظر مشتری بمانید که  شما و کارتان را بشناسد و  برای سفراش دادن به سراغتان بیاید، پس محکوم به فنایید!

نکته3 : قبل از اینکه طراحی کنید برنامه ریزی کنید

در حالی که بسیاری از طراحان پروژه های پیش رو را با رویکرد ” در انتظار ایده الهام بخش ” که نوع نگرش فی البداهه گونه است آغاز می کنند، اما واقعیت این است که فقط کمی برنامه ریزی می تواند به طراح کمک کند ایده های الهام بخش او خیلی سریعتر به ذهنش خطور کنند. به همین دلیل ، مهم است که قبل از حرکت به سمت فرایند طراحی وب برنامه ریزی و پژوهش کافی روی صورت مسئله انجام گردد. بیشتر پروسه برنامه ریزی را می توان به سه بخش تقسیم نمود :

1-تحقیق کافی در مورد شرکت یا کسب و کار مشتری.

2-پرسش دقیق از مشتری  که از وب چه می خواهد و چه انتظارات و اهدافی دارد.

3-تعمق بر آنچه که رقبای اقتصادی و کاری مشتری انجام می دهند و بررسی گرایشات صنعت و کسب و کار مرتبط

سپس ابتدا یک طرح از وب سایت را در ذهن خود  ترسیم کنید و سپس آن را روی کاغذ بیاورید (در صورت امکان). اگر چه برنامه ریزی یک فرایند گیج کننده و کمتر جالب به نظر می رسد (و به همین دلیل بسیاری از طراحان مایل به صرف نظر از آن هستند) ، اما توجه کنید که برنامه ریزی قبل از طراحی موجب صرفه جویی در وقت ، هزینه و استفاده از منابع به بهترین شکل می شود. شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد “برنامه ریزی برای طراحی وب” را در اینجا بخوانید.

نکته 4 : کار خود را ارزیابی کرده و پیشنهادات و انتقادات در مورد آن را با آغوش باز پذیرا باشید

چرخه یک پروژه طراحی وب سایت در ارزیابی و تجزیه و تحلیل کار طراحی شده شماست که به پایان می رسد. توانایی قبول و به کار گیری بازخورد ها به شکل موثر از جمله صفات مهم یک متخصص طراحی خلاق است. مانند تمام عوامل حرفه ای دیگر، داشتن یک چشم تیزبین برای شناسایی دقیق اشتباهات صورت گرفته در کار فضیلتی است که موفقیتی را که طراحان وب باید داشته باشند را تا حدود زیادی تضمین می کند. طراحان وب باید همیشه خود را جای مشتری بدبین و مشکل پسند گذارده و موفقیت وب سایت طراحی شده خود را از دریچه چشم او مورد بررسی و قضاوت قرار دهند. علاوه بر این ، کمی زمان صرف این کنید که افراد دیگر کار شما را برای وجود اشتباهات احتمالی بررسی کرده تا این راه طولانی ارزیابی برای شما کوتاه تر گردد. شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت «بازخورد» را در مقاله براندون در همین موضوع بخوانید.

نکته 5 : یک طراح وب باشید، نه یک طراح گرافیک

این یک تصور کلی غلط است که طراحان گرافیک، با توجه به مهارت های خود در استفاده از برنامه های گرافیکی رایانه ای، همچنین می توانند طراحان وب خوبی باشند و بالعکس. در حالی که این تصور در تئوری ممکن است درست باشد، افراد حرفه ای بسیار کمی نیز وجود دارند که شکاف بین پروژه های مبتنی بر چاپ و پروژه های مبتنی بر وب را به طور معمول پر کرده اند.

واقعیت این است که طراحی وب یک زمینه کاملا مجزا از مقوله طراحی گرافیک است، و تخصص و مهارت خاص خود را لازم دارد. این دو مقوله با هم متفاوتند و به همین ترتیب مخاطبان و اهداف وب سایت ها کاملا متفاوت از یک قطعه طراحی گرافیک است. همیشه این احتمال وجود دارد که طراحان گرافیک به سطح یک طراح وب پیشرفت کنند و آن زمانی است که مهارت های فنی خاصی را بیاموزند، اما مهم است که تصور نکنیم که یک طراح گرافیک سوپر استار زمانی که وارد حوزه طراحی وب می شود بلافاصله موفق خواهد بود. برای موفقیت کسب و کار طراحی وب خود ، شما باید خودتان را به زمینه طراحی وب متعهد بار آورده  و حیطه تخصص خود را در آن گسترش دهید.

نکته 6 : خود را با فناوری جدید به روز کنید

دنیای فن آوری رایانه ای تقریبا هر روز تغییر کرده و دچار تحولات جدیدی می گردد، و همگام با آن ، یک طراح وب نیاز به هماهنگ نمودن دانش و مهارت های عملی خود با فن آوری در حال تغییر این صنعت دارد. پس بهتر است بخشی هر چند کوچک از زمان کار خود را در طی روز یا حداقل به صورت هفتگی به یادگیری چیزهای جدید در زمینه کاری خود اختصاص دهید. سعی کنید بفهمید چه سبک ها و شیوه های جدیدی ارائه شده، تمایلات به سمت چه چیزهایی است، و در طرف مقابل چه چیزهایی در حال سقوط و از مد افتادن است. اگر دوست ندارید رقبای خود را ببینید که کسب و کار شما را تنها به دلیل زیبا و مد روز تر ظاهر شدن از چنگتان در آورند، توجه به این نکته بسیار ضروری است.

نکته 7 : هرگز به طراحی وب به چشم “مهارت های نرم افزاری صرف نگاه نکنید

اگر بخواهیم عوامل موفقیت طراحی وب سایت را طبقه بندی نماییم، مهارت های نرم افزاری طراحی وب ممکن است یکی از مهمترین آنها تلقی شود. همانطور که قبلا ذکر شد، زمینه طراحی وب، به روز رسانی را در سرعت بالا نگه می دارد. هر روز پس از روز قبل، روش های جدیدی معرفی می شود. اگر شما حتی یکی از این ترفندهای جدید را مورد توجه قرار ندهید، طراح موفق نیاز به یادگیری و درک چگونگی به کار بردن این تکنیک ها دارد.

جدا از دیگر مهارت های اصلی طراحی، درک کامل موضوعاتی مانند برنامه نویسی کدهای HTMLمدرن، CSS  با کیفیت بالا برای حصول بهترین سازگاری با مرورگر های مختلف، روشهای هوشمند بهینه سازی اولیه موتور های جستجو ، تکنیک های رابط کاربری جاوا اسکریپت ، و ایجاد یک سایت بنیادی که در آن بتوانید با گذشت زمان صفحات یا مطالب بیشتر اضافه کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. پس حتی یک درک کلی از این مهارت های چند بعدی مسلما شما را در کار خوب و یا مشتریان بهتر فرود می آورد.

نکته 8 : تا می توانید تجربه کسب کنید

تجربه بسیار ارزشمند است، گاهی اوقات حتی از مهارت و یا مدارجی که کسب کرده اید نیز مهم تر است. به همین ترتیب ، موفقیت یک طراح وب بستگی زیادی به تجربیاتی دارد که در زمینه کاری خود بدست آورده. چه برای یک کارفرما کار کنید یا مشتری بالقوه داشته باشید، مردم بسیار به دانستن این مسئله علاقمندند که شما چقدر تجربه قبلی در زمینه کاری که قرار است برایش انجام دهید دارید، با یا برای کدام شرکت ها قبلا کار کرده اید، و روی چه نوع پروژه های بیشتر کار کرده و تبحر دارید. از دیدگاه شما نیز، داشتن تجربه گسترده در این زمینه کمک خواهد کرد که به سرعت راه حل های طراحی را همان طور که در جلسات و ملاقات های خود با مشتریان یا کارفرمایان دارید شناسایی کنید. اگر هنوز در مدرسه مشغول تحصیل هستید توصیه من اینست: نیازی به صبر کردن برای اتمام تحصیل و سپس شروع به کار کردن در زمینه طراحی نیست، ارزش دارد از هم اکنون اوقات فراغت خود را برای شروع کار بر روی پروژه های وب صرف کنید. هر چه تجربه بیشتری در کار خود کسب کنید، سریعتر به سوی دنیای طراحان وب حرکت می کنید.

نکته 9 : سازمان یافته کار کنید

طراح حرفه ای خوب سازمان یافته قهرمان متولد شده است. مهم نیست که به کدام زمینه حرفه ای تعلق داشته باشید، سازمان یافتگی و نظم و انضباط کاری برای هر فردی برای رسیدن به موفقیت مهم است. به همین ترتیب، در مورد طراحی وب ، کار شما می تواند مواقعی واقعا کثیف و نامرتب درآید، و این ممکن است شما را به سمت بسیاری مشکلات  بعدی سوق دهد. بنابراین کار را با سازماندهی کردن کامپیوتر خود با طبقه بندی متون ، تصاویر ، گرافیک ها، ویدئوها و حتی فایل های صوتی در پوشه های جداگانه و نامگذاری مناسب پوشه های هر طبقه از نو شروع کنید. استفاده از لیست کارهای روزانه (things-to-do list) نیز ممکن است به طراحان وب در حفظ کار خود به شکل سازمان یافته ، صرفه جویی در وقت و به پایان رساندن کار راحت تر از آنچه انتظار دارید کمک نماید.

نکته 10 : شم اقتصادی داشته باشید

طراحان وب ، چه به صورت مستقل کار کنند و یا تابع حقوق و مزایای کارمندی باشند، در هنگام تصمیم گیری برای انجام هر پروژه باید طرز فکر و برنامه ریزی تجری و بر اساس مدل کسب و کار داشته باشند. همه چیز طراحی در دنیای واقعی در مورد فروش طرح، ارزیابی ارزش پروژه و توازن هزینه هاست. یک طراح وب موفق تنها وب سایت برای مشتریان خود طراحی نمی کند، بلکه راه حل های کسب و کار جدیدی نیز برای آنها خلق می کند که سبب افزایش منافع اقتصادی انها می گردد. اگر شما درک خوبی از نیازهای بازاریابی یک سازمان یا شرکت داشته باشید و بتوانید این نیازها را به ذهن بازدید کنندگان بالقوه القا کنید ، مطمئنا در همین مرحله از رقبای خود پیشی می گیرید. با این حال ، اگر شما رسیدگی و  مدیریت جنبه تجاری و اقتصادی طراحی وب را برای خود کمی دشوار می پندارید ، پس باید کار مستقل را کنار گذاشته و بهتر است با یک شرکت  بزرگ و معتبر در زمینه طراحی وب همکاری کنید تا وظیفه رسیدگی به این مسئولیت های مهم از دوش شما برداشته شده و بر عهده شرکت قرار بگیرد.

نکته 11 : کار تیمی را باور کنید

طراحی وب به ندرت صحنه خودنمایی یک نفری است. چه شما در یک استودیوی بزرگ طراحی کار کنید یا با مشتریان کوچک کار کنید، کار گروهی اجتناب ناپذیر است. در حالی که کار یک طراح وب، به تیم بزرگی از متخصصان نیازی ندارد (در بسیاری از موارد به نظر می رسد طراح به تنهایی در حال کار است) ، تنها درک این نکته که چقدر توانایی همکاری با دیگران و تقسیم وظایف و انجام کارهای تیمی را دارید و نقش آن در پروژه های طراحی وب مهم است. انجام کار تیمی خوب به معنای درک نقش خود در برنامه ای بزرگتر از کار فردی شامل همه موارد، و مفید بودن برای دیگران است- همانطور که یک ضرب المثل قدیمی می گوید: دو مغز همیشه بهتر از یکی نتیجه می دهد. پس یاد بگیرید که به طور موثر با دیگران همکاری کنید، و بعد به تماشای بهبود کار خود بنشینید!

نکته 12 : نمونه کارهای خود را همواره با آخرین پروژه ها به روز نگه دارید

حفظ و نگهداری نمونه کارهای خوب برای موفقیت هر طراح بسیار مهم است… اما طراح وب با یک مشکل منحصر به فرد روبروست: کار شما باید همواره به روز و برای هم اکنون باشد! در حالی که یک طراح پوستر احتمالا می تواند از پروژه هایی به قدمت دهه 1980 در ارائه سوابق کاری و نمونه کار استفاده کند، به این خاطر  که طرح ها هنوز می توانند در کسب اعتبار برای او مفید واقع شوند. حال تصور کنید برای یک طراح وب چقدر افتضاح خواهد بود که نمونه کارهای طراحی وب خود را از پروژه های انجام شده ویی در دهه 1990 برگزیند!

نمونه کار بهترین ابزار برای طراحان وب برای به نمایش گذاشتن توانایی های خود و بروز حس زیبایی شناسانه آنهاست، اما مهم تر از این مسئله، به مشتریان بالقوه شما ثابت می کند که طراحی به روز، مرتبط با نیازها، و فعال در جهان از طراحی حال حاضر هستید، و نه طراحی با طرز فکر 5 سال پیش. به جای مباهات بی هدف در مورد وب سایت هایی که قبلا کار طراحی آنها را انجام داده اید، نمونه کار برای شما شواهد قطعی می دهد که به دنیا نشان می دهد قادر به چه کارهایی هستید. البته نمونه کاری لازم است که بتواند هر جنبه ای از طراحی وب را پوشش دهد… از جمله پوسته، مدیریت محتوا ، ساختار ، جلوه های متنی، به کار گیری رنگ ها، تکنیک ها و منطق طراحی. نشان دادن محدوده کامل زمینه های کاری شما  به مشتریان بالقوه کمک خواهد کرد که نه تنها آنها را به مشتری واقعی تبدیل کنید، بلکه به شما کمک کند تا به خوبی پول بیشتری از کار طراحی وب درآورید!

از کجا اطلاعات بیشتری دریافت کنیم؟

همانطور که متوجه شدید در این مقاله به طور خلاصه نگاهی به اصول کاربردی بیاندازیم، اما شاید بپرسید اگر بخواهم عمیق تر وارد مسائل شده و اطلاعات بیشتر دریافت کنم باید به کجا مراجعه کنم؟ من د زیر لیستی گلچین شده از کتاب هایی که به جنبه های “غیر طراحی” (جنبه های فرعی طراحی) مدیریت طراحی حرفه ای وب سایت تمرکز می کنند برای شما آورده ام که می توانید به آنها مراجعه کنند.

استعداد کافی نیست : اسرار کسب و کار برای طراحان

راهنمای طراحان برای بازاریابی و قیمت گذاری: چگونگی بدست آوردن مشتری و چگونگی دریافت حق الزحمه

چنبه اقتصادی خلاقیت طراحی: راهنمای کامل راه اندازی کسب و کار کوچک طراحی گرافیک و ارتباطات

زندگی طراحی به اصطلاح مستقل من : نحوه تداوم حیات حرفه ای و رشد به عنوان یک حرفه ای خلاق برای استخدام

شرکت خلاقیت: راهنمای جامع راه اندازی کسب و کار موفق در کار طراحی مستقل

پایان سخن

طراحی وب زمینه ای چالش برانگیز است. موفقیت در این زمینه در واقع نیازمند صبر و عزم جدی برای مواجه شدن با هر وضعیتی که ممکن است رخ دهد است، و هرگز نباید هر زمان که مسائل دقیقا همانطور که انتظار دارید پیش نمی رود دلسرد شد. چیزی که به منظور موفق شدن در عرصه حرفه ای خود در طراحی وب نیاز دارید آهسته و پیوسته حرکت کردن و هرگز تسلیم نگرش بدبینی نشدن است. بسیاری از شما پیش از خواندن این مقاله نیز احتمالا یک یا چندتایی از این نکات را در زندگی حرفه ای خود به خوبی دریافته و به کار بسته اید، با این حال ، هدف من از این مقاله راهنمایی آنهایی بود که از اهمیت این عوامل در موفقیت بی اطلاع هستند و همچنین یادآوری برای کسانی که قبلا آنها را می دانسته اما از برخی از آنها غفلت می کنند.

منبع: webdesign.tutsplus.com

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *