با Drag & DropZones با کشیدن و رها کردن موتورهای جستجویتان را مدیریت کنید (فایرفاکس)

با Drag & DropZones با کشیدن و رها کردن موتورهای جستجویتان را مدیریت کنید (فایرفاکس)
  • 1390/12/2
  • مهران
  • 0

جستجو در وب دیگر مثل گذشته فعالیتی ملال آور و کسل کننده نیست. توسعه دهندگان به منظور احیای دوباره ی حس تازگی به چیزهایی که ما در وب از لحظه ی ورود به سیستم جستجو می کنیم، راه های مبتکرانه ی جستجو و ابزارهای مورد نیاز این کار را به ما ارایه می دهند.

موتورهای جستجو شامل انواع گوناگون و نیز برخی از ابزارهای مورد نیاز جهت دسترسی به آنها می باشند. اصطلاحا به آنها عباراتی مثل “توانمندسازها” یا “ابزارهای جستجوی سریع” اطلاق می شود، همه آنها به این منظور طراحی شده اند که فرایند جستجو را آسان تر نمایند.

افزونه ی Drag & DropZones این ابزارها را بهم پیوند می دهد و از مرور همه ی بررسی های مطلوبی که برای ارزیابی اش انجام شده، به نظر می رسد به سرعت و در چشم بهم زدنی این کارها را انجام می دهد. زمانی که ما در مورد بهترین الحاقات فایرفاکس صحبت می کردیم مطالبی پیرامون این افزونه نظرم را جلب کرد.

این افزونه فایرفاکس از ایده کشیدن و رها کردن (Drag & Drop)استفاده کرده و آن را گسترش داده، بنابراین ما می توانیم فضای وب را با کمک چندین موتور جستجو سریعتر و بهتر کاوش نماییم.

به نظرتان جالب می آید نه؟ اجازه دهید این افزونه ی برجسته ی فایرفاکس را نصب کرده و ببینیم که چگونه به مدیریت بهتر موتورهای جستجو کمک می کند.

کلمات کلیدی تان را برای جستجو در وب بکشید و رها کنید!

حدس می زنم که این افزونه اثر لمسی خود را مدیون گوشی های آیفون و سیستم عامل آندروید است. یکی از مزیت های Drag & Dropzones این است که این افزونه برای این طراحی شده که شما را از تایپ مداوم کلمات نجات دهد. این کار به کمک شبکه ای بزرگ و شفاف انجام می شود که در بالای صفحه وبی که در حال مشاهده  هستید قرار می گیرد. در اینجا نمایی از آن را مشاهده می نمایید:

در اینجا چگونگی کار آن را شرح می دهیم:

1-    پس از نصب این افزونه، به مسیر Tools – Drag & DropZones Settings رفته و صفحه شبکه ای را که در صفحه بالا مشاهده کردید را باز نمایید.

2-    Drag & DropZones صفحه شبکه بندی شده ای را در سمت راست و لیست از موتورهای جستجو نصب شده تان را در سمت چپ نمایش می دهد. ورودی های اضافه ای برای عملیات منوی زمینه نیز موجود است. این شبکه ها نمایانگر یک محل رهاسازی (Drop zone) برای یک موتور جستجو خاص می باشند. هنگامی که برای اولین Drag&DropZones را اجرا نمایید، همه موتورهای جستجوی فایرفاکس تان به طور خودکار به محل های رهاسازی (Dropzone ها) اختصاص داده می شوند.

3-    هنگامی که نیاز به جستجوی یک صفحه وب با کلمه کلیدی خاصی در یک صفحه داشته باشید، کافی است کلمه یا عبارت مورد نظرتان را برجسته (هایلایت) نمایید. Drag & DropZones شبکه نیمه شفافی در بالای صفحه وب فعلی را پوشش می دهد. برای جستجو در وب، کافی است کلمه کلیدی انتخاب شده را بر روی منطقه رهاسازی اشغال شده توسط موتور جستجو انتخابی تان کشیده و رها کنید. تب جداگانه ای همراه با نتایج جستجوتان باز می شود.

همچنین برای باز کردن صفحه ی شبکه بندی شده ی نیمه شفاف می توانید بر روی صفحه راست کلیک کنید.

4-    همچنین می توانید از این صفحه ی شبکه شده برای نگهداری محل های رهاسازی برای همه ی دستورات منو زمینه ای استفاده کنید. این فرآیندی مشابه است – کلمه کلیدی را انتخاب کنید (به عنوان مثال محل لینک را کپی کنید) و آن را روی صفحه ی شبکه ای مرتبط رها نمایید. متناوبا، برای ظاهر کردن محل های رهاسازی، روی صفحه راست کلیک کنید.

سفارشی سازی محل های رهاسازی تان

آنچه که باعث می شود Drag & Drop Zones عالی و بی نظیر جلوه نماید، این است که می توانید آن را به دلخواه خود سفارشی نمایید.

1-    می توانید حداکثر 100 موتور جستجو (شبکه ی 10 × 10) افروده و یا از گزینه های دیگری استفاده نمایید. هر محل رهاسازی (DropZone) می تواند به صورت جداگانه رنگی مختص به خود داشته باشد. می توانید جعبه های کوچک را به هر سو حرکت داده و موتورهای جستجوی مشابه تان در دسته های مختلفی مرتب نمایید. به عنوان مثال، دسته با موتورهای جستجویی که به جستجوی بصری می پردازند.

2-    انتخاب چک باکس تضمین می کند که می توانید آیتم های منو زمینه را به صفحه ی شبکه بندی شده، که در واقع کارایی افزونه را گسترش می دهد، اضافه نمایید.

3-    گزینه های مختلف فعال سازی حساب کاربری و تنظیمات تاخیر را برای پوشش، جهت راحتی و سهولت، پیکربندی نمایید.

4-    دکمه نوار ابزار (از طریق مسیر زیر بیفزایید: View – Toolbars – Customize) این امکان را می دهد که DropZones را به فراخور نیازتان به صورت موقت روشن یا خاموش نمایید.

 

تنها کاری که مجبور به انجام آن خواهید بود، افزودن موتورهای جستجویتان در نوار پیش فرض موتور جستجو کار است. برای این کار Add to Search Bar را امتحان کنید. این ابزار کوچک جهت کمک به این افزونه جهت ارایه نتایج جستجو بر روی وب استفاده شده است.

نظر شما در مورد افزونه ی Drag & DropZones به عنوان ابزاری برای مدیریت موتورهای جستجو چیست؟ آیا فکر می کنید که سرعت جستجویتان روی وب را افزایش می دهد؟ آیا آن را به لیست موارد مورد علاقه تان در بخش افزونه های فایرفاکس اضافه می کنید؟

 

منبع: makeuseof

 
 
دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *