متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

IQ کامپیوترتان را ارتقاء دهید! توضیح ۶ تکنولوژی کلیدی (قسمت ۲)

12345 (بدون نظر)
Loading...
53

HDMI 1.4 (High-Definition Multimedia Interface ) واسطه کاربری چند رسانه‌ای با رزولوشن بالا

کنسرسیوم اعطای مجوز HDMI،  در حال اضافه کردن فضاهای اضافی سه بعدی و رنگی، تفکیک پذیری بالاتر، اترنت( Ethernet، که تکنولوژی استاندارد برای شبکه‌های محلی است که در سال ۱۹۷۶ توسط شرکت زیراکس طراحی شد.) و قابلیت‌های دیگر  به این برنامه واسط کاربری فراگیر و در حال گسترش فزاینده است

هیتاپچی، پاناسونیک ، فیلیپس ، تصویر سیلکون ، سونی ، تکنیکور ، و توشیبا موسسان HDMI را تشکیل می­دهند، گروهی که به تعریف ویژگیها و خصوصیلت و دستورات جهت اتصال دهنده­های A/V دیجیتال می­پردازند. از سال ۲۰۰۲، کنسریوم بصورت منظم بروز رسانی را انجام می­دهد.   HDMI 1.4  و  HDMI 1.4a مهمتریت تغییرات اخیر را نشان می­دهند.

HDMI  بطور فیزیکی، سه مقدار متوسط را برای عبور اطلاعات بطور جداگانه مورد استفاده قرار میدهد:نمایش کانال داده­ها(DDC) ، انتقال علامت دهی تفاضلی حداقل(TMDS)  و کنترل الکترونیکی مصرف کننده(CEC)..  DDCیک مسیری بمنظورتنظیم گزارش خصوصیات شنیدنی و تصویری وسایل  ایجاد میکند، بنابراین، آنها می­توانند بصورت خودکار به ایجاد پیکربندی ماکزیمم تفکیک پذیریشان، بپردازند.( اطلاعات بیشتر در موردHDCP از اینجا قابل مشاهده است.)

TMDS فایل تصویری و شنیدنی اصلی را تهیه نموده و به داده­های معین، مرتبط می­نماید که قادر است با استفاده از HDCP   بصورت رمزدار درآید.   TMDSبه زمان دقیقی که تلورانس سیم درست  ۱/۲۰,۰۰۰ میباشد، نیاز دارد.
HDMI 1.4 در May سال ۲۰۰۹، به مرحله نهایی رسید و پشتیبان سه‌بعدی را با قدرت تفکیک پذیری بالاتر، فضاهای رنگی اضافی، کانال برگشتی شنیدنی، اترنت و دو نوع اتصال دهنده جدید. معرفی کرد. ۱.۴a در May سال ۲۰۱۰ به دربرداشتن ساختاری از محتوای سه‌بعدی در فیامها، بازیها و تلویزیون به مرحله نهایی رسید.

قالب‌های سه بعدی شکل می‌گیرد

HDMI 1.4 ساختارهای سه‌بعدی را در قالب روشهایی که تحویل داده می­شوند، تعریف می­کند، بطوریکه یک سیستم پخش کننده بلو-ری(Blu-ray) مربوط به یک سازنده با هر تلویزیون سه بعدی دارای تکنولوژی HDMI 1.4 ساخت سایر تولیدکنندگان، سازگار خواهد بود. (برای مراجعع به کتاب راهنمای ۳D، اینجا را ببینید.)

ویدیوی سه بعدی، اغلب در دو کانال تحویل داده می­شود، یکی برای هر چشم. ساختارهای دارای تکنولوژی سه‌بعدی دو تصویر در حال پخش را بوسیله فشرده‌سازی فریم  به صورت فریم متقاطع(یکی در میان)، فیلد تناوبی(field-alternative ) تبدیل می‌کند که دو فریم با رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسلی یا ۷۲۰ پیکسلی  را بصورت عمودی، روی هم سوار می‌کند؛ که می‌تواند به صورت فریم‌های پهلو به پهلو با رزولوشن کامل یا نصف، یا به صورت خطوط متناوب با رزولوشن کامل باشد. البته ترکیبهای دیگر نیز موجود است.

استانداردهای ساختاری سه بعدی، همچنین از فرمت‌های ۲D+depth(فایلهای دو بعدی که دارای اطلاعات عمق نیز هستند)، و فرمت مشابه WOWvx، نیز پشتیبانی می‌کنند که برای تلویزیونهای سه‌بعدی بدون شیشه(glasses-free 3D TV) تولید می‌شوند. این روشها، فریم دوبعدی چپ( left 2D ) و یک نقشه خاکستری حاوی اطلاعات عمق را به سمت ورودی تلویزیون می‌فرستند که تلویزیون قادر است آنها را به جفتهای برجسته بینی(سه بعدی) از فریم‌ها و یا خروجی‌های تصویری سه‌بعدی برای

تلویزیونهای سه بعدی بدون شیشه تبدیل نماید.وسایلی که از تکنولوژی  HDMI 1.4  استفاده می‌کنند، باید حداقل یکی از فرمتهای زیر را داشته باشند:

۱۰۸۰p/24 با فشرده سازی فریم برای محتوای فیلم، یا  ۷۲۰p/60 (720p به معنی رزولوشن با ۷۲۰ خط عمودی است و ۶۰ هم فرکانس است) یا  ۷۲۰p/50با فشرده سازی فریم برای محتوای بازی. وسایل نمایشی باید هر فرمت با بصورت اجباری پشتیبانی کنند. علاوه بر این، HDMI 1.4a انتشار اجباری معین می­کند که فرمتهای قالبی نمایشی، باید موارد زیر را پشتیبانی کنند:

۱۰۸۰i/60  (۱۰۸۰i به معنی رزولوشن ۱۰۸۰ خطی افقی در صفحه نمایش است) یا  ۱۰۸۰i/50به صورت پهلو به پهلو و افقی،  ۷۲۰p/60 or 720p/50,  به صورت بالا و پایین،  و ۱۰۸۰p/24 به صورت بالا و پایین

وسایل نمایشی، قابلیتهای سه‌بعدی را همراه با EDID ، تشخیص می­دهند (داده­های شناسایی نمایشی توسعه یافته)، و وسایل منبعی بصورت خودکار یک فرمت پیشتیبان شده را می­فرستند. علاوه بر این، metadata ساختار ویدیویی و فرمت InfoFrames را معین نموده و آن را به کانال TMDS می­فرستند.

هنگامیکه HDMI 1.4 cleanly استانداردهای سه‌بعدی را مشخص می­نماید، وسایل DVI و HDMI 1.3می­توانند ساختارهای سه‌بعدی پشتیبانی شده را بفرستند، و آنها را سازگار با HDMI 1.4 TV نمایند، بطور مثال، در آینده نزدیک، PlayStation 3 به روز شده و به پشتیبان Blu-ray  سه‌بعدی اضافه خواهد شد، در صورتیکه سایر شرکتها، منابع HDMI 1.3 و نمایشگرهایی را فروخته اند که با هم کار می­کنند.سیستم بازی  Nvidia’s 3DTV به Nvidia-powered PC to an HDMI 1.4 3D TV متصل خواهد شد، حتی اگر، شما به سازگاری DVI بر روی ویدیو کارتتان نیاز داشته باشید. در غیر اینصورت، این تنظیمات از ساختار stacked-frame 3D بصورت HDMI 1.4 مشخص شده، پشتیبانی می­کند.

بدست آوردن تصویر

در حالی که قالب HDMI 1.3 مشکل پهنای باند دارد(فضای مورد نیاز آن از پهنای باند بیشتر است)، HDMI 1.4 از  فرمت‌های تصویری با اندازه کوچک که از قالب ۴k*2k نیز پشتیبانی می‌کند، استفاده می‌کند که مزیت بزرگی است. (تا پیکسلهای ۴۰۹۶×۲۱۶۰ در ۲۴ فریم در هر ثانیه را نیز پشتیبانی می‌کند). با همه این مزایا، دارای همان فرمتی است که بسیاری از سیستم‌های نمایش دیجیتالی به آن مجهز هستند. متناسب با تعداد رنگهایی که در صفحه نمایش می­توانند، نمایان شوند، این جریانات بزرگ به ماکزیمم ۱۰.۲Gb/s می­رسند. و هنگامیکه HDMI 1.3، تعداد رنگهای قابل نمایش، گسترش می­یابد، HDMI 1.4 از دوربین دیجیتالی، پشتیبانی می­کند sYCC601, AdobeRGB, و .AdobeYCC601  و شما می توانید دوربین را به نمایشگرهای مختلف متصل کنید و همچنین به وسایل HDMI 1.4 اجازه می­دهد که دامنه بزرگتری از رنگهایی که تابحال نمایش داده­اند را نشان دهند.

کنسرسیوم HDMI، پیشنهاد می­کند که برای این تکنولوژیهای نمایشی پیشرفته، از کابلهای HDMI با لیبل “High Speed” (سرعت بالا) استفاده نمایید.

اتصالات اترنت

HDMI 1.4 به اترنتfull-duplex 100Mb/s اضافه می­شود که: یک وسیله را (حتی تلویزیون شما را) به شبکه سخت افزاریتان وصل می­کند و هر وسیله HDMI دیگر در زنجیره  ، بخشی از شبکه شما می­شود.

کابلهای HDMI، همان پیکربندی گذشته گیره را حفظ می­کنند: کانال داده­های اترنتدر زمین DDC/CEC موجود، HPD (سیستم کدگذاری hot-plug) و گیره­های سودمند، ادامه می­یابد. به خاطر داشته باشید که شما برای نقش “با ایترنت” به کابل HDMI نیاز پیدا خواهید کرد، بعد از آن، این ورژن ترفیع، هر سیمی را بمنظورحذف کراستاک، پوشش می­دهند.

کانال بازگشتی شنیدنی، کابلهای دیگر را حذف می­نماید. کابل HDMI متصل شده به تلویزیون با میزان کننده built-in و یا هر وسیله A/V دیگر، اجازه می­دهد که سیگنال شنیدنی خود را به گیرنده­شان سزایری و  بصورت مستقل بفرستند.

متصل کردن به سیستم و راه‌اندازی( Plug In)

HDMI 1.4، یک اتصال دهنده وابسته به خودردی اضافی را نشان می­دهد که حداکثر ۷۲۰p/1080i سیگنال را حمل می­کند و اترنت را حذف می­نماید، اما شامل یک مکانیسم قفل شدنی می­باشد که برای شرایط جاده، بیشتر عدول می­کند.  اتصال دهنده میکرو، همچنین HDMI 1.4 با همان اندازه Micro USB می­باشد. آن همین خصوصیات را پشتیبانی نموده و به مکمل ۱۹ گیره­ای نیز مجهز می­باشد، و دقیقا شبیه ورژن مینی و استاندارد می­باشد.

یک نکته نهایی : کنسرسیوم مجوز HDMI، متعهد شده است که تولیدکنندگان از استفاده از تعدادی از ورژنهای HDMI خارج شوند و آنها را در بسته بندیهایشان، طبقه بندی کنند  و بازاریابی محصولات را به نفع نامهای HDMI انجام دهند. اگر شما قصد سفارش کابلهای HDMI 1.3 را دارید، هر چیزی که تحت عنوان“Category 1”  شناخته می­شود، همان کابل “HDMI Standard” جدیدتر می­باشد و هر چیزی که تحت عنوان “Category 2” شناخته می­شود، همان کابل  “HDMI High Speed” جدیدتر می­باشد. الزاما تنها دلیل ترفیع از  کابل HDMI 1.3 Category 2 ، بدست آوردن اترنت و کانال برگشتی شنیدنی HDMI میباشد.

منبع: maximumpc

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. علی می‌گوید

    اطلاعات کاملی بود ممنون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

كنسرسيوم اعطای مجوز HDMI، در حال اضافه كردن فضاهاي اضافي سه بعدی و رنگي، تفكيك پذيري بالاتر، اترنت( Ethernet، که تکنولوژی استاندارد برای شبکه‌های محلی است که در سال 1976