متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

چگونه می توان صفحه ی خانگی تلفن آندروید را به منظور بهره وری بهینه سازماندهی کرد

12345 (بدون نظر)
Loading...
210

آندروید سیستم عامل محبوب گوگل سیستمی است که روز به روز بر تعداد کاربران و در نتیجه فراگیر شدنش افزوده می­شود، ‌سیستمی که از گوشی­های هوشمند شروع کرد و به تبلت ها رسید. در گوشی­های هوشمند یکی از مشکلاتی که کاربران با آن مواجه هستد کوچک بودن نسبی صفحه نمایش ها است. البته داشتن تعداد زیادی برنامه­ی کاربردی در تلفن آندرویدمان بسیار مطلوب است، اما این مطلوبیت تا زمانی است که پی می بریم این برنامه ها گوشی مان را با مصرف اندک فضای موجود در صفحه نمایش به هم ریخته اند. آن چه که در پی می­آید چندین راهنمایی جهت سازماندهی صفحه نمایش گوشی به منظور  بهینه نمودن بهره­وری می­باشد.

استفاده از پوشه ها جهت سازماندهی برنامه­ها

بیشتر تلفن­های آندروید با ۵-۳ صفحه­ی خانگی ارائه شده­اند که ممکن است این تعداد اسکرین برای قرار گرفتن تمامی میانبرهای ما کافی نباشند، اما با استفاده از پوشه ها می توانیم میانبرهای صفحه­ی خانگی را درون چندین منوی فرعی (pop-up) گروه­بندی کنیم.

این تصویر چگونگی ایجاد پوشه­ها را نشان می­دهد، روی صفحه نمایشمان آهسته ضربه زده(tap) و برای چندین ثانیه نگه می­داریم تا گزینه­ی پوشه­ها (Folders) بالا بیاید.

گزینه­ی ” New Folder ” را انتخاب کرده و پس از آن باید بتوانید یک پوشه­ی خالی را روی صفحه نمایشتان ببینید.

آیکون پوشه را لمس کرده و قسمت فوقانی آن ­را برای تغییر نام دادن عنوان پوشه پایین نگه دارید.

برنامه های کاربردی مناسب را به درون پوشه بکشید.

به منظور دسترسی سریع به برخی برنامه­های کاربردی مفید که در هنگام سفر با آندرویدمان می توانیم از آن­ها استفاده کنیم، ما از یک پوشه با عنوان “مسافرت” استفاده می­کنیم. مخصوصا نقشه­ها، موقعیت­ها و راهنمایی­ها هنگامی سودمند هستند که می خواهیم بعضی راهنمایی­ها را در جاده دریافت کنیم، هم­چنین مبدل نرخ ارز  KLM (یکی از برنامه های کاربردی آندروید) به ما کمک می کند که در هنگام پروازمان نرخ برابری ارز را محاسبه کنیم.

نرم افزار “سازمان دهنده” ی پوشه را امتحان کنید

به جای ایجاد چندین پوشه و قرار دادن برنامه­ها درون این پوشه­ها می توانیم از نرم­افزار Folder Organizer برای گروه­بندی میانبرهای برنامه­هایمان توسط برچسب زدن بر آن­ها استفاده کنیم. هر میانبر می تواند برچسب­های چندگانه داشته باشد، که در نتیجه می توانیم یک برنامه را به چند گروه مختلف اختصاص دهیم.

ساده ترین روش برای نصب نرم افزار Folder Organizer تایپ نام نرم افزار در کادر جستجوی سایت بازار اینترنتی آندروید (Android Market) می­باشد. در آن­جا دو نسخه از نرم افزار موجود می­باشد، نسخه­ی کامل که شما می­بایست برای آن مقداری پول هزینه کنید و نسخه­ی محدود شده که رایگان می­باشد. ما دریافتیم که برای مدیریت کردن بر میانبرها در صفحه­ی خانگی موبایلمان، نسخه­ی محدود شده به اندازه­ی کافی قوی می­باشد.

بعد از نصب نرم­افزار، Folder Organizer تعدادی از برنامه­های کاربردی را با برچسب­های پیش­فرض خودش برچسب­گذاری می­کند. به عنوان مثال، بازی پرندگان خشمگین(Angry Birds) را برچسب “بازی­ها” (Games)خواهد زد. البته می توانیم برنامه­هایمان را به منظور جمع­آوری آن­ها در یک پوشه، با برچسب­های اختصاصی به یکدیگر پیوند دهیم. برای اختصاص دادن برچسب­ها به برنامه­های آندرویدتان صفحه­ی Folder Organizer را از صفحه­ی مربوط به برنامه­ی کاربردی استارت کنید.

آیکون ” Labels ” را برای باز کردن صفحه­ی برچسب­ها فشار دهید.

آیکون ” plus ” را برای اضافه کردن برچسب فشار دهید.

نام مناسبی را به برچسب اختصاص دهید. به طور مثال، ما برچسب “شبکه­ ی اجتماعی” را برای نرم­افزارهای شبکه­های اجتماعی از قبیل فیس­بوک، توییتر، Foursquare، TweetDeck و غیره، ایجاد می­کنیم.

ابتدا دکمه­ی فلش را برای بالا آوردن منوی “label” فشار داده و سپس دکمه­ی “Items” را برای تخصیص برچسب به برنامه هایتان فشار دهید.

گزینه­ی ” Apps ” را برای اختصاص دادن یک برچسب به برنامه­های کاربردی مان انتخاب می­کنیم.

ما تصمیم گرفتیم که به گوگل ریدر، موبایل فیس بوک، TweetDeck، Foursquare و Yammer به عنوان برنامه­های شبکه­ی اجتماعی­مان برچسب بزنیم.

این تصویری است از آن­چه که پوشه­ی شبکه­ی اجتماعی­مان به نظر می­رسد.

با وجود این­که ما تنها یک نسخه­ی محدود شده از صفحه­ی نمایش را بر روی آندرویدمان در اختیار داریم باز هم توانایی ایجاد پوشه­هایی برای گروه­بندی برنامه­ها بر اساس محتویاتشان را داریم. این عمل امکان دسترسی سریع­تر به برنامه های کاربردی در موقعیت ها یا مناسبت های مختلف را برای ما فراهم می­آورد.

به حداقل رساندن نیاز به حرکت میان صفحه­ها

صفحه­ی خانگی آندرویدمان را می­توانیم به گونه­ای پیکربندی کنیم که تا هفت صفحه را نمایش دهد، اما با وجود این باز هم علاقه­مندیم تا آن­جا که ممکن است نیاز به حرکت میان صفحه­ها را به حداقل برسانیم. این عمل توسط دسترسی داشتن به همه­ی میانبرهای ضروری­مان از صفحه­ نمایش اصلی گوشی قابل اجرا می­باشد. اگر از همه­ی فضای موجود در صفحه­ی اصلی استفاده کنیم می­توانیم میانبرهای برنامه­ها را در “دکمه­ی جستجو” یا “نوار منو” قرار دهیم.

آیا “دکمه­ی جستجو” کادر مربوط به جستجو را بالا نمی­آورد؟ آیا می توانم میانبرها را در “دکمه­ی جستجو” قرار دهم؟ پاسخ هر دو پرسش “بله” می­باشد. به کمک برنامه­ای جذاب به نام “Quick Settings” که به ما اجازه می­دهد به تنظیمات سیستمی میانبرها از طریق دکمه­ی جستجو دسترسی داشته باشیم. آسان­ترین راه برای نصب این نرم افزار جستجوی آن در بازار اینترنتی آندروید می­باشد.

چند ثانیه دکمه­ی “جستجو” ی آندرویدتان را برای بالا آمدن صفحه­ی اصلی Quick Setting نگه دارید و پس از آن دکمه­ی “menu” را برای بالاآوردن منوی سفارشی فشار دهید.

“آیکون کشیدن” (Drag Icon) را برای مرتب سازی مجدد بخش “تنظیمات سیستم” پایین نگه دارید. این تنظیمات همان­هایی هستند که می خواهیم در صفحه­ی اصلی Quick Setting دیده شوند.

دومین مکان برای قرارگیری میانبرها “نوار منو” است. این عمل توسط برنامه­ای به نام “نوار هوشمند” (Smart Bar) انجام می­گیرد.

Smart Bar  مکان برخی برنامه­های سودمند در نوار منوی شما به منظور دسترسی سریع به آن­ها می­باشد. پس از این که این برنامه را از طریق “بازار آندروید”(Android Market) نصب کردید، می­بایست Smart Bar را در صفحه­ی برنامه­های کاربردی آندرویدتان ببینید.

برای استفاده از ویژگی­های Smart Bar، آیکون آن را در صفحه­ی برنامه­های کاربردی فشار دهید کنید.

منوی ” SmartBar Settings” را برای سفارشی کردن امکاناتی از Smart Bar که می­خواهیم در “نوار منو”یمان قرار گیرند، فشار دهید .

برای دسترسی به امکاناتی از برنامه­ی Smart Bar که در حال پیکر بندی آن هستیم، به سمت پایین “نوار منو” حرکت کنید.

” Task Manager” فهرستی از برنامه­ها­یی که در حال اجرا هستند و نیز میزان حافظه­ای که استفاده می­کنند را به ما نشان می­دهد. ” Application Manager” ابزاری است برای تهیه­ی نسخه­ی پشتیبان، بازگردانی آن و از حالت نصب خارج کردن برنامه­های گوشی. ” Show Recent Apps” امکان دسترسی سریع به دوازده برنامه­ای که بیشترین استفاده را توسط ما داشته­اند، فراهم می­کند. ” End all tasks but current one ” توسط بستن (Kill) برنامه­هایی که در حالت خواب قرار دارند، حافظه­ی گوشی­مان را آزاد می­کند.

پوشه­ها، Quick Settings و SmartBar تنها تعدادی از ابزارهای متعددی هستند که امکان دسترسی سریع به میانبرهای برنامه­ها را در صفحه­ی خانگی آندرویدمان فراهم می­کنند. البته راه­های دیگری نیز برای مدیریت بر میانبرهای برنامه ها در صفحه­ی خانگی وجود دارند. شما می­توانید نکات مفیدی که در سازمان­دهی صفحه ­نمایش آندروید خود استفاده می­کنید را با کسانی که بخش نظرات را دنبال می­کنند به اشتراک بگذارید.

منبع: howtogeek

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
3 دیدگاه
 1. علی رضا واحدی می‌گوید

  سلام
  بجای استفاده از quick setting میشه از ویدجت هایی مثل quick widget یا switch pro widget استفاده کرد

  1. عباس كريمي می‌گوید

   حق با شماست،‌ واسه این کار ابزارک های بسیاری موجود هستن که البته اینجا در مورد quick setting صحبت شد

 2. پرتونگاران می‌گوید

  من امتحان کردم Quick setting از همش بهتره
  اینو به همه پیشنهاد میکنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آندرويد سيستم عامل محبوب گوگل سيستمي است كه روز به روز بر تعداد كاربران و در نتيجه فراگير شدنش افزوده مي شود، ‌سيستمي كه از گوشي هاي هوشمند شروع كرد و به تبلت ها رسيد. در گوشي هاي هوشمند يكي از مشكلاتي كه كاربران با آن مواجه هستد كوچك بودن نسبي صفحه نمايش ها است. البته داشتن تعداد زيادي برنامه ي كاربردي در تلفن آندرويدمان بسيار مطلوب است، اما اين مطلوبيت تا زماني است كه پي مي بريم اين برنامه ها گوشي مان را با مصرف اندك فضاي موجود در صفحه نمايش به هم ريخته اند.