هر چیزی که می بایست درباره تازه کردن و تنظیم دوباره رایانه ویندوز 8 تان بدانید

هر چیزی که می بایست درباره تازه کردن و تنظیم دوباره رایانه ویندوز 8 تان بدانید
 • 1391/11/30
 • مژگان فنائی
 • 1

Windows 8- Refresh & Reset

کاربران ویندوز برای رفع مشکلات سیستم به طور مرتب ویندوز را دوباره نصب می کنند (یا از یک پارتیشن بازیابی به حال اول باز می گردانند). ویندوز 8 شامل گزینه های کاربرد آسان تر “تازه کردن” و “تنظیم دوباره” است که ویندوز را به پیکربندی تازه، و پیش فرض کارخانه به سرعت باز می گرداند.

درست همانند دستگاه های تلفن همراه که از یک گزینه “بازگشت به پیش فرض های کارخانه” یکپارچه برخوردارند، ویندوز 8 نیز همین گونه عمل می کند. چنانچه رایانه تان نمی تواند  دوباره راه اندازی شود، شما حتا می توانید تصویر تازه کردن (refresh image) خودتان را ایجاد کنید یا به این گزینه ها دسترسی یابید.

تفاوت میان تازه کردن و تنظیم دوباره

ویندوز 8 از دو گزینه تنطیم دوباره کارخانه، به نام تازه کردن (Refresh) و تنظیم دوباره (Reset) برخوردار است. هر دو، رایانه تان را دوباره به وضعیت تازه و پیش فرض کارخانه تنظیم می کنند. تازه کردن فایل ها و برنامه های نوین نصب شده را حفظ می کند، در حالی که تنظیم دوباره همه چیز بر روی سیستم تان را حذف می کند.

هنگامی که رایانه تان را تازه می کنید:

 • ویندوز فایل های شخصی تان، تنظیمات شخصی، و برنامه های نوین نصب شده از فروشگاه ویندوز را ذخیره و حفظ خواهد کرد.
 • ویندوز تنظیمات رایانه تان را دوباره تنظیم خواهد کرد.
 • ویندوز تمامی برنامه های میزکار (دسکتاپ) نصب شده را حذف خواهد کرد. فهرستی از برنامه های حذف شده در میزکار تان ذخیره خواهد شد.

با تنظیم دوباره تنظیمات رایانه و حذف تمامی برنامه های میزکار تان، ویندوز 8 می تواند رایانه تان را “تازه کند” پس این بیشتر شبیه نصب بدون حذف و پاک کردن فایل های شخصی تان است.

Windows 8-Refresh

هنگامی که رایانه تان را دوباره تنظیم می کنید، ویندوز همه چیز را حذف خواهد کرد. در نظر بگیرید که این همانند نصب دوباره کامل ویندوز و فرمت دیسک سخت (هارد درایو) تان است.

Windows 8-Reset

آیا می بایست عمل تازه کردن را انجام دهید یا تنظیم دوباره؟

چنانچه با مشکلاتی با رایانه تان روبرو هستید و می خواهید تا آنها را برطرف کنید، می بایست نخست تازه کردن رایانه تان را بیازمایید. ویندوز فایل های سیستم و برنامه های میزکار را به وضعیت پیش فرض شان باز می گرداند، در حالی که تمامی فایل های شخصی مهم تان (و برنامه های نوین، اگر از آنها استفاده می کنید) را ذخیره و حفظ می کند.

چنانچه می خواهید رایانه تان را به وضعیت پیش فرض کارخانه اش دوباره تنظیم کنید – به ویژه مفید است هنگامی که می خواهید از دست رایانه تان خلاص شوید و مایلید تا داده های شخصی را حذف کنید، یا اگر تنها خواستار یک شروع تر و تمیز باشید – می بایست بجای آن، رایانه تان را دوباره تنظیم کنید (reset).

Windows 8-Refresh Or Reset

در نهان چه می گذرد

مایکروسافت آنچه که در نهان می گذرد را در اینجا توضیح داده است. هنگامی که رایانه تان را دوباره تنظیم می کنید:

 • رایانه به ویندوز RE (محیط بازیابی ویندوز) راه اندازی می شود.
 • محیط بازیابی ویندوز (Windows Recovery Environment) قسمت های (پاریتیشن) ویندوز را پیش از نصب نسخه تازه از ویندوز 8 پاکسازی و فرمت می کند.
 • رایانه در نسخه جدید ویندوز، دوباره راه اندازی و شروع می شود.

هنگامی که رایانه تان را تازه (refresh) می کنید، همان مراحل اتفاق می افتد. هرچند پیش از پاکسازی پارتیشن ویندوز، ویندوز RE دیسک سخت را برای فایل ها، تنظیمات و برنامه های نوین (Modern) تان بررسی و اسکن می کند. آنها را به کناری می گذارد، یک نسخه تازه از ویندوز را نصب می کند، و آنها را همان جایی که پیدا شده بودند برمی گرداند.

هم تازه کردن و هم تنظیم دوباره شامل یک نصب تازه از ویندوز هستند، به همین دلیل است که برنامه های میزکار تان ذخیره نمی شوند.

توجه نمایید که این همواره اندیشه و تفکر خوبی است که نسخه های پشتیبان از فایل هایتان را در اختیار داشته باشید. چنانچه مشکلی پیش آید، شما نمی خواهید که تنها نسخه تان را از دست دهید.

چگونگی تازه کردن یا تنظیم دوباره

چنانچه رایانه تان هنوز هم به درستی کار می کند، شما می توانید آن را از برنامه تنظیمات رایانه درون ویندوز، تازه کرده یا دوباره تنظیم کنید.

چنانچه رایانه تان به درستی راه اندازی (بوت) نمی شود، می توانید آن را از فهرست گزینه های راه اندازی (بوت) تازه کرده یا دوباره تنظیم کنید. ما چندین شیوه را برای دسترسی به این فهرست پوشش داده ایم. هنگامی که به آن دست یافتید، گزینه رایانه تان را تازه کنید یا رایانه تان را دوباره تنظیم کنید را بکار برید.

Windows8_Troubleshoot

ایجاد تصویر تازه کردن خودتان

با تازه کردن رایانه تان تمامی برنامه های میزکار تان حذف می شود. چنانچه همیشه برخی برنامه های میز کار مهم و حساس تان را نصب می کنید، مجبور خواهید شد تا هر بار که رایانه تان را تازه می کنید  آنها را دوباره نصب نمایید. برای صرفه جویی در زمان، می توانید پس از نصب برنامه هایی که بکار می برید، یک تصویر تازه کردن (refresh image) سفارشی را ایجاد کنید. آنها ذخیره و حفظ خواهند شد و هر بار که رایانه تان را تازه می کنید بازخواهند گشت.

برای آگاهی بیشتر در این مورد این مطلب را مطالعه نمایید: چگونگی ایجاد یک تصویر تازه کردن سفارشی در ویندوز 8

Windows 8-Custom Refresh Image

ویژگی های تازه کردن (refresh) و تنظیم دوباره (reset) به سرعت به نصب دوباره ویندوز کمک می کنند. حتا برای کاربران با تجربه، فرایند های تازه کردن و تنظیم دوباره سریع تر از شیوه کهنه و قدیمی نصب دوباره ویندوز هستند.

منبع: HowToGeek

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
 1. با سلام من تازه ویندوز8نصب کردم ویندوزم هی ریست میشد و یه بار همین صفحه اومد و من ریست رو زدم و کلیه درایوهام پاک شد الا ویندوز و من در حال تهیه پایان نامم بودم که کلیه فصلهای پایان نامه و پروپزال و هرچه که داشتم حذف شد الان نمی دونم چه خاکی تو سرم بریزم دو ماه دیگه دفاع دارم هر نرم افزار ریکاوری هم استفاده میکنم جواب نمی ده تو رو خدا کمکم کنید شدیدا به فایلهام نیازمندم
  ممنون فراهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *