HTG توضیح می دهد: فایل صفحه ویندوز چیست و آیا می بایست آن را غیر فعال کنید؟

HTG توضیح می دهد: فایل صفحه ویندوز چیست و آیا می بایست آن را غیر فعال کنید؟
 • 1391/8/13
 • مژگان فنائی
 • 2

فایل صفحه (page file) ویندوز تا اندازه ای ناشناخته و درک نشده باقی مانده است. مردم آن را دلیل کندی محسوب می کنند چرا که بکار بردن فایل صفحه آهسته تر و کند تر از RAM رایانه تان است، اما داشتن یک فایل صفحه بهتر از نداشتن آن است.

چگونگی کارکرد فایل صفحه

فایل صفحه (page file)، به عنوان فایل مبادله (swap file) ، pagefile ، paging file نیز شناخته می شود، که فایلی بر روی درایو سخت یا هارد دیسک شماست. این فایل به طور پیش فرض در C:pagefile.sys قرار دارد، اما شما هرگز آن را نخواهید دید مگر آنکه شما به مرورگر ویندوز بگویید که فایل های محافظت شده سیستم عامل را پنهان نسازد.

رایانه شما فایل ها، برنامه ها، و دیگر داده هایی که در حال استفاده در RAM (حافظه با دسترسی تصادفی) تان هستید را ذخیره می کند، چرا که خواندن آن از RAM به مراتب سریع تر از خواندن آن از یک هارد دیسک است. به عنوان مثال، هنگامی که فایرفاکس را باز می کنید، فایل های برنامه فایرفاکس از هارد دیسک تان خوانده می شوند و در RAM تان قرار می گیرند. رایانه نسخه هایی در RAM را بجای خواندن پیاپی همان فایل ها از هارد دیسک تان، بکار می برد.

برنامه ها داده هایی که در حال کار با آنها هستند را در اینجا ذخیره می کنند. هنگامی که یک صفحه وب را مشاهده می کنید، صفحه وب در RAM تان دانلود و ذخیره شده است. هنگامی که یک ویدئوی یوتیوب را تماشا می کنید، ویدئو در RAM تان گنجانده شده است.

هنگامی که RAM تان پر و انباشته می شود، ویندوز برخی داده ها را از RAM تان به هارد دیسک تان بر می گرداند، و آن را در فایل صفحه (page file) می گذارد. این فایل شکلی از حافظه مجازی است. هرچند که نوشتن این داده ها در هارد دیسک تان و بعدها خواندن دوباره آن کندتر و آهسته تر از استفاده از RAM است، این پشتیبان گیری از حافظه است – بجای دور انداختن داده های مهم بالقوه یا مواجهه با خرابی برنامه ها، داده ها بر روی هارد دیسک تان ذخیره می شود.

ویندوز تلاش خواهد کرد تا داده هایی که در حال استفاده از آنها نیستید را به فایل صفحه (page file) منتقل کند. به عنوان مثال، چنانچه برنامه ای را برای مدت زمان طولانی کمینه (کوچکترین اندازه) کرده باشید و این برنامه در حال حاضر کاری انجام ندهد، داده های آن ممکن است به RAM منتقل شود. چنانچه زمانی دیگر برنامه را بیشینه (بزرگترین اندازه) سازید و توجه نمایید که مدت زمانی برای بازگشت آن طول می کشد بجای آنکه بی درنگ فعالیت نماید، در حقیقت در حال مبادله و بازگشت از فایل صفحه تان است. خواهید دید که چراغ هارد دیسک رایانه تان در زمان این رویداد در حال چشمک زدن است.

با وجود RAM کافی در رایانه های نوین و کنونی، رایانه یک کاربر متوسط به طور معمول نباید فایل صفحه (page file) را که در رایانه معمولی استفاده می شود، بکار برد. چنانچه می بینید که هارد دیسک تان به سختی شروع به فعالیت نموده و برنامه ها شروع به کند شدن می کنند هنگامی که فضای بسیار زیادی در اختیار دارید، این نشان می دهد که رایانه شما در حال استفاده از فایل صفحه است – می توانید سرعت کارها را با اضافه نمودن RAM بیشتر، افزایش دهید. شما می توانید آزاد کردن حافظه را نیز امتحان کنید – به عنوان مثال، با رهایی از برنامه های بیهوده و نا مناسبی که در پس زمینه در حال اجرا هستند.

افسانه: غیر فعال نمودن فایل صفحه، عملکرد را بهبود می بخشد

برخی مردم به شما خواهند گفت که برای افزایش سرعت رایانه تان می بایست فایل صفحه (page file) را غیر فعال کنید. اندیشه این گونه شکل می گیرد: فایل صفحه کندتر و آهسته تر از RAM است، و چنانچه RAM کافی داشته باشید، ویندوز از فایل صفحه استفاده خواهد کرد در حالی که می بایست از RAM استفاده شود، پس سرعت رایانه شما کاهش می یابد.

این واقعا درست نیست. مردم این نگرش و فرضیه را آزموده اند و این گونه دریافته اند، در حالی که ویندوز می تواند بدون یک فایل صفحه (page file) اجرا شود چنانچه RAM بسیار زیادی در اختیار داشته باشید، هیچ سود و منفعتی در عملکرد و کارایی برای غیر فعال ساختن فایل صفحه وجود ندارد.

با این حال غیر فعال نمودن فایل صفحه (page file) می تواند به برخی موارد بد و ناخوشایندی بیانجامد. چنانچه برنامه ها شروع به استفاده از تمامی حافظه موجودتان نمایند، آنها بجای جابجایی از RAM به درون فایل صفحه، شروع به خراب شدن خواهند کرد. این همچنین می تواند باعث مشکلاتی شود هنگامی که نرم افزار در حال اجرا همچون ماشین های مجازی، نیازمند مقدار زیادی حافظه است. برخی برنامه ها حتا ممکن است از اجرا سرباز زنند.

به طور خلاصه، برای غیر فعال نمودن فایل صفحه (page file) دلیل خوبی وجود ندارد – شما به مقداری فضای هارد دیسک دست خواهید یافت، اما ناپایداری بالقوه سیستم ارزش آن را نخواهد داشت.

مدیریت کردن فایل صفحه

ویندوز به طور خودکار تنظیمات فایل صفحه (page file) را برای شما مدیریت می کند. هرچند، اگر بخواهید تنظیمات فایل صفحه تان را میزان کنید، می توانید این کار را از پنجره تنظیمات پیشرفته سیستم انجام دهید. روی شروع (Start) کلیک کنید، تنظیمات پیشرفته سیستم را درفهرست شروع بنویسید و Enter را برای باز شدن آن بفشارید.

روی دکمه تنظیمات در زیر عملکرد (performance) کلیک کنید.

تا برگه پیشرفته (Advanced) کلیک کرده و روی دکمه تغییر در بخش حافظه مجازی (Virtual memory) کلیک کنید.

ویندوز به طور خودکار تنظیمات فایل صفحه (page file) تان را به صورت پیش فرض مدیریت می کند. بیشتر کاربران می بایست این تنظیمات را به حال خود رها کرده و اجازه دهند ویندوز بهترین تصمیم را برایتان بگیرد.

هرچند، تنظیمی که می تواند در برخی مواقع یاری رساند، منتقل کردن فایل صفحه (page file) به درایو دیگر است. چنانچه شما دو هارد دیسک جداگانه در رایانه تان دارید، با فرض اینکه یکی هارد یا درایو سیستم با نرم افزارهای نصب شده بر روی آن است و دیگری درایوی با داده هایی با کاربرد کمتر است، انتقال فایل صفحه به هارد یا درایو داده ها می تواند به طور بالقوه ای مقداری افزایش عملکرد و کارایی را هنگامی که فایل صفحه تان در حال استفاده است، در بر داشته باشد.

با فرض اینکه ویندوز در حال حاضر از درایو سیستم استفاده خواهد کرد چنانچه نیازمند بکار بردن فایل صفحه (page file) باشد، این کار فعالیت هارد دیسک را بجای تمرکز آن بر روی یک درایو، گسترده می سازد.

توجه داشته باشید این کار تنها آنگاه که شما واقعا دو هارد دیسک جداگانه در رایانه تان داشته باشید، کمک خواهد کرد. چنانچه هارد دیسکی دارید که آن را به چندین بخش یا پارتیشن جداگانه تقسیم کرده اید، هر یک با حرف خودش، این کاری انجام نخواهد داد. این که آیا آن بخش بندی یا پارتیشن بندی شده است یا نه، هنوز هم همان هارد دیسک فیزیکی است.

به طور خلاصه، فایل صفحه (page file) بخش اساسی ویندوز است. حتا چنانچه به ندرت مورد استفاده قرار گیرد، مهم است که آن را برای موقعیت هایی که برنامه ها به گونه ای غیر معمول در حال استفاده از مقدار زیادی از حافظه هستند، در دسترس داشته باشد.

داشتن یک فایل صفحه (page file) سرعت رایانه تان را کاهش نخواهد داد – اما چنانچه رایانه شما در حال استفاده زیاد از فایل صفحه آن است، احتمالا می بایست مقدار RAM بیشتری را فراهم نمایید.

منبع: HowToGeek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. سلام……

  واقعا مطلب آموزنده و خوبی بود…..خیلی وقت بود میخواستم یه سرچی بزنم در رابطه با این pagefile ، که شما زحمت کشیدید و این مطلب ارزشمند رو نوشتید.

  با تشکر

  1. سلام و درود
   سپاس از لطفتون
   پاینده باشید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *