بررسی بازی Asphalt 7: Heat

بررسی بازی Asphalt 7: Heat
  • 1391/5/15
  • امیر امام جمعه
  • 2

سری بازی های Asphalt یکی از بهترین ها در زمینه بازی های مسابقه ای و اتومبیلی محسوب میشود. حتی در بعضی از مواقع افراد این سری از بازی ها را با Need for Speed بر روی کنسول ها مقایسه میکنند که آسفالت را به محبوب ترین و بهترین بازی مسابقات اتومبیل رانی در بر روی پلتفرم های مختلف تبدیل کرده است. آخرین نسخه از سری بازی های آسفالت با نام Asphalt 7: Heat عرضه شده است. این بازی در ماه گذشته برای iOS عرضه گردید و طبق معمول بعد از یک ماه برای اندروید نیز منتشر شد.

گیم پلی بازی Asphalt 7 بسیار مشابه ها نسخه های قبلی این بازی میباشد. حالت شغلی یا career این بازی به 13 کاپ منتهی شده است که هر کاپ (جام) دارای مسابقات مختلفی میباشد. در هر مسابقه بسته به نوع عملکرد شما تا 3 ستاره را میتوانید دریافت کنید. برای بدست آوردن کاپ های مختلف این ستاره ها در کنار یک دیگر جمع میشوند و اگر تعداد کافی از آنها را بدست آورده باشید کاپ بعدی نیز برای بازی در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

در این بازی شما شاهد شش نوع پایه از مسابقات هستید. اولین حالت همان مسابقات معمولی است که شما باید در مقابل دیگر اتومبیل ها شرکت کنید و بتوانید مکان اول تا سوم را بدست آورید و بنا بر مکان شما ستاره های مشخص شده را نیز دریافت میکنید. نوع دیگری از مسابقات به صورت حذف میباشد که یعنی آخرین اتومبیلی که باقی بماند برنده میشود. دیگر مدل های مسابقات شامل Drift و Beat ( از بین بردن تعداد مشخصی خودرو در زمان) است و در آخر دو نوع دیگر یعنی Old school arcade ( مسابقه در زمان ) و  Paintjob ( تمام کردن مسابقه بدون آسیب به خودرو) میباشند.

با شرکت در مسابقات گوناگون پول و حجم بیشتر برای نیترو بدست می آورید. شما هم چنین میتوانید با لغزش خودرو ( تیک آف یا drift) و رانندگی خطرناک مقدار بیشتری نیترو را به ماشین خود اضافه کنید. شما دارای 3 مرحله نیترو هستید که وابسته به مقدار نیترویی است که شما دارید. اگر شما بیشترین مقدار نیترو را داشته باشید میتوانید از قدرت سوپر پاور استفاده کنید که صفحه نمایش شما به رنگ آبی میشود. اگر شما در حالی که از قدرت گفته شده استفاده میکنید به ماشین دیگری ضربه بزنید آن اتومبیل به طور اتوماتیک خراب میشود. باید گفت وقتی از قدرت استفاده میکنید تشخیص راهی که میروید کمی سخت میشود و مسیر جلوی شما نیز کمی تاریک میگردد.

یکی از اشتباه های بسیار جالب در این بازی گذاشتن قابلیت نیترو برای خودرو Tesla Roadster میباشد. زیرا این خودرو دارای موتور الکتریکی است ولی نیترو فقط بر روی ماشین هایی کار میکند که دارای موتور احتراق داخلی میباشند. همانند سری قبلی این بازی ها گیم پلی Asphalt 7 بسیار مفرح است. بسیاری از اصول اولیه بازی ثابت مانده است ولی بهبود گرافیک و دینامیک وسایل نقلیه باعث شده است که بازی بسیار واقعی تر به نظر برسد و شباهت بیشتری به بازی ها اتومبیل رانی رایانه و کنسول ها داشته باشد.

لغرش خودرو یا همان drift یکی از نکات است که باید در این بازی توجه زیادی به آن کرد ولی با این حال یکی از جذاب ترین کارهایی میباشد که شما میتوانید در طول بازی انجام دهید و نیاز به مهارت و تلاش بسیار زیادی نیز ندارد. برای این کار فقط کافیست به پیچی بروید و لحظه ای ترمز کنید تا خودرو شروع به لغزش کند. اگر شما شتاب دهنده دستی را فعال کرده باشید در طول انجام این عمل باید آن را نگه دارید و مسیر مورد نظر خود را نیز کنترل کنید. اگر شما بسیار بد حرکت کنید خودرو 90 درجه منحرف میشود و مستقیم به سوی حاشیه جاده میرود. البته کمی بعد خودرو دوباره به مسیر صاف باز میگردد ولی لغرش ما دیگر تمام شده است.

قابلیت لغرش به کمی تمرین نیاز دارد ولی بعد از این که در این کار به اندازه کافی مهارت پیدا کردید به هر پیچی نگاه میکنید تا بتوانید از این قابلیت استفاده کنید. لغرش دارای مزیت های خود نیز میباشد برای مثال میتوانید بسیار سریع تر از بعضی از نقاط عبور کنید و استفاده از مهارت های عادی در این مواقع باعث کاسته شدن از سرعت شما میشود. هم چنین بسیار آسان تر میتوانید از پیچ ها عبور کنید و علاوه بر آن مقداری نیترو نیز به عنوان جایزه دریافت خواهید کرد که بعد از پشت سر گذاشتن پیچ میتوانید از آن استفاده کنید تا سرعت اتومبیل شما بیشتر شود.

در کنار حالت شغلی گزینه دیگری با نام بازی سریع یا quick play نیز وجود دارد و البته بازی چند نفره یا مولتی پلیر را نیز باید به آن اضافه کرد. در بازی چند نفره میتوانید با دیگر بازیکنانی که در آن زمان در حال استفاده از سرویس آنلاین Gameloft میباشند بازی کنید با به صورت محلی نیز از بلوتوث یا Wi-Fi بهره بگیرید.

گرافیک بازی Asphalt 7 بسیار تاثیر گذار و خیلی بهتر از نسخه های قبلی عمل کرده است. محیط بازی دارای جزییات بیشتری میباشد و مدل های مختلف اتومبیل های نیز واقعی تر از قبل به نظر میرسند. هم چنین باید به نور پردازی بازی نیز اشاره ای کنیم که عالی به نظر می آید. خودرو های موجود در بازی درخشان هستند و محیط دور و بر خود را بازتاب میکنند همانند ساختمان های کنار جاده ، بنر های بالای سر اتومبیل و آتش بازی هایی که در بعضی از مراحل وجود دارند. در قسمت سرعت نیز بازی بسیار خوب است که البته بر روی تبلت ها با صفحه نمایش بزرگ بسیار بهتر نیز به نظر میرسد.

موارد دیگر گرافیک بسیار خوب نیز در بازی وجود دارد همانند رد لاستیک های خودرو بر روی برف و یخ یا دودی که از تایر اتومبیل در هنگام drift بلند میشود. نسخه iOS این بازی دارای گرافیک خیره کننده ای میباشد ولی در نسخه اندروید برای ایجاد بعضی از قابلیت های بازی از گرافیک آن کاسته شده است. البته نسخه اندرویدی این بازی در بعضی از دستگاه ها نیز دارای مشکلاتی است و به روانی اجرا نمیشود. قبل از خرید و نصب برنامه بهتر از توصیه هایی که دیگران درباره این دستگاه نوشته اند را بررسی کنید تا دچار مشکلی نشوید.

در این بازی شما شاهد 15 نوع خودرو هستید که البته 10 عدد از آنها در بازی قبلی نیز وجود داشت. ولی این طور نیست که بگوییم بازی تمام ویژگی های خود را از نسخه های قبلی کپی کرده است. در قسمت مراحل به طور قابل ملاحظه ای شاهد تغییرات زیادی هستیم که جزییات بیشتری نیز به آنها اضافه شده است. هم چنین 5 خودرو اضافه شده به بازی نیز بسیار عالی هستند.

اتومبیل ها همیشه نقط قوت سری بازی های Asphalt بوده اند و در نسخه جدید این سری نیز شرکت Gameloft توانسته به خوبی از این قابلیت بهره بگیرد. شما لیستی از خودرو های مربوط به شرکت هایی مثل Fiat ، Ford ، Audi و BMW مشاهده میکنید که در رده بالاتری نیز شاهد اتومبیل های بهتر و گران قیمت تری مثل Lamborghini ،Ferrari، Veyron و نهایت Pagani Huayra میباشید. برای کاربران رانندگی با سرعت زیاد به وسیله این خودرو ها بسیار جذاب میباشد و همین امر آسفالت را به یکی از محبوب ترین سری بازی های اتومبیل رانی تبدیل کرده است.

تنها مشکلی که در گرافیک بازی وجود دارد مربوط به خسارت وارد شده به ماشین ها میباشد. فرقی ندارد که با چه سرعتی و چه شدتی به جایی برخورد کنید یا کسی به شما ضربه بزند در آخر بازی اتومبیل شما به همان سالمی است که در اول بازی به نظر میرسید و هیچ گونه خسارتی به اتومبیل ها وارد نمیشود. در طرف دیگر میتوان بازی هایی مثل Real Racing 2 از شرکت EA یا Colin McRae Rally را نام برد که شامل خسارت به خودرو های نیز میشدند.

در قسمت صداگذاری نیز آسفالت توانسته از امتحان خود به خوبی بیرون بیاید و صداهای موجود در بازی بسیار عالی میباشد مخصوصا صدای مربوط به موتور خودرو ها که واقعی به نظر میرسد. البته در یکی از قسمت های بازی صدایی مربوط به نسخه قبلی به کار رفته است که کمی آزار دهنده میباشد ولی خوشبختانه شما میتوانید این صدا را نیز غیر فعال کنید.

مزیت ها : گیم پلی جذاب ، گرافیک و صداگذاری مناسب ، تنوع زیاد اتومبیل ها

معایب : گوشزد متداوم درباره به اشتراک گذاری در فیسبوک ، گوینده آزار دهنده ، مشکلات گرافیکی در اندروید

منبع : GSMArena

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *