5 دلیل برای عشق وافر من به «طراحی وب»

 • 1389/8/1
 • محمدرضا ارجمندی
 • 4


به نظر می رسد مقوله طراحی وب برای برخی از افراد نوعی کار سخت و نشدنی در نظر گرفته می شود. مطمئنا ، ما طراحی وب را کار افراد حرفه ای و کسانی که کار و تلاش زیادی برای کد نویسی و استفاده از زبان های وب می کنند می دانیم و به نحوی آن سخت و دشوار و گرانسنگ می شماریم، اما این تصورات درک درستی از  سلایق وسیعی که شخصیت جامعه طراحان وب را تشکیل می دهد نیست. در این مقاله آخرین چیزی که می خواهم برای شما انجام دهم رنگ آمیزی همه طراحان وب  با یک برس گسترده برای وسیع تر کردن دید شما نسبت به این مقوله است، و  خیلی ساده می خواهم به حداقل چیزهایی که باعث می شود طراحی وب در نظر بسیاری از ما خوشایند باشد بپردازم.
به نظر می رسد یک عامل مشترک محبوبیت طراحی وب در بین همه دلایل  فرایند طراحی به خودی خود باشد، و نحوه گرایش آن به ترکیب کاملی از خلاقیت و منطق . اما این تنها کف مسئله است. در این مقاله من برای شما 5 دلیل آورده ام که چرا طراحی وب را دوست دارم.
خلاقیت موجود در فرایند طراحی وب
همیشه عاشق شروع کردن هر پروژه  طراحی جدیدی بوده ام. هر پروزه طراحی وب به طرز زیبایی باز و به طور  بالقوه پر از فرصت برای عرض اندام یک طراح است. به عنوان طراح این کار ماست که خلاقیت های بلقوه خود را بروز داده، و به پروژه  به میل خود جهت دهیم.
در حال حاضر اهمیت توجه به اصول طراحی در سراسر جامعه طراحان وب به وضوح مشخص است. نه تنها پیروی از اصول برای موفقیت در پروژه  بسیار مفید و حیاتی است ، بلکه بسیار  هم سرگرم کننده و جالب است. به تازگی کتابی حاوی اصول طراحی با نام Moleskine sketchbook برای بهینه سازی این بخش از فرایند طراحی خریدم. می دانید در طراحی وب احساسی که از شکل گیری یک ایده نو در ذهن برای شروع یک پروژه پیدا می کنید تقریبا به نسبت هر حرفه دیگری بی نظیر است.
تفکر منطقی در امر طراحی
اگرچه چنبه خلاقیت فرایند طراحی خود دلیل بزرگی برای توجه به این رشته محسوب می شود، در انجام پروژه ها گاهی به این فکر می کنم که چه طور می توان به بهترین شکل کاری را انجام دهم. خوشبختانه ، در طراحی وب گام منطقی بعدی… بله! یک مرحله منطقی دیگر است. به طور مثال بررسی طرح های وب برای نمایش در مرورگرها به همان خوبی که در طرح های اولیه به نظر می رسد می تواند کاری بسیار چالش برانگیز باشد، با این حال من این مرحله را بخشی از فرایند یادگیری است و موانع مسیر می دانم که به ناچار به من کمک می کنند که پروسه یادگیری من ادامه یافته و سبب رشد مهارت های من گردد. این چالش ها که ممکن است برای برخی موانع و دیوارهای بلندی به نظر برسند برای شخصیت دارای اعتماد به نفس بالایی مثل من بندهای نازکی بر دست و پای من است که به سادگی می توان با کمی دقت و حوصله آنها را باز کرد. نمی دانید چه احساس شادی و رضایتی پس از برطرف کردن مشکلات هر مرحله و لحظه هاه هاه خندیدن به یک طراح دست می دهد!

فن آوری های همواره در حال تغییر
کریس کویئر (Coyier) در مقاله ترفندهای CSS که به تازگی منتشر کرده ، زبان طنزی را در مطلب  فهرست گونه ای که  به« تمام چیز هایی که یک طراح وب مدرن باید بداند» پراخته شده به کار می برد. هر چند که به طور عمده مطالبش به یک شوخی شبیه بود ، اما نیک که می نگریم می بینیم بسیار هم درست است. این لیست حاوی مطالب متعددی  بود ، اما برای من که به طراحی علاقه مند بودم خواندنش مفید بود. همین قدر به شما عرض کنم که در طراحی وب هیچوقت دوست ندارم به جایی برسم و به ماندن در همان نقطه قناعت کنم. اگر این کار را کنم در آن صورت بسیاری از بلندپروازی و جاه طلبی هایی که طراحی وب را در وهله اول برایم جالب و جذاب کرده از دست داده ام.
جامعه بزرگ طراحان وب
احتمالا از بسیاری از طراحان به خصوص طراحان  وبلاگ نویسان شنیده اید که درباره به اصطلاح ” جامعه طراحی ”  زیاد حرف می زنند و آن را به رخ دیگران می کشند.  می دانم که من در مورد آن قبلا سخن بسیار رانده ام، فقط به همین نکته بسنده می کنم که بخش اخبار طراحی را برای به اشتراک گذاشتن جامعه  با شما راه اندازی کرده ام که برای اطلاعات بیشتر شما را به این بخش ارجاع می دهم.
فکر می کنم چیزی که این جامعه را از سایر جوامع متمایز می کند تمایل اعضای آن به کمک  صمیمانه به دیگر اعضاست. کدام رشته دیگری به جز طراحی وب را سراغ دارید که مردمی که در رقابت مستقیم برای موفقیت تلاش می کنند حاضر شوند اینگونه به به یکدیگر کمک و مساعدت نمایند؟ همچنین به توصیه های مفیدی که هرگاه دچار مشکل می شوم و با جامعه اعضا طراحی در توییتر و یا فیس بوک مطرح می کنم به سرعت جواب می گیرم نیز علاقه وافری دارم.
یک حرفه بسیار مورد نیاز!
در یک اقتصاد ضعیف مطمئنا بسیار خوب است که در موضع نیازمندی قرار داشته باشید. پیشنهاد من ان نیست که همیشه می توان به راحت به طور مستقل (freelance) یا آزاد کار گرفت و پول درآورد، اما فرصت ها شغلی اینچنینی در زمینه طراحی وب بیشتر وجود دارد. باید خوشحال باشیم که در برهه ای از زمان زندگی می کنیم که در آن تقریبا هر کسب و کاری نیازمند داشتن حداقل یک وب سایت هست. خبر خوبی برای آن دسته از ما که قرار است با طراحی وب سایت ها امرار معاش کنیم. این عالیست که می توان به ایفای نقش در چنین جنبه های مهمی از کسب و کار پرداخت. پس با دانستن طراحی وب می توانید به آسان به این مسئله افتخار  کنید که کاری انجام می دهید که بسیار مورد نیاز جامعه است و اصطلاحا خیلی ها شما را می خواهند!

و کلام آخر…

اگر شما از فعالان حوزه طراحی وب هستید (و اگر تا کنون در حال خواندن این مطلب بودید فرض می کنم که این چنین هستید) در این صورت کاملا کنجکاو شده ام بدانم آیا شما با این دلایل موافق هستید یا نه و اینکه دیگر چه دلایل قانع کننده دیگری برای دفاع از حرفه طراحی وب به ذهنتان می رسد. بنابراین برای پیوستن به بحث و درج نظرات خود در قسمت انتهای این مقاله رودر بایستی را کنار گذاشته و آزادنه نظرات خود را ابراز کنید. ما از شنیدن نظرات شما بسیار خوشحال خواهیم شد.

منبع: myinkblog

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. سلام…خسته نباشد.
  یه سوال داشتم.آرشیومن ماهانه هست.وقتی می خوام مطالب جدیدبذارم چیکاربایدبکنم تااونادیده نشن.ممنون

  1. يعني چي ماهيانه هست منظورتون رو وضح تر بگيد؟

 2. منظورم این بودکه آرشیووبلاگ من ماهانه هست.
  حالا میخوام یه سری مطالب جدید بذارم ولی بلد نیستم چطوری مطالب قبلی رو حذف کنم.
  به بار حذف کردم ولی کلا حذف شد.حالا تونستم منظورمو بگم.

 3. مطالب خیلی خوبی بود ممنون 🙂

  خیلی لذت بردم از خوندن این مقاله منم مثل شما هستم فقط تفاوتمون اینکه من اول راهمو شما اخر راه …

  راستی من 20 سالمه بنظرتون واسه منی که توی این سن هستم و 1 ساله طراحی وب رو شروع کردم دیر نیست؟؟؟؟؟؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *