بررسی بازی پرندگان عصبانی جنگ ستارگان برای اندروید ، ویندوز فون 8 و iOS

بررسی بازی پرندگان عصبانی جنگ ستارگان برای اندروید ، ویندوز فون 8 و iOS
  • 1391/8/28
  • امیر امام جمعه
  • 3

به گفته شرکت Rovio آخرین نسخه از پرندگان عصبانی یعنی جنگ ستارگان بزرگترین ماجراجویی این سری از بازی ها میباشد. این بازی بر روی داستان فیلم های جنگ ستارگان ساخته شده است و شخصیت های بازی از پرندگان تا خوک ها از شخصیت های همین داستان ها الهام گرفته اند. مثل همیشه شاهد پرواز عادی پرندگان هستیم اما قابلیت های جدیدی به آنها اضافه شده است. اما آیا این تغییرات باعث میشود کاربران قدیمی این سری بازی ها دوباره به سوی آن جذب شوند؟

عنوان
پرندگان عصبانی – جنگ ستارگان
توسعه دهنده
Rovio Entertainment Ltd.
پلتفرم
iOS
اندروید
ویندوز فون 8
تاریخ عرضه
8 نوامبر 2012
رده بندی محتوا
4+
Everyone
N/A
————————————— ———————————– ——————————
قیمت
$0.99 (iPhone) / $2.99 (iPad)
Free (ads) / $2.99 (HD)
$0.99

نسخه جدید پرندگان عصبانی شاهد عرضه در پلتفرم های وسیعی بوده است که شامل سیستم عامل های اندروید ، iOS و ویندوز فون 8 میشود و در این میان دیگر پلتفرم ها نیز مثل Kindle Fire و یا رایانه های خانگی نیز آن را پشتیبانی میکنند. نسخه رایانه ای این بازی برای ویندوز و OS X عرضه شده است. پس باید بگوییم Rovio حداقل در عرضه این بازی توانسته است عملکرد خوبی را داشته باشد. پلتفرم اندروید تنها جایی است که میتوانید بازی را به صورت رسمی و رایگان ولی همراه با تبلیغات دریافت کنید. اگر از وجود تبلیغات رضایتی ندارید با پرداخت 0.99 دلار آنها نیز حذف خواهند شد. نسخه دیگری با پسوند HD برای اندروید وجود دارد که تنها تفاوت قابل مشاهده آن کلید های بزرگتر است که بازی کردن را کمی راحتتر میکند.

گیم پلی

گیم پلی پرندگان عصبانی جنگ ستارگان ترکیبی از نسخه های قدیمی و البته قابلیت های جدید است. قسمت های قدیمی شامل نسخه اولیه پرندگان عصبانی و نسخه فضایی آن است که کمی پیش منتشر شده و این بازی بیشتر تاثیر خود را از آنها گرفته است. اما قسمت جدید آن شامل توانایی های ویژه ای است که هر یکی از پرندگان دارند و مشابه آنها را تا به حال در نسخه های قبلی ندیده ایم. پرندگان بازی مثل همان شخصیت های همیشگی هستند با این تفاوت که تغییراتی بر روی آنها اعمال شده است تا به شخصیت های جنگ ستارگان شباهت پیدا کنند. پس شاهد این هستیم که پرنده قرمز مثل Luke Skywalker شده است و پرنده سیاه نیز به Obi-Wan Kenobi شباهت دارد. پرنده زرد نیز مشابه Han Solo ، قرمز بزرگ مثل Chewbacca و پرنده زرد نیز همانند شاهزاده Leia میباشد. پرندگان دیگر نیز مثل آبی یا سفید نیز در بازی وجود دارند که اگر فیلم های جنگ ستارگان را دیده باشید حتما متوجه میشوید که آنها به کدام یکی از شخصیت ها شباهت بیشتری دارند. هم چنین در بازی شخصیت جدیدی با نام R2D2 وجود دارد. خوک های بازی نیز به صورت شخصیت های امپراطور لباس پوشیده اند.

همان طور که گفتیم پرندگان در این بازی قابلیت های ویژه ای دارند برای مثال پرنده قرمز یا همان Luke پس از طی چندین مرحله شمشیر لیزری را دریافت میکند که برای تکه تکه کردن اشیا و یا کشتن خوک ها به کار میرود ولی باعث صدمه بیشتر توسط پرنده میشود. پرنده سیاه نیز نیرویی دارد که میتواند اشیا را به دیگر سمت ها پرتاب کند. وقتی که او به نزدیکی مکانی رسید باید مکان مورد نظر برای پرتاب را بر روی صفحه نمایش انتخاب کنید و او با موج هایی که ساطع میکند این کار را انجام میدهد. بدون شک این پرنده یکی از بهترین و جذاب ترین شخصیت های بازی است.

پرنده زرد نیز با اسلحه لیزری که دارد به دشمنان شلیک میکند. تیر های لیزری او قابلیت تخریب چوب و  شیشه را دارند ولی اگر به اشیای فلزی برخورد کنند باز میگردند. این ویژگی باعث میشود با پرتاب تیر ها به سوی فلز های معینی بتوان به مکان ها پیچیده و سخت دسترسی داشت. پرندگی بزرگ قرمز نیز مثل یک توپ متحرک است و میتواند ساختار های مستحکم را تخریب نماید. پرنده آبی نیز مثل نسخه های قبلی پرندگان عصبانی میباشد و در جنگ ستارگان تغییری نکرده است.

دو شخصیت دیگر در بازی C-3PO و R2D2 نام دارند که دارای مراحل مخصوص به خود هستند و نمیتوان از آنها در مراحل اصلی استفاده کرد. C-3PO قابلیت منفجر شدن دارد و پس از آن به قطعات بزرگ و کوچکی تقسیم میشود و به هر جا برخورد کند باعث خرابی خواهد شد. R2D2 نیز اشعه های الکتریکی از خود بیرون میدهد که میتواند خوک های نزدیک به خود را نابود نماید.

اما در حال حاضر شاهزاده Leia در هیچ یک از مراحل حضور ندارد و انتظار میرود در مراحل آینده بازی به جمع پرندگان بیاید.

همان طور که در قبل گفتیم این بازی تحت تاثیر بسیار نسخه پرندگان عصبانی اصلی و هم چنین فضایی بوده است و گیم پلی آن نیز به دو نسخه قبلی شباهت بسیاری دارد. در برخی از مراحل مثل نسخه اصلی بازی شاهد وجود جاذبه هستیم و پرندگان پس از طی مسافتی به سمت زمین میروند. اما در بقیه مراحل شاهد سیارات و عدم وجود جاذبه هستیم که مثل نسخه فضایی پرندگان عصبانی طراحی شده است. البته در این گونه مراحل نیز جاذبه وجود دارد ولی باید به محیط مخصوص جاذبه هر سیاره وارد شوید.

قابلیت های جدید اضافه شده به بازی آن را بسیار خوشایند تر کرده است و کاربر را برای تمام کردن همه مراحل جذب می نماید. البته مراحل فضایی بازی زیاد جالب نیستند و این امر طبیعی است زیرا خود نسخه فضایی پرندگان عصبانی نیز از محبوبیت زیادی برخوردار نمیباشد.

مشکل دیگری که در همه نسخه های پرندگان عصبانی وجود دارد سیستم امتیاز دهی سه ستاره ای میباشد که هیچ وقت مشخص نمیکند برای گرفتن این ستاره ها باید چه کارهایی را انجام دهید. به طور عمومی برای گرفتن ستاره ها باید بیشترین مقدار امتیاز را از طریق کمترین تعداد پرنده به دست بیاورید که معمولا یک عدد نیاز است. ولی بعضی از اوقات کاربران واقعا گیج میشوند و هر مرحله را چندین بار به امید گرفتن سه ستاره انجام میدهند.

ساختار کلی بازی پرندگان عصبانی معمولا به طوری طراحی شده است که یک نقطه حساس وجود دارد و با برخورد پرنده ها و یا اشیا به آنجا سیستم به طور کلی نابود خواهد شد. اما وقتی که چندین پرنده مختلف را در اختیار دارید دیگر به انجام چنین کارهایی محبور نیستید و بسیاری فقط پرنده ها را به طور شانسی به اطراف پرتاب میکنند. این نقطه ضعف باعث میشود که مراحل به صورت حرفه ای دیده نشوند و کاربر احساس کند که شرکت سازنده فقط برای پر کردن بازی چنین مراحلی را ایجاد نموده است. ولی وقتی که این گونه ضعف ها در بازی وجود ندارد علاوه بر سخت تر شدن آن جذاب تر نیز به نظر میرسد.

اگر موفق به رد کردن یک مرحله نشدید میتوانید از قابلیت جدید پرندگان عصبانی استفاده کنید که چندی است به این سری از بازی ها اضافه شده و به کاربر اجازه میدهد تا از یک مرحله عبور کند. کافی است یکی از پرندگان خود را برای این کار فدا کنید و نقطه فرود آن شاهد بمبارانی از سوی فضاپیما خواهد بود و معمولا برای کلا یک مرحله کافی است. اگر از این طریق اقدام کنید ستاره ای به شما تعلق نمی گیرد و هم چنین تعداد آنها نیز محدود است. اگر نیاز بیشتری به این قابلیت دارد میتوانید آن را از داخل خود برنامه خریداری نمایید.

مثل همیشه بازی هنوز هم برای صفحه نمایش های کوچک کمی سخت به نظر میرسد. وقتی که تصویر را بزرگ میکنید دیگر نمیتوانید پرنده ها و خوک ها را با هم ببینید و اگر تصویر را کوچک کنید دیگر اشیا قابل دیدن نخواهند بود. نکته آزار دهنده دیگر حرکت تصویر از سمت چپ به راست است که معمولا در مواقع بسیار حساس رخ میدهد. پس با این شرایط هنوز میتوان گفت که پرندگان عصبانی برای صفحه نمایش های بزرگ به خصوص رایانه مناسب تر است و آخرین نسخه از آن نیز در این زمینه هیچ گونه تغییر خاصی را به وجود نیاورده است.

بازی به صورت پیش فرض دارای 80 مرحله است که 33 عدد مرحله اضافی بازی با R2D2 و C-3PO وجود دارند. این مراحل از طریق گرفتن تعداد مشخص ستاره ها باز خواهند شد. البته 40 مرحله دیگر نیز در بازی وجود دارد که باید خریداری شوند و رایگان نیستند. مهم نیست که نسخه رایگان این بازی را گرفته باشد یا آن را خریداری کنید در هر حال این 40 مرحله به صورت پیش فرض باز نیستند. شرکت Rovio شما را مجبور میکند علاوه بر خرید بازی باز هم پول اضافی پرداخت کنید.

گرافیک و صدا

همیشه اگر فقط یکی از بازی های پرندگان عصبانی را مشاهده کنید دیگر به همه ی آنها آشنایی پیدا خواهید کرد. نسخه جنگ ستارگان نیز با همان فرم و طرح قبلی عرضه شده است و ساختار مراحل آن نیز مشابه با نسخه های قبلی میباشد. به جزء طرح جدید برای شخصیت های بازی و برخی از اشیای مربوط به جنگ ستارگان ویژگی جدیدی در این بازی دیده نمی شود.

صدای بازی نیز به طور کلی قابل قبول است. بیشترین اصوات بازی مربوط به جنگ ستارگان است که کمی با صداهای مخصوص پرندگان عصبانی ترکیب شده اند. در این بازی شاهد جیغ های جدید برای پرندگان هستیم که در هنگام پرتاب از خود سر میدهند و متناسب با شخصیت آنها است.

جمع بندی

اگر شما از طرفداران بازی های پرندگان عصبانی هستید نسخه جنگ ستارگان همانند هدیه ای بزرگ برای شما خواهد بود. در آن از شخصیت ها و قابلیت های جدید و نوآوری های جالبی استفاده شده است که حال و هوای تازه ای به این سری از بازی ها بخشیده است. ولی اگر زیاد از پرندگان عصبانی دل خوشی ندارید این نسخه نیز تغییری در شما ایجاد نخواهد کرد.

ولی نکته مهم این است که هم سری بازی های پرندگان عصبانی و هم فیلم های جنگ ستارگان هنوز هم در حال تولید سود بسیاری برای سازنده های خود هستند و معمول نیست که چه زمانی سود دهی این محصولات به پایان برسد.

دانلود (فروشگاه های رسمی): iPhone/iPod touch | iPad | Android | Kindle Fire | Windows Phone 8

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *